Ваша дитина не їсть
Loading

Ваша дитина не їсть


Ваша дитина не їсть.

Відсутність апетиту - явище, яке часто спостерігається в усіх вікових групах. Це одна з тих скарг, з якою найчастіше звертаються за порадою до лікаря. Причиною цього може бути або захворювання, або прості помилки, наприклад, різні ласощі, які дають до їди, надто малий проміжок між годуванням дитини, їжа, яка не відповідає вікові дитини. Взагалі можуть бути три види такої біди.
1. Несправжня відсутність апетиту. Вам здається, що ваша дитина погано їсть, але вона не втрачає маси тіла, нормально росте та розвивається. У такому разі ніяких за­собів застосовувати не треба.
2. Відсутність апетиту нервового походження. Дитину нерідко перегодовують за допомогою всіляких хитрощів (казки, ігри, музика, іграшки).
У дитини, яка зголодніла, при вигляді їжі виділяється слина та травні соки. Однак, коли вона не хоче їсти, але її все-таки годують силоміць, травні соки не виділяються, і їй важко проковтнути кусень. Дитина протестує, плаче, тікає, а якщо її все одно примушують їсти, може початися блюво­та, дитина скаржиться на біль у животі тощо. Скоро їда стає неприємною повинністю.
Хоч дитина і голодна, лише згадка про їжу викликає втрату апетиту, а при вигляді їжі їй стає погано. Виникає замкнене коло, коли дитина їсть мало, її годують примусово, а при такому годуванні виділяється менше травних соків, погіршується апетит. Нервує мати, нер­вує та плаче дитина. Годування перетворюється на аре­ну боротьби між батьками і все запеклішим опором дитини.
Деякі діти, відчуваючи, що їхнє бажання або небажання їсти є центральною сімейною проблемою, починають використовувати це як потужну зброю.
\з здоровою дитиною нічого не трапиться, якщо вона з'їсть менше. Дозвольте їй поголодувати. Суворо притри­муйтесь годин годування, не давайте у проміжках між прийомами їжі ніякої їди, особливо солодощів. Якщо дити­на за віком спроможна їсти самостійно, залиште її за сто­лом саму, нехай їсть, скільки забажає.
3. Відсутність апетиту органічного походження. Це може бути викликане гострими захворюваннями: запаленням легенів, ангіною, ГРВІ, наявністю глистів, розла­дами шлунково-кишкового тракту тощо. Це природна за­хисна реакція організму, тому не треба годувати силоміць, краще давати більше пити.
Якщо це трапляється при хронічних захворюваннях (ту­беркульоз, хронічний тонзиліт, хвороби травного тракту тощо), лікувати необхідно основне захворювання. Для по­кращення апетиту ліки давати не варто.
А насамкінець наводимо загальні орієнтири, в яких випадках необхідно викликати лікаря. Звичайно, повного переліку захворювань просто неможливо створити. Адже існують сотні захворювань. В кожному окремому випадку вам доведеться керуватися здоровим глуздом. А допомо­жуть у цьому такі поради.
Перше і найголовніше правило: терміново зверніться до лікаря (хоча б по телефону), якщо дитина виглядає або поводиться не так, як завше, тут майте на увазі помітну блідість, втрату інтересу, підвищену роздратованість, збу­дженість, відсторонений погляд.
Про підвищення температури читайте у відповідному розділі.
Застуда вимагає звернення до лікаря, коли набуває затяжної форми та супроводжується серйозними симптомами, а стан дитини погіршується. (Ці питання розглянуті у розділах про кашель, нежить, біль у вухах).
Хриплий крик та утруднене дихання вимагають негай­ного виклику лікаря, адже це може бути ознаками крупу, дифтерії, астми.
Про біль або ваші підозри про появу болю необхідно повідомити лікаря при перших ознаках (див. відповідний розділ).
Раптове погіршення апетиту може свідчити про захво­рювання. Нічого страшного, якщо це трапилось один раз, а дитина поводиться і виглядає, як завше. Проте, якщо ви­гляд і поведінка при цьому змінились, обов'язково зверніться до лікаря.
Про блювоту сповіщайте, якщо вона виглядає незвичайно, якщо і у всьому іншому дитина почувається і виглядає незвично; це не стосується відрижки після їди, яка в перші місяці у дітей зустрічається дуже часто. Раптова блювота ма­люка зі слідами зеленої жовчі, яка супроводжується болем, може бути пов'язана з кишковою непрохідністю або із за­щемленою грижею, що вимагає негайної консультації лікаря.
Про проноси у немовлят як небезпечні, про які терміново необхідно сповіщати лікаря, так і менш тривожні, з чим можна декілька годин почекати, читайте у відповідному розділі.
Кров у випорожненнях, сліди крові при блювоті вимагають негайного звернення до лікаря.
При запаленні або ушкодженні очей негайно звертайтеся до лікаря.
Забій голови, після якого через 15 хвилин зберігається блідість та поганий вигляд, вимагає консультації спеціаліста.
Те саме стосується й ушкоджень кінцівок, якщо дитина уникає користуватися ними або виказує ознаки болю.
При опіках з появою пухирів звертайтесь до лікаря.
Якщо дитина з'їла щось таке, що може бути небезпечним для неї (отруєння), - негайно до лікаря.
Порізи шкіри. Якщо рана глибока, краще звернутися до лікаря. По медичну допомогу слід звернутися навіть при незначних порізах або подряпинах на обличчі, оскільки шрами, що залишаються після них, можуть бути помітними. Те ж саме стосується і порізів рук, які можуть зачепити нерви та сухожилля.
При укусах тварин терміново зв'яжіться з лікарем, дуже важливо не втратити з поля зору саму тварину, адже від цього залежать щеплення від сказу.
Якщо кровотечу із носа не вдається зупинити протягом 10 хвилин, зверніться по допомогу до медичного працівника.
Шкірні прояви. Попрілості, плями, незначне лущення на щоках та невеличкі випуклі почервоніння на обличчі бува­ють у кожної дитини до року і ніякої небезпеки не станов­лять. В перші шість місяців дитині не загрожують такі інфекційні хвороби, як кір, краснуха та скарлатина, якщо ними свого часу хворіла мати.
Часто на голові дитини з'являються струпи (гнейс). Вони не становлять ніякої небезпеки. їх не можна мочити, треба двічі на день змащувати олією і після розм'якшування зчісу­вати густим гребінцем. Можуть бути й інші прояви діатезу.
Імпетиго (пухирі з гнійним вмістом, які зсихаються в кірки) рідко спостерігається після виходу із пологового будинку, проте, якщо вже таке трапилось, терміново зв'яжіться з ва­шим лікарем.
Якщо шкірні прояви сильно дошкуляють вашій дитині чи захоплюють великі ділянки, звертайтеся до лікаря терміново


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: