Астма
Loading

Астма


Астма - хронічне захворювання органів дихання, при якому бронхи звужуються, набухають та закупо­рюються слизом


ВООЗ спільно з Міжнародною експертною радою з астми підготували документ «Глобальна стратегія у профілактиці та лікуванні бронхіальної астми».

Ця хвороба існувала ще з часів Гіпократа, але на сполох лікарі забили лише кілька десятків років тому: в багатьох країнах фіксували ускладнення перебігу хвороби, підви­щення смертності від неї, відсутність ефекту лікування, втрату працездатності. Тому й були переглянуті підходи до профілактики, діагностування та лікування цієї хвороби. Лікарі дійшли висновку: астма, незалежно від ступеня складності, є хронічним захворюванням дихальних шляхів і лікування вимагає відповідного, тобто систематичного, навіть тоді, коли видимих виявів хвороби немає.
Головна концепція згаданого документа полягає в тому, що цілеспрямоване лікування астми, незалежно від періодів загострення, має прийти на зміну епізодичному лікуванню у стадії загострення та простому зняттю гострих станів. Систематичне лікування врешті-решт виявляється і ефективнішим, і дешевшим.
Напади астми, як правило, виникають раптово, частіше вночі. З'являються труднощі при вдиханні свіжого повітря та видиханні відпрацьованого. Хворий тяжко дихає та ви­дає свистячі хрипи. Обличчя стає синюшним, вени на шиї набрякають. Нестача кисню викликає неспокій, людина швидко стомлюється. Наприкінці нападу починає виділя­тись в'язке харкотиння, кашель стає вологим, кількість харкотиння збільшується, воно легше відходить.
В окремих випадках може розвинутись так званий аст­матичний стан, коли протягом тривалого часу напад не про­ходить і без медичної допомоги може призвести до смерті.
Астма, поруч зі СНІДом, - єдине хронічне захворювання, рівень смертності від якого постійно зростає.

Перша допомога:
необхідно заспокоїти хворого, розслабити одяг, забезпечити доступ свіжого повітря. Кисті рук та стопи ніг можна занурити в гарячу воду або поставити на них гірчичники. Допоможіть хворому прий­няти протиастматичні ліки, слідкуючи, щоб не було пере­дозування, оскільки деякі хворі під час нападу збільшують дозу препарату.
Полегшує напад масаж верхньої частини тіла від голови вниз до верху грудей та спини.
Протягом усього періоду погіршення стану давайте хворому багато пити (до 2 л на день), оскільки важке ди­хання та сильне потовиділення, яке часто супроводжує на­пад астми, спричиняє втрату організмом великої кількості води, що призводить до згущення плазми крові та слизу.
Повітря в кімнаті хворого завжди повинно бути свіжим, не можна в ній палити, а якщо вже напалено і не можна відчинити вікно, то слід в головах поставити блюдце з на­шатирним спиртом.
У хворого на астму доволі часто виявляється алергія на одну чи декілька речовин. Тому треба зробити так, щоб у помешканні, особливо в спальні, було якомога менше пи­лу, плісняви. (Див. «АЛЕРГІЯ».)
Слідкуйте за тим, які продукти викликають у вас незду­жання. Особливо обережними треба бути з яйцями та мо­локом і продуктами, до складу яких вони входять. Іноді аст­му викликають продукти із пшениці та кукурудзи.
Якщо ви чутливі до пилку рослин, то позбудьтеся кімнатних рослин, а під час цвітіння у природі якомога більше перебувайте в кімнаті, закривайте щільно двері та вікна.
Провокувати сильні напади доволі часто можуть ліки -це перш за все стосується пеніциліну та препаратів його групи (ампіцилін, оксацилін), спостерігається також не­сприятлива реакція на аспірин та деякі знеболювальні препарати. Тому медпрепарати слід приймати під наглядом лікаря.
Взагалі будь-яке подразнення дихальних шляхів може викликати напад астми. Тому треба уникати дії таких под­разників, як запахи фарб, отрутохімікатів, побутових за­собів для чистки. Не паліть самі та намагайтесь уникати перебування в задимленій іншими атмосфері. Остерігай­тесь дії промислових забруднень та автомобільних вих­лопів.
Уникайте перенапруги, старайтесь зменшувати вплив емоціонального стресу. Тримайтесь подалі від протягів. Особливо обережними треба бути прій зміні погоди. За­стерігайтесь від респіраторних інфекцій, які можуть спро*-вокувати напад астми. Провокувати напад астми можуть також бактерії або віруси, які знаходяться в носоглотці, си­нусах.
Виконуйте дихальні вправи при перших ознаках набли­ження нападу.
Хворі на астму можуть займатися спортом. Особливо корисне плавання. Проте слід пам'ятати, що змагання мо­жуть посилити емоційний стрес та втомити хворого, що у свою чергу провокує напад астми. Однак цього можна уникнути, якщо приймати лікарські препарати.
Дітей, хворих на астму, слід заохочувати брати участь у всіх дитячих забавах. З хворою дитиною треба поводитись як із звичайною дитиною, якій необхідний особливий до­гляд. Треба навчити її справлятися з усіма, своїми справа­ми, аби не залежала від дорослих.
Інколи батьки зволікають зі зверненням до лікаря, вва­жаючи, що дитина «переросте». Насправді астма, якщо її не лікувати, ймовірніше за все, прогресуватиме. Чим молод­ший пацієнт, тим сприятливіший прогноз. Іноді при припи­ненні дії подразника астма зовсім проходить. В окремих ви­падках зміна клімату теж допомагає вилікувати хворобу.
Лікування астми - складна проблема. У випадках її алергічної природи проводиться специфічна імунотерапія алергенами, яка здатна обірвати подальший розвиток хвороби.
Досить широкий вибір медичних препаратів дозволяє запобігти або тримати під контролем напади астми. Але всі вони повинні призначатися лікарем після обстеження та встановлення її характеру. Будьте уважні й не допускай­те перевищення доз протиастматичних препаратів, при­значених лікарем. Вживання надмірних доз може призвес­ти до скорочення періодів полегшення і більш затяжних на­падів, а також до ще серйозніших ускладнень. Про будь-які ускладнення (роздратування, запаморочення, прискорен­ня серцевого ритму, порушення з боку шлунково-кишково­го тракту) негайно повідомте лікаря.
Звільненню бронхів від мокротиння сприяють прогу­лянки на свіжому повітрі, у хвойному лісі, вживання теплих лужних напоїв («Боржомі», «Свалява», «Лужанська», «Поля­на Квасова» тощо). Більшості хворих корисна лікувальна фізкультура, вона покращує вентиляцію легенів, підвищує ефективність видиху.
Непогані результати дають заняття дихальною гімнасти­кою за Бутейко, Стрельниковою, дихання через апарат Фро­лова та перехід за його ж методом на ендогенне дихання.
Допомагає санаторно-курортне лікування, особливо в соляних печерах, або застосування штучного клімату соля­них печер.

Засоби народної медицини для лікування астми:


* 3 ст. ложки квіток або плодів глоду колючого залити З склянками окропу, настояти 10 хвилин, вживати по 1 склянці тричі на день за 30 хвилин до їди;
* 1 чайну ложку листя та насіння полину звичайного подрібнити, залити склянкою окропу, настояти 3-4 години, пити по 1 /3 склянки на день;
* 2 ст. ложки трави материнки звичайної подрібнити, за­лити 2 склянками окропу, випити у 3 прийоми за ЗО хвилин до їди. Материнка протипоказана вагітним;
* 2 ст. ложки суниці лісової на 2 склянки окропу, вживати протягом дня як сечогінне;
* 1 чайну ложку листя сухої кропиви дводомної залити склянкою окропу, дати закипіти, настояти, вживати замість чаю щоденно;
* 1 ст. ложку сухого або свіжого листя подорожника велико­го залити склянкою окропу, настояти 15 хвилин, проціди­ти, вживати по 1 столовій ложці 4 рази на день до їди;
* 25 г багна болотяного та 15 г кропиви жалкої змішати, залити 1 л окропу, настояти 8 годин, процідити, пити по 1 /4 склянки на день після їди;
* 4 чайні ложки подрібненого листя мати-й-мачухи зава­рити склянкою окропу, настояти 30 хвилин, процідити, пити по1/4склянки4 рази надень;
* листя мати-й-мачухи, листя подорожника великого, бруньок сосни - всього порівну, 4 чайні ложки суміші настояти в 1 л холодної води 2 години,, потім кип'ятити в закритому посуді 5 хвилин, процідити, вживати по 1 ст. ложці тричі на день.

Приймаються також ванни із хвойного екстракту, який можна приготувати і в домашніх умовах. Для цього треба взяти хвою, гілочки та шишки, залити водою, кип'ятити півгодини, після чого добре закрити та залишити на 12 го­дин настоюватись. Якісний екстракт має бути коричневого кольору. На одну ванну слід брати 1,5 л екстракту.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: