Синдром Педжета - Шреттера (гострий тромбоз підключичної вени)
Loading

Синдром Педжета - Шреттера (гострий тромбоз підключичної вени)

Поразка підключично-пахвового венозного сегмента не зовсім правильно називається синдромом Педжета-Шреттера. Синдром Педжета-Шреттера - це гострий тромбоз підключичної вени.

Більшість авторів вказують на переважне ураження правої верхньої кінцівки. Права рука уражається в 2-2,2 рази частіше, ніж ліва.

Початок захворювання більшість авторів зв'язують або з прямою травмою, або з перенапруженням верхньої кінцівки. Виділяють 3 стадії розвитку захворювання:

гостру
підгостру
хронічну

У клінічній картині синдрому Педжета-Шреттера можна відзначити ряд характерних симптомів. На перше місце серед них слід поставити набряк ураженої кінцівки і меншою мірою - верхньої половини грудної клітки на цій же стороні.

У більшості хворих з тромбозом, локалізується тільки в підключично-пахвових венах, окружність оточеня плеча та передпліччя тільки на 2-5 см більше окружності здорової кінцівки. При ізольованій сегментарній оклюзії проксимального відділу або стовбура підключичної вени набряклість виражена ще менше і різниця в окружності становить 1-2 см. У рідко зустрічаючихся випадках поширеного тромбозу, захоплюючого плечові вени і навіть вени передпліччя, набряклість виражена набагато більше, і різниця досягає 6-8 см.

Таким чином, наведені вище дані ще раз підтверджують сталість такого симптому, як набряк, при будь-яких варіантах синдрому Педжета-Шреттера в його хронічній стадії. При гострій стадії серед первинних симптомів, за даними Kleinsasser (1949), набряк відзначається тільки у 40% хворих. Однією з харатерних особливостей набряку при синдромі Педжета-Шреттера є відсутність ямки після натискання пальцем. Це, очевидно, пояснюється різким наповненням і розширенням лімфатичних і венозних судин дистальніше закупорки і пропотеваніем рідини із судинного русла в підшкірну клітковину. Цим же, можливо, пояснюється і майже повна відсутність индурации підшкірної клітковини та інших трофічних шкірних розладів навіть у тих випадках, коли захворювання триває багато років. З зазначеною особливістю набряку можна пов'язати скарги хворих на почуття розпирання, напруги, підвищеної стомлюваності і слабкості ураженої кінцівки.

Другою найбільш типовою клінічною ознакою хронічної стадії синдрому Педжета-Шреттера є підшкірне розширення вен в області плеча і передньої половини грудної клітки на боці ураження. Цей симптом характерний тільки для хронічної стадії захворювання, у гострій і підгострій стадіях він може бути виражений не так чітко і не у всіх хворих. Дана ознака також залежить від розвитку колатеральної мережі, що забезпечує відтік крові від ураженої кінцівки.

Наступним симптомом, вже менш постійним, є біль в ураженій кінцівці. У гострій стадії цей симптом спостерігається тільки у 50% хворих, а в хронічній стадії він зустрічається ще рідше. Хоча майже всіх хворих турбує уражена кінцівка, характер скарг вже інший: больовий синдром поступається місцем почуттю розпирання, тяжкості, печіння, підвищеної стомлюваності, похолодання, т. ін. Відчуттям, залежним в основному від специфічного набряку ураженої кінцівки.

Ціаноз шкірних покривів ураженої кінцівки спостерігається ще рідше. Характер ціанозу, а вірніше, його поширення, також змінюється. Якщо в гострій стадії він захоплює всю верхню кінцівку у половини хворих, то в хронічній стадії ціаноз виражений головним чином в дистальному відділі, переважно на кисті, причому найчастіше буває плямистим і рідко суцільним.

До більш рідкісних симптомів синдрому Педжета-Шреттера слід віднести різні розлади чутливості: оніміння, парестезії і т. п. Деякі хворі не помічають цих розладів, і вони визначаються під час дослідження. У частини хворих можна відзначити розширення і напругу вен в області ліктьової ямки та передпліччя; очевидно, це пов'язано з підвищенням регіонарного венозного тиску в результаті вищерозміщеної оклюзії.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,