Безсоння
Loading

Безсоння


Сон - фізіологічний стан організму, необхідний і хворим, і здоровим. Вважають, що ріст і відновлення тканин відбувається саме під час сну. Більше того, існує взаємозв'язок між ростом і сном дитини. Під час сну відбувається вивільнення гормону росту

Існує багато факторів, що визначають природний сон. Але найважливішим регулятором сну є біологічний годин­ник - добовий ритм.
Середня тривалість сну в нормі 7-8 годин. Причому індивідуально вона може бути як меншою, так і більшою. Здорова людина перебуває у стані сну третину свого життя, і.це є життєвою необхідністю.
А у випадку безсоння людина довго не може заснути, або ж прокидається значно раніше, ніж звичайно, а сон серед ночі декілька разів переривається на тривалий час. В інших випадках сон може бути неспокійним (три­вожний сон інколи пов'язаний зі зниженням вмісту цукру в крові), недостатньо глибоким з кошмарними сно­видіннями, іноді з ходінням уночі.
Безсоння призводить до сонливості вдень, проблем з концентрацією уваги, порушень пам'яті та станів три­вожності.
Сам факт безсоння викликає в людини страх, що вона не зможе заснути, а це у свою чергу посилює безсоння. Починається боротьба за сон. Багато хто робить ней­мовірні зусилля, щоб заснути, але марно, навпаки, з'яв­ляється напруженість. Сон у таких випадках можна порівняти з голубом: чим ближче ми до нього простя­гаємо руку, тим швидше він відлітає.
Безсоння може бути і у здорових людей при пере­втомі, психічному перевантаженні, переїданні, вживанні міцних чаю або кави перед сном, недостатній фізичній активності. Особливо часто страждають на безсоння лю­ди розумової праці, багато з них перенапружують сили, перевтомлюються.
У вагітних безсоння може виникнути наприкінці терміну, коли посилюється відчуття дискомфорту.

        Пілюля сміху:

- Хворий, а як ви засинаєте?
-Добре. Рахую до трьох і засинаю.
- Як, тільки до трьох?
- Ну... інколи до половини четвертого.

Причиною безсоння можуть бути також різні захворю­вання загального характеру, які супроводжуються пору­шенням кровообігу або розладами нервової системи, на­падами кашлю, задишки тощо.

Лікування

Насамперед потрібно усунути причину, дотримувати правильного режиму сну, лягати спати і вставати в один і той же час відповідно до природного для організму фізіологічного ритму. Краще рано лягати спати і рано вста­вати, причому не відмовлятися від цього правила навіть у вихідні.
Спальня в будь-якому разі повинна бути в найтихішому місці квартири, оскільки до шуму людина ніколи не звикає. Крім того, у спальні повинно бути зовсім темно. Навіть найслабше світло буде заважати.
У спальні має бути оптимальна для сну температура -15-20°С. Майте на увазі, що під час сну температура тіла падає на 1°С.
Велике значення має ліжко, на якому ми спимо, адже уві сні людина проводить майже третину свого життя, і цього достатньо, щоб обрати ліжко до смаку.
Упродовж дня робіть фізичні вправи, перед сном годин­ку погуляйте на свіжому повітрі. Уже в ліжку можна почита­ти легку книжку, але не еротичну літературу чи захоплюю­чий детектив.
Вечеря повинна бути ранньою та легкою. Уникайте жирної їжі, напоїв, що містять кофеїн, та алкоголю.
Перед сном прийміть 30-хвилинну теплу ванну або га­рячий душ. Можна робити вправи на розслаблення м'язів або медитацію.
Не думайте в ліжку про роботу чи домашні справи. Ніко­ли не лягайте спати голодними. Якщо шлунок порожній, з'їжте на ніч трохи фруктів.
Не звикайте дивитись телевізор у ліжку! Це не дає пов­ноцінного відпочинку, а лише заколисує на кілька хвилин або годин.
Заняття сексом покращує сон.
Випийте перед сном склянку гарячого молока або з'їжте столову ложку меду.

Декому допомагає заснути покладена на очі пов'язка з м'якої світлонепроникної тканини. Можна спати на по­душці, набитій сіном або сухим хмелем.
Можна спробувати рахувати від сотні або від тисячі у зворотному порядку.
Спробуйте ще таке: розкрийтеся повністю, полежіть кілька хвилин, доки не змерзнете. Потім вкрийтеся ков­дрою - при зігріванні людина засин*ає.
Якщо ці засоби не допомагають заснути, то необхідно відмовитися від спільного ліжка. Людина, -**гка спить спокійно, робить до 35 рухів за ніч. А коли ще партнер хро­пе, скрегоче зубами тощо, то становище стає нестерпним.
Якщо не можете заснути^ краще встати, аніж боротися з собою, намагаючись заснути. Ліжко - не місце боротьби за сон, а лише засіб для його забезпечення.
Допомогти розслабитися та заснути може також ауто-генне тренування. Самонавіювання при автотренінгу мо­жуть формуватися як за допомогою слів, так і через обра­зи. Кожен самостійно повинен підібрати собі найзручнішу форму, яка повинна бути чіткою, доволі простою, слова або образи повинні мати особисте значення. При вико­нанні вправ намагайтесь «матеріалізувати», «посилати» дію думки до тієї чи іншої частини тіла.
Можна застосувати такий тест аутогенного тренування для боротьби з безсонням:

1. Я лежу спокійно. Мені зручно і добре.
Мені приємно ні про що не думати.
Повільно минає час.
Повіки змикаються.
Я нічого не бачу і не чую.
Занурююсь у тишу.
Відчуваю повний спокій... повний спокій.

2. Розслаблені м'язи лівої руки.
Розслаблені м'язи правої руки.
Плечі розслаблені та опущені.
Обидві руки розслаблені.
Відчуваю важкість рук.
Приємне тепло відчуваю в руках і кінчиках пальців.
Відчуваю повний спокій... повний спокій.

3. Розслаблені м'язи правої ноги.
Розслаблені м'язи лівої ноги.
М'язи ніг розслаблені.
Ноги нерухомі та важкі.
Приємне тепло відчуваю в ступнях і в пальцях ніг.
Відчуваю повний спокій... повний спокій.

4. Все тіло розслаблене.
Розслаблені м'язи спини.
Відчуваю приємне тепло в усьому тілі.
Відчуваю повний спокій... повний спокій.

5. Розслаблені м'язи обличчя.
Брови вільно розведені.
Лоб розгладився.
Повіки опущені та м'яко зімкнуті.
Розслаблені крила носа.
Розслаблені м'язи рота.
Рот ледь відкритий.
М'язи щелеп розслаблені.
Відчуваю прохолоду на шкірі лоба.
Все обличчя спокійне, без напруги.

6. Дихаю спокійно і рівно.
Дихаю повільно і спокійно.
Серце б'ється рівно і ритмічно.
Воно зовсім спокійне.
Все тіло розслаблене.
Приємне тепло.
Повний спокій, повний спокій.

Якщо збудження сильне і сон не наступає, проговоріть текст повторно. Природно, ні в якому разі не слід напруже­но чекати моменту засинання. Думайте про свої приємні денні враження.
Із лікарських препаратів насамперед можна застосову­вати заспокійливі засоби. Такі, як корвалол, корвалдин, валокордин, барбовал, настоянки кропиви собачої, глоду, валеріани (по 20-40 крапель за півгодини до сну), таблетки екстракту валеріани (1-3 таблетки). Причому ви­користовувати краще суміші препаратів. Доведено, напри­клад, що суміш настоянок собачої кропиви, валеріани, гло­ду та корвалолу (по 10 крапель) діє краще, ніж валокордин, валеріанка або корвалол кожен окремо.
Чудовим препаратом, сумішшю заспокійливих трав, є фітосед, який можна вживати від 20-40 крапель до 1 чай­ної ложки на прийом.
Гарну заспокійливу дію має настоянка півонії, новопасит тощо.
Для кращого ефекту фітозасіб потрібно чергувати кожні 10-15 днів. Наприклад, попити трав'яні чаї, потім настоян­ку, знову чаї чи рослинний препарат новопасит.
Якщо ці препарати не допомагають, за рекомендацією лікаря можна застосовувати безрецептурні снодійні засоби: гліцин (гліцисед), донорміл (протипоказаний при захворю­ваннях простати, що супроводжуються затримкою сечі), імо-ван (вітчизняний соннат), івадал. Лікар може запропонувати й інші препарати, але в більшості випадків вони можуть вик­ликати залежність, тому відпускаються тільки за рецептами.
Діють снодійно й ан'тигістамінні препарати першого по­коління - димедрол, супрастин, тавегіл тощо.
Снодійні препарати не варто вживати більше двох тижнів, оскільки до них виникає звикання.

Народні засоби від безсоння:

* 2 чайні ложки трави кропиви собачої подрібнити, залити склянкою холодної води та настояти 8 годин, випити протя­гом дня. Або 2 ст. ложки кропиви собачої подрібнити, залити 0,5 л окропу, настояти 2 години, пити по 50 г 4 рази на день;
* 2 ст. ложки листя меліси подрібнити, залити 2 склянками окропу, остудити та процідити, випити упродовж дня;
* 2 чайні ложки коренів валеріани подрібнити, залити склян­кою окропу, настій приймати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день гарячим. Можна також випити 1 /2 склянки перед сном;
* 1 ст. ложку суміші з рівних частин кореня валеріани та шишок хмелю залити 1 склянкою окропу, пити ввечері по 1/2 склянки;
* 20 г листя меліси, ЗО г трави кропиви собачої, ЗО г ко­ренів валеріани змішати, 1 ст. ложку суміші залити 300 г окропу, настояти 2 години, процідити, приймати по 50 г тричі на день як заспокійливий та снодійний засіб;
* 1 ст. ложку насіння кропу залити 1,5 склянки окропу, вживати протягом дня;
* 50 г насіння кропу варити на легкому вогні у 0,5 л вина (кагору або портвейну), вживати перед сном по 50-60 г;
* 2 ст. ложки плодів глоду колючого розтерти, залити 1,5 склянки окропу, настояти 30 хвилин, випити за три прийоми за ЗО хвилин до їди;
* 3 чайні ложки яблучного оцту на чашку меду, приймати по 2 чайні ложки Перед сном;
* 2 ст. ложки трави іван-чаю залити 2 склянками окропу та залишити в термосі на 6 годин, пити рівними частинами протягом дня при неврастенії, безсонні, головному болю;
* 400 г часнику,розтерти, видушити сік із 24 лимонів. Суміш покласти в банку з широким горлом, зав'язати її легкою тканиною або марлею і настояти протягом 24 днів. Перед вживанням суміш збовтувати. Вживати пе­ред сном, розводячи 1 чайну ложку в половині склянки води. Через 10-14 днів зникає безсоння, людина відчуває приплив сил. Цей рецепт застосовується для омолодження, від задишки, особливо корисний він ог­рядним млявим людям.

Можна купити чи зробити самому невелику фітоподу-шечку з трав. Або додавати трав'яні відвари у вечірню ван­ну. Допомагають також сольові та хвойно-сольові ванни. Для хвойно-сольової ванни рекомендується додавати 100 г солі та 2 ст. ложки хвойного екстракту.

       Пілюля сміху:

- Хворий, вас мучать кошмари?
- Ні, вони приносять мені насолоду!


Нічні кошмари.
Зазвичай, це не симптом психічних розладів. Вони проявляються у вигляді неприємних або" страшних сновидінь. Людина прокидається в тому ж стані, який був уві сні, наприклад, у сльозах, у стані боротьби або крику, сильного серцебиття, пітливості, тремтіння всього тіла.

Кошмари - це частина нормальних сновидінь. їх можуть спровокувати відчуття тривоги, неприємні події, які трапились напередодні, алкоголь або різке зменшення його вживання, підвищена температура під час хвороби, телепередачі або фільми жахів, при­пинення вживання ліків або прийом ліків, включаючи снодійні

Дорослі, як правило, справляються самі, для цього не­обхідно встати або почитати книжку.
Якщо це трапилось у вашої дитини, то швидко підійдіть до неї, спробуйте заспокоїти її, якщо вона не повністю про­кинулась, дайте їй можливість зануритися в сон. Якщо ж прокинулась, увімкніть світло, заспокойте її та переконай­те, що це був лише сон, розкажіть їй про щось цікаве та приємне або почитайте книжку. Наступного ранку пого­воріть з нею про нічний сон, спробуйте з'ясувати причину страху або тривоги, поясніть дитині, що у всіх іноді бувають кошмари, і це нормальне явище.
Безсоння у дітей. Саме зі сном новонародженого у батьків найбільше труднощів. Він не хоче спати, коли давно пора, прокидається рано, будить маму п'ять разів на ніч.
В таких випадках допомагають наступні заходи: 0 одягайте малюка перед сном так, як вдягаєтесь самі.
Перегрів дуже шкідливий для маленького організму; 0 не ставте ліжечко біля вікна: різкі звуки з вулиці будуть
заважати йому спати; 0 ну і звичайно, скористайтеся перевіреними снодійними
прийомами.
Прийом традиційний - заколисування під колискову. Але врахуйте, якщо ви заколисуєте його на руках, а потім будете перекладати в ліжечко, то він може проки­нутися, тому краще колисати краще в ліжку або в ко­лисці.
Прийом індустріальний - замість традиційного зако­лисування ввімкніть неголосно музику Моцарта, Гайдна, Чайковського.
Прийом класичний. Діти спокійніше себе почувають та швидше засинають поруч з батьками. Отже, якщо малюк вночі прокинувся, покладіть його в своє ліжко.
Прийом ароматичний. Якщо в ліжко дитини покласти материнську хустку, то відчувши запах мами, малюк заспо­коїться і засне.
Прийом кольоровий. Рожеве світло також діє за­спокійливо на малюка.
У дітей більш старшого віку безсоння проявляється та­кими симптомами: дитину дуже важко заспокоїти перед сном, вона вимагає то почитати їй книжку, то їй хочеться пити або в туалет, дитина не спить всю ніч або проки­дається рано задовго до того, як прокинуться батьки.
У більшості випадків очевидних факторів немає. Це мо­жуть бути сімейні чвари, різні стреси, можливо, якісь не­приємності в школі або ж бурхливі ігри, особливо перед сном.
З профілактичною метою ні в якому разі, не використо­вуйте ліжко в якості покарання, не погрожуйте, що відпра­вите дитину спати, коли вона вам докучає. Коли дитина уже в ліжку, не дозволяйте їй спілкуватися з братами та сес­трами, які ще не сплять. Якщо дитина вимагає іграшку, треба задовольнити вимогу.
Ліжечко повинно бути затишним, викликати приємні асоціації, навколо мають знаходитись улюблені предмети, і взагалі дитина повинна відчувати себе в цілковитій безпеці.
Чи спати дитині вдень, ви повинні вирішити самі. Якщо ж ви самі потребуєте відпочинку, ваша дитина може в цей час просто погратися або погортати книжки.
У випадках безсоння у дітей вам доведеться проявити твердість, проте важливо не перестаратись. Якщо дитина постійно вимагає пити, солодкий напій замініть водою. Встановіть межу ритуалу вкладання в ліжко, не піддавай­тесь на прохання лягти у вашу постіль.
Немовлята часто плачуть ночами, особливо коли при­пиняється нічне годування, нехай поплачуть.
З дитиною більш старшого віку можна завести таблицю, в якій відмічати зірочкою дні, коли вона швидко засинає.
Якщо нічний горщик стоїть під ліжком і дитина сама мо­же ним користуватися, це приносить їй задоволення, а зго­дом вона привчається вмикати світло та ходити в туалет.
Біля ліжка можна поставити коробку з іграшками, щоб дитина, коли прокинеться, могла погратися, не розбудив­ши батьків.
Іноді можна перевести годинник на годину вперед, щоб привчити дитину вчасно лягати Спати.
У випадках постійного безсоння звертайтеся по допо­могу до лікаря.
Сни жахів у дітей. Симптоми: дитина раптово голосно скрикує уві сні (часто це буває приблизно через 2 години після засинання), різко сідає, безтямно втупившись в одну точку, але при цьому спить і ніяк не реагує на вашу при­сутність. Іноді можуть бути галюцинації. Усе триває кілька хвилин, дитина повністю не прокидається, а вранці не пам'ятає подій минулої ночі.
Причинами таких снів можуть бути окремі епізоди ми­нулого дня, неприємні події, щось страшне дитина бачила по телевізору, дитині роблять уколи тощо.
В такому разі не можна будити дитину під час сну, сон жахів минає сам по собі. Якщо дитина спробує вибратись із ліжка, слідкуйте, щоб вона не впала, обережно і лагідно спря­муйте її до ліжка. Вранці краще не обговорювати події мину­лої ночі. Сни жахів, як правило, зникають у підлітковому віці.
Для попередження снів жахів ні в якому разі не дозво­ляйте переглядати вечірні телепередачі. Вранці - зарядка без перевантажень, обтирання. На ніч не дозволяйте дитині переїдати. Увечері перед сном робіть соляно-хвойні ванни або ванни з рівних частин трави кропиви собачої, материн­ки звичайної, чебрецю, шишок хмелю (усього 500 г збору на ванну для дитини 10-14 років при температурі води 37°С, тривалість - 5-10хвилин, на курс - 10 ванн).
Можна також робити ванни за попередньою методикою з настоянки череди, м'яти перцевої, материнки звичайної.
Народна медицина радить купати дітей від пере­ляку у відварі квітів пижма звичайного, трави споришу зви­чайного, кореня оману високого, квітів кмину піскового. На літр окропу потрібно 50 г однієї із трав. Пропарте залиту окропом траву на водяній бані 15 хвилин, процідіть і вилий­те у ванну з 15-20 літрами води.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: