Щитовидної залози захворювання
Loading

Щитовидної залози захворювання

Щитовидна залоза - залоза внутрішньої секреції, яка міститься на шиї, в ділянці гортанних хрящів.

Виробляє гормони, які беруть участь в обміні речовин, впливають на ріст та розвиток людини, в багатьох випадках визначають рівень її життєвої активності, а один із цих гормонів регулює обмін кальцію в організмі. Більшість захворювань щитовидної залози викликає по­рушення її функції.
Підвищення функції щитовидної залози, як правило, призводить до тиреотоксикозу. Для його розвитку мають зна­чення спадковість, інфекції, інтоксикації, психічні травми.
Однією з ранніх ознак тиреотоксикозу є збільшення залози. Окрім цього, у хворих спостерігається порушення серцевого ритму, втрата маси тіла при збереженому чи навіть підвищеному апетиті, тремор (тремтіння) кінцівок, пітливість, емоційна нестриманість (роздратування, плак­сивість, нервозність), іноді часті рідкі випорожнення. Характерне незначне підвищення систолічного артеріально­го тиску при низькому діастолічному. Часто буває м'язова слабість. У жінок порушується менструальний цикл, у чо­ловіків знижується потенція. У крові збільшується кількість гормонів щитовидної залози.
Зниження функції щитовидної залози викликає захворювання гіпотиреоз. Він виникає при хронічних інфекціях, ушкодженнях щитовидної залози після операцій та вве­деннях радіоактивного йоду, нестачі йоду в навколишньо­му середовищі, при травмах, пухлинах або інфекційних ураженнях відповідних ділянок головного мозку, а також може бути вродженим.
Характерними для цього захворювання є сонливість, млявість, зниження пам'яті, уповільнення мови, рухів, швидка втомлюваність, зниження працездатності, болі в суглобах, набряклість обличчя та гомілок. Шкірні покрови сухі, бліді з жовтуватим відтінком, волосся сухе та ламке, посилюється його випадання. Внаслідок набряку зв'язок голос стає хриплим. Температура тіла знижена, за­пори, пульс уповільнений, артеріальний тиск знижується, хоча бувають і випадки підвищення. У крові знижується рівень гормонів щитовидної залози.
Крім того, існують захворювання щитовидної залози і без зміни її функції. До них належить ендемічний зоб - захворювання, поширене серед жителів регіонів, де вміст йо­ду у воді та ґрунті, а отже і в продуктах харчування, недо­статній. Розвитку ендемічного зобу сприяє також не­раціональне харчування (їжа з надлишком солей кальцію, фтору, бідна вітамінами), а також надмір їжі, багатої струмо-генами (білокачанна капуста, ріпа, соя, турнепс тощо), під впливом яких порушується біосинтез гормонів щитовидної залози. Провідним симптомом є збільшення щитовидної за­лози. Наявність інших симптомів залежить від функціональ­ного стану залози, величини зобу та його локалізації.
При перших же ознаках захворювання щитовидної за­лози необхідно звернутися до ендокринолога. Тільки спеціаліст на основі клінічної картини, аналізу крові та інших обстежень здатен поставити правильний діагноз та призначити відповідне лікування.

У якості допоміжних засобів при підвищеній функції щитовидної залози можна використовувати лікарські рослини

* Для нормалізації сну застосовують настій кореня валеріани (1 ст. ложку залити склянкою окропу, настояти ЗО хвилин) по третині склянки двічі-тричі на день. За­спокійливо діє настій трави кропиви собачої (1 ст. ложку залити склянкою окропу, настояти 10 хвилин) по 50-70 мл вранці, в обід і перед сном.
* Зменшують серцебиття, збудливість, покращують сон плоди глоду колючого (60 г стиглих плодів залити 0,5 л горілки, настояти впродовж 2 тижнів, уживати по 40 кра­пель тричі на добу за ЗО хвилин до їди).
* Можна також пити чай із листя незабудок із розрахунку 1 чайна ложка на склянку окропу.
* 40 г плодів смородини чорної, 20 г плодів глоду колючо­го, 10 г коренів та кореневищ синюхи блакитної, ЗО г плодів шипшини коричної, 40 г вівса посівного змішати; 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, кип'ятити 5 хвилин, настояти 2 години, вживати по 50 мл тричі на день за ЗО хвилин до їди.

Допоміжні засоби при зниженій функції щитовидної залози:

* суміш 1 склянки протертого з цедрою лимона з 1 склянкою меду - по 1 столовій ложці тричі на день тривалий час;
* суміш м'якоті 3-4 волоських горіхів з 1 столовою ложкою меду - вранці натщесерце протягом тривалого часу.

На початкових стадіях зобу як допоміжний засіб можуть використовуватись компреси із настою кори дуба. 2 ст. ложки кори дуба залити склянкою окропу, настояти 1 годину. Для компресів використовувати теплий, але не гарячий настій.
Для лікування будь-яких форм захворювань щитовидної залози необхідно приймати комплекс вітамінів та мікроелементів (обов'язково з йодом).


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: