Біль
Loading

Біль


Біль
- це сторожовий пес здоров'я. Так казали древні греки, і це дуже вірно відображає його роль у запобіганні різноманітних ускладнень, які могли б виникнути у разі відсутності своєчасних сигналів про негаразди в нашому організмі. Адже намагаючись уникнути болю, ми лікуємо хворобу, яка Може призвести до непоправного. Згадаймо лише про ті хвороби, які на початковому етапі протікають без болю (СНЩ, туберкульоз, рак тощо). Внаслідок цього далеко не завжди вдається своєчасно встановити діагноз та застосувати ефективні методи лікування.

Головний біль
.
Це больове відчуття у зоні черепа. Причини виникнення різноманітні. Приміром, подразнення нервових закінчень всередині черепа або м'яких тканин голови та обличчя. Доволі часто біль виникає при захворю­ваннях внутрішніх органів, інфекціях, отруєннях, різних нервових та психічних порушеннях.
Але в цьому розділі мова піде про біль, який вимагає негайної допомоги.
Коли ламає в потилиці, стріляє у скронях, коли біль супроводжується нудотою та блювотою, високою температурою; коли напад триває кілька годин, а іноді й добу (навіть, якщо це мігрень), необхідно викликати «швидку допомогу». Цей біль може бути ознакою гіпертонічного кризу або таких небезпечних хвороб, як менінгіт та. ен­цефаліт. До приїзду лікаря можна надати таку допомогу: забезпечити спокій та доступ свіжого повітря, дати знебо­лювальне (парацетамол, анальгін, аспірин), притлумити світло і звуки.
Якщо сильний головний біль супроводжується нудотою, блювотою, запамороченням, шумом у голові, нечіткістю зору, різкою загальною слабістю аж до млості; якщо біль посилюється під дією шуму та світла, при поворотах і нахилах голови, що може викликати повторне блювання,'' якщо го­лова хворого закинута назад, а м'язи шиї втратили гнучкість; якщо при рухах очей виникає біль в очних яблу­ках, а постукування по виличних кістках віддається поси­ленням болю, - у цьому разі можна запідозрити менінгіт.

Увага! Тепло при менінгіті категорично заборонене.

При найменшій підозрі на менінгіт необхідна термінова госпіталізація. Будь-які спроби самолікування в домашніх умовах та відмова від кваліфікованої медичної допомоги є неприпустимими й безвідповідальними. Це може призвести до тяжких наслідків і смерті.

Біль у животі
.
Гострий біль у животі може виникнути при захворюваннях органів черевної порожнини, статевих органів, хребта, м'язів передньої черевної стінки або віддавати в живіт при захворюваннях органів грудної клітки (інфаркт міокарда, пневмонія, плеврит). Іноді встановити причину гострого болю, який вимагає хірургічного втручання, точно не вдається, і тоді застосовують термін -» гострий живіт.
Якщо напад гострого болю виник уперше, ні в якому разі не намагайтесь надавати якусь допомогу.

Не можна приймати знеболювальні, ставити клізми, промивати шлунок, прикладати тепло, все це тільки може «змазати» картину захворювання і погіршити діагностику.

В таких випадках слід забезпечити спокій та викликати лікаря.

Біль у крижах.

Біль у попереку виникає частіше всього при ураженнях м 'язів, корінців спинного мозку, нирок.
Якщо біль виник уперше, необхідно забезпечити спокій та викликати лікаря. Якщо ж болі бували і раніше, то допускаються сухе тепло (розігрітий сухий пісок), знеболювальні препарати у вигляді таблеток парацетамолу, анальгіну, натирання мазями ефкамон, Бом-бенге або сучасними та більш дорогими фастум-гелем, кетапрофе-новим кремом.
При болю внаслідок захворювання нирок допомагає гаряча ванна, постільний режим, тепло, прийом спазмолітичних препаратів (ношпа, папаверин) і знеболювальних (анальгін, баралгін).

Біль у серці.

Гострий біль за грудиною, що віддає в ліву руку, в шию, верхню половину живота, характерний для стенокардії та інфаркту міокарда і вимагає негайної допомоги. Необхідно прийняти терміново під язик нітрогліцерин.
У деяких хворих нітрогліцерин викликає сильний головний біль унаслідок розширення судин головного мозку. Для зменшення головного болю одночасно слід прийняти валідол або кораалол * 30-40 крапель, знеболювальний ефект при цьому посилюється. При відсутності ефекту повторно прийняти нітрогліцерин через 2-3 хвилини, але якщо тиск не менший як 100/60 мм рт. ст. Можна одночас­но прийняти 2-3 таблетки нітрогліцерину, але не більше 3-4 таблеток упродовж 15 хвилин, а за добу не більше 20-25 таблеток. Викликати лікаря. Якщо напад не знімається протягом 20 хвилин, є велика вірогідність роз­витку інфаркту міокарда.
Нітрогліцерин досить нестійкий при контакті з повітрям, то'му після того, як ви відкрили упаковку з таблетками, вже через 2-3 місяці він стає неефективним. Більш ефективним при тривалому зберіганні виявляється нітрогліцерин в аерозольній упаковці - нітромінт, ізомінт. Застосовується він також під язик, одна доза аерозолю відповідає 1 таб­летці нітрогліцерину.
Прийом самого лише валідолу При справжній стенокардії, при коронарній недостатності може не зняти болю. V Валідол знімає біль у серці при неврозах, вегето-судинній дистонії, заспокійливо діє на центральну нервову систему та справляє лише незначний судинорозширювальний ефект.
При відсутності нітрогліцерину та валідолу не слід нехтува­ти корвалолом, валокордином, корвалдиноМ, настоянкою ва­леріани, кропиви собачої, півонії, глоду, краплями Зеленіна, які можуть зняти серцевий напад протягом 5-10 хвилин.
Можна також спробувати інші засоби зняття нападу.
Максимально затримати дихання - при цьому зростає концентрація вуглекислого газу в крові, що спричинює су­динорозширювальний ефект. Можна повторити не більше 2-3 разів.
Допустимо прийняти ЗО г міцних алкогольних напоїв (коньяку, горілки, бренді, віскі), 5-10 секунд потримавши їх у роті, через 3-10 хвилин виникає позитивний ефект. Можна ще один раз спробувати цю процедуру, але ні в якому разі не більше.
Напад стенокардії можуть зняти теплові процедури -гірчичники або грілка на ділянку серця.
Допустимий легкий масаж лівої половини грудної клітки до появи помірно вираженого почервоніння ділянки, де робиться масаж.
Інколи допомагає місцеве застосування холоду.
Сприяє полегшенню болю прийом однієї таблетки 0,5 г аспірину, його треба розжувати і проковтнути, не запиваючи водою. Можна також прийняти таблетку пентальгіну чи седальгіну.

Ні в якому разі не намагайтеся терпіти біль у серці, навіть якщо вам здається, що ви в змозі це зробити.

Біль у шиї
. Найчастіше виникає внаслідок шийного остеохондрозу.
Перша допомога: знеболювальні (анальгін, парацетамол, аспірин тощо), гірчичники, судинорозширювальні (дібазол, папаверин, ношпа).


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: