Час заводити дітей?
Loading

Час заводити дітей?


Вагітність, пологи та післяпологовий період

Якщо на питання, винесене в заголовок, ви відповідаєте ствердно, то це означає, що вам потрібно пройти обсте­ження, яке дозволить оцінити стан вашої репродуктивної системи та виявити захворювання, які могли б зашкодити нормальному перебігу вагітності.
Дільничний гінеколог проконсультує вас і направить на аналізи.
Якщо обстеження виявить якісь захворювання, виліку­вати їх краще до настання вагітності, оскільки застосуван­ня лікарських засобів може зашкодити вашій дитині.
Ретельно обстежтеся у терапевта, отоларинголога, стоматолога й окуліста, оскільки всі постійні вогнища хронічної інфекції під час вагітності, коли імунітет ослабле­ний, можуть загостритися, а це не додасть здоров'я ні вам, ні майбутній дитині. <
У разі необхідності зверніться до генетичної консультації. Порада генетика може знадобитися в тому випадку, коли:
* ви і ваш чоловік є родичами;
* ви припускаєте, що у дитини може бути погана спад­ковість;
* ви або ваш чоловік тривалий час зловживали алкоголем або вживали наркотики;
* ваші попередні вагітності закінчувались викиднями, народженням неповноцінних дітей або мертвонароджен-нями.В ідеалі народження дитини погрібно планувати і щлнайменше за два місяці до передбачуванного зачаття відмовитися від шкідливих звичок обом майбутнім батькам. За цей час організм встигне вивести шкідливі речовини.

Збалансуйте своє харчування. їжа повинна бути різно­манітною і якісною, але не занадто калорійною, оскільки у вагітність краще «вступати» з нормальною масою тіла. За­здалегідь обмежте споживання жирного м'яса, кухонної солі, рафінованого цукру, виключіть міцну каву. Разом з тим вживайте додатково необхідні вагітним вітаміни та мінеральні солі. Завдяки цьому плід почне отримувати все необхідне з перших же днів свого розвитку.
За кілька тижнів до майбутньої вагітності перестаньте вживати протизаплідні гормональні препарати. Бажано, щоб ваша репродуктивна система пройшла принаймні два спонтанні цикли. В цей період ви можете застосовува­ти інші засоби попередження вагітності, краще механічні.
Намагайтеся не вживати сильнодіючих ліків. Якщо ж цього вимагає стан вашого здоров'я, зверніться до свого лікаря, можливо, він запропонує тимчасово зменшити до­зу або перейти на інший, менш токсичний препарат.
Уникайте контакту з отрутою та хімікатами. При веденні домашнього господарства намагайтеся використовувати менше побутової хімії.
Пам'ятайте, що здоров'я вашої майбутньої дитини на дві третини залежить саме від періоду вагітності, пологів та першого року життя.

Більшість жінок судять про настання вагітності за за­тримкою менструального циклу. Іншими поширеними симп­томами можуть бути набряк і болючість грудей, відчуття їх наповненості та поколювань, а також часте сечовиділення.

Якщо ви підозрюєте вагітність, зверніться до лікаря. По-перше, раннє її виявлення та лікарський нагляд до по­логів допоможе запобігти різним ускладненням, зокрема вродженим дефектам у майбутньої дитини, а по-друге, вагітність може виявитися позаматковою, коли запліднена яйцеклітина осідає у фаллопієвій трубі. Така ситуація ви­магає хірургічного втручання.
Не покладайтесь на тести для визначення вагітності, які можна провести самостійно. Вони часто дають хибний ре­зультат.
Під час обстежень у лікаря проводиться контроль за збільшенням маси тіла, артеріальним тиском та розвитком плоду. Чим ближче до пологів, тим частішими мають бути огляди у лікаря.
Пологи зазвичай настають близько 40-го тижня. Проте уже після 28-то тижня за умови відповідного догляду ново­народжений може вижити.
Намагайтеся не набирати більше 1-1,2 кілограма за місяць, але не за рахунок недоїдання. Недостатнє харчу­вання може призвести до того, що дитина народиться ма­ленькою і кволою. Можливі також вроджені вади, такі як розумова недорозвиненість або фізичний ґандж.
Необхідно вживати щонайменше 4 склянки незбирано­го молока, пісне м'ясо, рибу, сир, яйця, овочі, фрукти, хліб грубого помелу. Важливо, щоб у раціоні були продукти, ба­гаті вітаміном А (морква, шпинат, печінка), залізом (листові зелені овочі, печінка, молюски).
Обмежте вживання «пустих» калорій (цукерок, конди­терських виробів, пирогів, жирних страв). Необхідно змен­шити вживання солі, яка сприяє затримці води в організмі, а отже, виникненню набряків.
Робіть фізичні вправи, які дозволять контролювати ма­су тіла та зміцнять м'язи. Можна робити ті ж вправи, що і раніше, поки вони не стануть незручними для виконання.' Особливо корисно ходити.
Носіть зручний одяг, одягайте підтримуючий бюстгаль­тер, оскільки груди збільшуються та важчають. Іноді вини­кає необхідність носити бандаж для підтримки живота.
У ранньому періоді вагітності вас може мучити нудота та блювота, в таких випадках замість звичайного триразового харчування їжте частіше і невеликими порціями, мож­на спробувати льодяник на паличці, гарячі або холодні на­пої, зранку можна пожувати сушені хлібці.
Для профілактики запорів їжте побільше овочів та фруктів, багато пийте. Судоми в ногах полегшуються ма­сажем та гарячими компресами. Слід зазначити, що інко­ли судоми розвиваються внаслідок надлишку фосфору, який надходить в організм з великою кількістю молока.
Деякі жінки потерпають від запаморочень та знепри-томнень. Якщо ви відчуваєте, що от-от знепритомнієте, сядьте або приляжте і зачекайте, поки мине це відчуття. Лежіть переважно на правому боці, оскільки в положенні горілиць погіршується циркуляція крові в животі. .
Щоб уникнути втоми, побільше відпочивайте, якщо хо­четься, подрімайте вдень. Іноді може докучати задишка. В такому випадку влаштуйтеся зручніше, покладіть кілька по­душок під голову. Якщо проблема залишиться, зверніться до лікаря. Такий стан більш властивий жінкам із зайвою вагою.
У перші 12 тижнів вагітності можуть виникати ранні ток­сикози, характерні пригніченим станом, поганим самопо­чуттям, відчуттям нудоти, іноді слинотечею.
По кілька разів на день виникає блювота; при цьому відмічається млявість, роздратованість, сонливість, зни­ження маси тіла. У важких випадках блювота виникає до 20 разів на добу не тільки вдень, ай уночі. Шкіра стає су­хою і в'ялою, з'являється неприємний запах із рота, тем­пература підвищується, пульс частішає. Все це є ознаками зневоднення організму і потребує негайної госпіталізації, оскільки може постати питання про штучне переривання вагітності для порятунку матері.
У пізньому періоді вагітності вам може заважати біль у попереку та спині, взуття на низьких підборах допоможе зберігати рівновагу та зменшити біль у спині.
Може виникати або посилюватися варикозне розши­рення вен, особливо у жінок із зайвою вагою. В такому ви­падку радять носити еластичні панчохи, а також, лежачи, підіймати ноги вгору по кілька разів на день. Після пологів ваш стан значно покращиться.
У деяких жінок розвиваються флебіти - запалення вен внаслідок інфекції, погіршення циркуляції крові, згустків крові (тромбів). У цьому разі необхідно звернутися до — лікаря.
Часте сечовиділення не є незвичайним, проте до лікаря звернутися потрібно, аби виключити наявність інфекції се­човивідних шляхів.
Підвищене потовиділення потребує лише одного: час­тіших гігієнічних процедур.
Унаслідок гормональної перебудови можуть виникати перепади настрою, стани депресії змінюватися станами піднесення, радості. Це нормальне явище, а до лікаря слід звернутися лише в тому разі, якщо пригнічення вас дуже непокоїть.
У другій половині вагітності може виникнути свербіж, переважно в ділянці спини. Це пояснюється тиском пло­ду на особливо чутливі нерви. Допомагає обтирання горілкою або обливання відваром ячменю, для приготу­вання якого необхідно зварити 1 кг ячменю у великій кількості води.
Можливі зміни пігментації шкіри, з'являються різні ця­точки, плями на обличчі, животі, частіше у брюнеток. Ста­ють темнішими родимки, ластовиння, родимі плями, круги під очима. Ці явища тимчасові й майже завжди зникають після пологів, проте при необхідності можна користува­тись косметичними засобами.
Розтяжки, білі шрами часто виникають на животі внаслідок розтягування шкіри по мірі росту плоду. Вони мо­жуть зникнути повністю, але частіше запишаються назавжди. Можна користуватися пом'якшувальним кремом, щоб шкіра живота була м'якою, проте навряд чи це зарадить.
Серйозним ускладненням вагітності є пізній токсикоз. Це порушення обміну речовин, яке характеризується виділенням білка в сечу, водянкою, високим артеріальним тиском, сильною блювотою, раптовим збільшенням маси тіла. Можуть також відмічатися помутніння зору, головні болі. Якщо ці явища не лікувати, то може виникнути дуже важке і небезпечне ускладнення.
Набряки - один із видів пізнього токсикозу, який вима­гає візиту до лікаря.
Постійний нагляд у лікаря допоможе виявити токсикоз на ранніх стадіях та запобігти розвитку ускладнень. В окремих випадках все ж доводиться вдаватися до стимуляції передчасних пологів. Токсикоз зникає через кілька днів після пологів.
Рідкісним ускладненням вагітності є передлежання плаценти - органа, через який плід отримує живлення від матері. У нормі вона кріпиться до стінки матки. У разі відхи­лення плацента може кріпитися біля шийки матки і при збільшенні останньої може розірватися, що проявляється кровотечею без болю та передчасними пологами. Може бути також ускладнення у вигляді передчасного відшару­вання плаценти, коли згусток крові відділяє плаценту від стінки матки. Обидва стани виникають на останніх місяцях вагітності, й при обох виникають кровотечі із піхви. Не­обхідна негайна допомога, доволі часто доводиться вда­ватися до кесаревого розтину та переливання крові, аби компенсувати крововтрату.
Під час вагітності з нормальним перебігом статеві сто­сунки можуть продовжуватись. У вагітної жінки часто зрос­тає сексуальне бажання, особливо на останніх місяцях. Аби запобігти інфікуванню навколоплідних вод, обом партне­рам слід особливо ретельно дотримуватись правил гігієни.
Жінкам з постійним невиношуванням вагітності лікар мо­же порадити утримуватись від зносин або принаймні від ор­газму протягом перших трьох місяців. При загрозі передчас­них пологів так само радять в останні тижні вагітності утриму­ватись від оргазму, оскільки він може стимулювати пологи.
Окрім того, під час вагітності уникайте спринцювань піхви, якщо немає ніяких медичних показань.
Ви можете продовжувати водити автомобіль доти, доки вміщуєтеся за кермом. Обов'язково користуйтеся реме­нями безпеки, це може врятувати життя вам обом: і вам особисто, і вашій ненародженій дитині.
Мандрівка літаком не несе ніякої загрози, проте уни­кайте польотів на останніх тижнях вагітності, аби не дове­лося народжувати в повітрі. Візьміть з собою медичні доку­менти про вагітність.

Не приймайте ніяких лікарських засобів під час вагітності, якщо немає ніяких серйозних медичних показань.


Урешті-решт всякі ліки проникають через плаценту і можуть завдати шкоди ненародженій дитині. Особливо шкідливе застосування ліків у першій третині вагітності.
Не вживайте вітамінів, аспірину, уникайте користування краплями в ніс, лосьйонами, мазями, які містять ліки.
Якщо при активному статевому житті без протизаплідних засобів у вас виникла затримка менструального циклу, сповістіть лікаря при призначенні вам ліків, оскільки ви мо­жете просто ще не знати про свою вагітність.
З питань імунізації порадьтеся з лікарем.
Особливого нагляду потребують жінки з хронічними за­хворюваннями. Вірусні недуги, такі як кір, свинка, грип, ге­патит теж можуть ускладнити перебіг вагітності й становити загрозу ненародженій дитині. Особливо небезпечна крас­нуха. При виявленні її в перші місяці рекомендується пере­рвати вагітність, оскільки з'являється великий ризик врод­жених вад у майбутньої дитини.
Навіть найнедосвідченіша мати своїй новонародженій дитині не запропонує алкоголю чи цигарку, а коли вона вжи­ває їх під час внутрішньоутробного розвитку своєї дитини, вона просто не бачить тих жахливих наслідків, які відбува­ються в організмі плбду.
Відмовтеся від паління. У жінок, які палять під час вагітності, більше випадків викиднів, а також смерті немов­лят у перші місяці їхнього життя. Зменшуються також розміри новонародженого.
Не вживайте алкоголю під час вагітності. У немовлят, батьки яких зазирають у чарку, високий рівень вроджених вад, зокрема, уповільнений розумовий розвиток, фізичні вади та низька загальна життєздатність. Вживання навіть невеликих доз алкоголю призводить до збільшення КІЛЬКОСТІ викиднів. ~
Вітаміни приймайте тільки за призначенням лікаря. Над­лишок їх може зашкодити плоду.
Обмежте, а ще краще - припиніть зовсім вживання кави, шоколаду та напоїв на кшталт Cola. Великі дози кофеїну мо­жуть збільшити кількість уроджених вад.
Досить поширеним ускладненням вагітності є ми­мовільні викидні. Вони частіше трапляються на перших 12 тижнях вагітності. Симптомом викидня є кровотеча із піхви, про яку негайно сповістіть лікаря. Окрім того, можуть бути перейми, біль у ділянці спини, крижів, нудота.
Більша ймовірність не виносити плід при повторних вагітностях у жінок після 40 років. Вагітність, яка закінчується викиднем, зазвичай ненормальна. В інших ви­падках викидень може статися при анемії, діабеті, хворобах серця. Певну роль може відіграти сильний емоційний стрес.
Мимовільному викидню можна запобігти за допомогою постільного режиму за призначенням лікаря, який може та­кож порекомендувати уникати спринцювань, статевих зно­син, фізичного навантаження. Лікування часто проводиться у стаціонарі із застосуванням відповідних медикаментів.
При звичних мимовільних викиднях може застосовува­тися хірургічне втручання.
Вагітним корисно вживати сік чорної смородини, бага­тий вітаміном С, який допоможе здолати нездужання, що супроводжують вагітність: авітаміноз, блювоту, порушення травлення. Анемію та авітаміноз слід лікувати морквяним, суничним, буряковим, абрикосовим, персиковим, журавли-новим соками, а зменшити токсикоз вагітних допомагає вживання гарбузового, персикового, кропив'яного соків.
Особливо корисний сік кульбаби лікарської, що го­тується протягом усього сезону росту рослин з кореня та листків. Його слід поєднувати з морквяним соком (1:4). Вживати за годину до їди.

корисні вітамінні чаї:
* 1-2 ст. ложки ягід горобини звичайної залити склянкою окропу, настояти до охолодження, процідити, пити по 1 /3 склянки тричі на день після їди;
* 1 ст. ложку плодів шипшини залити склянкою окропу, кип'ятити 7-10 хвилин, остудити, процідити, пити по півсклянки двічі на день до їди. При ранніх токсикозах:
* 1 ст. ложку трави меліси лікарської залити склянкою ок­ропу, кип'ятити 5-10 хвилин, процідити, пити по 0,25 склянки тричі на день;
* 1 ст. ложку трави м'яти перцевої залити 2 склянками ок­ропу, настояти 4 години, настій пити холодним по 1 сто­ловій ложці 4-5 разів на день;
* ЗО г листя .чорниці, 50 г ягід малини залити 1,5 склянки окропу, настояти 20 хвилин, процідити, вживати по 0,25 склянки тричі на день протягом 8 тижнів. При пізніх токсикозах-набряках:
* 3-4 чайні ложки листя брусниці залити 2 склянками во­ди, кип'ятити 15 хвилин, процідити, випити протягом двох днів по ковтку кілька разів на день;
* 1 ст. ложку листя мучниці залити склянкою води, кип'ятити 15-20 хвилин, процідити, пити по 0,3 склянки тричі на день;
* 1 ст. ложку ниркового чаю залити склянкою окропу, на­стояти 5-10 хвилин, процідити, пити по 0,3 склянки двічі-тричі на день.
Не можна вживати вагітним часник, алое, материнку звичайну, полин гіркий, морську капусту, папороть чо­ловічу, ялівець.

Пологи - це складний фізіологічний процес, який завершує вагітність.
Під час пологів відбувається вигнання плоду та посліду (дитячого місця та плідних оболонок) із порожнини матки через пологові шляхи. Зазвичай перед пологами трохи опускається живіт, стає легше дихати.
В останні дні перед пологами із піхви виділяється густий тягучий слиз, нерідко з домішками крові, з'являється біль у крижах, стегнах, внизу живота. З появою таких ознак у будь-який час можна очікувати появу переймів. Необхідно терміново відправити жінку до пологового будинку.
У деяких жінок підтікання навколоплідних вод може по­чатися ще до появи переймів (безбарвні плями на білизні). У таких випадках жінку потрібно негайно госпіталізувати, оскільки разом з водами у піхву може потрапити петля пу­повини або ручка плоду.
Початком пологів вважається поява регулярних пе­реймів. Спочатку вони бувають млявими і не завдають вагітній особливого клопоту, але поступово стають інтен-сивнішими, тривалішими (30-40 секунд) та частішими, кожних 5-6 хвилин.
У жінок, які народжують уперше, середня тривалість по­логів 15-20 годин, тривалість наступних пологів - від 10 до 12 годин. На тривалість пологів впливають вік жінки, величина плоду, активність маткових скорочень та інші факто­ри. З першими переймами, завдяки скороченню матки, плідний пузир починає вклинюватися в канал шийки матки та сприяє її розкриттю. У результаті розривається плідний пузир та виливаються навколоплідні води. В окремих ви­падках плідний пузир не розривається, і плід народ­жується в ньому («народився в сорочці»).
Після розкриття шийки матки та виливу навколоплідних вод скорочення маткової мускулатури сприяє вигнанню плода із матки. Під час руху плода по родовому каналу до ритмічних повторних переймів приєднуються скорочення м'язів черевного пресу та діафрагми - виникають потуги. Під їх впливом плід завершує рух по родовому каналу, і но­ва людина народжується.


Пілюля сміху:

Жінка зупиняє таксі й збуджено говорить:
- До пологового будинку. Ну, не поспішайте так, я там працюю.


Післяпологовий період починається з моменту народження посліду і триває 6-8 тижнів.

У цей час в організмі породіллі відбувається поступова перебудова. Матка зменшується. У перші дні скорочення інтенсивне, згодом воно уповільнюється. У жінок, які народили повторно, ско­рочення матки може бути болісним (здебільшого під час годування грудьми). Одночасно зі скороченням відбу­вається загоєння її внутрішньої поверхні та відновлення слизової оболонки. »
Від поведінки жінки в цей період часто залежить її май­бутнє здоров'я.
Температуру тіла потрібно міряти щодня; протягом перших 9 днів - двічі на день. Утримувати тіло в чистоті (ні піхву, ні матку в цей час чіпати не можна). Статеві органи ззовні обливати теплою водою із кружки або чайника.

Особливо небезпечні перші 3 дні, коли легко захворіти на пологову гарячку внаслідок занесення інфекції.
Післяпологові виділення перші 3 дні зазвичай кров'янисті, потім стають блідими і до дев'ятого дня набу­вають виду слизу; зовсім припиняються через чотири-шість тижнів. Але, якщо виділення продовжуються і далі й при цьому мають червонуватий відтінок, слід обов'язково звернутися до лікаря.
Для полегшення виходу виділень у народі прийнято вживати настій березового листя (але не раніше, ніж через 12 діб після пологів). Для цього взяти 10 г сухого подрібне­ного листя, залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, пити по 1 склянці 1 раз на день.
У післяпологовий період відбуваються зміни і в інших органах статевої системи. Поступово відновлюється пружність зв'язок та м'язів промежини, звужується піхва. Молочні залози набухають, стають грубішими, іноді настільки сильно, що з'являється розпираючий біль; при цьому нерідко підвищується температура. Після зціджу­вання молока ці явища зникають.
У перші дні після пологів із молочних залоз виділяється молозиво - густа жовтувата рідина. Виділення молока за­звичай розпочинається на третій-четвертий день.
Якщо на сосках утворились тріщини, їхтребаприпекти 1% розчином ляпісу або 70% спиртом, а потім змастити вітаміном А. Після цього не можна давати груди дитині протягом 10-12 годин, зовсім маленькі тріщини можна просто протерти спиртом, а перед годуванням дитини гру­ди потрібно обмити. При тріщинах рекомендується давати дитині ссати груди через спеціальний скляний ковпачок з гумовим наконечником, щоб не ятрити тріщини.
Якщо у породіллі підвищується температура, з'являється кровотеча із статевих шляхів, тріщини на сосках, біль у молочних залозах, слід негайно звернутися до ліка-' ря, оскільки це може бути проявом ускладнень - запальних захворювань молочної залози та статевих органів.
Захворювання статевих органів виникають унаслідок по­падання хвороботворних мікробів на раньову поверхню мат­ки, що утворилася після виділення плаценти, при розривах, тріщинах та саднах на шийці матки, у піхві та промежині. Ці захворювання розвиваються також унаслідок потрапляння у статеві органи мікробів із вогнищ запалення, які є в організмі породіллі (карієс зубів, запалення мигдаликів тощо).
Післяпологовим захворюванням сприяють: передчасний відхід навколоплідних вод, ослаблення організму че­рез ускладнення вагітності, такі як пізній токсикоз, а також недотримання особистої гігієни під час вагітності та в післяпологовому періоді.
Спочатку розвивається місцеве запалення, яке згодом може поширитись на навколоматкову тканину і призвести до розвитку перитоніту і навітьоепсису (зараження крові). У народі це захворювання називають пологовою гарячкою.
Післяпологові захворювання зазвичай виникають на третій-п'ятий день після пологів. Погіршується загальний стан, знижується апетит, підвищується температура тіла, з'являється озноб та головний біль; може бути ма­рення. Післяпологові виділення набувають бурого кольо­ру та неприємного запаху. В пологовому будинку при­значається відповідне лікування. Та іноді ознаки захво­рювання можуть з'явитися на десятий-чотирнадцятий день після пологів, а інколи і пізніше: підвищується тем­пература, погіршується загальний стан, знижується апетит, з'являється біль внизу живота. Порушується се­човиділення, виникають запори. Це свідчить про за­пальний процес у статевих органах і вимагає негайної' допомоги лікаря.
Через 6-8 тижнів, як правило, організм жінки набуває нормального стану, загальний режим відновлюється. Са­ме тоді, і не раніше, дозволяється поновлювати статеве життя.
Швидкому та легкому відновленню сил після пологів допомагає правильне харчування. Замість м'яса (яловичи­на, телятина, свинина) краще їсти рибу та інші продукти моря, а також печінку, серце, нирки. Цукор замінити ме­дом, вживати більше сиру. Щоденно необхідно вживати сирі овоуі та яйце. М'ясо птиці треба їсти рідко, а горіхи -часто: вони підвищують жирність материнського молока. Замість цитрусових та їхніх соків краще їсти виноград, яб­лука або журавлиновий сік, у них присутні всі елементи, необхідні для розвитку організму дитини.

Для збільшення кількості молока у матері
в народі радять їсти солоні оселедці, пити потроху пива, їсти зеле­ну цибулю, побільше моркви, кропу, кропиви, хліб з висівками, пити молоко з-під корови; вживати фрукти та ягоди з великим вмістом води.
* 1 ст. ложку суцвіть ромашки лікарської залити склянкою солодкого окропу, настояти 20 хвилин, випити натще­серце, ще по одній удень і на ніч. Пити протягом тижня;
* 1 чайну ложку подрібненого кореня кульбаби лікарської залити склянкою окропу, настояти 1 годину в теплому місці, процідити, пити охолодженим по 1/3 склянки 3-4 рази на день за півгодини до їди;
* 2-3 чайні ложки кмину залити склянкою окропу, насто­яти в термосі, випити протягом дня;
* 2 ст. ложки суміші коренів кульбаби лікарської, плодів кми­ну, плодів кропу городнього, листя кропиви дводомної за­лити 2 склянками води, довести до кипіння, остудити, пи­ти по півсклянки двічг на день через 1 годину після їди;
* Змішати по 20 г листя меліси лікарської та насіння фенхеля, 1 чайну ложку суміші залити склянкою води, кип'ятити 20-25 хвилин. Пити по 1 склянці двічі-тричі надень.


Зменшити кількість молока
допоможе чай із листя вільхи або м'яти перцевої;
* Змішати в рівних кількостях листя горіха волоського, шишок хмелю, листя шавлії; 1 ст. ложку суміші зали­ти склянкою окропу, настояти 1 годину, пити по 1/2-1/3 склянки двічі-тричкна день.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: