Травми
Loading

Травми


Електротравма
. Це ураження організму електричним струмом
Трапляються електротравми в промисловості, сільсь­кому господарстві, на транспорті та в побуті. Найчастіше -внаслідок недотримання техніки безпеки при роботі з електроприладами. Причиною електротравми може бути також атмосферна електрика (блискавка).
Ступінь ураження залежить від напруги, сили струму, три­валості контакту, величини опору струму, яка знижується, якщо шкіра волога або людина стоїть на сирій землі. За цих умов смерть може настати навіть при дії змінного струму потужністю до 40 Вт. Взагалі змінний струм небезпечніший, ніж постійний.
У місцях входу та виходу струму спостерігаються важкі електроопіки аж до обвуглювання, у більш легких випадках є так звані мітки Струму - округлі плями від 1 до 5-6 см в діаметрі, темні посередині та синюваті по периферії.
Велике значення має те, через які органи проходить струм. Особливо небезпечне проходження струму через серце, головний мозок, оскільки це може викликати зупин­ку серця та дихання. Взагалі ураження серця спос­терігається при будь-якій електротравмі.
Крім того, порушується діяльність центральної нерво­вої системи, органів дихання та кровообігу. Спостеріга­ються запаморочення, втрата свідомості, порушення мо­ви, судоми, порушення дихання аж до зупинки, у важких випадках шок. Іноді настає миттєва смерть.
При ураженні блискавкою загальні явища більш вира­жені, характерний розвиток паралічів, глухоти, німоти та зупинки дихання.
Перша допомога. Основним моментом надання допо­моги при електротравмі є припинення дії електричного струму. Необхідно вимкнути рубильник, вимикач, пробки, відвести проводи від потерпілого сухою палицею, пляш­кою, вірьовкою, можна перерубати провід сокирою з су­хою дерев'яною ручкою. Якщо неможливо це зробити, на­дягніть гумові рукавиці та чоботи та відтягніть потерпілого.
При ураженнях легкого ступеня (короткочасна втрата свідомості, запаморочення, головний біль, біль у серці) можна скористатися нашатирним спиртом, знеболюваль­ними препаратами (парацетамол, анальгін), заспокійливи­ми (валеріана, корвалол),-валідолом. Забезпечити спокій та транспортування до медичного закладу. Госпіталізації підлягають усі потерпілі від електротравм незалежно від ступеня ураження, оскільки стан хворого може раптово погіршитися уже протягом кількох найближчих годин.
Якщо потерпілий без ознак життя, слід негайно провес­ти реанімаційні заходи - штучне дихання «рот у рот» або «рот у ніс» та непрямий масаж серця. У тих випадках, коли серцева діяльність збережена, але розвинулись тяжкі по­рушення дихання, так само потрібні реанімаційні заходи.

В народі поширена думка, що при уражені блискавкою потерпілого треба закопати на деякий час у землю. Насправді, крім втрати часу та забруднення опіків, це нічого не дає.

Транспортувати потерпілого слід на ношах у положенні на боку, оскільки можливе блювання.

Профілактика ураження блискавкою
: при сильній блискавці вимкнути телевізор, радіо, припинити телефонні розмови, закрити вікна. Не можна знаходитись на відкритій місцевості або ховатися під одиноким деревом, стояти поблизу щогл, стовпів.
Якщо сховатись ніде (скажімо, в чистім полі), треба ляг­ти просто на землю.
Якщо гроза застала вас в автотранспорті, залишайтеся на місці, ні в якому разі не виходьте назовні. Якщо ж украй необхідно вибратися, треба уникати одночасного контакту з землею й металевим корпусом автомобіля - найкраще вистрибнути з машини.
Під час грози неприпустимо їздити на велосипеді, мо­тоциклі чи коні, працювати на тракторі.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: