Нудота, блювота
Loading

Нудота, блювота

Нудота - своєрідне відчуття тягара під грудьми та у глотці.

Нерідко вона супроводжується зблідненням шкірних покровів, загальною слабістю, запамороченням, підвищеним слиновиділенням, зниженням артеріально­го тиску, похолоданням кінцівок, іноді майже зомлінням. Вона часто може передувати блювоті, але може бути і без неї.
Виникає нудота насамперед при харчових отруєннях та захворюваннях органів черевної порожнини, отруєннях ал­коголем, грибами, чадним газом та іншою отрутою, в ранні терміни вагітності, при захворюваннях центральної нерво­вої системи та гострих інфекційних хворобах.
Поряд з іншими симптомами нудота може бути ран­ньою ознакою хвороб, які вимагають негайної медичної допомоги (апендицит, холецистит); може свідчити про погіршення стану при хронічних захворюваннях та пору­шенні обміну речовин, наприклад, при загостренні цукро­вого діабету або розвитку уремії.
Іноді вона виникає у здорових людей від поганого за­паху, сильного хвилювання, негативних емоцій або навіть при думці про щось неприємне. У таких випадках для полегшення стану підносять до носа ватку, змочену в розчині нашатирного спирту, приймають таблетку валідолу під язик або 10-15 крапель настоянки м'яти перцевої в столовій ложці води. Корисно вийти на свіже повітря.
При стійкій нудоті необхідно звернутися до лікаря для з'ясування її причини.

Блювота
виникає внаслідок подразнення блювотного центру, під час неї відбувається мимовільний викид вмісту шлунку через стравохід, рот, а інколи через носові ходи. Блювота може бути зумовлена прийомом недоброякісної їжі, укачуванням або подразненнями в середині організму (захворювання травного тракту, печінки, нирок тощо). В більшості випадків блювоті передує більш-менш тривала нудота, а іноді підвищене виділення слини.
Блювота є одним з найважливіших симптомів при різних захворюваннях шлунка, але її треба розглядати як прояв захворювання шлунка тільки в тому випадку, коли одночасно є і інші ознаки такого захворювання.
При наявності блювоти необхідно слідкувати, як часто, коли (після їди, при головному болю тощо) і чим блює хво­рий. Блювота, яка виникає зранку натщесерце з виділен­ням великої кількості слизу, спостерігається при хронічно­му гастриті, особливо в алкоголіків.
При виразковій хворобі блювота часто виникає на піку болю та знімає його. При свіжій шлунковій кровотечі блю­вотні маси забарвлені кров'ю, а при розпаді ракової пух­лини вони мають колір кави. Блювотні маси можуть мати кислий запах, якщо у шлунку багато кислот, або тухлий, якщо в ньому відбувається гниття; при запаленні нирок, при уремії вони пахнуть сечею; при кишковій не­прохідності - калом.


Допомога при блювоті


Якщо хворий у змозі сидіти, перед ним на підлогу став­лять таз, якщо ж він ослаблений і лежить, його слід повер­нути на бік до краю ліжка так, щоб голова знаходилась за краєм ліжка над тазом. Голову хворого обов'язково потрібно підтримувати, оскільки при блювоті іноді розви­вається значна слабість.
Після блювоти хворому дають прополоскати рот та ви­пити 1-2 ковтки холодної води (після кривавої блювоти пити не можна), потім зручно вкладають у ліжку, накривають ковдрою, у разі потреби до ніг кладуть грілку.
Ослабленому хворому, якщо він сам не може прополо­скати рота, ретельно очищають порожнину рота шматком марлі, змоченим у воді або у содовому розчині.
Якщо хворий непритомний, необхідно слідкувати за тим, аби блювотні маси не попали в дихальні шляхи.
При кривавій блювоті потрібно забезпечити абсолют­ний спокій; під грудьми покласти пузир з льодом; при сильній спразі дають прополоскати рот, але тільки пропо­лоскати, не ковтати. Якщо кінцівки холодні, до ніг і рук кла­дуть грілки. І негайно викликайте лікаря.
Блювота у вагітних виникає переважно в перші три місяці вагітності зранку і здебільшого слизом. Не снідайте, пийте тільки трохи підсолоджений сік або воду з лимоном. Можна їсти сухарі. В раціоні обмежте кількість жирів; більше їжте хліба, вівсянки, картоплі. При сильних позивах на блювоту ляжте, поставте під груди гірчичник або при­парку, ковтайте лід або, навпаки, пийте ложкою дуже гаря­чий чай.
Якщо блювота виникає після їди, необхідно їсти частіше і невеликими порціями, їжа повинна бути калорійною, смачною та такою, що легко засвоюється.

Допомогти зняти нудоту та припинити блювоту можуть такі засоби:

* 1 ст. ложку листя м'яти перцевої залити склянкою окро­пу, настояти 2 години, процідити, вживати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;
* 8 чайних ложок подрібненої сухої трави меліси лікарсь­кої залити 2 склянками окропу, настояти 4 години, процідити, вживати по півсклянки 4 рази на день до їди;
* 2 ст. ложки сухої трави хвоща польового залити 1/2 л окропу, кип'ятити на малому вогні 15 хвилин, настояти, закутавши, 1 годину, вживати по 1-2 чашки;
* трави меліси лікарської 3 частини, суцвіть ромашки лікарської 4 частини, трави м'яти перцевої 3 частини подрібнити, змішати; 1 ст. ложку суміші залити склян­кою окропу, настояти 1 годину, процідити, вживати по 1/3-1/2 склянки двічі-тричі на день.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: