Педикульоз
Loading

Педикульоз

Педикульоз (вошивість) - це зараження людини вошами.

Ці комахи є паразитами ссавців та людини. На людині паразитують три види: одежна, волосяна та лобко­ва воші. Вони можуть переносити збудників епідемічного висипного тифу, поворотного тифу, окопної або волинсь­кої лихоманки.
Поширення педикульозу зазвичай пов'язане із неза­довільними санітарно-гігієнічними умовами, низьким ма­теріальним та культурним рівнем життя населення. Це час­тий супутник різних соціальних та природних катаклізмів. Останній спалах педикульозу відзначався внаслідок Вели­кої Вітчизняної війни. Проте і зараз існують умови для його поширення.
Живе воша 30-40 днів і протягом життя відкладає біля 200 яєць (гнид), після дозрівання яких вилуплюються нові воші.

Лобкові воші
, знані в народі як "крабики", маленькі, прилипають до волосся лобка, грудей, бороди, брів і на них проводять все життя. Вони не мігрують, відтак переда­ча їх може відбутися лише під час статевих стосунків, спан­ня в одному ліжку. їхнє значення у передачі збудників хво­роб незначні, але укуси супроводжуються сверблячкою, розчісуванням, і якщо потрапить інфекція, можуть виник­нути дерматити.

Волосяна воша
мігрує переважно під час спання в одно­му ліжку, користуванні одним гребінцем. Зараження відбу­вається при роздавлюванні воші та втиранні рідини, яка витікає з неї в ушкоджені ділянки шкіри (розчоси) при свер­бежу, який викликає укус. Сам укус зараження не передає.
Хворий страждає від сверблячки, безсоння, втрачає апетит. Можуть також бути розчоси та гнійничкові ушкод­ження шкіри.

Одежна воша
напивається крові людини та заповзає до складок одежі й там проводить 10-12 годин, відпочиває. Потім виповзає із складок одежі в пошуку їжі (вона хар­чується двічі на добу). Таким чином вона може потрапити на іншу одежу та заразити іншу людину.
Основний засіб попередження педикульозу - дотри­мання особистої гігієни: регулярне миття тіла (не рідше, ніж 1 раз на тиждень), зміна натільної та постільної білиз­ни; кип'ятіння білизни при пранні та прогладжування білиз­ни гарячою праскою, особливо складок, де воші зазвичай відкладають яйця.
Синтетичні пральні порошки швидко видаляють бруд, водночас гинуть і воші, але гниди виживають, тому все одно необхідно кип'ятити або прасувати білизну.
Існує чимала кількість засобів для боротьби з педику-льозом.
Лобкових вошей знищують після гоління або стрижки ушкоджених ділянок з наступним втиранням 10% білої ртутної мазі або обробки препаратом спрей-пак.
Самими відомими засобами для боротьби з вошами є 10% водно-мильно-гасова емульсія (50 г мила, 50 грамів гасу та 900 мл. теплої води) та 5% борна мазь. До сучасних засобів належать ніттіфор, параплюс, педіллін тощо. Проте всі вони містять токсичні речовини, які особливо небезпечні для дітей. Ефективним засобом проти будь-яких вошей та гнид являється йоддіцерин, який можна застосовувати у всіх випадках, окрім підви­щеної чутливості організму до препаратів йоду.

Народні засоби для боротьби з вошами

* Візьміть склянку журавлини, подавіть її та змажте соком коріння та залишками все волосся. Закрийте волосся поліетиленовою плівкою, зверху хусткою на 3 години, поки ягоди не підсохнуть. Після цього вимийте волосся та старанно вичешіть густим гребінцем.
* Можна також скористатися соком часнику, маззю із со­ку капусти з медом.
* Мити голову відваром парила звичайного в лужному розчині, відваром кореня оману високого, відваром тю­тюну, відваром лаванди та змащувати ним голову.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: