Обмороження
Loading

Обмороження

Обмороження наступає при тривалій дії холоду на ту чи іншу ділянку тіла. Найчастіше страждають відкриті ділянки тіла - вушні раковини, ніс, щоки, а також кисті та стопи, оскільки їхнє забезпечення кров'ю, внаслідок анатомічних особливостей, недостатнє.
Обмороження може виникнути не тільки взимку, при сильному морозі, а й навесні та восени, в сиру та вітряну погоду, якщо одяг занадто легкий, а взуття тісне та про­мокле.
Особливо схильні до обмороження люди, які стражда­ють на облітеруючий ендартеріїт, варикозне розширення вен, захворювання серцево-судинної системи, підвищену пітливість ніг. Перевтома або алкогольне сп'яніння також сприяють обмороженням.
Обморозити руки можна у мокрих рукавичках.

Під дією холоду спершу порушується кровообіг шкіри і більш глибоких тканин. За ним настає омертвіння. Залежно від глибини ушкодження розрізняють 4 ступені обморожен­ня. Визначити ступінь ураження можна лише через 12-24 години.
1- й ступінь. Шкіра синюшна або мармурова, припухлість і больове відчуття, свербіж.
2- й ступінь. Поява пухирів з прозорою рідиною, пізніше з'являється оніміння шкіри в місці ураження.
3- й ступінь. Глибокі зміни, багряно-синюшний колір, пухирі заповнені темною рідиною, повна_втрата чутливості.
4- й ступінь. Пальці та кінцеві відділи чорного кольору, потім настає муміфікація.
При загальному переохолодженні, наприклад при тривалому перебуванні у холодній воді, потерпілий млявий, байдужий до оточуючих, шкіра бліда, пульс рідкий, темпе­ратура тіла знижена.
Перша допомога: потерпілого вносять у тепле приміщення, знімають взуття та рукавички. При несильному обмороженні розтирають шкіру сухою, чистою тканиною. Потім зігрівають у теплій воді, поступово, впродовж 10 хви­лин, підвищуючи П температуру від 32-34°С до 40-45°С.
Якщо біль, що виникає при зігріванні, швидко проходить, пальці набувають звичайного вигляду, чутливість відновлюється, то кінцівку витирають насухо, протирають 33% розчином спирту або горілкою, можна робити легкий масаж від периферії до центру, потім вдягнути сухі шкар­петки або рукавички. Якщо відігрівання супроводжується посиленням болю, пальці залишаються блідими і холодни­ми, то це ознака глибокого обмороження, і потерпілого слід відправити до лікарні. -
Щоки, ніс, вуха можна зігрівати ще надворі, несильно розтираючи їх круговими рухами, та все ж краще зайти до теплого приміщення. Якщо немає можливості зробити теплу ванночку, за такою ж методою лікують і ушкоджені холодом руки або ноги, роблячи це доти, поки шкіра не по­рожевіє, стане теплою на дотик і на ній не зникне побіління чи синюшність.
Погладжуючи ушкоджену частину тіла в напрямку до серця, покращують кровообіг, запобігають закупорюванню судин. Розтирати ушкоджені ділянки найкраще м'якою вовня­ною рукавичкою, доки не з'явиться біль, тобто не відновить­ся чутливість. Подаючи першу допомогу, треба попросити потерпілого, щоб він ворушив пальцями на ушкодженій руці або нозі. Це також пришвидшує відновлення кровообігу.
Зробивши все необхідне, людину слід напоїти гарячим чаєм або кавою, зігріти, тепло закутавши чи обклавши грілками.

Не можна обморожені ділянки тіла розтирати снігом, льодом, оскільки при цьому посилюється охолодження та можна поранити шкіру, що призводить до інфікування; Не можна Також змащувати обморожені ділянки мазями, оскільки це утруднює обробку ран.

При загальному охолодженні спочатку виникає м'язове тремтіння, частішає дихання та пульс, шкіряні покрови стають блідими. В подальшому температура тіла значно знижується, розвивається сонливість, тремтіння м'язів зникав) а внаслідок розширення судин шкіри виникає оманливе відчуття тепла. Ритм серцевих скорочень уповільнюється, артеріальний тиск падає, дихання стає поверхневим, потерпілий непритомніє; в цей період може наступити смерть.
Потерпілого слід негайно будь-яким способом зігріти, причому робити це поступово. Занесіть його в тепле приміщення, розріжте його одяг по швах, розітріть усе тіло чистими руками, теплою тканиною, поки шкіра не почер­воніє. Тепло вкрийте його, обкладіть грілками, напоїть га­рячим чаєм. При неможливості швидко відправити до лікарні потерпілого краще за все помістити в теплу ванну при температурі 40°С на 30-40 хвилин. Від прийому алко­голю перший час потрібно утриматись, оскільки він пригнічує життєві центри головного мозку.
При обморожені можна ушкоджені ділянки змащувати олією обліпихи або прикладати до них кашку із цибулі.
Обморожені місця надовго'залишаються чутливими до холоду й Можуть повторно обморожуватись навіть через кілька років. Тому надійно захищайте їх від переохолодження.

Обличчя від сильних морозів можна захистити, якщо перед виходом надвір змастити його салом.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: