Клубово-стегновий посттромбофлебічний синдром
Loading

Клубово-стегновий посттромбофлебічний синдром

Клубово-стегновий тромбоз становить 10-15% всіх тромбозів. Клубово-стегнова локалізація венозного тромбозу зустрічається в 10% випадків тромбозів глибоких вен нижніх кінцівок.

Клінічна симптоматика при клубово-стегновому тромбозі в основі залишається такою ж, як і при ураженні глибоких вен гомілок, але має деякі особливості, на яких ми і зупинимося.

Болі при хронічному іліофеморальному тромбозі досить різноманітні як за характером, так і по локалізації. На думку більшості авторів, найбільш типова локалізація болю в паховій області, на передньо-внутрішній поверхні стегна і в литкових м'язах. Найчастіше болі розпираючі, тягнучі, тупі. Гострого больового синдрому не спостерігалося у жодного хворого.

Болі в попереково-крижовій області ряд авторів пояснюють посиленням кровообігу в колатеральних венах, розташованих в паравертебральному просторі, або їх вважають наслідком періфлебіту в клубово-кавальній області. Інші автори пояснюють болі в попереково-крижовій області розтягуванням стінок тромбірованних магістральних вен таза, періфлебітичними процесами і гіпертензією магістральних вен таза та їх приток. Ще частина авторів говорять, що провідною ланкою больового синдрому є венозна гіпертензія з усіма витікаючими звідси наслідками - розтягуванням венозних стінок, перенапруженням кінцівок і т. п.

Набряк ураженої кінцівки - також один з патогномонічних симптомів клубово-стегнового тромбозу. Більший або менший набряк кінцівки був у всіх наших хворих. При іліофеморальному тромбозі, як і при ураженні глибоких вен гомілок, ми виділяємо три ступені набряку: невеликий набряк (стегно збільшено в окружності менше ніж на 3 см), середній (від 3 до 5 см) і різкий (більше 5 см). Характерною особливістю набряку при іліофеморальном тромбозі є його поширення не тільки на всю кінцівку на стороні поразки, але іноді і на статеві органи і сідницю. Набряк завжди найбільш виражений на стегні, причому окружність стегна в порівнянні зі здоровим при сильному набряку може збільшуватися на 10 см і більше. Іншою особливістю набряку при даній патології є в більшості випадків та сама ознака, що і при синдромі Педжета - Шреттера, - відсутність ямки після натискання на набряклу поверхню Цей симптом також пояснюється різко вираженим венозним повнокровієм і затримкою тканинної рідини не тільки в підшкірній клітковині, але і у всій товщі м'яких тканин. Цим пояснюється відчуття напруги і розпирання кінцівки.

Ціаноз ураженої кінцівки спостерігався у половини наших хворих, що відповідає даним літератури.

Розширення підшкірних вен при клубово-стегновому тромбозі зустрічається значно рідше, ніж при тромбозі глибоких вен гомілки. деяких хворих з довгостроково існуючих клубово-стегнових тромбозах ми відзначали значне варикозне розширення підшкірних вен передньої черевної стінки на боці ураження і над лобком. Цей симптом обумовлений розвинутою системою анастомозів між зовнішніми статевими венами обох стегон.

Виразки спостерігалися тільки у 1%, причому у них встановлений поєднаний тотальний посттромбофлебітичний синдром, що вражає як глибокі вени гомілки, так і клубово-стегнові вени.

При ізольованому іліофеморальному тромбозі ми майже жодного разу не зустріли трофічних виразок на гомілці. Відсутність виразок є типовим для ізольованого клубово-стегнового тромбозу. Якщо у таких хворих виявляється трофічна виразка гомілки, то завжди слід думати про поєднання клубово-стегнового тромбозу з ураженням глибоких вен гомілки або нижньої порожнистої вени.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: