Контрацепції засоби
Loading

Контрацепції засоби

З давніх-давен і по сьогоднішній день слово "ні" було і залишається єдиним стовідсотковим засобом контра­цепції.Проте крім цієї крайньої міри є багато надійних та безпечних засобів попередження вагітності.

До них належать:

* хірургічні методи як для жінок, так і для чоловіків;
* гормональні (у вигляді таблеток, ін'єкцій або спеціальних капсул, які вживлюються під шкіру);
* внутрішньоматкові засоби (ВМЗ);
* бар'єрні (із застосуванням чоловічих та жіночих презервативів, шийкових ковпачків або діафрагм, контрацептивні губки, просякнуті сперміцидом);
* біологічні (календарний, температурний, шийковий);
* перерваний статевий акт;
* хімічні;
* альтернативний секс.

Кожен засіб має свої переваги та недоліки і не кожен може з тих чи інших причин підійти конкретній людині, то­му, перш ніж зупинитись на виборі засобу контрацепції, не­обхідно порадитись зі своїм лікарем. Взагалі ж у розвине­них країнах 60% жінок обирають гормональні проти­заплідні препарати, 30% - внутрішньоматкові спіралі, реш­та - інші засоби контрацепції.
При статевих контактах з малознайомим партнером презерватив був і залишається атрибутом, який убере­же не тільки від незапланованої вагітності, а й від

безлічі небезпечних хвороб, що передаються статевим шляхом.
Одним із найнадійніших засобів є хірургічна стерилізація. Проте вона може бути прийнятною тоді, коли ви остаточно вирішили більше ніколи не мати дітей. Найбільш поширена стерилізація для жінок - це перев'язка труб. Суть цієї операції у тому, що фаллопієві (маткові) труби пе­рерізаються між маткою та яєчником, що не дозволяє яй­цеклітині досягти матки, а спермі просуватися вгору по тру­бах. В останні роки поширюється лапароскопічний метод оперативного втручання, коли через невеликий розріз на передній стінці живота вводиться спеціальний інструмент під назвою лапароскоп, за допомогою дзеркал хірург припікає, затискує або перерізає труби.
Від проведеної операції сексуальна активність не страждає, нормально виділяються гормони, продовжу­ються менструації, яєчники продовжують щомісяця вироб­ляти яйцеклітину, проте вона не здатна потрапити до мат­ки, а розсмоктується, не завдаючи ніякої шкоди організму.
Стерилізація у чоловіків називається вазектомія, вона полягає у видаленні або перев'язці сім'явивідного протоку. Стерилізація нічого спільного не має з кастрацією, чоловічі залози зберігаються і їхня гормональна функція не пору­шується. Не страждає ні ерекція, ні оргазм, ні еякуляція (сім'явипорскування).

Серед гормональних методів найбільш поширені пероральні контрацептиви, тобто ті таблетки, які приймають­ся через рот. Це на сьогоднішній день вважається золотим стандартом протизаплідних засобів. Вони достатньо надійні та містять у собі комбінацію гормонів, які поперед­жують запліднення внаслідок гальмування овуляції яй­цеклітини. Застосовувати їх можна лише за рекомен­дацією лікаря. Вони підходять зрілим жінкам, у яких вста­новились статеві відносини, регулярний менструальний цикл та постійні звички. Ефективність пероральних контра­цептивів сягає 98%.
Комбіновані протизаплідні таблетки, які містять гормони естрогени та гестагени та бувають одно-, дво- і трифазни­ми, жінка повинна приймати з 5-го по 26-й день менструального циклу, через 2-3 дні після завершення прийому на­ступає менструальноподібна реакція, яка триває 4-5 днів. Якщо з будь-якої причини прийом таблетки пропущено, на­ступного дня необхідно прийняти 2 таблетки. Якщо крово­теча своєчасно не настала, то рекомендується через 7 днів після прийому останньої таблетки знову розпочати черго­вий курс прийому контрацептиву.
Приблизно кожна п'ята жінка реагує на прийом таблеток. Багато із цих побічних ефектів схожі на початок вагітності, які можуть зникнути через декілька місяців. Жінкам, у яких збільшується виділення із піхви, можуть бу­ти замінені одні таблетки на інші. Може темніти шкіра, особливо у брюнеток та під дією сонячних променів. Іноді з'являється головний біль, запаморочення, запалення сальних залоз, поява прищів, емоційна депресія.
Часто жінки набирають вагу, можливо, за рахунок підви­щення апетиту та затримки води в організмі. Пероральні контрацептиви заважають всмоктуванню вітамінів та міне­ральних речовин.
Як позитивний момент жінки відмічають, як правило, відсутність нездужання перед менструацією та зменшення болю під час менструації, менструальний цикл стає більш регулярним, покращується настрій, поліпшується самопо­чуття, підвищується потяг та поліпшується якість сексу. Останній чудовий феномен обумовлений психологічною розкутістю - немає страху завагітніти. Проте деякі жінки відмічають повне припинення менструацій, що є побічною дією препарату, а не вагітністю, як вважають деякі жінки.
Не слід вживати комбіновані пероральні контрацептиви при хронічних захворюваннях. Мігрень, депресія, астма часто загострюються при застосуванні пероральних кон­трацептивів. До інших протипоказань можна віднести ви­сокий артеріальний тиск, фіброми матки, хвороби серця, печінки та нирок, порушення здатності крові до згортання. Не вживайте комбінованих таблеток, якщо ви годуєте груддю. Окрім того, що невідомо, як це може позначитися на дитині, вони ще знижують кількість молока.
Серйозні побічні ефекти бувають порівняно рідко, проте вони можуть представляти серйозну загрозу для життя. Підвищується ризик розвитку тромбофлебіту. Негайно зверніться до лікаря, якщо ви коли-небудь відчували різкий го­ловний біль, задишку, порушення зору, біль у ногах, у грудях.
Переважна більшість ускладнень відмічається у жінок, які палять.

Припиніть вживати комбіновані пєроральні контрацеп­тиви та зверніться до лікаря, якщо у вас:

* раптовий напад сильного головного болю;
* біль за грудиною;
* раптово порушився зір;
* раптово виникла слабість у руці та нозі з одного боку;
* утруднене дихання, кровохаркання;
* жовтяниця;
* артеріальний тиск піднявся понад 160/100 мм рт. ст.;
* раптовий сильний біль у нозі;
* раптовий сильний біль у животі.

Некомбіновані пєроральні контрацептиви (міні-пілі) містять тільки один гормон гестаген, який викликає менше ускладнень. Перевагою в його застосуванні є те, що його можна вживати при мігрені, варикозному розширенні вен, пороках серця, цукровому діабеті без судинних усклад­нень, підвищеному артеріальному тиску, ожирінні, а також жінкам, які палять, після 35 років. Ефективний він також для жінок, які годують груддю.
Приймають їх з першого дня менструального циклу по
1 таблетці на добу в один і той же час (затримка прийому не повинна перевищувати трьох годин). На початку прийо­му, а також у разі, якщо перерва між прийомами понад три години, протягом тижня слід застосовувати інші засоби контрацепції.

Зверніться по медичну допомогу, якщо у вас на фоні за­стосування некомбінованих контрацептивів з'явились:

* сильна кровотеча із піхви;
* жовтяниця;
* сильний біль внизу живота.

Жінкам після 40 років зазвичай не радять користува­тись пероральними контрацептивами.
Після курсу пероральних контрацептивів на декілька місяців у невеликої кількості жінок затримуються менструації та овуляції. Взагалі жінка може, як правило, завагітніти без будь-яких наслідків для здоров'я майбутньої дитини.

Перш ніж наважитись на прийом протизаплідних таблеток, необхідно визначитись, що переважає, користь чи шкода при їхньому застосуванні. Не варто їх вживати при нечастих статевих стосунках або про всякий випадок. Дослідженнями встановлено, що у здорових жінок користь від їх прийому переважає ризик побічних дій, особливо у віці до ЗО років. Крім того, ризик можна зменшити добором мінімальних доз, ретельним обстеженням при окремих за­хворюваннях, наприклад, при діабеті, високому артеріаль­ному тиску або ожирінні та припиненням паління.
Немає ніяких доказів того, що прийом пероральних кон­трацептивів якимсь чином впливає на розвиток злоякісних пухлин молочних залоз або матки, але існують дані про зв'язок із їх прийомом доброякісних пухлин молочних залоз, кіст яєчників, запальних процесів у ділянці малого тазу, а та­кож анемій внаслідок зменшення менструального потоку.
Тривалість прийому таблеток не повинна перевищувати одного року, після чого необхідно зробити перерву на 3-4 місяці. Відомо, що після припинення прийому проти­заплідних таблеток вагітність настає дуже швидко, тому в цей час особливо ретельно слід застосовувати інші кон­трацептивні засоби.
Ін'єкції протизаплідних гормональних засобів вводять 1 раз на 3 місяці, а капсули з такими ж засобами вживлю-ють під шкіру 1 раз на 3-5 років.
Ефективність внутрішньоматкових засобів (ВМЗ) сягає 98%, *оча і не зовсім точно відомо, як вони запобігають вагітності. За частотою використання вони знаходять­ся на другому місці після пероральних контрацептивів. Це маленький пристрій, який вставляється в порожнину мат­ки. ВМЗ бувають різного розміру та форми. Матеріал, з якого виготовляються ВМЗ, може бути різним: це пласт­маса, мідь, срібло і навіть золото. Срібні спіралі виявляють ще й протизапальний ефект. Встановлює ВМЗ лікар, про­цедура займає небагато часу і зазвичай безболісна, хоча і може спричиняти деякі незручності.
За умови правильного встановлення ВМЗ ні ви, ні ваш партнер не повинні відчувати незручності під час статево­го акту.

ВМЗ можуть залишатися в порожнині матки багато років, але двічі на рік необхідно контролювати у лікаря пра­вильність його розташування. ВМЗ, які містять мідь, по­винні замінюватись через 2-3 роки.
Від 2 до 20 відсотків жінок, яким встановили ВМЗ, са­мостійно відторгають їх, найбільша вірогідність цього у жінок, які ніколи не вагітніли. Зверніться до лікаря, якщо вам здається, що пристрій відійшов або змінив своє положення.
Деякі жінки після встановлення ВМЗ можуть деякий час відчувати невеликий біль у попереку, невеликі крово­виділення, які згодом проходять. В окремих випадках біль в попереку значний, тоді пристрій необхідно видалити.
У жінок, які користуються ВМЗ, запальні процеси стате­вих органів зустрічаються частіше, особливо у жінок з вели­кою кількістю статевих партнерів. В окремих випадках за­пальні процеси можуть призвести до безпліддя, тому ВМЗ не рекомендуються молодим жінкам, які не мають дітей.
Випадків, коли б ВМЗ викликали рак матки, не зафіксо­вано, не викликають вони й інших порушень.
Після видалення ВМЗ здатність вагітніти й народжувати поновлюється. Незначна частина жінок може завагітніти навіть при правильній установці пристрою. Підвищується і ризик розвитку позаматкової вагітності.
При нормальному перебігу вагітності ВМЗ не представ­ляє загрози для дитини і виходить разом із послідом, але все-таки краще видалити його через ризик мимовільного викидня.
ВМЗ протипоказані жінкам із гострими чи хронічними (у стадії загострення) запаленнями внутрішніх статевих ор­ганів (гонорея, хламідійна інфекція тощо), жінкам з фіброміомами матки, а також з кровотечами. Не бажано та­кож їх вводити жінкам, які підпадають під великий ризик за­раження чи передачі інфекцій, що поширюються статевим шляхом, з тяжкою формою анемії, зі зниженим імунітетом, а також жінкам, які приймали препарати, що його знижують.

Презервативи ефективні для запобігання вагітності в 96% випадків. Але, крім цього, вони відіграють важливу роль у профілактиці захворювань на СНІД та венеричні недуги.
Перші презервативи з'явилися в Англії у XVIII столітті й виготовлялися з бичачих кишок, пізніше їх почали виготов­ляти з латексу.
Вони зазвичай мають довжину близько 20 см, деякі на кінці мають резервуар для сперми. При надяганні презер­ватива потрібно залишати вільний кінець 1,5-2 см.
У продажу є великий вибір презервативів зі змазкою. їх властивості зберігаються протягом усього терміну придат­ності, проте погіршуються під впливом тепла, сонячних променів, тому не варто носити їх у кишенях, гаманцях. При покупці презервативів обов'язково перевіряйте на­явність сертифікату якості, оскільки не всі презервативи забезпечують надійний захист від захворювань, що пере­даються статевим шляхом. Купуйте презервативи із латек­су та лише в аптеках.
Деякі чоловіки відчувають зниження чутливості при ви­користанні презервативів, також незручним є те, що не­обхідно переривати любовну гру, щоб надягнути презер­ватив, проте цьому можна зарадити, якщо жінка перетво­рить цей процес у продовження гри.
Існує невелика ймовірність того, що презерватив лопне під час статевого акту або зісковзне після його закінчення. При підозрі на попадання сперми до піхви жінка має скори­статися сперматоцидним кремом або желе. Такі ж креми або желе варто застосовувати при підозрі, що презерва­тив сухий, а от вазелін, використаний з цією ж метою, значно погіршує його сперматоцидні властивості та може сприяти його розриву.

Діафрагма - це подібне до блюдця утворення, яке складається з гумової пластинки, вдягнутої на металевий обідок. Вона вставляється у піхву перед статевими зноси­нами і закриває прохід у матку. Видаляється вона не раніше, ніж через 6 годин після статевого акту. При одно­часному застосуванні сперматоцидних засобів ефек­тивність такого методу сягає 97%. Діафрагма видаляється через 24 години і може використовуватись повторно. До­бирати її за розміром необхідно у лікаря, а також щорічно перевіряти правильність її установки та чи підходить вона вам, особливо якщо ви схудли.

Ковпачки
, виготовлені з алюмінію, пластмаси, полімерів, добираються залежно від розміру шийки матки.

Календарний метод
запобігання вагітності - єдиний метод, який схвалює католицька церква, - заснований на врахуванні часу овуляції у кожної жінки, коли завдяки вихо­ду зрілої яйцеклітини в черевну порожнину створюються умови для запліднення. На цей період передбачається ут­римання від статевих стосунків.
Він починається за 18 днів до закінчення найкоротшо-го менструального циклу, а закінчується за 11 днів до закінчення найдовшого циклу. Таким чином, жінка з цик­лом від 28 до 32 днів повинна утримуватись від статевих стосунків з 10 по 21 день циклу. Цей метод не підходить жінкам з нерегулярними менструаціями. Недоліком цього методу є те, що завжди можна помилитися у підрахунках.

Ще при цьому можна використовувати вимірювання температури тіла, яка незначно підвищується при ову­ляції. Термометрію провадять у прямій кишці, за підвищен­ням температури визначають час овуляції, небезпечний щодо запліднення, та складають графік. Але при цьому треба враховувати, що коливання температури можливі під впливом захворювань, стресів, прийому ліків, алкого­лю. Час овуляції можна також визначити за станом слизу шийки матки - шийковий метод.

До менш ефективних засобів належить перерваний статевий акт. Це найстаріший спосіб і завжди під рукою. Він полягає в тому, що перед еякуляцією статевий орган виводиться із піхви таким чином, що сім'я випорскується за межами піхви. Проте це може закінчитися невдачею, коли чоловік не встигне вчасно вийти, окрім того сім'я може виділятись і до еякуляції.
Цей спосіб покладає високу відповідальність на чоловіка і вимагає постійного контролю, що заважає отриманню задоволення від сексу. Помічено, що секс із використанням перерваного статевого акту може призвести до сексуаль­них та психологічних проблем.

Недоліками цього методу є:

* низька ефективність;
* 60% жінок не відчувають оргазму;
* розвиваються застійні явища в малому тазу, фригідність (статева холодність), дисфункція яєчників;
* у чоловіків розвивається неврастенія, знижується по­тенція та виникає гіпертрофія передміхурової залози;
* висока вірогідність зараження захворюваннями, що пе­редаються статевим шляхом.


Хімічні протизаплідні засоби
вбивають або нейт­ралізують сперматозоїди. Лікарська форма таких засобів -пінки, креми, желе, губки, таблетки.
Вони вводяться у піхву за 10 хвилин перед статевим ак­том. Якщо упродовж години статевий акт не відбувся, не­обхідно повторно ввести засіб. Не спринцюйтеся не менш ніж 6 годин після зносин. Ефективність хімічних засобів підви­щується при комбінації їх з іншими методами контрацепції.

До малоефективних засобів контрацепції належить спринцювання, до того ж його слід проводити миттєво, оскільки сперма досягає порожнини матки за 90 секунд.
Годування груддю якоюсь мірою зменшує ймовірність зачаття, але не покладайтеся на це як на метод запобіган­ня вагітності, оскільки у вас може відбутися овуляція і ви можете завагітніти до початку першого менструального циклу після пологів.

Для екстреної або аварійної контрацепції, яка може виникнути внаслідок того, що жінка забула прийняти таб­летки, розірвався презерватив, змістилась діафрагма, ви­пала спіраль, сталося зґвалтування, кровозмішення, при рідких статевих стосунках або якщо ніякий метод контра­цепції не застосовувався, протягом найближчих 72 годин необхідно прийняти двічі по одній таблетці постінору з інтервалом 12 годин (не більше 4 таблеток на місяць), або протягом 5-7 діб поставити внутрішньоматкову спіраль чи зробити вакуум-аспірацію.
Постінор не рекомендується в підлітковому віці. ВООЗ застерігає про невисоку його ефективність та побічні ефекти (запалення матки та придатків), особливо при чис­ленних партнерах та випадкових контактах.

Для екстреної контрацепції застосовують і інші комбіно­вані пероральні контрацептиви: міні-пілі та даназол.
Якщо екстрена гормональна контрацепція виявилася неефективною, необхідно робити аборт, оскільки велика вірогідність народження неповноцінної дитини.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: