Нейроваскулярні синдроми верхніх кінцівок
Loading

Нейроваскулярні синдроми верхніх кінцівок

Ці синдроми виникають при різних екстравазальїх здавленнях підключичних артерій і об'єднуються рядом авторів як синдром «тиску на виході з грудної клітки» (Thoracic Outlet Compression Syndrom). До цих синдромів відносяться:


  • синдром переднього сходового м'яза,
  • синдром шийного ребра,
  • костоклавікулярний синдром,
  • синдром малої грудної м'язи,
  • гіперабдукціонний синдром.


При всіх цих синдромах поряд зі здавленням підключичної артерії відбувається здавлення і плечового сплетіння, тому всі вони називаються нейроваскулярними синдромами.

Синдром переднього сходового м'яза називають також синдромом Наффцігера по імені описавшого його автора (Naffziger, 1937). Цей синдром частіше зустрічається у осіб старше 30-35 років, однаково часто у чоловіків і жінок, зазвичай у людей, зайнятих важкою фізичною працею. Розвиток даного синдрому провокують травми голови, шиї, верхніх кінцівок, аномалії переднього сходового м'яза, різке схуднення, вікові зміни скелета. У 96% випадків він протікає на тлі шийного остеохондрозу. Внаслідок розтягування сходової, трапецієподібної та інших м'язів спочатку виникає спазм, а потім дистрофічні зміни м'язів, гіпертрофія її сухожильної частини.

Клінічна картина синдрому складається з місцевих, неврологічних і судинних порушень.

Для синдрому передньої сходової м'язи типові болі, що починаються від шиї, надпліччя і іррадиірующій по ульнарній поверхні руки. Хворі скаржаться, що не в змозі працювати з піднятими вгору руками, піднімати тяжкості. Посилення болю пов'язано з поворотами голови, рухами шиї, тулуба, рук. Одночасно можуть спостерігатися парестезії в руці, головний біль. Головний біль може бути обумовлений компресією хребетної артерії і вертебральнобазілярною недостатністю, а також поширенням больових імпульсів з плечового сплетіння в шийне. Характерним симптомом є обмеження рухів голови і шиї в здорову сторону, слабкість м'язів руки, особливо розгиначів, зниження сухожильних і періостальних рефлексів, вегетативні розлади: гіпергідроз шкіри рук, її набряклість.

Судинні прояви синдрому полягають в спазмі дистального артеріального русла на ранніх етапах хвороби аж до різкого ослаблення пульсу і його зникнення в результаті тромбозу підключичної артерії изза постійної травми.

Спеціальні проби, що дозволяють виявити синдром переднього сходового м'яза, різноманітні і залежать від анатомічних варіантів захворювання. Найбільш демонстративно зникнення або різке ослаблення пульсу на променевій артерії при відведенні піднятої і зігнутої під прямим кутом в ліктьовому суглобі руки назад при одночасному різкому повороті голови в протилежну сторону. Результат цієї проби, підтверджений показниками осциллографиї, реовазографії та об'ємної сфигмографиї, а також позитивний ефект новокаїнової блокади передньої сходової м'язи дозволяють поставити діагноз.

На відміну від синдрому Рейно при даному синдромі зазвичай є односторонні порушення.

Лікування слід починати з консервативних заходів: новокаїнової блокади передньої сходової м'язи (додатково можна вводити гідрокортизон), фізіотерапія (диадинамічні струми, УВЧ, електрофорез новокаїну, саліцилатів), лікувальна фізкультура, масаж. Призначають протизапальну терапію (саліцилати, бруфен), анальгетики, судинорозширювальні препарати (компламин, ношпа, никошпан), вітаміни групи В. При шийному остеохондрозі застосовують звичайне витягування і витягування у воді.

При неефективності консервативної терапії показане оперативне лікування. В останні роки найбільшу популярність завойовує ні скаленотомія, а резекція переднього сходового м'яза на якомога більшій її протязі. Це зменшує небезпеку рецидиву хвороби внаслідок фіброзних змін у зазначеній галузі, а також усуває вогнище патологічної ірритації.

Синдром шийного ребра обумовлений компресією нервососудистого пучка між сходовими м'язами і шийним ребром або його рудиментом, що виникли в результаті недостатнього зворотнього розвитку ембріонального зачатка. Розрізняють чотири варіанти розвитку шийного ребра:


  • шийне ребро не виходить за межі поперечного відростка 7-го шийного хребця;
  • ребро виходить за ці межі, але має вільний край і не досягає 1-го ребра;
  • шийне ребро доходить до 1-го ребра і з'єднується з ним за допомогою зв'язки;
  • повністю сформоване шийне ребро (за аналогією з грудним).


При шийному ребрі 3-го і 4-го варіанту нервососудистий пучок розпластаний на ребрі. При короткому шийному ребрі пучок може або проходити попереду цього ребра, або розташовуватися між ним і 1-им ребром. У всіх випадках у механізмі компресії грає роль і передній сходовий м'яз. У жінок шийні ребра зустрічаються в 3 рази частіше, ніж у чоловіків.

Клінічна картина при даному синдромі мало чим відрізняється від синдрому передньої сходової м'язи. Однак слід зазначити симптом Мануйлова товста шия у вигляді конуса з розщепленням донизу, з деяким збільшенням передньозаднього діаметру. Низько опущені плечі складають як би продовження шиї, що надає хворому «тюленєподібний вигляд». Нерідко в надключичній області можна пальпаторно визначити саме шийне ребро тієї чи іншої величини. При натисканні на шийне ребро або великий поперечний відросток 7-го шийного хребця виникають біль і парестезія в руці. Рідше тут прослуховується систолічний шум або визначається розширення підключичної артерії.

Неврологічна симптоматика полягає в чутливих рухових та вегетотрофічних порушеннях. Грубі порушення можуть проявлятися в набряку кісті, акроціанозі, зябкости руки, вираженої парестезії аж до помітних розладів трофіки.

Діагноз синдрому грунтується на зазначеній клініці, пробі з відведенням руки, а також рентгенографічних даних (подовжені поперечнього відростка 7-го шийного хребця або шийного ребра). Доцільно агіографичне дослідження в положенні з відведеною рукою і поворотом голови на здорову сторону. Слід пам'ятати, що у 7% людей з шийними ребрами не спостерігається якихнебудь розладів.

Консервативне лікування таке ж, як при синдромі переднього сходового м'яза. Хірургічне лікування проводять при безуспішності консервативної терапії. Воно полягає в резекції переднього сходового м'яза при 1-му і 2-му варіанті ребра і в додатковій резекції шийного ребра при 3-му і 4-му варіанті. Для цієї операції використовують зазвичай надключичний, іноді подмишечний доступ.

Реберноключичний синдром. Костноклавікулярний синдром також називають синдромом Фальконер Вед ділячи (Falconer Weddel). Його причиною є анатомічне звуження проміжку між ключицею і 1-им ребром, а також реберноключічним м'язом і її фіброзним краєм. Можлива компресія артерії, вени і плечового сплетіння. Крім анатомічних особливостей, розвитку синдрому може сприяти професія хворого (носіння тяжкості на плечах), а також звичка ходити і спати з відведеними назад руками.

Клінічно найбільш часто відзначаються дифузні болі і перестезіі (особливо нічні або при вимушеному положенні) в руках і поясі верхніх кінцівок. Болі починаються від плеча і іррадії в кисть. Можливі виражені трофічні розлади. На відміну від синдрому передньої сходової м'язи частіше спостерігається венозний стаз в руці. Специфічний симптом посилення болю і парестезії, поява відчуття тяжкості в руці і її збліднення і синюшність, а також зниження артеріального тиску, ослаблення пульсу при відведенні плечей назад, змикання рук на попереку «в замок», при положенні тіла по стійці «струнко». Зниження кровонаповнення кінцівок при цьому можна визначити функціональними методами. У підключичньому просторі при проведенні цих проб може виникати систолічний шум. Синдром частіше спостерігається у молодих жінок.

У діагностиці синдрому може надати певну допомогу ретельний аналіз рентгенограм: високе стояння 1-го ребра і величина дуги ребра в бічній проекції, величина кута ключиці по відношенню до горизонтальних і фронтальних площин.

Консервативна терапія така ж, як і при описаних синдромах. Хірургічне лікування має два варіанти: або розсічення реберноключічного м'яза з підключичним доступом, або резекція 1-го ребра з пахвовим доступом. Остання операція вважається в даний час більш радикальним втручанням.

Синдром малого грудного м'яза описаний в 1945 р незалежно один від одного Wright і Mendlowitz. Синдром обумовлений сдавленням підключичної артерії і плечового сплетіння патологічно зміненої малого грудного м'яза. Починаючись від IIV ребер, вона піднімається косо вгору і латерально і прикріплюється своєю сухожильною частиною до клювовидного відростка лопатки. У цьому місці сосудистонервовий пучок і може піддаватися компрессіонному впливу малого грудного м'яза.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: ,