Коліт
Loading

Коліт


Коліт - це запалення слизової оболонки товстого кишечнику. Розрізняють гостру та хронічну форми колітів

Гострі коліти здебільшого викликаються мікробами -сальмонелами, стафілококами, стрептококами, збудника­ми дизентерії тощо. Його причиною також можуть бути не-харчові отруєння та грубі погрішності в харчуванні. Часто во­ни протікають із запаленням тонкого кишечнику та шлунка.
Внаслідок захворювання виділяється значна кількість слизу, виникає застій кишкового вмісту та інші явища, що порушують нормальну роботу товстого кишечнику.
Головними ознаками коліту є болі в животі, здуття, про­нос, домішки слизу, а іноді й крові у випорожненнях. Підви­щується температура тіла та погіршується загальний стан.
Хронічні коліти можуть бути наслідком перенесених кишкових інфекцій, тривалих грубих порушень режиму та раціону харчування, як супутні при наявності захворювань печінки та жовчного міхура, підшлункової залози, при три­валих інтоксикаціях сполуками ртуті, свинцю, фосфору то­що. Коліти можуть виникати внаслідок алергії на деякі лікарські та хімічні препарати, тривалого безконтрольного застосування проносних засобів (корінь ревеню, крушини, плоди жостеру, листя олександрійського листка та ін.), ан­тибіотиків і деяких інших препаратів. Наявність глистів підтримує запальний процес.
Прояви коліту різноманітні й залежать від важкості, роз-повсюдженості та стадії процесу.
У періоди загострення погіршується апетит, виникає нудота, загальне нездужання. Біль у животі часто буває пе­реймами, не має чіткої локалізації, супроводжується час­тими позивами на дефекацію, віддає у поперек, пах. Спос­терігаються проноси, які чергуються із запорами, виділен­ням слизу. Характерні відчуття неповного випорожнення кишечнику та несправжні позиви на дефекацію, при яких відходять гази та невеликі грудочки калових мас.

Метеоризм (здуття) при коліті буває внаслідок пору­шення травлення в тонкому кишечнику та дисбактеріозу. При цьому часто спостерігаються відсутність апетиту, ну­дота, відрижка, відчуття гіркоти в роті, бурчання в животі тощо. Можуть бути слабість, нездужання, схуднення, про­яви анемії та вітамінної недостатності, зниження працез­датності та астеноневротичні симптоми.

Виразковий коліт (хвороба Крона) вражає людей мо­лодого віку. При ньому більш виражені загальні симптоми, схуднення, у випорожненнях відмічаються виділення крові. Великі втрати рідини та солей можуть призвести до смерті.
Повідомте вашого лікаря про порушення випорожнень при лікуванні антибіотиками. Ці ліки іноді можуть викликати псевдомембранозний коліт внаслідок знищення нормаль­ної мікрофлори в кишечнику. Потрібна негайна відміна ан­тибіотиків та призначення специфічних препаратів.
Протікає виразковий коліт циклічно, періоди загострен­ня чергуються з періодами покращення і вимагають актив­ного лікування із застосуванням гормональних препаратів. У деяких випадках виникає необхідність хірургічного втру­чання - видалення частини ураженого кишечнику.

Синдром подразненого кишечнику - це функціональ­не захворювання, при якому лікар часто не може знайти яки­хось органічних змін. Причиною його може стати емоційний стрес. Згадайте широковідому «ведмежу» хворобу.
Хворий може відчути сильний біль у животі, у нього може виникнути блювота, відчуття скупчення газів у шлунку та ки­шечнику. Запор може чергуватися з проносом. Лікування може звестися до нормалізації харчування з додатковим прийомом продуктів, що містять значну кількість клітковини, а для зняття емоційних стресів може знадобитися лікування у психотерапевта.
Не займайтесь самолікуванням. Лікування коліту, як гос­трого, так і хронічного, обов'язково повинен провадити лікар; він призначає відповідну дієту, яка добирається стро­го індивідуально для кожного хворого. Дієта повинна бути багатою на вітаміни, повноцінною та такою, що щадить і за­безпечує нормальне випорожнення кишечнику.

Слідкуйте за нормальною роботою кишечнику, оскільки за­пори подразнюють його слизову оболонку і сприяють виділен­ню слизу, проте проносним та клізмами не зловживайте.

Засоби народної медицини в лікуванні коліту

* 1 ст. ложку насіння кмину залити склянкою окропу, на­стояти ЗО хвилин, вживати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день як проносний засіб та при метеоризмі.
* 1 ст. ложку шишок вільхи сірої запити склянкою води, кип'ятити на малому вогні 10 хвилин, настояти 2 години, вживати по 2 ст. ложки 3-4 рази на добу за ЗО хвилин до їди.
* 80-100 г сушених кірок кавуна залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, пити по півсклянки 4-6 разів на день.
* 20 г сухих кірок граната або 50 г свіжого граната з насін­ням залити склянкою води, кип'ятити на слабкому вогні ЗО хвилин, процідити вживати по 2 ст. ложки двічі на день.
* 1 /2-1 г розтертих на порошок коренів щавлю кінського - на прийом при запорах.
* 2 ст. ложки кори крушини залити склянкою води, кип'ятити на малому вогні 10 хвилин, настояти 4 годи­ни, приймати по півсклянки на ніч при запорах.
* 10 г плодів кмину, 10 г кірки апельсина, 80 г кори кру­шини залити склянкою окропу, кип'ятити 20 хвилин, настояти 1 годину, пити по склянці вранці і ввечері при запорах.
* 1 ст. ложку плодів черемхи залити склянкою окропу, ва­рити 5 хвилин на легкому вогні, настояти 2 години, процідити, вживати по 1/4 склянки двічі-тричі надень як в'яжучий засіб при проносах. Кісточки плодів повинні бути цілими, оскільки вони містять отруйну речовину.
* 1 склянку неочищених зерен вівса кип'ятити 2 години на легкому вогні, процідити, випити протягом дня при захворюваннях шлунково-кишкового тракту з проноса­ми. Курс лікування 1-1,5 місяця, протягом року повто­рюють 3-4 рази.

При деяких захворюваннях кишечнику застосовують лікувальні клізми. Клізми з відварами трав стимулюють про­цеси загоювання слизової оболонки кишечнику, діють як в'яжучі, обволікуючі, антиспастичні та антисептичні. Можна користуватись окремими травами або їхніми зборами.
Для того, щоб зробити клізму з відваром однієї росли­ни - алтею, бузини, календули, звіробою, насіння льону, шавлії або евкаліпту, беруть 1 ст. ложку рослинної сирови­ни, заливають 1/2 л води, доводять до кипіння та кип'ятять не більше хвилини.
Лікувальні клізми повинні бути теплими (30-35'С), за об'ємом не більше 200-400 мл. Хворому необхідно утри­мати рідину 10-15 хвилин, лежачи поперемінно то на спині то на лівому боці. Курс лікування клізмами 1-1,5 місяця (щоденно). Трави або збори рекомендується через 10-14 днів міняти.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: