Шок
Loading

Шок


Шок (від франц. chock, буквально - поштовх) - це важка загальна реакція організму, яка виникає під дією екстремальних факторів (важкої механічної чи психічної травми, опіку, інфекції, інтоксикації та ін.)

В основі шоку лежать різкі порушення життєво-важли­вих систем організму, таких як кровообігу, дихання, нерво-вої, ендокринної та обміну речовин.
Найбільш поширений травматичний шок внаслідок важких травм голови, грудей, живота, кінцівок. В залеж­ності від важкості розрізняють 4 стадії шоку: легкий, се­редньої важкості, важкий і передагонія.
У початковій стадії відмічається короткочасне збуджен­ня, потерпілий у свідомості, неспокійний, не відчуває важ­кості свого стану, іноді кричить, схоплюється, намагається

бігти. Обличчя бліде, зіниці розширені, погляд нес­покійний, дихання і пульс часті. В подальшому настає пов­на байдужість, знижується або зовсім зникає реакція на біль. Дихання стає частішим, поверхневим, пульс -частішим і ниткоподібним, іноді не прощупується зовсім, артеріальний тиск падає, з'являється спрага, іноді блювання. Якщо не надати допомогу в такому стані, потерпілий загине.


Пілюля сміху:


Приходить чоловік на прийом до лікаря:
- Лікарю, розумієте, у мене сильний сухий кашель.
-А які цигарки ви курите?
- Різні, лікарю.
- Тоді спробуйте кинути цю згубну звички чи хоча б куріть цигарки однієї марки.
- Лікарю, то мені що - тепер цілий день за однією людиною бігати, щоб цигарки стріляти?

Розвиткові шоку сприяють неправильно, недбало накладена шина, пов'язка або погане транспортування. Тому треба бути дуже уважним при виконанні всіх цих процедур.
Перша допомога: припинити дію травмуючого фактора, при зовнішній кровотечі - зупинити її. При підозрі на перелом або вивих забезпечити нерухомість ушкодженої частини тіла. Порожнину рота і носоглотки звільнити від блювотиння, крові, сторонніх предметів, при необхідності розпочати штучне дихання. Якщо потерпілий у свідомості, можна дати випити знеболювальні засоби (анальгін, парацетамол), заспокійливі та снодійні. Необхідно зігріти хворого чаєм, вином, горілкою, коньяком - по 50 мл (при ушкодженні живота будьяке питво суворо заборонене), грілками в теплій постелі, негайно викликати лікаря, оскільки в стані шоку перевозити хворих заборонено.

Травматичний токсикоз
(тривале здавлювання тканин) може також бути причиною шоку. Він виникає внаслідок тиску важких предметів (стіна, балка, земля під час обвалів, землетрусів, бомбардувань), як правило, на кінцівки. Розвиток шоку супроводжується подальшим от­руєнням організму продуктами розпаду зруйнованих м'яких тканин.
Потерпілого слід негайно звільнити від завалу. Зразу ж після цього для запобігання попаданню в організм продуктів розпаду тканин накласти на ушкоджені кінцівки джгути, як при зупинці кровотечі, обкласти їх льодом або тканиною, змоченою холодною водою.
Хворого слід тепло закутати, зігріти кавою, чаєм, вином, горілкою, коньяком, дати знеболювальні засоби і негайно транспортувати в лежачому стані до лікарні.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: