Гельмінтози
Loading

Гельмінтози


Ці захворювання викликаються хробаками, що паразитують в організмі людини - гельмінтами (глистами)

Це дуже поширене явище, особливо в дитячому віці.
Близько 70% дітей до 14 років страждають на гельмінтози. Відомо понад 150 видів гельмінтів, з них ЗО -найпоширеніші.
Прояви хвороби можуть бути різноманітними, що зале­жить від виду глистів, місця їх локалізації в організмі люди­ни, їх кількості. Майже завжди захворювання супровод- , жується втратою маси тіла, загальним нездужанням, запа­мороченнями, роздратованістю.
При паразитуванні гельмінтів у кишечнику спостеріга­ються запори, проноси, нудота, інколи блювота; в печін­ці - жовтяниця, набряки; в легенях - кашель, виділення з носа. При всіх видах захворювання знижується праце­здатність, а у дітей відбувається затримка фізичного та психічного розвитку, росту, статевого розвитку, порушен­ня пам'яті тощо.
Висока захворюваність на гельмінтози спостерігається внаслідок нехтування простими правилами гігієни. Найбільш вірогідне зараження відбувається через немиті після туалету руки або через забруднені фекаліями про­дукти сільського господарства. Поверхня принесених з ринку овочів, ягідта зелені може бути забруднена великою кількістю личинок глистів - аскарид, волосоголовців.
Як себе вберегти? Необхідно добре промити овочі, фрукти, зелень під проточною водою, а для надійності об­лити крутим окропом, від чого личинки гинуть. На жаль, для ягід термічна обробка не завжди прийнятна, оскільки може зіпсувати їх зовнішній вигляд. Тому мийте ягоди про­холодною водою, але якомога ретельніше.
Зараження гостриками відбувається при проковту­ванні їхніх яєць, які заносяться до рота людини (особливо дітей) руками, що забруднилися при почухуванні. Не­обхідно ретельно дотримувати особистої гігієни, а привиникненні захворювання лікувати всю сім'ю. Для попе­редження повторного самозараження рекомендується носити щільно обтягуючі труси чи рейтузи з резинками, прасувати їх та постільну білизну гарячою праскою упро­довж 2-3 місяців.
Становить небезпеку річкова та морська риба. Широ­кий стрічкар (лентець) - один із найпоширеніших рибних паразитів, який може жити в кишечнику людини десятки років та викликати важку анемію. А такий гельмінтоз, як опісторхоз, що також передається через риб, заявляє про себе захворюваннями органів травлення.
Зараження можна уникнути, якщо рибу перед коптінням або в'яленням потримати не менше 14 днів в 20% розчині солі, ефективне також глибоке заморожуван­ня та термічна обробка.
Вїд тварин до організму людини можуть потрапити ли­чинки бичачого та свинячого ціп'яків (солітерів) при вжи­ванні погано провареного м'яса, що містить ці личинки, а також личинки трихінел, які здатні розноситися по людсь­кому організму та селитися в м'язах діафрагми, язика, глотки, ока тощо.
При догляді за собакою, обробці й білуванні тварин та збиранні ягід, якщо нехтувати особистою гігієною, можна заразитися ехінококом, личинки якого паразитують у печінці, легенях та інших органах.
Гельмінтози у вагітних нічого доброго не віщують ні ма­тері, ні ненародженій дитині. Жінкам необхідно знати, що нудота, блювота, біль у серці, зміна апетиту та зомління можуть свідчити про зараження гельмінтами, хоча ці симп­томи схожі на ускладнення вагітності.
До речі, лікарі рекомендують лікування медикаментами гельмінтозів у будь-якому періоді вагітності - це значно покращує її перебіг.
Дорослі глисти та їхні яйця можуть виходити із ор­ганізму людини разом з калом, що і є основною ознакою для розпізнавання захворювання. Окрім того, існують і більш складні методи діагностики на основі аналізів крові, мокротиння тощо.
Діагностику та лікування гельмінтозів повинен прово­дити лікар. Існує багато ефективних засобів їх лікування.

Народна медицина пропонує такі засоби.

При зараженні круглими гельмінтами:
* 1 цибулину середнього розміру залити склянкою окро­пу, настояти 12 годин, процідити, пити по 1/2 склянки на день протягом 3-4 днів;
* 1 чайну ложку трави полину звичайного залити 2 склян­ками окропу, остудити, процідити, вживати по 1 -2 ст. ложки тричі на день за 20 хвилин до їди;
* 3 ст. ложки суцвіть та листя пижма звичайного залити склянкою окропу, настояти протягом 1 години, проціди­ти, пити по 1 ст. ложці 3-4 рази на день;
* ЗО г кори верби білої, 25 г коренів з кореневищами ома­ну високого, 40 г м'яти перцевої, 35 г трави кропиви со­бачої змішати, 1 ст. ложку суміші залити склянкою води, кип'ятити 5 хвилин, настояти 4 години, процідити, пити по 50 мл тричі на день за ЗО хвилин до їди;
* 50 г трави золотушника, 50 г трави полину гіркого, 10 г листя омели білої змішати; 2 ст. ложки суміші залити 500 мл окропу, настояти 1 годину, вживати по 100 мл 4 рази на день протягом трьох днів. В останній день в обід випити сольове проносне.
При стьожкових гельмінтах свіже насіння гарбуза, очи­щене від лушпиння, але зі збереженою внутрішньою сіро-зеленуватою шкіркою вживати: дорослим - 300-500 г, дітям 10-12 років - 150 г, 5-7 років - 100 г, 3-4 років - 75 г. З'їсти натщесерце всю порцію протягом години. Через 3-4 години прийняти проносну сіль, а потім через півго­дини зробити клізму. Через ЗО днів лікування можна пов­торити.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: