Гіперемія - визначення та види гіперемій
Loading

Гіперемія - визначення та види гіперемій

Гіперемія (hyperemia) - переповнення (вище норми) кров'ю судин кровоносної системи будь-якого органу або області тіла. Так як переповнення може статися від збільшеного припливу артеріальної крові від утруднення відтоку венозної, то розрізняють Гіперемію:


  • артеріальну, активну, власне прилив крові (congestio, fluxio);
  • венозну іліпассивну - застій крові (stasis);
  • змішану.


При активній Гіперемії кровоносні судини, особливо артерії і капіляри, розширені, крові притікає більше звичайного і тече вона швидше. Гиперемированна тканина збільшується в об'ємі, розпухає, температура її дещо підвищується, бо розширені кровоносні судини віддають назовні менше тепла, ніж при звичайних умовах, чутливість підвищена, колір більш яскраво-червоний.

Причини активної Гіперемії: механічні та нервового походження. Розлади іннервації судинно-рухової нервової системи (вазомоторів Клод-Бернара). Механічна Гіперемія спостерігається при посиленій діяльності серця, збільшені натиску і тиску крові; при зменшенні атмосферного тиску (сильна Гіперемія шкіри в кровососних банках при розрідженні в них повітря; припливи крові до периферії тіла, до очей, вух, при підйомі на повітряній кулі і т. д.); збільшення напору крові від зміни звичного положення (нахил голови донизу, при швидкому обертанні та ін.). Сюди ж може бути віднесена і гіперемія, яка спостерігається при стражданні м'язів і самих стінок кровоносних судин. Гіперемія нервового походження викликається: роздратуванням нервів. розширюють судини (тоніческі активна гіперемія), або паралічем нервів, звужуючих судини (паралітична гіперемія). Приводом до порушення або паралічу служать найрізноманітніші причини; безпосередню дію на нервову симпатичну систему фізичних, хімічних і фізіологічних агентів, посередня передача роздратування через центральну нервову систему (навіть через головний мозок, - фарба сорому і гіперемія викликається довільно, шляхом свідомості), через органи чуття, через периферичні закінчення нервів, через шкіру і др. Нервового походження гіперемія спостерігається також при ліхорадочних захворюваннях, при різних стражданнях нервової системи, при підвищенні температури (тепло). Сюди ж відноситься колатеральна гіперемія, яка спостерігається в місцях, що лежать по сусідству з тканинами, в яких є перешкоди до кровообігу або воно зовсім припинено, і гіперемія послідовна, вторинна, що наступає після того, як тканина була тимчасово бідна кров'ю, піддана анемії.

Вирішити в кожному випадку нейропатичну гіперемію, чи зобов'язана вона пригніченню сосудозвужувачів або розширені сосудорозширювачей, дуже часто неможливо на увазі недостатньої анатомічної обгрунтованості всього вчення про сосудодвигаючу нервову систему і особливо про сосудорозширювачі. Дуже часто обидві групи нервових волокон беруть участь у виробництві гіперемії, особливо в тих випадках, коли гіперемія швидко змінюється анемією і назад.

Скороминуча активна гіперемія не залишає поганих наслідків: діяльність клітинних елементів, тимчасово отримуючі надмірне харчування, скоро відновлюються; якщо ж гіперемія тривала довгий час, то харчування стінок судин, а потім і навколишніх тканин, сильно порушується, настає їх запалення, т. зв. запальна гіперемія.

Венозна гіперемія - застій крові у венах і волосних судинах в любій часті тіла має місце при пригнічуванні або звуженні великих ських стовбурів, напр., рубцями, пухлинами, штучними лигатурами, зміненим положенням органів (вагітність, опущена нирка, защемлена грижа). Різноманітні механічні впливи ненормальних положень, тривала відсутність руху в кінцівках при стрімкому їх положенні, також служать причинами венозного застою.

При ослабленні нагнетаючої діяльності серця, зменшенні присмоктуючоєсі здатності грудної клітки і т. д. Виходить загальний застій венозної крові в організмі і уповільнення її циркуляції. При такому загальному застої і слабко виражені перешкоди до кровообігу в окремих ділянках тіла викликають значну місцеву венозну гіперемію напр., при хворобах серця, емфіземи легенів. Частину тіла, яка потрапила під венозну гіперемію, збільшується в обсязі, темно-синього кольору, температура її знижена.

Гіперемія мозку, як окрема форма захворювання, виражається почуттям тиску в голові, запамороченням, станом як би сп'яніння або оглушення, притуплюванням свідомості і навіть непритомністю, різними відчуттями зору і слуху, нерівністю ходи і т.п. Переповнення кров'ю судин мозку також може бути або активним від посиленого притоку артеріальної крові, або пасивним, від застою і утруднення відтоку венозної. При часто повторюванній гіперемії в мозку, можуть відбутися серйозні зміни його стану. Деякі речовини, відомі, як спеціально викликачі припливи крові до голови (спирт, хлороформ, кофеїн, аміл-нітрит, нітрогліцерин та ін.), діють через нервову систему і змінюють кровообіг.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: