Опіки
Loading

Опіки

Опіки виникають під дією високої температури (термічні), кислот, лугів та деяких солей важких металів (хімічні), а також під дією ультрафіолетового або іншого випромінювання (променеві). Сонячні опіки відносять ближче до термічних. Термічні опіки залежно від глибини ушкодження поділяють на 4 ступені.
1- ий ступінь. Стійке почервоніння.
2- ий ступінь. Поява пухирів із світлим вмістом.
3- ій ступінь. Омертвіння шкіри.
4- ий ступінь. Омертвіння всієї шкіри та тканин (обвуглювання).
Тяжкість ураження залежить від глибини та площі опіків.
Перша допомога полягає насамперед у припинені дії агента, що спричинив опіки (погасити полум'я, накинув­ши на потерпілого щільну тканину). Треба негайно ви­нести потерпілого із зони ураження, роздягнути і роззу­ти його. Робити це необхідно максимально обережно, аби не посилити біль від опіків. Вбрання, яке прилипло до рани, обрізають навколо неї і накладають зверху пов'язку.
При опіку кінцівок, якщо дозволяє стан хворого, опікову поверхню охолодити під холодною водою протягом 20-30 хвилин, що знімає біль, а також нерідко запобігає появі пухирів. Потім накласти асептичну пов'язку. Можна змочи­ти салфетку спиртом, горілкою, одеколоном. Ні в якому разі не слід порушувати цілість пухирів. При глибоких (2-4-ий ступінь) або великих за площею опіках необхідно звер­татися по допомогу до лікувальних закладів.
При затримці лікарняної допомоги шкіру очистити там­поном, змоченим нашатирним спиртом. Забруднені ділян­ки очистити тампоном з перекисом водню. Осушити уш­коджену поверхню, накласти асептичну пов'язку зі стреп-тоцидовою маззю або фурациліном.
Хімічні опіки виникають внаслідок дії кислот, лугів, солей деяких важких металів. Якщо своєчасно не надана перша допомога, опік може значно поглибитись за 20-30 хвилин. Сприяє цьому і насичений ушкоджуючим агентом одяг.

Невідкладна допомога
: негайно видалити шматки одягу, просоченого хімічним агентом. Змивають хімічний реактив проточною водою протягом 30 хвилин. Необхідно встановити вид реактиву і залежно від цього діяти далі. При опіках кислотою прикладають салфетки, змочені слабким розчином соди, при опіках лугами салфетки змо­чують слабкими розчинами цитринової або борної кисло­ти, або оцтом з водою у співвідношенні 1:5. Якщо ж опіки викликало негашене вапно, то промивати водою не мож­на, оскільки негашене вапно вступає в реакцію з водою з виділенням тепла і опік посилюється. Треба робити при­мочки 20% розчином цукру.

При опіках 1-2-го ступеня можна застосовувати такі засоби народної медицини:

* прикладати листя подорожника великого;
* прикладати кашку із свіжого листя лопуха великого;
* можна прикласти листя свіжої капусти;
* у вигляді компресу прикладати терту моркву та картоплю, міняти компреси у міру висихання;
* змащувати опіки олією;
* прикладати компреси із соком гарбуза;
* яєчний білок намастити на полотно та прикладати до опіку до висихання, згодом можна повторити.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: