Пневмонія
Loading

Пневмонія

Пневмонія або запалення легенів - це інфекційне захворювання легенів, яке виникає як самостійна хвороба або як ускладнення інших захворювань. Викликають пневмонії різноманітні мікроорганізми як одного виду, так і в асоціаціях, хімічні та фізичні фактори. Дія на ле­гені хімічних (бензин тощо) та фізичних (охолодження та опік) чинників, радіоактивного випромінювання також зазвичай поєднується з інфекційними. Пневмонії мо­жуть бути також наслідком алергічних реакцій в легенях

Аспіраційні (аспірація - вдихання) пневмонії виникають унаслідок попадання в легені речовин, які знаходяться у шлунку, під час блювоти часто у непритомних або людей, що перебувають під дією наркотиків. Такі пневмонії небез­печні для післяопераційних хворих - через наркоз. Застійна пневмонія виникає внаслідок того, що людина тривалий час залишається нерухомою.
Зниження опірності організму, наприклад, у результаті застуди, створює умови для розвитку пневмонії.
Крупозна (пневмококова) пневмонія викликається пневмококами - бактеріями з носоглотки, які можуть про­никнути в легені при низькій опірності організму або при ГРВІ, що зменшують опірність легеневої тканини до інфекції.
При крупозному запаленні вражається значна частина легені. Починається воно як правило з різкого підвищення температури до 40°С, ознобу, болю в боці, який підси­люється при кашлі, чханні. З'являється спочатку сухий, а потім з «іржавим» або гнійним мокротинням кашель, інко­ли з домішками крові.
Загальний стан хворого важкий, шкіряні покрови на об­личчі червоніють або стають синюшними, дихання частішає, стає поверхневим з роздуванням крил носа. На губах та носі часто трапляються герпетичні висипання. Апетит зникає, сечі виділяється мало, вона насиченого темного кольору. Хворий може марити.
До появи у 30-х роках минулого століття антибіотиків таке захворювання протікало дуже важко і нерідко закінчувалося смертю. Проте і сьогодні воно може мати серйозні наслідки, особливо враховуючи те, що через безконтрольне застосування антибіотиків з'явилися види бактерії, нечутливі до них.
Якомога раніше зверніться по допомогу до лікаря, тоді у вас буде більше шансів на одужання. Особливу небезпечні такі пневмонії для новонароджених та для літніх людей.
Бронхопневмонія або вогнищева пневмонія вражає ок­ремі ділянки легенів і частіше буває ускладненням інших захворювань. Вона тісно пов'язана з ослабленням ор­ганізму попереднім захворюванням або несприятливими умовами життя. Здебільшого страждають діти раннього віку та старики, для яких вона особливо небезпечна.
На відміну від крупозної пневмонії, бронхопневмонія починається поступово, і всі прояви виражені не так яск­раво. Температура може бути невисокою, кашель постійний або нападами з виділенням слизового мокро­тиння. Хвороба може набувати затяжного характеру з періодичними загостреннями, може перейти в хронічну форму.
Лікування пневмонії повинен призначити лікар. При неважкому перебігу та задовільних побутових умовах можна лікуватися вдома, проте в більшості випадків все ж не­обхідна госпіталізація.
Не намагайтесь швидко одужати від пневмонії. Доволі часто хворий під дією антибіотиків починає почуватися не­погано і припиняє лікування або намагається перенести пневмонію «на ногах», що є дуже небезпечним.
У розпал хвороби необхідно дотримуватись постільно­го режиму. Дієта повинна бути легкою з обмеженням солі та збагачена вітамінами, особливо А і С. У домашніх умо­вах зусилля спрямовують на хороший догляд за хворим, полегшення його стану при сильному кашлі, головному бо­лю, високій температурі.

Як донори вітамінів можуть вживатися морси з ягід аґрусу, смородини, ожини, овочеві та фруктові соки (морк­ва, вишня, апельсини тощо), вітамінні чаї.
Застосовують безапаратну фізіотерапію - гірчичники, банки,банковий масаж.

Широко застосовують препарати з лікарських рослин

* 40 г коренів алтею, 15 г коренів солодцю голого, 20 г листя мати-й-мачухи, 10 г плодів фенхеля змішати, 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, варити 10 хвилин на малому вогні, настояти ЗО хвилин, проціди­ти, вживати теплим по 2 ст. ложки кожні дві-три години до заспокоєння кашлю та вільного виділення мокротиння.
* 20 г коренів алтею, 20 г листя мати-й-мачухи, 10 г тра­ви материнки звичайної змішати, 1 ст. ложку суміші за­лити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин, процідити, вживати по 1 ст. ложці кожні дві-три години до заспо­коєння кашлю.
* 1 ст. ложку подрібнених коренів та кореневищ синюхи блакитної залити склянкою води, кип'ятити на малому вогні ЗО хвилин, процідити, вживати по 1 ст. ложці 3-5 разів на день через 2 години після їди.
* 1 чайну ложку подрібнених коренів та кореневищ оману високого залити склянкою води, кип'ятити на малому вогні 10 хвилин, настояти 10 хвилин, вживати по 1 ст. ложці 3-5 разів на добу як відхаркувальний засіб.
* 1 частину свіжовіджатого соку редьки змішати з 2 час­тинами меду, вживати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день.
* Для зменшення болю застосовують банки, як відволіка­ючий засіб - гірчичники, перцевий пластир.

У фазі залишкових явищ пропонуються такі суміші:

* 20 г листя мати-й-мачухи, 20 г листя подорожника ве­ликого, 15 г квіток календули лікарської, 15 г трави чеб­рецю звичайного, 10 г трави солодцю голого змішати, 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, настояти 30 хвилин, процідити, вживати по 1 ст. ложці 4-5 разів на день до їди;
* 300 г меду, півсклянки води та дрібно нарізаний лист алое варити на малому вогні 2 години, остудити, розмішати, вживати по 1 ст. ложці тричі на день, зберігати в прохолодному місці;
* 1 склянку промитого неочищеного вівса залити склян­кою молока і варити 1 годину на малому вогні, проціди­ти, пити гарячим, можна з маслом і медом;
* 10 головок часнику подрібнити, залити 1 літром горілки, настояти 8 днів у теплому місці, вживати по 1/2 чайної ложки тричі на день.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: