Отруєння
Loading

Отруєння

Отруєння розвиваються внаслідок попадання в організм хімічних речовин різної природи в кількості, яка спроможна порушити життєво важливі функції і створити загрозу життю. Найбільш поширені побутові отруєння випадкового походження. Це може бути передозування лікарських засобів (особливо небезпечне при самолікуванні), помилкове вжи­вання якої-небудь хімічної речовини замість ліків.
Помітне місце посідають отруєння алкоголем та його сурогатами. Трапляються отруєння як спроби покінчити життя самогубством, які протікають дуже важко, оскільки в таких випадках зазвичай свідомо приймається велика доза отрути. А найпоширеніші - харчові отруєння, зокрема дуже важко протікають отруєння Грибами.
Особливо небезпечні дитячі отруєння у віці до 5 років, коли діти, приваблені зовнішнім виглядом Ліків або їх упа­ковки, ковтають яскраво забарвлені таблетки, нерідко вкриті цукром.
Необхідно Пам'ятати, що деякі захворювання, наприклад інфаркт міокарда, інсульт, апендицит, непрохідність ки­шечнику можуть супроводжуватися симптомами отруєння (біль у животі, нудота, блювота, слабість). У цих випадках промивання шлунка, застосування проносних може призвести До небажаних, іноді важких наслідків.

Тому невідкладну допомогу до прибуття лікаря можна надавати тільки в тому випадку, коли є абсолютна впевненість, що у хворого отруєння.

Незалежно від того, чим викликане отруєння, необхідно:
1. Вивести отруту із організму потерпілого.
2. Знешкодити, нейтралізувати частину отрути, що пот­рапила в кров.
Отруту, що потрапила а організм через рот, виводять за допомогою промивання шлунка. Для цього Дати хворому випити 1,5 л води і викликати блювоту, подразнюючи паль­цем або кінчиком ложки зів або корінь язика. Причому про­мивання шлунку треба робити навіть через кілька годин після отруєння.

Не можна викликати блювоту при отруєнні кислотами і лугами, оскільки при зворотному проходженні рідини посилюється опік слизової оболонки і виникає загроза розвитку набряку гортані. Краще в таких випадках дати випити 12 яєчних білків, розведених в 1л холодної води.

При отруєнні йодом можна дати бовтанку із крохмалю з холодною водою. Крохмаль можна замінити пшеничним борошном, киселем, рисовим або вівсяним відваром,
При попаданні отрути на шкіру або слизові оболонки необхідно негайно видалити отруту механічним шляхом змити водою з милом. Якщо на шкіру потрапила оцтова есенція або фосфорорганічні речовини, обробити її розчином питної Соди (2 чайні ложки на склянку води, або 2 от, ложки на 1 л води).
Потім рекомендується дати як універсальний засіб активоване вугілля із розрахунку 1 таблетку на 10 кг маси тіла (подрібнити, зробити кашку і дати випити). Трохи слабше діє танін, який у великій кількості міститься в чаї (особливо в прокип'яченому). Слабенький холодний чай можна використати і для промивання шлунка, а після промивання да­ти випити міцний чай. Чай містить тонізуючі речовини - ко­феїн та теофілін, тому обов'язково слід напоїти ним після отруєння алкоголем, снодійними, заспокійливими засоба­ми (вони пригнічують центральну нервову систему). Чай корисний також при отруєнні препаратами, які знижують артеріальний тиск. Після цього треба дати проносне ¦-сірчанокислий магній (30-50 г розвести в 1/2 склянки во­ди). При алкогольному отруєнні після промивання шлунка можна дати випити 5-10 крапель нашатирного спирту, розведеного в 30 мл води для викликання блювання.
При збудженні до прибуття бригади «швидкої допомоги» необхідно забезпечити постільний режим, покласти на голову холодний компрес, при зомлінні в лежачому стані опустити вниз голову та підняти ноги.
Якщо хворий непритомний, повернути його на бік (щоб не захлинувся блювотними масами) і не відходити від нього до приїзду «швидкої допомоги», при зупинці дихання та серцевої діяльності провести штучне дихання способом «рот у рот» та масаж серця.
Слід поміряти температуру. При отруєннях засобами, які викликають параліч та втрату свідомості, температура знижується. В таких випадках накрити хворого, обкласти грілками. Але зустрічаються випадки отруєння, які суп­роводжуються з підвищенням температури, особливо часто це буває у дітей. Жарознижувальні засоби в таких ви­падках давати не можна. Потрібно покласти пузирі з льо­дом на пахові ділянки, де великі судини підходять близько до шкіри. Допускати підвищення температури понад 38°С не можна, оскільки це тільки поглиблює симптоматику от­руєння.

Існує думка, що при будь-яких отруєннях корисно давати молоко. Це дійсно так при отруєнні солями важких металів (ртуть, мідь, кадмій тощо). Та при побутових отруєннях його слід давати тільки у разі прийому сильно подразнюючих засобів - оцтової есенції, інших кислот та лугів. При більшості отруєнь молоко протипоказане, оскільки воно розчинює в собі жиророзчинні отрути та полегшує їх всмоктування. Особливо небезпечно давати молоко при отруєнні фосфорорганічними інсектицидами, бензином, бензолом, толуолом тощо.

Отруєння грибами
найчастіше виникає внаслідок вжи­вання блідої поганки (нагадує сироїжку та печериці), зморшків, іноді мухоморів.
Ознаки отруєння блідою поганкою і зморшками виникають через 6-12 годин після їх уживання, а мухоморами -через 0,5-1 годину. З'являється нудота, блювання, болі в животі, спрага, корчі, а при отруєнні мухоморами, крім то­го, відзначається збудження, слинотеча, рясний піт, пізніше розлади серцевої діяльності.

Невідкладна допомога
: інтенсивне промивання шлунка теплою водою або слабким розчином марганцівки, всередину прийняти сольове проносне - сульфат магнію або натрію (дорослим 2 столові ложки). По­терпілого терміново відправити до лікарні, щоб попереди­ти ураження печінки та нирок.
Промивати шлунок слід усій сім'ї, навіть якщо члени родини з'їли невелику кількість грибів.

Не можна вживати алкоголь, оскільки він сприяє всмоктуванню отрути.

Отруєння чадним газом
.
Чадний гав (окис вуглецю -СО) - продукт неповного згорання різних видів палива, без кольору та запаху. Отруєння чадним газом у побуті може виникнути в житлових приміщеннях з пічним опаленням, в автомобілях і взагалі при роботі двигунів внутрішнього зго­рання, оскільки вихлопні гази містять велику кількість оки­су вуглецю. Отруйна дія чадного газу полягає в здатності його вступати в реакцію з гемоглобіном крові та викликати кисневе голодування з порушенням діяльності всіх систем організму.
Характер отруєння залежить від концентрації чадного газу в повітрі, тривалості дії та індивідуальної чутливості. При ^легкому отруєнні з'являються відчуття тяжкості та пульсації в голові, біль у скронях та ділянці лоба, шум у ву­хах, мигтіння мушок та потемніння в очах, тремтіння, слабість, серцебиття, нудота, блювота, приголомшеність.
При важкому отруєнні свідомість сплутана, наростає сонливість, яка змінюється втратою свідомості; зіниці роз­ширені, дихання переривчасте, пульс прискорений.
Перша допомога полягає в терміновому забезпеченні доступу свіжого повітря, потерпілого виносять на свіже повітря, вкладають на спину, розщібають комірець, ремінь. Якщо потерпілий в свідомості, його необхідно на­поїти гарячим чаєм або кавою. При втраті свідомості дати понюхати ватку, змочену нашатирним'спиртом. При відсут­ності дихання необхідно негайно приступити до штучної вентиляції легенів (див. пункт «Реанімації заходи»). Після надання першої допомоги потерпілого відправляють до лікарні^'
При отруєнні газами (окис вуглецю, випари бензину тощо) потерпілого обов'язково потрібно покласти гори­зонтально, навіть якщо немає ознак важкої інтоксикації. Не можна дозволяти йому пересуватися самостійно, оскільки при фізичному навантаженні отрута всмоктуєть­ся швидше і виникає загроза розвитку набряку мозку або легенів.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: