Очей захворювання
Loading

Очей захворювання

Захворювання очей виявляють з допомогою їх звичайного огляду.
Перший огляд офтальмолога дитина має пройти ще у віці від трьох місяців до року для виявлення вродженої па­тології та амбліопії (відсутності функції ока при пра­вильній анатомічній будові). Адже дефекти зору (косо­окість, амбліопія) без належного лікування можуть при­звести до втрати зору. Здебільшого це може статися у віці до шести років.
Ще до школи може виявитись, що вашій дитині не­обхідні вправи для очей, окуляри, контактні лінзи, а в окре­мих випадках і хірургічне втручання.
У більшості новонароджених у перші п'ять днів життя відмічаються виділення з очей. Це пояснюється тим, що дитині в пологовому будинку закапували в очі спеціальні краплі для профілактики інфекцій. Якщо ж у малюка і після виписки з пологового будинку з'являється почер­воніння, виділення або ж припухлість очей, негайно про­консультуйтеся з лікарем. Якщо під шкірою в куточках очей біля перенісся з'являється припухлість, при надав­люванні якої в очну ямку виділяється гній, це означає на­явність інфекції сльозового міхура. Треба обов'язково звернутися до лікаря.
Буває і таке, що у дитини один рік нормальний зір, а на­ступного року їй уже потрібні окуляри. Тому у віці від шести до двадцяти років належить щороку проходити огляд у лікаря.

Покажіть дитину лікареві, якщо у неї почервоніли і сльо-зяться очі, якщо вона косить очима, насуплює брови, мор­гає або дивиться з напруженням, якщо вона часто споти­кається або падає, багато тре очі або, на ваш погляд, за­надто чутлива до яскравого світла.
Мала дитина з порушенням зору мало цікавості вияв­ляє до речей, які знаходяться на відстані або дуже близько, постійно помиляється у визначенні відстані до предмета.
У дітей старшого віку бувають запаморочення, голов­ний біль, втомлюваність. Ви повинні запідозрити захворю­вання очей, коли дитина відстає в навчанні або у неї вини­кають труднощі з виконанням роботи, пов'язаної з участю зорового апарату, якщо букви при написанні виповзають за рядки, якщо вона скаржиться на те, що надруковані ряд­ки сходяться або розходяться.
У дорослих теж можуть спостерігатися багато з пе­релічених симптомів. До інших ознак порушення зору на­лежить також двоїння зображення або його затуманеність, утрата бокового зору або райдужного кільця навколо дже­рела світла. Можливо, вам важко адаптуватися в затемне­них приміщеннях, наприклад, у театрах.
Після 35 років необхідно проводити регулярні огляди очей кожні рік-два. А тим, хто носить окуляри, необхідно робити це і у віці 20-35 років. Це необхідно робити для виявлення глау­коми, катаракти, пресбіопії (старечий зір), котрі частіше почи­нають розвиватися в середньому та старшому віці.
Щоб зберегти нормальний зір, потрібно насамперед нормально харчуватись, частіше перебувати на свіжому повітрі, робити фізичні вправи. Денне світло повинно вільно потрапляти до кімнати через чисте віконне скло.


Пілюля сміху:


Пацієнт на прийомі в окуліста:
- Лікарю, скажіть, чи правда, що, вживаючи моркву, можна поліпшити зір?
- Звичайно! Ви колись бачили зайця в окулярах?

Підвіконня не варто заставляти високими квітами, а штори на вікнах бажано мати світлих тонів.
Увечері користуйтесь лампами потужністю 60-100 Вт з абажуром, що розсіює світло. Домашнє завдання виконуйте тільки у добре освітленому місці. Книжку або зошит три­майте на відстані 30-35 сантиметрів від очей. Лампу на столі, за яким ви готуєте уроки або працюєте, розташовуй­те так, щоб світло падало з лівого боку, а очі були у тіні.
Чергуйте зорову працю з відпочинком: через кожні 40-45 хвилин роботи 10 хвилин відпочивайте.
Для збереження зору слід регулярно проходити зви­чайні медичні огляди, оскільки такі захворювання, як діабет, порушення кровообігу та інфекції є головними при­чинами розвитку сліпоти.
Існує багато небезпечних захворювань ока, які за відсут­ності лікування можуть призвести до сліпоти. Один із основ­них симптомів - погіршення зору. Причому інколи, особли­во на перших стадіях захворювання, він буває єдиним.
Причини погіршення зору можуть бути різними. При ка­таракті це помутніння кришталика, при глаукомі - дис­трофія зорового нерва внаслідок підвищеного тиску та по­рушень кровообігу, при захворюваннях рогівки причина погіршення зору полягає у зміні її форми. Усе це може при­звести до дуже серйозного погіршення зору, а то й до пов­ної його втрати.
Тому, якщо ви помітили, що бачите гірше, не відкладай­те візит до офтальмолога. Вчасно проведена діагностика допоможе виявити захворювання на ранній стадії, коли по­долати його набагато легше. Слід зауважити, що деякі за­хворювання прогресують дуже швидко, тому час може бу­ти дійсно дорогим.
Сучасні методи діагностики із застосуванням комп'ютерів, а також методики лазерної корекції зору доз­воляють у багатьох випадках надати ефективну допомогу при найрізноманітніших захворюваннях.
Око - це вікно у наш організм, і часто офтальмолог пер­ший, хто може виявити такі захворювання, як діабет, гіпер­тонія. За станом судин сітківки ока лікар судить про стан ваших кровоносних судин, що спонукає до більш деталь­ного обстеження із застосуванням необхідної апаратури.

Напруження (стомленості) очей
можна уникнути за допомогою правильного освітлення. Адже неадекватне освітлення призводить до перевантаження очних м'язів, унаслідок якого виникає цей стан. До стомленості очей мо­же призвести носіння сонцезахисних окулярів у приміщенні. А якщо приміщення забруднене, стан, що характеризується болем або подразненням очей та головним болем, може погіршуватись. Це може означати, що вам потрібні окуляри.

Телевізор також може викликати напруження очей, тому при перегляді телепередач слід дотримуватись таких правил:

* дивіться телевізор при кімнатному освітленні;
* сідайте подалі від телевізора - на відстані, котра що­найменше у п'ять разів перевищує ширину екрана;
* встановіть телевізор на рівні очей і подалі від яскравих ламп, вікон;
* відрегулюйте чіткість зображення;
* не дивіться телевізор невідривно, частіше міняйте фокус, переводячи погляд на сторонні предмети або роз­глядаючи поперемінно то передній, то задній план картинки;
* не дивіться телевізор більше двох годин підряд.

При напруженні очей спробуйте користуватись потужнішими лампочками, перевірте свої окуляри, намагайтесь не керувати автомобілем у темну частину доби.
Просте напруження очей зазвичай проходить через день-два, якщо ж воно тримається кілька днів або виникає часто, зверніться до лікаря.
Певні порушення зору спостерігаються серед користувачів персональних комп'ютерів. У цій групі людей з порушеннями зору на 10-20% більше, ніж серед інших службовців. Виникають всякі суб'єктивні зорові симптоми чи емоційний дискомфорт, що є результатом зорової діяльності - астенопія. Симптоми при цьому можуть бути зо­рові (плівка перед очима, двоїння, мерехтіння тощо) та очні (відчуття втоми, підвищення температури, дискомфорт чи болі). Очні симптоми частіше спостерігаються у жінок. Відмічається також зменшення гостроти зору, порушення акомодації.


Пілюля сміху:


Молодий чоловік звертається до окуліста:
- Лікарю, у мене після весілля з'явились проблеми із зором: я не бачу грошей!

Освітлення робочого приміщення і його взаємозв'язок — з характеристиками дисплея є однією з причин астенопії.
Дуже важливим у профілактиці астенопії є умови праці. Не можна, щоб вікно було за спиною користувача (екран блищить) або напроти (сліпить). Освітлення у приміщенні повинно бути м'яким, настільна лампа направлена на до­кументи. Після 50 хвилин роботи-на комп'ютері необхідно робити перерву на 10 хвилин, через 2 години - на 15 хви­лин, через 4 години - на 1 годину.
При деяких дефектах очей (косоокість та ін.) лікар може призначити спеціальні вправи для очей.
Для профілактики стомлюваності очей, астенопії та інших захворювань корисно робити гімнастику для очей.

* Ніколи не читайте при поганому освітленні, особливо, якщо текст надрукований дрібним шрифтом. Не треба напружувати очі при яскравому сонячному світлі, яке падає на текст, або коли сонце світить вам прямо в об­личчя.
* Не читайте у транспорті, поштовхи та коливання постійно змінюють відстань від книжки до очей, а криш­талик - свою кривизну, внаслідок цього виникають ва­ди зору.
* Не читайте лежачи, у цьому разі книжка займає непра­вильне положення щодо очей.
* Якщо ви працюєте за комп'ютером, швейною або друкарською машинкою, дошкою для креслення або дивитесь телевізор, частіше міняйте фокус зо­ру ока, переводячи погляд на стелю, на стіни, на вікно тощо.
* Протягом дня кілька разів прикривайте очі долонями на кілька секунд.
* Не захоплюйтесь сонячними окулярами. Носіть їх тільки тоді, коли освітленість дуже яскрава - сніг на сонці, пляж тощо.
* Не забувайте робити очам сонячні ванни. Закрийте очі, поверніться обличчям до сонця, повільно покрутіть го­ловою із сторони в сторону. Потім відверніться та декілька разів швидко покліпайте.
* При запаленні або стомленості очей промийте їх слаб­ким водним розчином борної кислоти або холодним чаєм.

У багатьох випадках захворювань очей лікар призначає краплі або мазі.

Як правильно закапувати краплі та закладати мазі в очі?

* Якщо в кришку флакона не вмонтована крапельниця, необхідно придбати 3-4 піпетки із закругленим кінцем, прокип'ятити їх та тримати у склянці з розчином борної кислоти, зануривши тільки скляний кінець.
* Якщо мазь не в тубі, а в баночці, потрібно 3-5 скляних очних паличок, які теж слід прокип'ятити та зберігати в розчині борної кислоти.

Для проведення лікувальних процедур:

* зробіть начебто «кишеню» із нижньої повіки, для чого шкіру під оком обережно відтягніть;
* закапайте краплі в «кишеньку», надлишок витече по щоці;
* закрийте очі та поводіть ними;
* для правильного закладання мазі необхідно відтягнути вниз нижню повіку;
* покладіть мазь за повіку, але не на очне яблуко, закрийте око, і тільки після цього витягніть паличку.

Промивання очей
. Новонародженим промивання очей з гігієнічною метою роблять щоденно. Кожне око промива­ють окремим шматочком вати, змоченим перевареною водою, проводячи ватою від зовнішнього кута ока до внутрішнього.
Якщо в око попали порошок або бризки якогось побуто­вого хімікату, негайно промийте очі чистою водою. Це мож­на зробити проточною водою під краном або ж використа­ти для цього гумову грушу чи спеціальні очні ванночки.

Можна також набрати чистої води в ложку, склянку чи чаш­ку, занурити туди око та періодично покліпати повіками. Тривалість процедури 8-10 хвилин.

Попадання стороннього тіла
в око дуже небезпечне, оскільки може викликати ушкодження ніжної та чутливої поверхні очного яблука та занести інфекцію. Воно викли­кає біль, свербіння, відчуття поколювання, появу сліз та почервоніння очного яблука; око важко розплющити.

Ні в якому разі не тріть очі, оскільки ви можете тільки більше ушкодити очне яблуко.

Іноді стороннє тіло вимивається сльозою, тому не зупи­няйте дитину, яка плаче. Якщо ж стороннє тіло потрапило у ваше око, вам теж не завадить поплакати. Ще можна ледь нахилити голову і дивитися невідривно в одну точку. Сльо­зовиділення, яке виникає при цьому, може вимити сто­роннє тіло. Спробуйте також промити очі.
Якщо на зіниці або рогівці ви помітили точку або пляму, ні в якому разі не намагайтеся її видалити, бо так ви може­те пошкодити рогівку. Негайно зверніться до лікаря.
Якщо стороннього тіла не видно, спробуйте змістити верхню повіку до нижньої, а потім відпустити, теж саме не­обхідно зробити і з нижньою повікою - це спроба вивести тіло на видиму поверхню. Потім можна попробувати вида­лити його. Для цього необхідно взяти вату або чисту ткани­ну і обережно витягнути чужорідне тіло.
Можна також спробувати вивернути повіку. Для цього намотайте ватку на сірник, попросіть хворого дивитися вниз (від цього верхня повіка розслаблюється). Тримаючи пальцями вії верхньої повіки, покладіть сірник посередині повіки та виверніть її. Якщо ви помітите стороннє тіло, обе­режно зніміть його ваткою.

Запалення краю повік або блефарит виникає внаслідок інфекції, алергії, гіповітамінозу, хвороб шлунково-кишково­го тракту, анемії, наявності глистів. При цьому краї повік чер­воніють, потовщуються, вкриваються дрібними сірувато-білими лусочками. У важчих випадках можуть з'являтися гнійні кірочки, після видалення яких утворюються виразки.
У таких випадках краї повік змащують розчином бриль­янтового зеленого.

Або застосовують засоби народної медицини.

* 2-3 ст. ложки ромашки лікарської заварити склянкою окропу, настояти 1 годину, процідити, застосовувати для промивання ока.
* 1 ст. ложку трави або насіння кропу заварити 1,5 склян­ки окропу, настояти 1 годину, процідити, промивати очі.
* 1-2 чайні ложки квітів черемхи звичайної залити склян­кою окропу, настояти 1 годину, процідити, промивати очі.
* 100 г пелюсток шипшини коричної залити склянкою води, кип'ятити 4-5 хвилин, застосовувати у вигляді примочок.
* 15г квітів конвалії звичайної заварити склянкою окропу, використовувати для примочок.
* Можна робити примочки із настою кірок огірків. Для цього візьміть півсклянки кірок огірків, додайте півсклянки окропу та половину чайної ложки соди.

Катаракта
- це помутніння кришталика. Зустрічається у 27% людей молодших 65 років і у 65% старших за 75 ро­ків. Але далеко не у всіх розвивається зріла катаракта, яка призводить до втрати зору.
Причини появи катаракти надзвичайно різні. Це можуть бути обмінні порушення, токсичні та радіаційні дії, травма, захворювання внутрішніх оболонок ока, а також при та­кому захворюванні, як діабет. Бувають також уроджені та спадкові катаракти.
Як можна самому перевірити, чи є у вас катаракта?
Виріжте шматочок чорного паперу 3 х 3 см і зробіть у центрі голкою дірочку. Піднесіть близько до свого ока цей папір і подивіться на білий аркуш паперу. Якщо папір білий по всій поверхні, ваш кришталик прозорий, якщо є темні плями, це ознака катаракти.
Щоб запобігти виникненню та розвитку катаракти, потрібно їсти більше бета-каротину, якого багато в оран­жевих та жовтих овочах і фруктах (диня, абрикос, морква), а також у зеленому листі капусти звичайної та броколі. Чудовий лікар також вітамін С (цибуля, лимон, яблука та інші овочі і фрукти).
На початкових стадіях застосовують для лікування вітамінні краплі (вітайодурол, офтан катахром тощо). Єди­ним радикальним методом лікування залишається хірургічний - видалення мутного ядра кришталика і, як правило, заміна його штучним.

Засоби народної медицини в лікуванні катаракти

* Розвести чайну ложку меду 5 чайними ложками перевареної води, капати по 2-3 краплі 2-3 рази на день в кожне око. Коли не буде подразнення, поступово збільшувати концентрацію меду у пропорції 1:4; 1:3; 1:2; 1:1. Останній розчин закапувати можна як завгод­но довго.
* Зібрані після дощу черви миють, засипають цукром (на 0,5 склянки 2 ст. ложки цукру), на 30-40 хвилин ставлять пріти у духовку. Одержану рідину фільтрують і закапують по 2 краплі в очі 2-3 рази на день. Курс лікування - 2 тижні.
* Взяти у рівних частинах окріп та траву чистотілу. Після охолодження змочити ватку і на ніч прикласти до очей з катарактою. Курс лікування - 2 тижні.
* 2 чайні ложки нагідків лікарських залити 2 склянками ок­ропу, настояти 2 години, процідити, вживати по 0,5 склянки 3-4 рази на день, настоєм також промивають.очі.
* 50 г трави очанки лікарської залити 1 л окропу, настоя­ти 2 години, процідити, вживати по 0,5 склянки 3-4 ра­зи на день, настоєм промивати очі.
* При цукровому діабеті змішати по 4 частини листя чор­ниці, стуручків квасолі, 3 частини плодів шипшини ко­ричної, 1 частину трави деревію, 2 частини листя суниці лісової; 2 ст. ложки суміші залити 2 склянками окропу, настояти 2 години, вживати по 1 склянці 2 рази на день після їди.

Кон'юнктивіт
- це запалення сполучної оболонки ока інфекційної природи. Початок гострий - різь в очах, світло­боязнь, сльозотеча, набряк і почервоніння кон'юнктиви, слизово-гнійні або гнійні виділення.

Лікування народними засобами

* Примочки з настою ромашки, приготованого, як при за­паленні повік.
* 2 ст. ложки коренів алтею лікарського заварити склян­кою окропу, настояти 1 годину, процідити, використову­вати для примочок.
* ЗО г трави волошки синьої та ЗО г листя бузини чорної зали­ти склянкою окропу, настояти в темному місці 20-30 хви­лин, процідити і профільтрувати через вату, промивати очі.
* 3 чайні ложки подрібненої трави очанки лікарської зали­ти 2 склянками окропу, кип'ятити 5 хвилин, настоювати 15 хвилин, процідити, використовувати для теплих ван­ночок при кон'юнктивіті, блефариті.

Ячмінь
- це гостре гнійне запалення сальної залози. Частіше всього виникає внаслідок порушення гігієнічних правил - витирання очей брудним рушником, хусткою або рукою. Сприяють появі ячменя порушення обміну речовин, застуда, авітаміноз, анемія, загальне висна­ження.
На початку захворювання на краю повіки виникає обме­жена болюча червонувата припухлість, через 3-4 дні на верхівці з'являється гнійна пробка, потім гній.

Не можна видавлювати гній з ячменя, оскільки при цьому інфекція по кровоносних судинах може поширитися і призвести до серйозних ускладнень - менінгіту, сепсису.

* На початку, як тільки з'явиться незручність в оці, яка вказує на початок ячменя, прикладайте сухе тепло у ви­гляді грілки з гарячою водою, замотаного у салфетку гарячого звареного круто яйця.
* Змащувати хвору повіку зрізом дольки часнику 2-3 дні.
* Робити примочки із розбавленого перевареною водою у співвідношенні 1:10 соку алое або настояти 5 г алое у склянці холодної перевареної води 6-8 годин, процідити, використовувати для примочок.
* Робити примочки із настою ромашки, приготованого, як при запаленні повік.
* 10-15 сухих суцвіть календули лікарської залити склян­кою окропу, настояти, закутавши, 30-40 хвилин, процідити, застосовувати для примочок та компресів.
* 3 ст. ложки сухого листя подорожника великого залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, процідити, робити примочки 4-6 разів протягом доби.

Глаукома
- це хронічне захворювання очей, основ­ною ознакою якого є підвищення внутрішньоочного тис­ку та ослаблення зору. На початкових стадіях спос­терігається періодичне затуманення зору, райдужні круги навколо джерел світла, потім поступово втра­чається зір.
З профілактичною метою необхідно після 40 років регу­лярно не рідше, ніж 1 раз на 3 роки, перевіряти внутріш-ньоочний тиск.
Лікування треба розпочинати якомога раніше під нагля­дом окуліста.

Засоби народної медицини при глаукомі

* По 1 частині трави хвоща польового, барвінку мало­го, деревію звичайного, листків омели білої, 2 час­тини плодів глоду колючого змішати; 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, гріти на водяній бані 15 хвилин, настояти ЗО хвилин, процідити, вжи­вати по 1/2 склянки двічі-тричі на день через 30 хви­лин після їди.
* По 1 частині трави нетреби звичайної, материнки зви­чайної, омели білої змішати; 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, пити по 1/3 склянки тричі на день після їди.
* 1/2 склянки листя кропиви, 1 чайну ложку квітів кон­валії звичайної змішати з 1 ст. ложкою води, настояти 8-9 годин в темному місці, додати 1/2 чайної ложки питної соди. Отриману масу прикладати до очей. Тра­ви збирати у травні.
* 3 натертих коренів хрону прикладати компрес до потилиці двічі на тиждень, пильнувати аби не подразнювалася шкіра.
* Знижує внутрішньоочний тиск і застосування медичних п'явок.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: