Алкоголізм
Loading

Алкоголізм

Алкоголь існує стільки, скільки існує людство. Національні традиції виготовлення високоякісних спирт­них напоїв та їх вживання є надбанням багатьох культур.


       Пілюля сміху:

Діалог в приймальній лікаря. Пацієнт:
- Невже дійсно шкідливо пропустити скляночку перед їжею ?
- Ні, ну що ви, тільки не їжте надто часто.

У деяких народів релігія накладає значні обмеження на вживання алкоголю.
В основі ж алкоголізму лежать біологічні зокрема генетичні чи конституційні чинники, вроджені чи набуті ри­си характеру, середовище та умови проживання.


Алкоголізм - захворювання, яке виникає внаслідок частого, надмірного вживання алкогольних напоїв та хворобливої пристрасті до них. Це сукупність шкідли­вих впливів від вживання алкоголю на здоров 'я, трудо­ву діяльність, поведінку в побуті самого хворого, яка врешті-решт позначається на суспільстві в цілому


Від алкоголю немає імунітету чи захисних механізмів, які б гарантували його несприйняття впродовж усього життя. Він, як і тютюн та наркотики, викликає наркотичну за­лежність, а при тривалому вживанні руйнує людське єство непомітно для самої людини.
Особливо небезпечний алкоголь для молодого ор­ганізму, що росте. Досліджено, що у 25-річних алкоголізм розвивається, як правило, за 5 років, у 15-17-річних -удвічі швидше, у 13-15-річних - менше, ніж за рік.
Проблеми зі здоров'ям кожного п'ятого хворого в лікарні та кожного третього в психіатричній лікарні пов'язані з алкоголізмом.
Хронічний алкоголізм розвивається внаслідок три­валого вживання надмірних доз алкоголю і призводить до різкого погіршення здоров'я внаслідок дії алкоголю на різні органи та системи. Перероджуються нервові клітини, порушується функція печінки та нирок у зв'язку з систематичним отруєнням організму шкідливими ре­човинами, які утворюються в результаті порушення обміну речовин. Нерідко він призводить до психічної де­градації або проявляється психічними захворюваннями.


Стосовно механізмів виникнення алкоголізму серед Фахівців суперечки точаться досі. Найпоширенішою є думка, що в основі розвитку цієї хвороби лежить біохімічний механізм. Та останнім часом лунають поки що поодинокі, але доволі переконливі голоси, які запев­няють, що єдиним механізмом, що «запускає» хворобу, є механізм соціальний. Просто алкоголікові зручно бути алкоголіком, адже що з нього спитаєш. Вважається, що алкоголік не відповідає уповні за свою поведінку. Бага­тьом наркологам відома головна проблема алкоголіка та наркомана. Вони погоджуються лікуватися, але не хочуть виліковуватися. Наркологи зі стажем зможуть підтвердити: є хворі, які з маніакальною впертістю хо­дять від лікаря до лікаря і готові платити за лікування ве­ликі гроші. Але коли вони потрапляють до справжнього спеціаліста і виявляється, що, крім грошей, треба ще й інтенсивно працювати над собою, то такі хворі зникають і шукають інших «спеціалістів», готових за великі гроші підтвердити наявність дуже важкої хвороби.

  (За матеріалами Інформаційного центру з проблем алкоголю й наркотиків, м. Київ)

У хронічного алкоголіка знижується концентрація уваги, виникають проблеми в особистому та суспільному житті, сексуальні проблеми, роздратування, агресивність, відчут­тя безпідставних ревнощів тощо. Виникає необхідність ви­пити, аби відчувати себе в «нормі».
Помітні зміни виникають і у фізичному стані: почер­воніння обличчя, великий живіт, синці та крововиливи на тілі, хрипкий голос, тремтіння рук, біль у руках та ногах, ча­стий головний біль, підвищується тиск, з'являються захво­рювання нервової системи, шлунка, печінки тощо.
Алкоголізм починається тоді, коли ви випиваєте, аби забути про труднощі на роботі або в особистому житті. В таких випадках тимчасове полегшення змінюється напру­гою, і чим частіше ви вдаєтеся до такого «лікування», тим важче стає впоратися з цією напругою. Це призводить до систематичного пияцтва. На цій стадії з'являється звикан­ня до алкоголю, яке часто хворим заперечується.
З'являється нав'язлива думка про те, де і коли випити ще, необхідність випити перед можливою стресовою ситу­ацією. Людина починає приховувати випивку, воліє, щоб вона завжди була «під рукою», заперечує кількість випито­го, з'являється похмільний синдром аж до білої гарячки.


Алкоголь негативно впливає на всі органи та сисгеми ВІК алкоголіка на 15-20 років коротший, ніж у пересічного гро­мадянина. Серед самогубців - 30% алкоголіків, у 30% алкоголіків раптова смерть настає від ішемічної хвороби серця.
Мінстат України наводить такі причини смертності, безпосередньо пов'язані з вживанням алкоголю: ал­когольне отруєння, цироз печінки, алкогольний пси­хоз, алкоголізм хронічний, причому як серед чо­ловіків, так і серед жінок.


Вживання алкоголю шкідливе не тільки для вас: зачаті у стані сп'яніння діти нерідко також стають алкоголіками. Багато з них народжуються з фізичними" вадами, розумовою відсталістю і кволим здоров'ям. Це помітили ще за давніх часів. Таких дітей називали «дітьми карнава­лу». У 81% жінок, чоловіки яких пиячать, спостерігаються різноманітні фізіологічні порушення.
В наш час існує багато різноманітних методів лікування ал­коголізму, проте лікування можливе і ефективне лише тоді, ко­ли ви усвідомлюєте, що хворі, що ця згубна звичка на певному етапі життя стає помітною перешкодою для самореалізації.
Просте зменшення дози алкоголю може і не дати ніяких результатів. При перериванні вживання спиртного алко­голік відчуває дискомфорт, його може «трясти», з'яв­ляється млявість, блідість, холодний піт, очі западають, ри­си обличчя загострюються, можуть з'являтися галюцинації або судоми, «біла гарячка».
Якщо у вас є проблеми, пов'язані з алкоголем, спробуй­те змінити розпорядок дня, поміняти коло друзів, уникати ситуацій, коли доводиться вживати спиртне. І пам'ятайте, що ніколи не пізно звернутись по допомогу до лікаря.
Із препаратів, які можна придбати в аптеках без при­значення лікаря, фармацевти називають «Пропротен-100». Вказується, що препарат не викликає побічної дії, не має протипоказань, швидко виводить із стану похмілля та зменшує потяг до спиртного.


Деякі поради щодо зниження дії алкоголю на організм

* Напередодні гостини випийте чашку чорної кави або чаю, краще з лимоном, після святкування можете по­вторити. Або з'їжте перед вживанням спиртних напоїв шматочок вершкового масла.
* Пам'ятайте, що найважче сп'яніння дає суміш горілки з різними сортами вина.
* Під час гостини треба добре закушувати, а в перервах -рухатися, танцювати. Рух зменшує вплив алкоголю. Допомагає протверезити випита склянка холодної води з 20 краплями настоянки м'яти або з 5 краплями нашатир­ного спирту. При важкому сп'янінні допомагає мед - по З ст. ложки*"кожні 20 хвилин упродовж години. З профілак­тичною метою можна вживати 3-4 ст. ложки меду на день.

Якщо п'яний знепритомнів, енергійно потріть його вуха долонями. Приплив крові до голови вже за хвилину допо­може йому опритомніти.

На другий день після вживання великих доз алкоголю часто болить голова, неприємні відчуття в шлунку. В таких випадках допомагає огірковий розсіл, склянка холодної води з 20 краплями настою м'яти. Іноді корисно просто піти до лазні. Спробуйте також зробити масаж правого та лівого вказівних пальців.
Важкою формою алкоголізму є запій - нездоланна тяга до спиртного. Виходу із запою сприяють ванни з водою кімнатної температури, гірчичники на потилицю, обливан­ня голови холодною водою, при блювоті - ковтання льоду. А найголовніше в таких випадках - сон.


При хронічному алкоголізмі можна спробувати такі народні рецепти:

* постійне вживання кислих яблук;
* дві столових ложки мучниці залити склянкою води, кип'ятити 15 хвилин, вживати по 1 столовій ложці 5-6 разів на день;
* у склянку горілки покласти корінь любистку та 2 лав­рових листки, настояти протягом 2 тижнів, дати випити;
* 1 ст. ложку суміші трави полину гіркого та чебрецю зви­чайного у співвідношенні 1:4 залити склянкою води, кип'ятити 5 хвилин, настояти 10 хвилин, процідити, пи­ти по 1 столовій ложці тричі на день за ЗО хвилин до їди протягом 2-3 місяців зі згоди хворого. Протипоказано людям із серйозними захворюваннями печінки та нирок;
* ЗО г плодів горобини звичайної, 40 г коренів з корене­вищами оману високого, 45 г трави чебрецю звичайно­го, 50 г трави кропиви собачої змішати, 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, кип'ятити 5 хвилин, на­стояти 2 години, вживати по 50 мл тричі на день за ЗО хвилин до їди.

Ці засоби водночас із проведенням психотерапії мо­жуть викликати огиду до алкоголю.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: