Алергія
Loading

Алергія


Алергія - це підвищена чутливість організму до тих чи інших речовин, зазвичай нешкідливих.

Приблизно кожна сьома людина відчуває підвищену чутливість до чогось, що зустрічається в повсякденному житті. А у розвинених країнах 20-25% населення страждає на ті чи інші алергічні захворювання. '* '
До найпоширеніших алергенів належать продукти хар­чування, пилок, пліснява і домашній пил. Проте існують сотні речовин, які можуть виступати в ролі алергенів і вик­ликати реакцію. Це і косметичні вироби, і побутові хіміка­ти, і шерсть тварин, і ліки, і навіть тепло, холод або соняч­не світло.
В 30% алергічних захворювань винні плісняві гриби, у 20% - кліщі домашнього пилу, у 8% - домашні тварини.
Шляхи попадання алергенів в організм людини різні. Вони можуть потрапити в організм через дихальні шляхи, з їжею, через неушкоджену шкіру або під час ін'єкцій.
У відповідь на появу алергена в організмі починають ви­роблятися антитіла. Такий самий механізм спрацьовує і при потраплянні в організм мікробів чи вірусів. Таким чином організм захищається від них, створюючи бар'єр хворобі. У алергіка антитіла реагують на алерген так, ніби це є загрозливий мікроб або стороннє тіло, і викликають при цьому запалення та порушення клітинної будови.
Навіть поодинокий контакт з алергеном може виклика­ти симптоми алергії, проте вони, як правило, не дуже сильні. Зазвичай вони з'являються тільки після неоднора­зового контакту з алергеном. Якщо вже антитіла виникли, то при кожному наступному контакті з алергеном виника­ють подразнення в таких чутливих місцях, як ніс, очі, шкіра, бронхи або травний тракт.
Алергічна реакція може проявитися на будь-якій ділянці тіла, проте найчастіше вона вражає систему органів ди­хання та шкіру.
До алергічних захворювань належать: бронхіальна аст­ма, кропивниця, контактний дерматит, лікарська та харчо­ва алергія, алергічний риніт, кон'юнктивіт, артрит. Розвиток багатьох інфекційних захворювань (бруцельоз, туберку­льоз, черевний тиф тощо) супроводжується алергією, яка називається інфекційною.
Найпоширеніший симптом алергії - свербіж.
Серед продуктів харчування мало не всі можуть висту­пати в ролі алергенів, але найчастіше це яйця, молоко, м'ясо, риба, цитрусові, шоколад, полуниці. Алергізація збільшується в осіб, які вживають закордонні продукти, на­сичені консервантами та барвниками.
Пилок рослин викликає поліноз, який характеризується запальними змінами здебільшого у слизових оболонках ди­хальних шляхів та очей. Він має чітко виражену сезонність, яка збігається з цвітінням тих чи інших рослин і має три ос­новні періоди маніфестації: весняний - з середини квітня до кінця травня (цвітіння дерев і кущів), літній - з початку червня до кінця липня (пилок польових злаків), і літньо-осінній - з кінця липня до жовтня (цвітіння складноцвітих і лободових).
В окремих випадках алергічні реакції можуть загрожу­вати життю, коли у деяких людей під дією алергена розви­вається анафілактичний шок (здебільшого від медика­ментів або від укусу комах).

Пам'ятайте самі й попереджайте лікарів про свої незвичайні реакції на ті чи інші речовини. Це надзвичайно важливо для запобігання алергічним реакціям взагалі й анафілактичному шоку зокрема!

Що робити, якщо в когось із вашого оточення стався шок, докладно розповідається у розділі «Невідкладна до­помога».
Генетично алергія не передається, але загальна тен­денція до підвищеної чутливості успадковується. Тому, як­що у вашій родині є хворі на алергію, вам також потрібно бути дуже уважними до свого організму, адже він може ви­явитися байдужим до алергенів, на які реагує ваш родич, зате прореагувати на щось зовсім інше і в іншій формі.
Схильність до розвитку алергії більша у людей з пору­шеннями функції нервової та ендокринної систем. Прово­кують напади алергії сильні емоції - тривожність, гнів, страх, сильне збудження.
Профілактика. Вплив багатьох «забруднювачів» мож­на обмежити. Для зменшення кількості пилу робіть ретель­не вологе прибирання в оселі не рідше одного разу на тиж­день. Якщо у вас алергія на пил, то на час прибирання тре­ба вийти з помешкання.
Особливу увагу приділіть спальні, де ви проводите що­найменше 8 годин на добу. Там повинно бути мінімум меблів. Не вішайте килимів на стіну, а на підлогу стеліть ба­вовняні килими, які можна мити. Подушки повинні бути не із пір'я, а краще синтетичними, на них, а також на матраци слід вдягнути пилонепроникні чохли. Постільну білизну міняйте щонайменше один раз на тиждень і якомога частіше провітрюйте постільні речі.

Одним з найпоширеніших побутових алергенів є домашній кліщ. Він селиться у м'яких меблях, матрацах, ковдрах, килимах, паласах і навіть у м'яких іграшках. Якщо ви спите на одній і тій самій подушці з пір'я десять років, майже половину її ваги становлять кліщі, запевняють учені.

Занавіски повинні бути легкими, прати їх треба щоміся­ця. Ковдри, покривала мусять бути бавовняними або син­тетичними, уникайте ковдр з ворсом. Тримайте весь одягу шафі, двері шафи щільно закривайте. Часто протирайте від пилу книжки. На сидіння і подушечки для сидіння застосовуйте пластик замість тканини. Приберіть усі картини, різні дрібнички, здатні накопичувати пил. Розпрощайтеся з кімнатними квітами, які мають сильний запах та багато пилку. Не допускайте до спальні домашніх тварин.

Ризик захворіти на астму істотно зростає при контакті з домашніми тваринами, особливо котами. У шерсті наших пухнастих улюбленців міститься величезна кількість алергенів. Алергенні властивості мають і слина, екскременти, злущений епідерміс вусатих і хвостатих. Астму такі алергени можуть провокувати навіть без контакту з самими тваринами. Дослідження показують, що алергени на багато місяців, а той років залишаються в помешканні, навіть якщо тварина вже там давно не живе.

Іграшки повинні бути пластиковими, дерев'яними або металевими, а не ганчір'яними та ворсистими. Краще встановити прокладку на двері в кімнату, а двері тримати зачиненими. Після генерального прибирання, під час якого миють підлогу 20% розчином кухонної солі, можна обмежитись легким щоденним прибиранням вологою ганчіркою.
Кухню треба частіше провітрювати, аби звільнитись від харчових ароматів. Під час приготування їжі алергікам бажано користуватися гумовими рукавичками, під них слід вдягати білі бавовняні. Деякі діти чутливі до пилу, плісняви та решток комах, які накопичуються під або ззаду холо­дильника. Тому слід часто чистити ці місця.
Не допускайте підвищеної вологості у ванній, оскільки в її кутках може «розквітнути» пліснява і повітря насититься алергенами.
Автомобілістам необхідно тримати салон автомобіля в чистоті, напередодні зими пропилососити опалювальні прилади, частіше перевіряти вихлопні гази на вміст СО. Не паліть в автомобілі, темні окуляри допоможуть вам зняти напругу очей.
Якщо ви хворієте на алергію, корисно щовечора мити голову вам і вашому партнеру.
При алергії на пилок дерев уникайте вживання груш, яблук, горіхів; на пилок трав - суниць, горіхів, сої. Обе­режні будьте з медом, оскільки він може містити пилок, який викликає алергічну реакцію.
Оскільки з розвитком цивілізації кількість алергенів збільшуватиметься і спроби виключення їх із повсякден­ного життя можуть бути марними, необхідно тренувати організм на стійкість до зовнішніх подразників. Першо­чергове значення при цьому має здоровий спосіб життя, правильне харчування, регулярні заняття спортом, фізич­на робота на свіжому повітрі. Бажано також, особливо для дітей, якомога більше перебувати за містом, біля моря, в екологічно чистих регіонах.


Взагалі ж причинами зростання захворюваності на алергію та астму в дітей вважають:

* зміни в харчуванні дітей (збільшення штучного вигодо-. вування дітей у віці 4-6 місяців);
* прагнення комфорту (герметично зачинені вікна, системи кондиціонування, килимові покриття, що підвищує вологість і створює умови для збільшення кількості до­машнього пилу та інших алергенГв у приміщенні);
* зміна стереотипів у догляді за дітьми - раннє відвідуван­ня дошкільних закладів, де збільшується ймовірність за­хворювань, зокрема респіраторними інфекціями;
* поширення паління серед жінок;
* дія аерополютантів (забруднювачів), головним чином NO2 як наслідок роботи автотранспорту, газових плит, відкритих джерел тепла.

Для діагностики алергії дуже важлива інформація про перенесені раніше захворювання. В лікарні за допо­могою різноманітних докладних обстежень (в тому числі тестів на шкірі) і ретельних досліджень алергенів, з яки­ми ви стикаєтесь, можуть встановити алерген, на який реагує ваш організм, та провести гіпосенсибілізацію (зниження чутливості). При цьому застосовують вітчиз­няні препарати, які за ефективністю майже не поступа­ються імпортним, але курс лікування у 20-30 разів де­шевший.
Слід зазначити, що чим раніше виявлено алерген, тим успішнішим і дешевшим буде лікування.
При лікуванні алергічних захворювань перш за все необхідно усунути повністю алерген, навіть якщо для цього вам доведеться позбутися улюбленої киці чи собаки.
Іноді необхідне спеціальне лікування для видалення поліпів у носі. Тимчасове пом'якшення симптомів алергії можуть давати певні лікарські препарати: антигістамінні, інгалятори та гормональні. Але вони не впливають на ос­новну причину захворювання і можуть викликати побічні ефекти. Тому їх можна застосовувати винятково за реко­мендацією лікаря.
Добір лікарських засобів при алергічних станах дуже складний і дуже індивідуальний. У загальному плані це може бути призначення антигістамінних засобів (димедрол, су-прастин, діазолін, тавегіл, фенкарол та сучасні кларитин, ло-ратидин, телфаст тощо, які не викликають сонливості, тому можуть застосовуватись людьми будь-яких професій).

Деякі рослинні препарати для лікування алергії:

* корінь кульбаби лікарської та лопуха справжнього роз­терти в ступці та змішати. Взяти 2 ст. ложки суміші, зали­ти трьома стаканами води та настоювати ніч, зранку про­варити 10 хвилин і залишити настоюватись на 10 хвилин. Пити по півсклянки перед їдою та на ніч (5 разів на день);
* 10 г цвіту календули лікарської залити 1/2 склянки ок­ропу, настояти 1-2 години, вживати по 1/4-1/2 склянки вдень і ввечері;
* одну ложку цвіту ромашки лікарської залити склянкою окропу, настояти 20-30 хвилин, приймати по 1 ст. ложці 2-4 рази на день;
* 10 г м'яти перцевої залити 1/2 склянки окропу, настоя­ти 20-30 хвилин, приймати по 1 ст. ложці тричі на день;
* сік свіжої селери приймати по 1-2 чайних ложки тричі на день за ЗО хвилин до їди. Можна також приготувати настій (2 ст. ложки подрібненого кореня селери насто­ювати 2 години в склянці холодної води, процідити), вживати по 1/3 склянки тричі на день до вживання їжі;
* 1 ст. ложку подрібненої трави череди трироздільної за­лити склянкою води, кип'ятити 1-2 хвилини, настояти ЗО хвилин, процідити, пити по 50 мл тричі на день за ЗО хвилин до їди;
* 1 ст. ложку трави чистотілу звичайного залити склянкою окропу, настояти 4 години, пити по 1/4-1/2 склянки двічі на день;
* суміш із коренів кульбаби лікарської (100 г), кореневищ пирію повзучого (100 г), плодів глоду колючого та плодів шипшини (по 50 г), подрібнюють, заливають 5 л води, кип'ятять на малому вогні 10 хвилин, настоюють 2 годи­ни, проціджують та доливають до ванни, температура якої не перевищує 36°С. Тривалість ванни 15-20 хвилин, на курс лікування 10-15 ванн щоденно або через день.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: