Обережно ліки
Loading

Обережно ліки

Лікування в нашій уяві перш за все пов'язане з прийомом ліків. І це дійсно в більшості випадків справедливо, адже у 80% при лікуванні застосовуються фармацевтичні препа­рати. Проте ліки ефективні тільки в досвідчених руках і тоді, коли вони застосовуються доречно в належній дозі та в зазначений час.
Безсистемне лікування, прийом прострочених лікарських засобів, недотримання основних правил їх застосування може завдати непоправної шкоди. А яку шкоду можуть заподіяти підробки, що зустрічаються на фармацевтичному ринку!
Що необхідно мати в домашній аптечці для надання першої долікарської допомоги?

У кожній сім'ї, як правило, зберігається та чи інша кількість ліків. На всіх упаковках вказаний термін придат­ності - він проштампований на коробочках, флакончиках, видавлений на блістерах. Якщо етикетка відсутня, або термін придатності вичерпався, то такі ліки обов'язково викиньте. Старі ліки у кращому разі не допоможуть, в гіршому - викличуть отруєння.


Терміни придатності деяких найпоширеніших ліків:

Аспірин -4 роки
Анальгін -5 років
Валідол -2 роки
Валокордин -5 років
Настоянка валеріани -5 років
Димедрол -5 років
Діазолін -3,5 року
Парацетамол -2-3 роки
Вугілля активоване -2 роки
Йод -3 роки

Якщо ви вийняли ліки з упаковки і не прийняли їх, то ні в якому разі не зберігайте їх окремо від упаковки. Це дуже небезпечно, бо потім можна помилково прийняти не те, що вам потрібно, і завдати непоправної шкоди.
Особливу увагу звертайте на правила зберігання ліків. Деякі ліки, як, наприклад, свічки, інсулін, повинні зберіга­тися в холодильнику, решта - у темному місці. Від непра­вильного зберігання втрачається лікувальна дія препаратів навіть при зовні нормальному вигляді.
Ті препарати, які слід зберігати в холодильнику, помістіть у коробку на кшталт автомобільної аптечки. її потрібно щільно закрити та помітити або червоним хрестом, або написом чи наклейкою. Адже допомога може зна­добитися іншим членам сім'ї за вашої відсутності.
Зазвичай ліки зберігають при кімнатній температурі, тобто при 20°С, якщо на упаковці не вказаний інший тем­пературний режим. Напис «у прохолодному місці» відповідає 12-15°С.
Більшість ліків, що виготовляються в аптеці (краплі для очей, від нежитю, мікстури від кашлю), розраховані на використання упродовж 2-10 днів, і для тривалого зберіган­ня не придатні.
Будь-які зміни кольору або консистенції ліків є сигна­лом, що вживати їх не можна.
Як правило з лікарським препаратами не сумісний алкоголь.
Щоб не помилитися зі способом вживання ліків, при от­риманні рецепта уточніть ці моменти у лікаря. Якщо ви ку­пуєте новий препарат в аптеці, запитайте провізора чи фармацевта про особливості його застосування і обов'яз­ково уважно вивчіть анотацію, яка є в кожній упаковці.
Не приймайте ліки у присутності дітей, адже вони наслідуватимуть ваші дії. Не залишайте ліки на видноті, діти допитливі та й куштують усе - навіть якщо це не смачно.

Особливо ж небезпечні будь-які ліки для малих дітей. Малюки можуть проковтнути їх у великих дозах і зазнати важких, а часом і смертельних, отруєнь. Тому всі ліки треба зберігати в недоступних для малих дітей місцях!

Якщо термін придатності вичерпався і вам потрібно викинути ліки, викидайте тільки порожні упаковки і флакони, а їх вміст знищуйте. Таблетки і порошки розчиніть у воді та вилийте в каналізацію. Мікстури, настоянки, примочки та інші рідини обов'язково вилийте в унітаз. Ампули розбий­те, а препарат відправте за тією ж адресою.


У побуті часто постає питання дозування ліків дітям різного віку. Зорієнтуватися допоможе така таблиця:


Вік дитини * Частина дози для дорослих
1 місяць * 1/10
6 місяців * 1/5
1 рік * 1/4
З роки * 1/3
8 років * 1/2
12 років * 2/3

Ця ж схема дійсна і для лікарських рослин.

Велике значення має час прийому ліків. Деякі природні та синтетичні лікарські препарати, прийняті після їди, можуть або зовсім втратити свої властивості, або значною мірою їх втратити за рахунок прямої взаємодії зі складовими частина­ми їжі. Іноді ж навпаки - лікарський ефект може підвищитися.
При прийомі натщесерце ліки потрапляють у кишечник череа 10-15 хвилин і там повністю або майже повністю всмоктуються в кров. Тому лікарські засоби, які застосову­ються при ішемічній хворобі серця (ІХС), краще приймати саме до їди, оскільки забезпечується швидка їх дія. Препа­рати кальцію, вжиті після їди, з'єднуються із щавлевою, оц­товою та лимонною кислотами ще в шлунку, а в кишечни­ку - із жирними кислотами та втрачають свої лікувальні властивості. До їди вживають також кислотонестійкі ан­тибіотики - еритроміцин, олеандоміцин тощо.
За 10-15 хвилин до їди приймають жовчогінні засоби, щоб вони потрапили до дванадцятипалої кишки та простимулювали виділення жовчі до моменту надходження їжі в кишечник.
Під час їди вживають вітамін А, ліпоєву кислоту, препа­рати для лікування гіпертонічної хвороби, щоб забезпечити їх тривалу дію. Так само вживають і ліки, що добре розчиня­ються в жирах - верошпірон, фурадонін, фуразолідон, ан­тикоагулянти, а також шлунковий сік, соляну кислоту з пеп­сином, ацйдинпепсин, панзинорм-форте, оразу.
Після їди вживають препарати із вмістом нікотинової кислоти, які розширюють судини головного мозку і засто­совуються при паркінсонізмі. Якщо ж на упаковці або в інструкції не вказано час прийому ліків, краще вживати їх через 3-4 години після їди або за 30-60 хвилин до їди.
А загалом слід суворо дотримуватись рекомендацій лікаря щодо прийому ліків.
Як правило, ліки запивають водою і лише при певних показаннях - для попередження подразнення слизової оболонки шлунка - мінеральними водами або ж молоком.
Приймати лікарські препарати потрібно навсидячки або навстоячки, ні в якому разі не в горизонтальному положенні, оскільки ліки можуть "прилипати" до стравоходу і там уже через 10 хвилин руйнуватись. Якщо ви приймаєте декілька препаратів, то краще робити інтервал між їх при­йомами в 10-15 хвилин і запивати теплою водою.

Прискорювати дію препаратів за допомогою розжовування замість того, щоб проковтнути їх та запити водою, дуже шкідливе. А якщо мова йде про знеболювальні засоби, то результатом такої нетерплячки можуть бути задиш­ка, серцебиття, стрибки артеріального тиску, нудота, запа­морочення. Не виключено що-небудь і гірше.
До того ж порошок подразнює слизову оболонку стравоходу та шлунка, що може викликати загострення гастри­ту та виразкової хвороби.
Розжовувати таблетки можна лише в окремих випадках при наданні невідкладної допомоги при болю в серці та різкому підвищенні артеріального тиску, про що йдеться у відповідних розділах.
Капсули необхідно ковтати цілком: їхня оболонка зроблена із спеціального матеріалу, який захищає слизову оболонку шлунку від агресивної дії медикаментів, в деяких ви­падках вона сприяє поступовому вивільненню діючих в ліках речовин і тому подовжує лікувальний ефект.
Лікування травами - найдавніший спосіб лікування болю, дискомфорту, емоційних порушень. Та вживати їх можна тільки після консультації лікаря.
Непогано мати про запас найбільш вживані з них: листя та бруньки берези, траву і квіти звіробою, лист та корінь кро­пиви, траву полину, материнки, подорожника, багна, квіти календули, липи, бузини чорної, квіти і плоди глоду, суниці, брусниці, чорниці, плоди шипшини, корінь аїру, лопуха, со­лодцю, оману, валеріани, перстачу прямостоячого...
Зберігати трави необхідно окремо і від побутової хімії, і від інших ліків: у сухому прохолодному місці в пакетах із щільного паперу і не більше двох років.
Іноді настої лікарських трав подразнюють слизову оболонку шлунково-кишкового тракту, викликають печію, нудоту, відчуття важкості під грудьми. В таких випадках, крім додавання меду, киселю тощо та вживання настоїв у теп­лому вигляді, слід протягом перших 7-10 днів приймати їх не до їди, а через 30-40 хвилин після їди. Потім переходять на звичайний режим прийому (до їди).
Лікарські настої та відвари можуть мати різні, іноді доволі гіркі смаки; запах у більшості рослин ароматний та приємний. Незалежно від смаку настою хворі зазвичай із задоволенням приймають відвари і настої із лікарських трав. Якщо ж вам неприємно пити гірку рідину, не додавайте до суміші рослини, які містять гіркоту (верба, кульбаба, полин, паслін, кропива собача, деревій, чебрець, череда, цмин, хміль тощо). Смак настоїв покращує м'ята, тому її можна до­давати в рівних пропорціях практично до всіх сумішей.
Слід пам'ятати, що вплив деяких рослин настільки сильний, що неправильне або надмірне їх використання може призвести до неприємних наслідків. Так, наприклад, валеріана на кожного двадцятого, хто бажає заспокоїтися, справляє протилежну дію. Також і інші трави не слід вжива­ти тривалий час, інакше виникає звикання.
Приймаючи сік алое, пам'ятайте про небезпеку захворіти на виразку шлунка. А у вагітних сік алое може спричи­нити передчасні пологи.
Довготривале вживання відварів зі звіробою негативно позначиться на вашій потенції.
Свіжий сік буряка зумовлює спазм судин. Тому перед тим, як пити, дайте йому відстоятися протягом кількох годин.
Надмірне вживання цибулі може спричинити серцевий біль та підвищення кислотності шлунка.
Надзвичайно корисні ягоди шипшини, але й вони мають побічну дію - руйнують емаль зубів. Тому щоразу після того, як ви випили сік, відвар або настоянку шипшини, прополощіть рот водою.

Курс лікування травами при більшості хронічних захво­рювань триває 25-35 днів, максимум 2 місяці. Повторні курси можна приймати після 10-15-денної перерви, за­звичай не більше 2 курсів після основного лікування захво­рювання. Краще, щоб уникнути зниження ефективності або для попередження звикання, при повторних курсах міняти склад зборів на аналогічні за дією.
Інтервали між прийомами ліків теж мають велике значення. Так, наприклад, призначений три чи чотири рази на день антибіотик діятиме значно ефективніше, якщо його приймати через рівні проміжки часу, тобто о сьомій, чотирнадцятій та двадцять другій годині в першому випадку та о шостій, дванадцятій, вісімнадцятій та двадцять четвертій годині в другому. Призначення ліків тричі на день зовсім не означає, що їх прийом треба пов'язувати з прийомом їжі. Як правило, мова йде про дотримання рівних проміжків часу.
Існує ще таке поняття, як хронотерапія (хронос у перекладі з грецької - час), тобто прийом певної дози ліків у час, на який припадає пік вашої хвороби, або коли ліки будуть найефективнішими залежно від їх взаємодії з організмом.
Так при гіпертонічній хворобі ранкова доза може бути значно більша за вечірню і навпаки, залежно від перебігу захворювання у конкретної людини. А найкраща так звана превентивна хронотерапія. Протягом доби 6 разів вимірюється тиск. Препарат для зниження тиску призначається 1 раз на добу в індивідуальній дозі за ,1,5-2 години до його максимального підвищення. При наявності друго­го, меншого піку підйому, приймають другу дозу препара-. ту (1/4 першої дози) також за 1,5-2 години.
З метою максимального ослаблення алергічної реакції антиалергічні препарати рекомендується приймати в 19-20 годині. При виразковій хворобі у 70-75% хворих ефективним буває одноразовий вечірній прийом блока-торів Н-2 рецепторів. При бронхіальній астмі допомагає прийом увечері однієї дози сальбутамолу чи алупенту. Введення серцевих глюкозидів увечері попереджує роз­виток серцевої недостатності у хворих з пороками серця та недостатністю кровообігу. Прийом сечогінного засобу фуросеміду найбільш ефективний о 10-й ранку. А хворим з нейроциркуляторною дистонією на фоні гіпотонії на ра­нок призначають препарати, які стимулюють центральну нервову систему (кофеїн, женьшень, елеутерокок, ли­монник, родіолу рожеву), а на другу половину дня - за­спокійливі (валеріану, мелісу, кропиву собачу).
70-80% глюкокортикоїдних гормонів призначають на 8-у ранку, а решту дози на 14-15 годину.
Проносні засоби, які діють швидко (касторова олія, карловарська та моршинська сіль, свічки з гліцерином тощо), призначають вранці або вдень, щоб не порушува­ти нічного сну, а ті, що діють повільно (ревінь, крушина, олександрійський лист тощо), можна давати і на ніч, оскільки дія їх може наступити тільки на другий день вранці або до обіду.
Споживання ліків в Україні, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 6 разів менше за оптимальне, рекомендоване цією ж установою. Зрозуміло, що це наслідки теперішньої економічної ситуації. У пересічного українця часто немає можливості придбати не тільки дорогі імпортні препарати, а й найнеобхідніші ліки. До речі, не завжди імпортні і дорогі ліки найкращі. Існує чимало вітчизняних препаратів, які за якістю не поступаються імпортним, а за ціною значно дешевші.

Останнім часом небувалих масштабів набула реклама лікарських препаратів по радіо, телевізору, в газетах і журналах. Вона стає дедалі агресивнішою, не завжди об'єктивною та повноцінною. Слід пам'ятати, що, як правило, рекламодавці завжди перебільшують ефективність своїх ліків, не завжди вказують на всі побічні дії Тому перш ніж приймати ліки, зверніться за порадою до свого лікаря.

Слід, правда, зазначити, що і серед лікарів можуть зустрітися зацікавлені в поширенні ліків чи біологічно ак­тивних добавок тієї чи іншої фірми. Вони отримують пев­ний відсоток від реалізації і в такий спосіб намагаються за­робляти гроші. Тому обережно поставтеся до рекомен­дації лікаря придбати ліки саме в такої-то особи або у ньо­го самого, В таких випадках треба переконатися, що реко­мендовані лікарські засоби мають сертифікат якості та дозвіл на поширення їх в Україні.
В інструкціях до ліків дається перелік їх побічних дій. Чим солідніша фірма, яка випускає лікарські препарати, тим більший набір побічних дій вказується в інструкції, то­му що фірмою реєструється кожне, бодай єдине усклад­нення, яке виникло внаслідок вживання того чи Іншого препарату. Тому без консультації лікаря вам не обійтися.

На жаль, ми не застраховані від підробок у фармацевтичній галузі. Ось деякі рекомендації, що допоможуть розпізнати підробку.

1. Упаковка: фірмова коробочка гладенька, з рівними краями; підроблена - кострубата, нерівно складена, з погано продавленими краями.
2. На підроблених ліках часто нечітко витиснута серія та дата виготовлення, вона читається не з того боку блістера (пластини з ліками), де розташовані таблетки.
3. Як правило листівка-вкладиш у справжніх ліках розташована так, що ділиться блістером наполовину. У фальшивці інструкція всунута в одну половину коробочки.
4. Вкладиш підробки часто буває незрозумілою мовою, інструкція російською або українською мовою являє собою факсимільну копію.
5. Якщо ви завжди купували ліки за високою ціною і раптом зустрічаєте щ ж ліки, але в декілька разів дешевші, знайте - це підробка.
6. Купувати ліки намагайтесь в аптеках, а не на лотках.
7. Не рекомендується замовляти ліки поштою або з доставкою додому. Конгрес США не рекомендує замовляти ліки через інтернет, в Україні теж з'явилася така послуга, тому варто прислухатись до цт рекомендацій.

У повсякденному житті трапляється чимало різних ситуацій, які вимагають використання лікарських засобів ще до звернення по допомогу до фахівців. У кожній оселі є свій набір ліків для повсякчасного користування. До вашої уваги рекомендації щодо комплектування домашньої аптечки.
Ця аптечка розрахована на повсякденне користування і стане в нагоді як у домашніх умовах, так і для подорожей. Звичайно, у разі необхідності склад її може розширюватись.
Знайдіть для аптечки сухе і прохолодне місце, таке, щоб до неї легко і швидко можна було дістатися, але обов'язково недоступне для маленьких дітей. Вона не по­винна розташовуватись ні по сусідству із засобами побу­тової хімії, ні з макаронами, крупами та кухонним посудом.
Ліки, які вживають всередину, краще зберігати окремо від зовнішніх препаратів. Таблетки не рекомендується зберігати навіть з лікарськими травами.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: