Грип та гострі респіраторні інфекції
Loading

Грип та гострі респіраторні інфекції

Грип - це гостре інфекційне захворювання, надзвичайно заразне, перебіг якого, як правило, має характер епідемії, що поширюється восени та взимку

Грип та гострі респіраторні інфекції - це найпоширеніші захворювання, які вражають щорічно майже кожного із нас і навіть не один, а декілька разів на рік. Вони завдають ве­личезних збитків в економічній сфері та великої шкоди здоров'ю. Часто вони підпадають під назву простудних за­хворювань, оскільки простуда провокує їх виникнення.
Тривалість епідемії 6-8 тижнів. Збудником грипу є вірус, який розмножується у слизовій оболонці дихальних шляхів; він потрапляє у повітря разом з дрібними крапель­ками слини, слизу та мокротиння, що виділяються при розмові, чханні, кашлі. Найчастіше на грип хворіють діти, для них та старших людей грип найбільш небезпечний. Ду­же небезпечний грип для хворих на туберкульоз, хронічний бронхіт, емфізему легенів, серцево-судинні захворювання. Небезпечний він і для вагітних.

Викликають захворювання віруси двохтипів: А і В. Вони мають здатність весь час змінюватись, тому існує дуже багато підтипів, що дуже утруднює виготовлення ефективних вакцин для щеплень.


Пілюля сміху:
Зустрічаються два віруси грипу:
- Слухай! Уявляєш, учора ТАКУ дівчину вклав у постіль...

Епідемія типу А має тенденцію до виникнення кожні 2-3 роки, епідемія типу В м'якша і виникає кожні 4-5 років. Між типами та підтипами в рамках одного типу перехресний імунітет слабкий, тому людина, яка перенесла грип А-1, може захворіти на грип типу А-2 та В.

Під час епідемії хворіє кілька від­сотків населення. Коли вона поширюється на більш значну кількість населення (20-40%), то це вже пандемія. Великі пандемії бувають з інтервалом 10-12 років, найбільш не­безпечна пандема за своїми наслідками була в 1918 році. Вона забрала життя 21 мільйона жителів нашої планети.

Швидкій передачі вірусу грипу сприяють сучасні швидкі засоби пересування людей.
Грип розвивається упродовж 12-48 годин після зара­ження. Початок стрімкий: з'являється озноб, головний біль, біль у м'язах спини та кінцівок. Темгтература швидко підвищується до 38-40°С, потім з'являється нежить, ка­шель, біль при ковтанні, біль в очах, почервоніння горла та очей. Висока температура тримається 3-6 днів, але навіть після її зниження може зберігатись біль у ділянці лоба та скронях, слабкість, пригнічений настрій.
Обов'язково зверніться до лікаря, якщо у вас кілька днів тримається висока температура, з'являється задишка, сиплий голос, кашель, мокротиння з домішками крові.
Одним із найтяжчих ускладнень грипу є набряк легенів, який вимагає негайної допомоги в умовах лікарні, тому при різкому погіршенні самопочуття одразу викликайте «швидку допомогу».
Після грипу часто бувають різноманітні ускладнення: бронхіт, пневмонія, менінгіт, гайморит, запалення вуха, нирок тощо.
При поя'ві перших симптомів грипу одразу ж лягайте в ліжко, перебувайте весь час в теплі, уникайте протягів.
Не порушуйте призначеного лікарем режиму і не використовуйте можливості побути вдома для прання, приби­рання та інших виснажливих домашніх справ: фізичні на­вантаження під час захворювання грипом можуть спричи­нити важкі ускладнення.
їжа має бути простою і легкою, пийте багато рідини: чаю з малиною, медом, липовим цвітом, чорною смороди­ною, молока, соків. Корисні вітаміни С та групи В.
У перші дні хвороби непогано втирати у шкіру в ділянці перенісся, гайморових пазух та крил носа бальзам «Золо­та зірка». Він містить натуральні ефірні олії, які мають анти­септичну дію.
Для запобігання ускладнень в епідемічний період слід вживати чорниці, буряк, моркву, квашену капусту, цибулю, часник, квасолю. Це сприятиме синтезу противірусних природних факторів. Можна також вживати препарат амізон по 1 таблетці тричі на день.
Корисні інгаляції ефірною олією шавлії, евкаліпта, ла­ванди, м'яти, тополі чорної. Дослідженнями виявлено, що рослинні ефірні олії мають здатність пригнічувати розмно­ження вірусу грипу.
При головному болю можна приймати парацетамол, аспірин.
Підвищена температура не вимагає негайного застосу-' вання жарознижувальних засобів. Навпаки, саме при підви­щенні температури до 38-39°С організм починає виробля­ти захисний засіб інтерферон. Тому особливо перші три дні не слід знижувати температуру нижче 38°С. Взагалі при не­поганому самопочутті жарознижувальні засоби слід засто­совувати у дітей перших двох місяців при температурі вище 38°С, а після двох місяців - при температурі вище 38,5°С, у дорослих - при температурі 39,5°С. (Див. стор. 449).
Дуже поширений забобон про те, що спиртні напої ма­ють могутню силу і лікують від грипу та простудних захворювань. Насправді вживання алкоголю як «лікувального засобу» призводить до ще більшого пригнічення захисних сил організму, активізації вогнищ хронічної бактеріальної інфекції, додаткової алергізації. На цьому фоні може на­ступити швидке і безперешкодне розповсюдження бак­терій по кров'яному руслу в різні органи та навіть виклика­ти блискавичний розвиток захворювання.
Жоден з відомих препаратів не може вилікувати грип. Не довіряйте рекламі, яка пропагує «надійні» засоби для лікування грипу. Не застосовуйте для лікування грипу ан­тибіотики, сульфаніламідні препарати, вони застосову­ються лише при ускладненнях грипу за порадою лікаря.
У повсякденному житті важко уникнути контакту з людь­ми, що кашляють і чхають, проте все-таки слід на період епідемії утримуватись од відвідування місць з великим скупченням людей, наприклад, дискотек, кінотеатрів то­що. У школі або на роботі тримайтесь подалі від людей, які кашляють або чхають.
Найретельнішого захисту потребують новонарод­жені та діти у віці до 1 року, оскільки вони найменше пристосовані переносити хвороби. Жінки найбільш вразливі до інфекцій безпосередньо перед початком менструального циклу.
Часто мийте руки, особливо перед їдою та після контак­ту з хворою на грип чи простуду людиною.
Уникайте перевтоми, дотримуйтесь режиму харчування та відпочинку, підтримуйте в помешканні нормальну во­логість повітря, адже при похолоданні повітря стає більш сухим, і слизові оболонки в таких умовах втрачають здатність боротися з інфекціями.
Основний шлях передачі таких захворювань - через пред­мети, яких торкався хворий, або через повітря. Адже при роз­мові, кашлі, чханні хворий виділяє краплі слини на відстань до 6 метрів, а віруси в них можуть жити до ЗО хвилин.
Якщо у вас грип, то при кашлі або чханні прикривайте ніс і рот паперовою салфеткою, хусточкою.
Неускладнений грип лікується вдома. Ізолюйте хворого в окремій кімнаті або хоч за ширмою, виділіть йому окремий посуд, який знезаражуйте крутим окропом. Той, хто догля­дає за хворим, має носити маску із чотирьох шарів марлі.

З профілактичною метою застосовують щеплення про­ти грипу. Існують вакцини, які захищають від грипу А і В. Проте дії їх вистачає всього на один сезон, тому щеплення потрібно робити щороку.
Щеплення необхідно робити, якщо ви страждаєте хво­робами органів дихання (хронічним бронхітом, бронхіаль­ною астмою, емфіземою легенів, туберкульозом), серце­во-судинними захворюваннями, хворобами нирок, діабе­том, хворобами щитовидної залози, неврологічними за­хворюваннями (епілепсія, розсіяний склероз, хвороба Паркінсона). Слід уникати щеплень в перші три місяці вагітності.
Щоб виробити антитіла та забезпечити повний захист, організму людини потрібно 2 тижні, тому після початку епідемії щеплення робити недоцільно.
З профілактичною метою доцільно також вживати амізон по 1/2 таблетки тричі на день протягом тижня, че­рез 10 днів курс можна повторити.

Спричиняти гострі респіраторні захворювання можуть понад 200 чинників - від різноманітних вірусів до інших мікробів (стрептококи, стафілококи та ін). Вони ха­рактеризуються значно меншими проявами загальної інтоксикації порівняно з грипом і більш доброякісним пе­ребігом. Тривалість неускладнених ГРВІ від двох-трьох до п'яти-восьми днів. Але і вони можуть ускладнитися різни­ми захворюваннями, тому вимагають таких самих засобів профілактики та лікування, як і при грипі.
Тільки-но відчуєте, що застудилися, випийте чаю з лимо­ном, зробіть гарячу ванну для ніг; витріть ноги насухо, на­мастіть п'яти йодом, а проміжки між пальцями - в'єтнам­ським бальзамом «Золота зірка», вдягніть шерстяні носки з насипаною в них гірчицею. Якомога більше пийте (1,5 -2 літри) - чаю, молока, морсів, соків. Харчування має бути легким та збалансованим. Відмовтеся від солодощів.
Користуйтеся індивідуальним посудом, рушником та іншими предметами особистої гігієни.
Можна застосовувати гірчичники, банки, банковий масаж.
Щоб зменшити ризик зараження гострими респіраторними захворюваннями, привчіться дихати лише через ніс.

Повітря в носі частково очищається від хвороботворних мікроорганізмів, а також підігрівається.
Чудовим профілактичним засобом є цибуля та часник (до речі, це один із різновидів цибулі). Нострадамус радив: "Носіть із собою в кишені головку часнику - вона врятує вас від зарази". Для маленької дитини зробіть "антибактеріаль­ну" коробочку: у пластмасовому яєчку від "кіндерсюрпризу" зробіть декілька дірочок, покладіть усередину пару зубчиків часнику або декілька дольок цибулі. Підвісьте цю коробочку на груди вашому малюку - він буде вдихати "безмікробне" повітря, і хвороба не підступиться до нього і близько.

Засоби народної медицини для лікування грипу та ГРВІ
* 1 ст. ложку сухих плодів або листя малини залити склян­кою окропу, настояти 20 хвилин, пити по склянці гаря­чого настою двічі на день.
* 1 ст. ложку суміші плодів малини та липового цвіту в рівних частинах залити склянкою окропу, настояти 20 хвилин, пити по склянці настою на ніч.
* 1 ст. ложку листя та гілочок брусниці залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, процідити, пити по 2 ст. ложки 4-5 разів на день.
* Свіжий сік алое закапувати в ніздрі по 5 крапель через кожні 2-3 години протягом 2-3 днів.
* 1 ст. ложку сухих плодів шипшини залити 2 склянками окропу, настояти в термосі добу, пити по півсклянки 2-3 рази на день до їди.
* 1-2 ст. ложки листя суниці лісовоїзалити 2 склянками окропу, настояти до охолодження, процідити, вживати по 1 ст. ложці через кожні 2 години.
* 1 ст. ложку плодів ялівцю залити 2 склянками окропу, кип'ятити 20 хвилин, процідити, вживати по 1 ст. ложці тричі на день.
* 1 ст. ложку коренів лопуха залити 2 склянками окропу, настояти 2 години, процідити, пити гарячим по півсклянки 4 рази на день.
* 1 ст. ложку подрібненої трави фіалки триколірної залити склянкою окропу, настояти 2 години, пити по півсклян­ки тричі на день за ЗО хвилин до їди.
* 1 ст. ложку цвіту бузини чорної залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, процідити, пити по півсклянки тричі на день за ЗО хвилин до їди.
* 1 ст. ложку сухих плодів бузини чорної залити склянкою окропу, настояти 20 хвилин, процідити, додати 1 ст. ложку меду, пити по 1/4 склянки як потогінний засіб.
* 1 склянку плодів калини залити 1 л гарячої води, кип'ятити 8-10 хвилин, процідити, додати 3 ст. ложки меду, пити по півсклянки 3-4 рази на день.
* 2 чайні ложки бруньок берези заварити, як чай, у склянці окропу, випити за день у три прийоми.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: