Стрес
Loading

Стрес

Стрес - це загальна, універсальна реакція організму (специфічна і не специфічна) на подразнюючі фактори зовнішнього середовища. Це стан, який виникає під впливом сильних, надзвичайних або патологічних дій на організм

Він є прямою протилежністю повної безтурботності, абсолютного спокою. У формуванні стресу керівна роль належить нервовій та гормональній системам, які інтегру­ють організм в єдине ціле.
Стрес завжди поруч, він наш постійний супутник. Втек­ти від нього неможливо, та і не треба. Необхідно навчити­ся з ним жити і долати його.
В тому випадку, коли дія чинника за своєю інтен­сивністю і тривалістю не перевищує певних меж, стрес мо­же бути навіть корисним. Він наче тренує організм і підви­щує його можливості.
Якщо ж дія чинника (або їх поєднання) виходить за рам­ки допустимого, то стрес сягає такого рівня і напруження, що виснажує захисні сили організму і може стати причиною зниження його адаптивних можливостей, погіршення життєдіяльності і навіть різноманітних захворювань та смерті.
Стрес стає небезпечним для нашого здоров'я, коли життя, зовнішні обставини пред'являють до нас надмірні вимоги, а ми не в силах їх задовольнити. ПОМІРНІСТЬ - за­кон природи. Стрес обирає в жертву того, хто все робить над міру, не розраховує свої сили.
Як правило, стрес у своєму розвитку проходить три фази.
Перша фаза інколи називається стресом очікування або передстартовою лихоманкою. Такий стан у студентів перед іспитом, спортсменів на старті, хворих напередодні операції або у будь-кого з нас перед відповідальною зустріччю або бесідою. Відбувається мобілізація всіх функціональних систем і резервів психіки, усіх захисних сил організму.
Друга фаза - резистентність, пристосованість до важ­кої ситуації, активний спротив, стійкість до стресу.
Третя фаза - виснаження, нервове і фізичне. У цій стадії зміни, що відбуваються в організмі, часто стають незво-ротними.
Типовими фізіологічними реакціями на емоційний стрес можуть бути неприємні відчуття в шлунку, здавлювання в горлі, поява холодного поту, серцева аритмія. Емоції здатні змінювати секрецію ендокринних залоз, погіршувати кро­вообіг, змінювати артеріальний тиск, порушувати травлен­ня, викликати зміну ритму дихання та температури тіла.
Тривале перебування в стані емоційного стресу може викликати ті чи інші захворювання, і, навпаки, всяке захво­рювання може викликати стрес.
Особливо вразливі до стресу серце і судинна система, часто гіпертонія, серцевий напад розвиваються під впли­вом стресу. Сильний емоційний компонент мають захво­рювання дихальних шляхів, від звичайної простуди до ту­беркульозу та астми. Захворювання шкіри, головний біль, біль у попереку та спині, сильна стомлюваність, підвищена функція щитовидної залози, ревматоїдний артрит, втрата апетиту, порушення травлення, виразкова хвороба, вираз­ковий коліт тісно пов'язані зі стресом.
У жінок він впливає на менструальний цикл та пологи, а у чоловіків може стати причиною імпотенції і взагалі, незалеж­но від статі, здатний викликати сексуальні проблеми. Деп­ресія часто також буває наслідком стресу. Тривожні емоції роблять людину більш схильною до нещасних випадків.
Стрес прискорює розвиток та ріст злоякісних пухлин, але фактично не є причиною, що їх викликає.
Причини стресу різноманітні, і кожна людина реагує на них по-різному, залежно від загального стану організму.
Найважчі стреси виникають при втраті близької люди­ни, нерозділеному коханні, звільненні з роботи, втраті ре­чей та капіталу, проте і такі радісні події, як виграш у лоте­реї, одруження з коханою людиною або придбання бажа­ної речі теж може викликати стрес.

Профілактика та лікування

* Концентруйтесь на нинішньому моменті, не розмірко­вуйте над минулим і не намагайтеся зазирнути у май­бутнє. Старайтеся вирішувати одну проблему, а не кілька одночасно. Частіше обмінюйтесь думками з дру­зями, це допоможе знайти вихід із ситуації, а коли ста­не ясно, що робити, тоді починайте діяти.
* Уникайте залишатися наодинці з самим собою. Бувай­те в компанії, ходіть на дискотеки, в музеї, на виставки, до церкви. Цілющі емоції несуть ігри, заняття з дітьми.
* Немає сенсу жалкувати за втраченим варіантом, жаль та невдоволення ще нікому не допомагали. Залиште в спо­кої минуле, якщо спогади завдають болю, намагайтеся діяти, прикре почуття від бездіяльності лише поглиб­люється.
* Не відмовляйтеся від звичного режиму, оскільки це призведе до ще більшої плутанини думок і неможли­вості вирішити, що робити в першу чергу. Не обдумуйте свої проблеми в ліжку. Краще почитайте легку книжку. Якщо вам не вдається відволіктися, згадайте інших, хто потрапляв у подібну ситуацію і вибрався з неї.
* Не опускайте руки в пошуках допомоги у важких ситу­аціях, навчіться справлятися зі своїми почуттями. Аналіз ситуації допоможе не тільки визначити причину стресу, а й знайти способи його уникнути.
* Записи у щоденнику, які торкаються найсильніших емоцій, потаємних думок та відчуттів, теж допоможуть пережити стрес. Американці вважають, що варто поділитися з папером своїми тривогами 4 рази на тиж­день по 20 хвилин, і стрес як рукою зніме.
* Якомога більше робіть того, що приносить вам радість, і уникайте того, що робить вас нещасливим. Багато стресів виникає від того, що ви робите не те, що хочете, а те, чого очікують від вас інші.
* Усвідомте свої недоліки, навчіться сприймати себе з усіма власними достоїнствами та недоліками.
* Заведіть домашнього вихованця - собака або котик здатні допомогти подолати таке, чого ви не зможете перебороти самотужки.
* Зняти стрес допоможе фізичне навантаження, глибоке дихання, молитва, медитація. Непоганим засобом від стресу є секс.

Перша допомога у стресовій ситуації

1. Перше і головне правило: у гострій стресовій ситуації не слід приймати ніяких рішень (за винятком, скажімо, стихійного лиха, коли йдеться про порятунок самого життя).
2. Прислухайтесь до поради предків: порахуйте до десяти.
3. Зосередьтеся на своєму диханні. Повільно вдихніть повітря носом та на деякий час затримайте його. Видихай­те поступово, також через ніс, прислухайтеся до відчуттів, пов'язаних з вашим диханням.


Далі слід діяти залежно від того, де вас застала стресо­ва ситуація, - у приміщенні чи за його межами.

Якщо стресова ситуація захопила вас у приміщенні:

* встаньте, якщо це необхідно, вибачтесь та вийдіть із приміщення. Наприклад, у вас завжди є можливість піти до туалету або в яке-небудь інше місце, де ви можете залишитись наодинці з самим собою;
* скористайтесь будь-яким шансом, аби змочити собі лоб, скроні та артерії на руках водою;
* повільно роздивіться навсебіч, навіть у тому випадку, якщо приміщення, в якому ви перебуваєте, добре вам знайоме або виглядає звичайно. Переводячи погляд з одного предмета на інший, подумки описуйте їхній зовнішній вигляд;
* потім подивіться у вікно на небо. Зосередьтеся на тому, що бачите. Коли ви востаннє дивилися на небо? Ну, хіба світ не чудовий?!
* наберіть в рот води і повільно, зосереджено проковтніть. Сконцентруйте свою увагу на тому, як вона тече по вашому горлу;
* станьте прямо, поставте ноги на ширину плечей і на видиху нахиліться, розслабивши шию і плечі, так щоб голова і руки вільно звисали до підлоги. Дихайте глибше, слідкуйте за своїм диханням. Продовжуйте робити це протягом однієї-двох хвилин, потім повільно випростайтеся. Якщо стресова ситуація трапилась де-небудь поза приміщенням:
* огляньтеся, спробуйте подивитись на оточуючі предмети з різних позицій, подумки називайте все, що бачите;
* детально роздивіться небо, називайте про себе все, що бачите;
* знайдіть будь-який дрібний предмет (листок, гілку, камінь) і уважно його роздивіться. Розглядайте пред­мет не менше чотирьох хвилин, вивчаючи його форму, колір, структуру таким чином, щоб зуміти чітко уявити його із заплющеними очима;
* якщо є можливість випити ковток води, скористайтеся нею - пийте повільно, зосередьтеся на тому, як рідина тече по вашому горлу;
* ще раз прослідкуйте за диханням. Дихайте повільно через ніс. Вдихнувши, на деякий час затримайте повітря, потім так само повільно, через ніс, видихніть. При кожному видиху концентруйте увагу на тому, як розслаблюються та опускаються ваші плечі.

Негайно зняти негативні емоції та попередити розвиток стресових реакцій допоможуть вам:

* декілька присідань зі штучно подовженим видихом під час присідання;
* сильне стискування кулаків або стискування обома руками кришки столу.

Для швидкого виклику позитивних емоцій та попередження стресових реакцій дуже корисними є такі засоби:

* посмішка. Посміхніться перед дзеркалом, якщо невдало - повторіть декілька разів, і врешті-решт у вас все повинно вийти;
* будь-які засоби руху;
* улюблена музика;
* зміни однієї діяльності на іншу;
* лікування сміхом. Подивіться гумористичну передачу, почитайте анекдоти тощо;
* короткочасне голодування.

Того дня, коли ви потрапили в стресову ситуацію, не приймайте ніяких рішень. Спробуйте зайнятися яким-небудь простим видом діяльності: приберіть у кімнаті, вимийте вікно, займіться пранням білизни тощо.
Вчіться розслаблятися. Краще це робити, зручно лежачи у ліжку. Почніть із пальців ніг, а потім кожний м'яз вашого тіла протягом декількох секунд по черзі напружуйте та розслаблюйте. Сконцентруйтеся на розслабленні, якщо вам спадає на думку щось інше, не звертайте уваги на ці думки, а цілковито зосередьтеся на м'язах. Не забувайте про м'язи живота, сідниць, таза, скальпа, брів, шиї, рота, язика. Дихання має бути повільним. Коли ви розслабите все тіло, нехай у голові миготять випадкові безладні думки. Дихайте повільно та спокійно у приємному для вас ритмі. При видиху думайте про одне яке-небудь слово або звук. Сконцентруйтеся на синьому кольорі, уявіть спокійне синє море або безхмарне блакитне небо. Робіть це упродовж 5-10 хвилин до відновлення іншої діяльності.
Корисно взяти короткочасну відпустку, але ваш стрес залиште вдома.
Якщо не вдається нормалізувати своє життя, звер­ніться до психолога чи психотерапевта. Пам'ятайте, що всілякі знахарі та екстрасенси буквально полюють на лю­дей, які потребують психологічної допомоги. Обережно поставтеся до знахаря, який демонструє листи хворих, яким він допоміг, це не що інше, як добре перевірений рек­ламний трюк. Не вірте, що вони можуть допомогти на відстані - по пошті, по фотокартці тощо.
Кваліфікований лікар надасть не тільки психотерапев­тичну допомогу, а й вчасно призначить у разі необхідності медикаментозні, фізіотерапевтичні засоби.

Доповненням до них можуть бути засоби народної медицини:

* 1 ст. ложку кореня валеріани залити склянкою окропу, кип'ятити 15 хвилин, вживати по 1 ст. ложці тричі на день;
* 2 ст. ложки трави іван-чаю залити 2 склянками окропу в термосі, залишити на 6 годин, пити рівними порціями 3-4 рази на день;
* 1 чайну ложку подрібнених листків рути запашної зали­ти склянкою окропу, настояти 10 хвилин, пити по 100-200 мл зранку і перед сном;
* 5 ст. ложок плодів калини розтерти у ступці, залити трьома склянками окропу, помішуючи, настояти 4 години, про­цідити, вживати по півсклянки 4-5 разів на день до їди;
* 20 г суцвіть ромашки лікарської, 15 г коренів та корене­вищ валеріани лікарської, 15 г трави м'яти перцевої змішати, 1 ст. ложку суміші залити 0,5 л води, кип'ятити 10 хвилин, процідити, пити по чверті склянки 3-4 рази на день;
* гілочки омели білої, листя меліси лікарської, коренів з ко­реневищами валеріани лікарської, листя горіха волосько­го взяти в рівних кількостях, подрібнити, змішати. 1 ст. ложку суміші залити склянкою окропу, настояти до повного охолодження, процідити, пити по чверті склянки 3-4 рази на день.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: