Дискінезії жовчних шляхів
Loading

Дискінезії жовчних шляхів

Дискінезії жовчних шляхів - порушення моторної діяльності жовчовивідної системи - найчастіше розвиваються внаслідок порушення діяльності центральної нервової системи.

Можуть виникати і рефлекторно при виразковій хворобі, коліті, апендициті, аднекситі тощо. Важкі інфекційні хвороби, вірусний гепатит, авітаміноз, не­достатнє та нераціональне харчування, різні інтоксикації також можуть призвести до дискінезій.
Розрізняють гіперкінетичну, коли підвищується мотор­на діяльність жовчних шляхів, та гіпокінетичну, коли вона, навпаки, зменшується, форми дискінезій.
Гіперкінетична форма проявляється нападами болю справа під ребрами, які нагадують напади при жовчно-кам'яній хворобі. Виникненню нападів сприяють хвилювання, значне нервово-психічне навантаження, негативні емоції, у жінок загострення можуть бути пов'язані з менст­руальним циклом.
Біль іноді може віддавати в праву лопатку, праве пле­че, іноді в ділянку серця, супроводжуватись загальними вегетативними реакціями - різкою пітливістю, блідістю, нудотою, іноді головним болем, відчуттям серцебиття то­що. Больові напади тривають від кількох хвилин до кількох днів; тупий стискуючий та ниючий біль може зберігатися тижнями, часом посилюючись та затихаючи.
Гіпокінетична форма проявляється здебільшого мало-інтенсивним болем під ребрами справа, часто тривалим.
Діагноз встановлює лікар за допомогою дуоденального зондування, рентгенологічного, ультразвукового досліджень, у складних випадках - комп'ютерної томографії.
Перебіг захворювання тривалий з періодами загост­рення та поліпшення. З часом у жовчному міхурі може ви­никати запальний процес та утворюватись жовчні камені.
Лікування дискінезій полягає в регуляції режиму харчу­вання, правильному чергуванні праці та відпочинку, нор­малізації сну та діяльності центральної нервової системи. В залежності від форми дискінезії застосовують лікарські засоби та мінеральні води, фізіотерапевтичні процедури.
Для профілактики дискінезій подбайте про раціональ­ний режим і раціон харчування, нормалізацію режиму праці та відпочинку, систематичні заняття фізкультурою, усунення стресових ситуацій на роботі і вдома, своєчасне лікування невротичних розладів.

3асоби народної медицини в лікуванні дискінезій жовчних шляхів

При гіперкінетичній формі дискінезії:
* 1 ст. ложку кукурудзяних стовпчиків з приймочками за­лити склянкою окропу, кип'ятити 10 хвилин, настояти ЗО хвилин, процідити, вживати по 1 ст. ложці тричі на день через 2 години після їди;
* 20 г квіток та листків барбарису звичайного залити 100 мл горілки, настояти 14 діб у темному місці, процідити, вживати по 15-20 крапель двічі-тричі на день за 15-30 хвилин до їди;
* трави перстачу гусячого, трави чистотілу звичайного та трави м'яти перцевої по 30 г змішати, 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, настояти 4 години, процідити, пити гарячим по 1-2 склянки надень;
* листя вахти трилистої, трави полину гіркого та трави м'яти перцевої по ЗО г змішати, 1 ст. ложку суміші зали­ти склянкою окропу, настояти 4 години, процідити, вжи­вати по 2-3 ст. ложки за ЗО хвилин до їди. При гіпокінетичній формі:
* 10 г суцвіть цмину піскового залити склянкою окропу, настояти 4 години, процідити, пити за ЗО хвилин до їди за такою схемою: 1-й день 1/3 склянки, 2-й день - двічі по 1/3 склянки, 3-й день-тричі по 1/3 склянки, 4-й день -тричі по 1/2 склянки, 5-й день - 1/2 склянки 1 раз і 6-й день - 1/2 склянки 1 раз. При необхідності прийом на­стою повторюють через 7 днів;
* трави звіробою 40 г, кореня кульбаби лікарської 40 г, суцвіть цмину піскового 15 г, листя вахти трилистої 15 г, суцвіть ромашки лікарської 15 г, трави золототисячника 15 г змішати, 1 ст. ложку суміші залити склянкою окро­пу, настояти 4 години, процідити, пити зранку і ввечері по 1 склянці настою.

Крім того, корисно робити закриті тюбажі (сліпі зонду­вання) особливо в поєднанні з прийомом різних лікарських трав та жовчогінних зборів. Дуже ефективний тюбаж з оливковою або соняшниковою олією. Приготуйте 100 мл олії та додайте до неї сік одного лимона. Вранці натщесер­це ляжте на теплу грілку на правий бік, упродовж години випийте олію з соком: чотири порції по 25-30 мл з 15-хви-линними інтервалами. У важких випадках гіпомоторної дискінезії можна продовжити процедуру ще на ЗО хвилин, тобто прийняти ще 2 порції олії з соком.
Для тюбажу можна використовувати слаболужні міне­ральні води з легкою жовчогінною дією («Слов'янська», «Боржомі», «Поляна Квасова» тощо). Ввечері відкрийте пляшку і поставте її в тепле місце, щоб із неї вийшов газ. Вранці натщесерце, лежачи на правому боці на теплій, але не на гарячій грілці, випийте невеликими ковтками повільно півтори-дві склянки мінеральної води. Полежіть 40-45 хвилин, після чого можна поснідати. Для підсилення виходу жовчі можна додати в мінеральну воду 25 г ксиліту або сорбіту чи 15 г карловарської солі, ретельно перемішати її до повного розчинення та повільно випити розчин.
Можна також випити зранку натщесерце одну склянку мінеральної води без газу, походити звичайним кроком 20-25 хвилин. Потім не поспішаючи з'їсти два збитих з чайною ложкою цукру яєчні жовтки (гоголь-моголь). Після чого, лежачи на правому боці на теплій грілці, за 40-45 хвилин поступово випити ще одну склянку мінеральної води. При вживанні сирих яєць існує ризик зараження сальмонельозом, тому краще з цією метою використову­вати яйця домашніх перевірених курей.
Для дітей з успіхом можна застосовувати такий рецепт. 100 г родзинок та 50 г сухого інжиру залийте однією склян­кою окропу. Нехай дитина, лежачи на теплій грілці на право­му боці, зранку натщесерце вип'є теплий настій та впро­довж години поступово з'їсть родзинки та інжир. Не забудь­те грілку загорнути в рушник, щоб не попекти дитині шкіру.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: