Самомасаж
Loading

Самомасаж

Цілющий ефект масажу полягає в тому, що, діючи на шкіру й тканини, які залягають під нею, рука подразнює численні нервові закінчення (рецептори). Ті передають сигнали збудження в центральну нервову систему, звідки надходить «відповідь» - різноманітні зміни в органах і тка­нинах, відтак посилюється кровообіг, активізується діяльність сальних і потових залоз, покращується обмін речовин, стимулюється робота серця тощо.
Самомасаж допоможе позбутися втоми, підвищить працездатність.
Але якщо ви хворієте, особливо коли у вас гостре запа­лення, захворювання шкіри чи інші розлади організму, з ма­сажем і самомасажем слід зачекати. Та й після одужання, перш ніж повертатися до вправ, проконсультуйтеся у лікаря.
Кілька порад щодо техніки самомасажу. Руки й ноги ма­сажують від периферії до центру, груди - від грудини до пахвових западин. Обличчя - врізнобіч від носа і від скронь донизу, верхню частину спини - знизу вгору до пахвових западин, нижню - від хребта врізнобіч.
Перш ніж приступати до самомасажу, добре розслабте ті м'язи, на які збираєтеся фізично впливати, і намагайте­ся не напружувати їх до кінця сеансу.
Окремі прийоми самомасажу зовсім не складні, і кожен може легко їх засвоїти.

Погладжування
. Його виконують долонями (на обличчі тильним боком долоні або кінчиками пальців).

Погладжування заспокоює нервову систему, розслаблює мускулатуру, знижує відчуття болю. Якщо на тіло натискувати сильніше, зокрема, бугром великого пальця, підвищується тонус м'язів і шкіри, поліпшується їхнє живлення. Такий прийом зветься вижиманням. Його добре за­стосовувати перед інтенсивними фізичними навантажен­нями - тренуванням, змаганням, роботою тощо.
Суглоби, сухожилля, міжреберні та деякі інші м'язи масажують методом розтирання. Для цього основою долоні, подушечками пальців чи бугром великого пальця натиску­ють на окремі ділянки тіла, але не ковзають по них, а зміщу­ють врізнобіч. Так можна полегшити біль при ударах, роз­тягненнях та інших травмах, поліпшити живлення тканин.
Найскладніший, проте найефективніший прийом самомасажу - розминання. Однією або обома руками щільно обхоплюють м'яз, злегка відтягують його від кістки і почи­нають розминати, просуваючись пальцями впродовж усієї площі м'яза, ніби роздавлюючи його. Це зменшує, а інколи й повністю знімає фізичну втому, тому що при розминанні істотно активізується кровообіг, обмін речовин, підви­щується скорочувальна здатність тканин тощо.
Поплескування й січення найчастіше застосовують при самомасажі великих м'язів. Поплескування виконують ки­стю, складеною «коробочкою». Січення - ребром долоні, причому прямі пальці треба злегка розвести, так краще амортизується удар.


Пілюля сміху:


На прийомі у масажистів два ревматики. Один кричить і звивається від болю. Другий лежить абсолютно спокійно.
- Ви надзвичайно терпляча людина! -говорить перший. - Вашу хвору ногу зминають як тісто, а ви навіть не реагуєте!
- Я не настільки дурний, щоб підставляти хвору ногу!

Можна робити самомасаж всього тіла й окремих його частин.
Спершу займіться стопою та гомілковостопним суглобом. Найкраще сісти на стілець, покласти напівзігнуту ногу на табурет, під стопу із зовнішнього її боку підкласти згор­ток м'якої тканини. Розітріть пальці, погладьте і розітріть стопу, потім п'яту. Спершу погладьте тильний бік стопи, а потім розітріть міжкісткові проміжки. Ахіллесове сухожилля розітріть «щипками» - прийомом, при якому чотири пальці ззовні і один зсередини ковзають від п'яти вгору. Кругови­ми рухами погладьте й розітріть гомілковостопний суглоб. Не змінюючи положення, промасажуйте й гомілку: спершу обома руками погладьте, а потім основою долоні зробіть вижимання, розминання м'яза литки й передньої поверхні гомілки. Після цього погладьте ці ділянки. Таблиця 1 (1-Ю).
Тепер витягніть ногу вперед і злегка зігніть у коліні, підкладіть під неї згорток тканини. Погладьте, а потім розітріть коліно. Таблиця 1 (11).
Розпрямивши одну, а то й обидві ноги, можна приступати до самомасажу стегон. Спершу зробіть погладжування, потім розминання. Останній прийом можна виконувати обома руками: поклавши їх поряд і ніби розриваючи аркуш паперу, відтягуйте захоплений м'яз кожною рукою то в один, то в другий бік. Стежте, щоб пальці при цьому не гну­лися, а між долонями та м'язами, які масажуєте, не було проміжку. Потім вдайтеся до струшування, при якому м'яз охоплюють великим пальцем і мізинцем, кисть же разом з рукою робить швидкі зигзагоподібні рухи, просуваючись одночасно ще й уздовж тіла. Завершіть масаж погладжу­ванням стегон. Таблиця 1 (12-13); таблиця 2 (1-6).
За допомогою прогладжування та вижимання промасажуйте по черзі сідниці, відставляючи ногу трохи назад.

Потім розставте ноги на ширину плечей, трохи прогніться вперед. У такому положенні масажують поперек і крижі. Покладіть долоню однієї руки на куприк, другої - трохи вище над першою. Виконуйте погладжування знизу вгору до попе­реку, а потім - в обидва боки від хребта. Далі кінчиками пальців зробіть кругове розтирання, повільно натискуючи на шкіру, ніби промацуючи тіло. Руки рухаються від куприка вгору до попереку й назад. Таблиця 2 (7-8).
Масажувати спину можна і стоячи, і сидячи, як вам зручніше. Основний прийом тут - розтирання, як правило, тильною стороною кистей, що рухаються від хребта врізнобіч і навпаки. Втім, якщо вам зручніше це робити долонями, мо­жете відійти від усталеної методики. Таблиця 2 (9-10).
Тепер сядьте до столу, правим ліктем обіпріться об його поверхню, ліву руку закладіть за голову. Злегка по­верніть голову ліворуч. Тепер можете погладжувати шкіру від потилиці по шиї до плечового суглоба, потім кінчиками стулених чотирьох пальців розтерти і розім'яти ці місця. Те саме слід зробити й з лівого боку. Таблиця 2(11-12).
Голову масажуйте так. Долоню однієї руки прикладіть до лоба, друга - на тім'ї. Погладжуйте ними шкіру ніби однією рукою зачісуєтесь вгору, а іншою - вниз. Кінчики пальців обов'язково повинні торкатися шкіри крізь волос­ся, навіть якщо воно довге. Потім погладьте скроні від зовнішніх куточків очей до потилиці й далі - вниз до шиї.
Тепер найкраще сісти на стілець. Злегка спершись на спинку, трохи прогніться вперед. Кінчиками вказівного й середнього пальців злегка погладьте, а потім несильно розітріть за вухом зверху вниз. Не змінюючи положення, промасажуйте потилицю: спершу погладьте трохи зігнути­ми й розведеними пальцями, а потім розітріть її круговими рухами - від тімені і навпаки.
Розітріть короткими прямолінійними, а тоді й круговими рухами шкіру від тімені до вух і шиї. Після цього, не ду­же натискуючи пальцями, порозтягуйте і позсувайте шкіру на всій поверхні голови. Таблиця 2 (13-16); таблиця 3(1).
Перш ніж приступити до самомасажу грудей, зручно сядьте на стільці. Обіпріться на його спинку, розслабтеся. Ліву руку покладіть на стегно, праву - на праву нижню частину груд­ної клітки (жінки ні в якому разі не повинні масажувати грудну залозу, а лише ділянку шкіри над нею). Тепер виконуйте по­гладжування, пересуваючи руку вгору, в напрямку до пахви, потім - до плечового суглоба і шиї. Пучечками зігнутих пальців з лівого боку грудини м'якими круговими рухами розітріть шкіру спершу до плечового суглоба, потім над клю­чицею - до грудей і навпаки. Розімніть великий грудний м'яз, несильно обхопивши й м'яко «обробляючи» його між великим і чотирма іншими пальцями, просуваючи руку до пахви.
Розведіть пальці лівої руки, вставте їх у міжреберні проміжки біля грудей справа, кисть правої руки нерухомо зафіксуйте на потилиці й зробіть прямолінійне розтирання (пальці мають м'яко ковзати у проребринах), а потім по­верніться до кругових рухів. Таблиця 3 (2-6).

Далі можна приступати до самомасажу живота. Але робити це слід обережно, злегка. Передусім належить прилягти, підмостивши під голову невеличку подушку, зігнути ноги. Спершу погладжуйте шкіру живота за го­динниковою стрілкою, поступово звужуючи обертання в напрямку пупка. Потім перейдіть до розминання, для чо­го злегка зігніть кисть, заглибивши пальці в черевну стінку, і «пройдіться» круговими обертовими рухами, де­далі звужуючи їх радіус, по всьому животу. Після цього щільно захопіть м'які тканини на боках, «пройдіть» паль­цями до середини живота, розминаючи тканини. Потім поплескайте промасажовані місця в усіх напрямках. Таб­лиця 3 (7-11).
Самомасаж рук робити так. Покладіть на стіл (або, закинувши ногу за ногу, - на стегно) руку, яку будете масажувати першою, зігніть її у лікті. Погладьте в напрямку від пальців до ліктя, кілька разів енергійно стисніть і роз­тисніть кулак. Розітріть пальці, тильний бік кисті й долоні. Далі розітріть променево-зап'ястний суглоб і кілька разів покрутіть кистю.
Тильний бік передпліччя від кисті до ліктя спершу погладжуйте, потім вижимайте й розминайте. Масажуючи внутрішній бік, додайте до цих прийомів ще й струшуван­ня і січення.
Ліктьовий суглоб розітріть, а потім кілька разів зігніть і знову розітріть. Таблиця 3 (12-13).
Приступаючи до масажу плечей, насамперед займіться біцепсами - погладьте, вижміть їх, розітріть і струсіть. Зніміть руку зі столу чи стегна, вільно опустіть її й різними прийомами подійте на м'язи.
На завершення помасажуйте плечовий суглоб і дельтовидний м'яз. Зігніть руку, покладіть її так, щоб лікоть містився трохи вище від рівня плеча, і погладжуйте, потім вижимайте, порозтирайте, порозминайте, постру­шуйте цю ділянку. Ці самі вправи проробіть і з другою ру­кою. І, як прийнято при самомасажі, обробку будь-якої ділянки тіла закінчуйте погладжуванням.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: