Біль
Loading

Біль


Біль.

Чим менша дитина, тим складніше визначити, що в неї болить. Однією з причин болю може стати прорізу­вання зубів. Зубки, як правило, починають прорізатися в інтервалі між 5-7 місяцями життя. Дитина у цей період мо­же стати неспокійною, вередливою, у неї може погіршити­ся настрій, апетит, сон. Діти тягнуть до рота руки і все, що до них потрапляє.
З прорізуванням зубів досі пов'язують підвищення тем­ператури, пронос тощо. Проте саме прорізування зубів та­ких порушень не викликає, хоча може знижувати загальну опірність організму, і діти в цей час легше можуть за­хворіти.
Безперервна світла смужка по кромці ясен з великою вірогідністю виключає зубний біль. Навпаки, перерив­частість цієї смужки, припухлість і навіть почервоніння, а також просвічування зуба скрізь слизову оболонку ясен чітко вказує на погане самопочуття.
Зуби прорізаються у такій послідовності:


ЖДЕВБ!БВЕДЖ
***********
ЖДЕГА!АГЕДЖ

Зазвичай до 1 року з'являється 8 зубів (4 верхніх і 4 нижніх). Потім настає перерва в декілька місяців, після чо­го один за одним прорізується ще 6 зубів. Решта зубів ви­ростає до 2,5 років. Особливо болісно прорізуються перші 4 корінні зуби - Д.
Під час прорізування зубів можна дати дитині щось по­жувати - гумове кільце, бублик тощо. Можна також легень­ко масажувати ясна пальцем з гелем для прорізування зубів або тканиною, змоченою содою та обгорнутою нав­коло пальця.
Дослідженнями встановлено, що для укріплення зубів особливо корисні продукти, які містять кальцій і фосфор (мо­локо, сир), вітаміни Д, С, А та деякі вітаміни групи В. Постійні зуби у дитини, які з'являються не раніше 6 років, починають формуватися через кілька місяців після народження, тому так важливо правильно годувати дитину ще змалечку.
Біль у животі. Буває, що малюк часто кричить після кож­ного годування. Якщо мати впевнена в якості харчування, якщо дитина з'їла достатню (але не надмірну) кількість їжі, якщо вона після годування у вертикальному положенні відригнула проковтнуте повітря, то причина, скоріш за все, у підвищеному газоутворенні або надто інтенсивній мото­риці кишечника. У дитини може бути напружений живіт, рідко відходять гази. Неспокій більше виражений у вечірні години, особливо при штучному вигодовуванні. У таких ви­падках необхідна корекція харчування після консультації лікаря.
Якщо ті самі явища спостерігаються при грудному виго­довуванні, не виключено, що мати їсть багато хліба грубого помелу, овочів, п'є коров'яче молоко, зловживає солодким.

Полегшують біль у животі такі засоби:

* потримати малюка 15-20 хвилин після годування у вертикальному положенні;
* теплі сухі та вологі компреси на живіт з настоями ромашки, меліси або деревію;
* втирання у шкіру живота за годинниковою стрілкою олії меліси або кмину;
* перед годуванням дати кілька чайних ложок теплого чаю з кропу;
* покласти малюка на живіт на 10-15 хвилин.

У дво-тримісячному віці зазвичай ці явища зникають. Якщо упродовж години-двох біль не проходить, викликати лікаря.
Біль у животі може бути ознакою серйозного захворювання. Насамперед це кишкова непрохідність, яка проявляється, окрім нападу болю в животі, блювотою, пізніше можуть приєднатися кров'яні, слизові випорожнення. Та­кий стан вимагає негайної допомоги хірурга.
У більш старшому віці причиною болю у животі можуть бути захворювання черевної порожнини (гастрит, гастро-дуоденіт, апендицит, гастроентерит, коліт, панкреатит, ви­разка шлунка тощо), інфекційні хвороби та глисти (грип, ентеровірусна інфекція, тиф, дизентерія, гепатит, кір, ас­каридоз, ентеробіоз тощо) та інші захворювання (сечо­кам'яна хвороба, ревматизм, епілепсія тощо). Звичайно, все це не означає, що в кожному випадку болю в животі ви повинні одразу стивити діагноз. Це повинен робити лікар, іноді після ретельного обстеження. Важливо лише не про­пустити захворювання, які вимагають негайної допомоги.

При болю у правій клубовій ділянці з нудотою, блювотою та підвищенням температури слід пам'ятати про можливість апендициту, який у дітей часто виникає на фоні проносів та викликає певні труднощі в діагностиці.
При болю в животі необхідно оглянути порожнину рота, оскільки навіть ангіна може бути причиною такого стану. Причиною болю в животі може бути і правостороннє запа­лення легенів.
Біль у животі може виникати внаслідок переїдання, а кишкові коліки - при вживанні коров'ячого молока.
Необґрунтовану тривогу може викликати болісне пере­напруження м'язів передньої черевної стінки після спор­тивного або ігрового навантаження.
Біль у вусі - симптом отиту, який може розвиватися при застудних захворюваннях. У немовлят такий біль роз­пізнається за захисною реакцією дитини на надавлюван­ня на передній хрящ вушної раковини, так званий козе­лець. У більш старшому віці - при огляді барабанної пере­тинки.
Якщо на фоні гострого респіраторного захворювання малюк втрачає спокій, кричить, раптово прокидається з сильним плачем, хапається за вушко руками, а трохи стар­ша дитина скаржиться на біль у вусі, потрібно негайно відновити носове дихання: закапати судинозвужувальні краплі у ніс, а у вуха - знеболювальні краплі та прикласти зігріваючий компрес. Якомога швидше покажіть дитину спеціалісту - оториноларингологу.
Взагалі отит - хвороба перекутаних дітей. Саме вони без кінця застуджуються та шморгають носом. Головний профілактичний засіб - загартовування.
Головний біль - це неспецифічна реакція, яка з'яв­ляється зазвичай разом з підвищенням температури, най­частіше при грипі та гострих респіраторних інфекціях. Якщо головний біль не вщухає після досягнення піку температу­ри, а, навпаки, посилюється та супроводжується нудотою, блювотою - це може бути ознакою менінгіту. Для його діаг­ностики часто виникає потреба в люмбальній пункції (про­колі спинномозкового каналу). Доволі поширена в народі думка проте, що це небезпечна процедура, після якої мож­ливі ускладнення у вигляді паралічів тощо. Проте насправді ускладнень після пункції не буває, а її проведення сприяє своєчасній діагностиці та правильному лікуванню.
Головний біль нападами з нудотою та блювотою може бути ознакою мігрені.
Часто головний біль виникає у дітей, які дуже переван­тажені або багато часу проводять біля телевізора, ігрових приставок та комп'ютера.
Іноді дивний головний біль у дітей виникає тільки в будні. Як правило, він викликаний тим, що у дитини з'яви­лися проблеми у школі. Або ж, навпаки, біль буває по вихідних. Така картина може бути свідченням конфліктів у сім'ї або бажання дитини звернути на себе увагу та домог­тися виконання своїх забаганок.
Біль у грудях найчастіше виникає на фоні гострих респіраторних вірусних інфекцій і свідчить про подраз­нення слизових оболонок дихальних шляхів, яке супро­воджується сухим надсадним кашлем. У таких випадках ефективні парові інгаляції із содою, трав'яні відхарку­вальні засоби, олійні компреси на груди. При вірусних інфекціях можна також давати жарознижувальні (знебо­лювальні) препарати. При запаленні легенів - стаціонар­не лікування.
Біль у грудях через захворювання серця у дітей трап­ляється надзвичайно рідко. Іноді він може спостерігатися як реакція на біль у серці в когось із родичів. У таких випад­ках потрібна допомога психотерапевта.
Біль у горлі найчастіше виникає при гострих респіра­торних вірусних інфекціях. При ангіні болючі також підщелепні лімфовузли. У будь-якому разі діагноз має встановити лікар, який призначить, зокрема, й аналіз на дифтерію.
Біль у горлі з високою та тривалою температурою, ма­сивним гнійним нальотом на мигдаликах, зі значним збільшенням лімфовузлів на шиї, збільшення печінки та се­лезінки, неефективність антибактеріального лікування мо­жуть свідчити про інфекційний мононуклеоз.
Біль у суглобах та кістках вимагає обов'язкової кон­сультації лікаря, який насамперед має виключити травми чи ушкодження. Педіатр підкаже, в кого лікуватися далі -травматолога, ортопеда чи ревматолога.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: