Остеопороз
Loading

Остеопороз

За оцінками ВООЗ, остеопороз (зменшення щільності кісток) за поширеністю посідає третє місце після серцево-судинних захворювань та цукрового діабету. На жаль, більшість людей дізнаються про нього тільки тоді, коли трапляються переломи. Недаремно остеопороз назива­ють ще «тихою» чумою. Особливо небезпечними є перело­ми шийки стегна, хребців.
На остеопороз хворіють не тільки ті, хто має спадкову схильність, а й люди, які палять, вживають багато кави, мало рухаються чи, навпаки, надміру фізично активні спортсмени.
В організмі, зокрема у скелеті, постійно і одночасно відбувається два процеси. Тканини та клітини, що відслужи­ли своє, руйнуються. На їхньому місці народжується нова кістка. Кісткова тканина здорової людини оновлюється в се­редньому кожні 10 років. В ній точно нормований кальцій -99% і лише 1% - у кров'яному руслі. Зі зменшенням рівня кальцію у кістках і починається захворювання на остеопороз.

Перші ознаки недуги: почуття втоми, хочеться приляг­ти, відпочити. Потім коли-не-коли з'являється біль у попе­реку, у кістках. Після підняття важкого судомить м'язи, ви­кривляється хребет, з'являється «вдовиний» горб, і вза­галі люди стають ніби нижчими, в народі кажуть «ростуть до землі». Особливо це стосується жінок. їхній зріст може зменшитися на 7-12 сантиметрів. У період менопаузи втрата маси кісткової тканини відбувається вдвічі швид­ше* ніж у чоловіків такого ж віку, і може сягати 35-40% по­передньої маси. Жінки, які хворіють на остеопороз, жи­вуть, у середньому, на вісім років менше здорових.
У кожної третьої жінки після 65 років стається при­наймні один остеопоротичний перелом кісток, після чого половина з них не може пересуватися самостійно без до­помоги, третина повністю втрачає спроможність до само­обслуговування. Найгрізніше ускладнення - перелом ший­ки стегна, від якого вмирають 2,8% жінок.
Старіння кістяка сьогодні відбувається майже втричі швидше, ніж раніше. Патологія кісткової тканини вже не рідкість і у двадцятирічних. Чоловіки потерпають від остео-порозу здебільшого в середньому віці.
Хоча не всі причини і механізми втрати кісткової ткани­ни вивчені, проте сьогодні хворобу пов'язують з нестачею кальцію в організмі. Окрім недостатнього надходження кальцію до організму, в жінок у постменопаузному періоді, у людей літнього віку (після 70 років) погіршується всмок­тування кальцію. Засвоєнню його заважають деякі захво­рювання органів травлення (виразкова, жовчнокам'яна хвороба, хронічний гепатит), а також продукти з високим вмістом щавлевої кислоти (шпинат, смородина, ревінь).
Надзвичайно небезпечне для жінок і паління (більше, ніж для чоловіків). Навіть за нормальної кількості жіночих гормонів в організмі через паління біодоступність до них рецепторів значно погіршується.
Сприяє всмоктуванню кальцію вітамін 0, тому людям літнього віку доцільно більше перебувати на сонці, котре, як відомо, сприяє утворенню у шкірі одного з активних ме­таболітів вітаміну 0.
Основне збільшення щільності і міцності кісток відбу­вається у хлопчиків і дівчаток від десяти до чотирнадцяти років. Підліткам особливо важливо харчуватися раціональ­но і якісно. На обідньому столі мають бути в достатній кількості і білки (м'ясо, бобові), і багаті на вітамін Э яйця, какао, вершки, морська риба. Цим батьки запобігатимуть розвитку остеопорозу у своїх дітей. На формування кістко­вої маси підлітків впливає і те, що вони віддають перевагу не молочним напоям, а солодким газованим.
Для запобігання остеопорозу важливі і фізичні вправи з усебічним гармонійним навантаженням на кістково-м'язо­ву систему.
З настанням менопаузи, а також після гінекологічних операцій кожній жінці варто проходити обстеження стану кісткової тканини. При необхідності призначається замісна гормональна терапія - ЗГТ. Обстеження на остеопороз та­кож варто проходити хворим на цукровий діабет, захворю­вання травного тракту, печінки, нирок, щитовидної залози, хворим на остеохондроз та особам з хронічним болем у хребті та кінцівках.
Рекомендується воно також у будь-якому віці при ви­борі виду спорту, добору дієти, а також пацієнтам, батьки яких перенесли остеопоротичні переломи.

* Нестачу кальцію можна поповнити щоденним вживан­ням козиного молока, кисломолочної продукції, висівок, проса і... маку (він містить багато кальцію).
* Сім днів поспіль можна вживати салат із моркви з оливковою олією, лимонним соком та родзинками. Че­рез три дні курс повторити. А "перерву" заповніть вжи­ванням овочевого калієвого бульйону: один корінь пе­трушки, один круглий корінь селери, три нечищені кар­топлини, 1 нечищений червоний буряк, дві моркви, трохи гарбуза, квасолі, цибулі, часнику, кропу. Усе порізати на великі шматки, залити чистою джерельною водою і варити до готовності. Процідити, додати трохи вершкового масла, імбирного порошку. Пити ковтками протягом дня. З овочів зробіть пюре.
* Крім того, настояти 10 домашніх, чистих, немитих яєць у соку з ЗО лимонів у прохолодному місці доти, доки шкара­лупа яєць почне розчинятися і злущуватися. Ложкою обе­режно зніміть її, розірвіть плівку і викиньте, а в банці лишіть шкаралупу, сік і яйця без плівки. Все це змішайте і вживай­те по 1 столовій ложці тричі на добу за ЗО хвилин до їди.
* Можна також щоденно вживати шкаралупу курячих яєць. Для цього необхідно добре вимиту білу, свіжу шка­ралупу, краще домашнього яйця, проварити у воді кілька хвилин, зняти внутрішню плівку та розтовкти шкаралупу в ступці на порошок. Чверть чайної ложки розчинити у чайній ложці лимонного або апельсинового соку (утво­рюється цитрат кальцію), вживати тричі на день. Шкаралупу можна вживати також при алергії, а для ви­ведення радіонуклідів дозу можна збільшити втричі.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: