Біль у грудній клітці, пов'язаний з внесердечними причинами
Loading

Біль у грудній клітці, пов'язаний з внесердечними причинами

Біль у грудній клітині, пов'язаний з внесердечною причиною, може бути обумовлена патологією великих судин (ТЕЛА, аневризма грудного відділу аорти), захворюваннями бронхолегеневого апарату і плеври (пневмонія, плеврит, абсцес легені, пухлини бронхів і легенів), а також захворюваннями органів черевної порожнини і патологією діафрагми (грижа стравохідного отвору діафрагми, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, рефлюкс-езофагіт, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки).

Тромбоемболія легеневої артерії.

Розвитку ТЕЛА сприяють наявність у пацієнтів хронічного тромбофлебіту, флебіт тазових вен, застійна серцева недостатність (особливо при миготливій аритмії), інфекційний ендокардит, тривалий постільний режим після перенесеного оперативного втручання.

Біль у грудній клітці при ТЕЛА спостерігається в 50-90% випадків, виникає гостро, за своєю інтенсивністю та локалізацією (за грудиною або парастернально) може нагадувати больовий варіант інфаркту міокарда. Дуже частим симптомом при ТЕЛА є задишка, що виникає також раптово. Характерна різка слабкість, при масивній ТЕЛА можлива втрата свідомості. У частини хворих спостерігається кровохаркання. При об'єктивному обстеженні: блідість, ціаноз, тахіпное, слабкий або ниткоподібний пульс, падіння артеріального тиску, акцент II тону і систолічний шум на легеневій артерії. Можливі ослаблення дихання, вологі хрипи і шум тертя плеври.

ТЕЛА залежить від величини тромбу та рівня ураження легеневих артерій. При ураженні основного стовбура мають місце раптові виражені задишка і ціаноз, дуже сильний біль за грудиною, втрата свідомості, зниження артеріального тиску. Можливий летальний результат протягом кількох хвилин. При ТЕЛА великих гілок характерні інтенсивна, погано знімаюча біль у грудях, раптова різка задишка і інтенсивний ціаноз верхньої половини тулуба, порушення ритму за типом надшлуночкової тахікардії, рефлекторне зниження артеріального тиску. У разі поразки дрібних гілок легеневої артерії з'являються або наростають задишка, помірний ціаноз, помірний біль у грудях, пов'язана з актом дихання, кашель, який може супроводжуватися кровохарканням, можливі вологі хрипи і шум тертя плеври при аускультації.

Діагностика ТЕЛА досить складна і вимагає комплексного підходу. Крім даних анамнезу та об'єктивного обстеження необхідна оцінка даних ЕКГ, рентгенографії органів грудної клітки, радіонуклідного дослідження легенів, ангіопульмонографія.

Виділяють 5 можливих варіантів ЕКГ при ТЕЛА:

Ознаки гострого перевантаження правого шлуночка (Sl-QIII, негативний зубець ТIII, глибокі Sv5_6 і негативні зубці Tv1-4) - синдром МакДжіна-Уайта (характерний для масивної ТЕЛА).
Позиційні зміни (глибокі Sv5_6).
Депресія або елевація сегмента ST в лівих грудних відведеннях.
Блокада правої або передньої гілки лівої ніжки пучка Гіса, P-pulmonale.
Відсутність змін на ЕКГ.

При рентгенографії органів грудної клітки можливі виявлення легеневого судинного малюнка і посилення прозорості легеневої тканини на стороні поразки, зникаючі через 24-36 год з моменту емболії (симптом Вестермарка); розширення шляхів припливу до правих відділів серця; дилатація правих порожнин серця; збільшення діаметра стовбура і головних легеневих артерій; поява випоту в плевральній порожнині і дисковидних ателектазов.

При радіонуклідному скануванні легень виявляються вогнища нерівномірного розподілу радіонукліда, «німі» ділянки в зоні локалізації тромбу. На ангіопульмонограммах визначаються центральні або крайові дефекти заповнення, «ампутація» судин, ділянки збідненого кровопостачання, розширення діаметра легеневої артерії, асиметрія контрастування кореня легенів і уповільнення кровотоку на стороні поразки. З метою уточнення діагнозу можлива і КТ грудної клітки.

Лікування ТЕЛА спрямоване на руйнування або видалення тромбу, запобігання поширення тромбозу, купірування больового синдрому, корекцію гемодинамічних розладів, зниження в'язкості крові, антибактеріальна терапія інфаркт-пневмонії.

При масивній ТЕЛА дуже важливі своєчасний початок і адекватне проведення непрямого масажу серця і штучної вентиляції легень. Правильно проведений масаж не тільки забезпечує кровотік, але і сприяє фрагментації тромбу в легеневому стовбурі і зменшує ступінь обструкції легеневого русла. При менш драматичній ситуації пацієнтові призначають строгий постільний режим (для попередження рецидиву), інгаляцію кисню, вводять вазопресорні засоби. Вирішується питання про необхідність тромболітичної терапії або оперативного втручання. Системна тромболітична терапія з використанням стрептокінази, урокінази або активатора плазміногенеза тканинного типу (актиліза, або алтеплаза) застосовується при масивній і субмассівній ТЕЛА. Емболектомія з легеневих артерій застосовується рідко і тільки хворим з ангіографічно доведеною ТЕЛА, якщо цих пацієнтів не вдається вивести з шоку або якщо тромболітична терапія протипоказана.

Внутрішньовенно струменево вводиться 10 000 ОД гепарину, в подальшому гепарин застосовується протягом 7-10 днів. За 4-5 днів до відміни гепарину призначаються непрямі антикоагулянти (варфарин або фенилин). Мінімальна тривалість терапії непрямими антикоагулянтами Змії, при рецидиві ТЕЛА препарати продовжують приймати до 12 міс, при повторному рецидивуванні доцільний довічний прийом непрямих антикоагулянтів.

Аневризма грудного відділу аорти частіше виникає на тлі довгостроково протікаючого АГ, вираженого атеросклерозу аорти, сифілітичного ураження аорти, синдромі Марфана, а також важких травмах грудної клітки. Виділяють проксимальне і дистальне розшарування аневризми. Надрив інтими при проксимальному розшаровуванні аорти відбувається частіше всього на 2,5 см від аортального кільця. Поширення в проксимальному напрямку веде до гемоперикарду відриву аортального клапана, важкої аортальної недостатності, оклюзії коронарних артерій (частіше - правої). При дистальному розшаровуванні надрив інтими найчастіше відбувається відразу після відходження лівої підключичної артерії. Поширення розшаровування в проксимальному напрямку нехарактерно, гемоперикарда і аортальній недостатності зазвичай не буває.

Біль, як правило, інтенсивний, рефрактерний до нітратів і не пов'язаний з фізичним навантаженням. Характерна локалізація в області грудини, можлива іррадіація в шию, нижню щелепу, в обидві половини грудної клітки. Больовий синдром дуже схожий з таким як при інфаркті міокарда і важкому нападі стенокардії. Біль може тривати від годин до декількох діб. Об'єктивно відзначаються розширення меж судинного пучка, серцевої тупості, виражена глухість тонів серця; можливі ціаноз обличчя, набухання яремних вен. Прогноз найчастіше несприятливий.

Діагностика складна, правильний діагноз ставиться лише в 50% випадків. Специфічних електрокардіографічних ознак захворювання немає. У разі АГ і аортального пороку на ЕКГ можуть бути ознаки гіпертрофії лівого шлуночка. При розвитку гемоперикарда можливе різке зниження вольтажу зубця R. При рентгенографічних дослідженях грудної клітки - розширення тіні аорти. За допомогою ЕхоКГ, КТ можна виявити місце відшарування інтими, основний і помилковий канали, рідина в порожнині перикарда. Черезстравохідна ЕхоКГ має високу діагностичну цінність, чутливість та специфічність методу складає вище 90%. В аналізі крові можлива гіпохромна анемія.

При підозрі на гостре розшарування аорти лікування починають негайно, навіть якщо діагноз не підтверджений остаточно. Мета - зниження АТ, зменшення скоротності лівого шлуночка і напруги судинної стінки. При високому АТ призначають ß-блокатори (метопролол 5 мг в/в струменевий 3 рази з інтервалом 2-5 хв; через 15 хв прийом по 50 мг всередину кожні 6 год; потім призначають нітропрусид натрію або лабетолол (в останньому випадку метопролол скасовують). при нормальному АТ проводять монотерапію ß-блокаторами. Аспірин, гепарин, тромболітичні препарати протипоказані.

Для запобігання важких ускладнень (розрив аорти, проксимальне поширення розшарування) показано екстрене протезування аорти, нерідко в поєднанні з протезуванням аортального клапана.

Захворювання органів дихання.

Больовий синдром при захворюваннях легень:

Виникнення або посилення болю при глибокому диханні або кашлі.
Гострі короткочасні больові відчуття, зазвичай обмежені, без тенденції до іррадіації.
Наявність інших легеневих симптомів (кашель, виділення мокротиння, задишка або диспное різного роду).
Гостре або хронічне легеневе захворювання в анамнезі, шум тертя плеври, сухі або вологі хрипи, перкуторні дані, що свідчать про емфізему, порожнинних утвореннях або ущільненні легеневої тканини.

Слід зазначити, що больовий синдром при захворюваннях легенів хоча і часто зустрічається, проте зазвичай не є провідним клінічним синдромом. Більш специфічні кашель, виділення мокротиння, задишка, кровохаркання, ціаноз, підвищення температури тіла, ознаки інтоксикації.

Спонтанний пневмоторакс являє собою скупчення повітря в плевральній порожнині, не пов'язане з травматичним пошкодженням грудної клітки або лікувальною дією. Може розвиватися при захворюваннях, що протікають з деструкцією легеневої тканини (туберкульоз, абсцес, бронхоектази, пухлина, бульозна емфізема, ехінококова кіста). Іноді можливий пневмоторакс у практично здорових осіб.

Клінічно захворювання характеризується раптовим гострим болем у грудях. Як правило, виникають задишка, часте поверхневе дихання, збудження, пітливість. Задишка інспіраторна. При об'єктивному обстеженні - тимпанит на стороні поразки, відсутність помітної екскурсії нижньої межі легені, зниження артеріального тиску, тахікардія. При рентгенологічному дослідженні - наявність повітря в плевральній порожнині.

Хворим забезпечують спокій, положення напівсидячі. Вводять анальгетики та вазопресорні препарати. При тяжкому порушенні дихання і кровообігу, особливо при клапанному пневмотораксі, показані плевральна пункція і аспірація повітря.

Плеврит протікає з болем різної локалізації. При ураженні парієтальної плеври біль, як правило, локалізується в нижніх і бокових відділах грудної клітки. Відзначається її посилення при глибокому вдиху і кашлі. Біль у лопаточній і плечовій областях може бути обумовлена поразкою пристіночної плеври верхніх часток легенів. При апикальному плевриті можливий біль в руці за рахунок подразнення плечового сплетіння. Біль у животі, іноді блювота і біль при ковтанні спостерігаються при діафрагмальному сухому плевриті.

При діагностиці плевриту орієнтуються на характерний больовий синдром, лихоманку, ознаки інтоксикації, шум тертя плеври, перкуторні і аускультативні ознаки плеврального випоту. При рентгенологічному дослідженні можна виявити плевральний випіт, для верифікації етіології якого необхідна плевральна пункція. Можлива також біопсія плеври.

При крупозній пневмонії біль частіше колючий, що підсилюється при глибокому вдиху і кашлю, у зв'язку з чим хворі намагаються його пригнічувати. Можлива іррадіація болю в черевну порожнину. Біль при крупозній пневмонії відзначається в 96% випадків, при осередкової - в 88%. При хронічних запальних захворюваннях легенів, пневмоконіозах, туберкульозі характерний тривалий ниючий, що давить біль. При абсцесі легені біль інтенсивний, відзначається її посилення при натисканні на ребро або міжребер'я при розташуванні абсцесу близько до кортикального шару легені. Крім того, біль посилюється перед проривом абсцесу в бронхи.

Вирішальними у діагностиці пневмонії є виявлення крепітируючих або дрібнопухирцевих вологих хрипів при аускультації, притуплення перкуторного звуку (при пайовому ураженні). При рентгенологічному дослідженні виявляються ознаки запального процесу в легенях.

Біль часто супроводжує пухлинне ураження легень - від 50 до 88% випадків. Біль досить різний: тупий, ниючий, що давить, пекучий, свердлячий. Можлива її іррадіація в плече, шию, живіт, голову, посилення при кашлі, глибокому диханні. Локалізується він частіше на ураженій стороні, однак можлива іррадіація в здорову сторону або оперізує. Біль, як правило, постійний, приступообразний нехарактерний.

Біль при пухлинах може бути пов'язаний з залученням до процесу парієтальної плеври, діафрагми, грудної клітки, трахеї і великих бронхів, зміщенням органів середостіння, розтягуванням медіастинальної плеври, що багато в чому і визначає характер болю. Найбільш сильний біль обумовлений тиском пухлини на нервові стовбури і проростанням їх пухлиною.

Про наявність об'ємного утворення легких можна думати при наявності болю, кашлю, задишки, кровохаркання. Діагноз підтверджується рентгенологічним дослідженням, КТ, бронхоскопією і біопсією легенів.

Лікування запальних захворювань легень включає антибактеріальні засоби, застосування бронходілаторів, муколитиків, глюкокортикоїдів, фізіотерапії.

Захворювання органів черевної порожнини.

Больовий синдром характерний для багатьох хвороб органів черевної порожнини. При езофагіті відзначається постійне печіння за грудиною, біль по ходу стравоходу, що підсилюється при ковтанні, пов'язана з прийомом холодної або гарячої, твердої їжі. Діагностика заснована на типовому больовому синдромі, ознаках дисфагії. Рентгенологічне дослідження виявляє порушення моторики, нерівність контурів стравоходу, наявність депо барію при ерозіях, фіброезофагоскопії - гіперемії слизової оболонки та ерозії.

При ахалазії кардії (кардіоспазм, ідіопатичне розширення стравоходу) біль локалізується за грудиною, чітко пов'язана з дисфагією і регургітацією їжі. Больовий епізод може провокуватися прийомом їжі. Крім клінічних проявів у діагностиці важливо рентгенологічне дослідження, при якому спостерігаються затримка барієвої суспензії, значне розширення стравоходу і веретеноподібне звуження його в дистальному відділі.

Біль при грижі стравохідного отвору діафрагми найчастіше локалізується в нижній частині грудини. Характерна її поява або посилення після їжі, в горизонтальному положенні, зменшується біль при швидкій зміні положення тіла. Діагностується захворювання на підставі рентгенологічного та ендоскопічного досліджень.

Біль при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, хронічному холециститі іноді може віддавати в ліву половину грудної клітки, що створює певні діагностичні труднощі, особливо якщо діагноз основного захворювання ще не встановлено. Фіброгастродуоденоскопія та ультразвукове дослідження органів черевної порожнини дозволяють виявити справжню причину больових відчуттів у грудній клітці.

Лікування захворювань органів черевної порожнини передбачає лікувальне харчування (дієта № 1 або 5), придушення надлишкової шлункової секреції блокаторами Н2-рецепторів (циметидин, фамотидин) або блокаторами калій-натрієвої помпи (омепразол), зниження активного кислотно-пептичної фактора антацидними препаратами та адсорбентами, нормалізацію моторної функції метоклопромідом, стимуляцію регенерації слизової оболонки за допомогою репаранту (солкосерил, трихопол).

Біль у грудній клітці, пов'язана з неврологічними захворюваннями.

Больовий синдром в області грудної клітини обумовлюється різними неврологічними захворюваннями. В першу чергу, це хвороби хребта, передньої грудної стінки і м'язів плечового пояса (остеохондроз хребта та різні м'язово-фасціальні синдроми), крім того, розрізняють кардиалгію в структурі психовегетативного синдрому.

Характеристика у різних больових синдромів при захворюваннях хребта та м'язів:

Синдром м'язово-фасциального або реберно-хребетного болю (Не вісцеральної):

Досить постійна локалізація болю.
Безумовний зв'язок болю з напругою відповідних м'язових груп та положенням тулуба.
Мала інтенсивність больових відчуттів, відсутність супутніх загальних симптомів при хронічному перебігу або чітка обумовленість початку при гострій травмі.
Чіткі дані пальпації, що дозволяють ідентифікувати патологію: місцева хворобливість (обмежена) при пальпації відповідних м'язових груп, м'язовий гіпертонус, наявність тригерних зон.
Зменшення або зникнення болю при різних місцевих впливах (гірчичники, перцевий пластир, електро- або акупунктура, масаж або електрофізіопроцедури, інфільтрація тригерних зон новокаїном або гідрокортизоном).

Синдром радикулярного болю (в т.ч. міжреберної невралгії):

Гострий початок хвороби або чітке загострення при хронічному перебігу.
Переважна локалізація болю в зоні відповідного нервового корінця.
Виразний зв'язок з рухами хребта (при радикулярному болю) або тулуба (при невралгії).
Неврологічна симптоматика шийного або грудного радикуліту.
Різка місцева болючість в місцях виходу міжреберних нервів.

Остеохондроз хребта.

Це дегенеративно-дистрофічні ураження міжхребцевого диска, при якому процес, починаючись частіше в пульпозному ядрі, прогресивно поширюється на всі елементи диска з наступним залученням всього сегменту (тіл суміжних хребців, міжхребцевих суглобів, зв'язкового апарату). Дегенеративні зміни хребта призводять до вторинного ураження нервових корінців, що викликає біль у грудній клітці. Механізм болю пов'язаний із здавленням корінця зміщеним міжхребцевим диском з симптоматикою шийно-грудного радикуліту, запальними змінами нервових корінців, роздратуванням прикордонного симпатичного ланцюжка, що супроводжується поряд з болем вегетативними порушеннями.

Характер больового синдрому при остеохондрозі шийного відділу хребта може бути різний і залежить від локалізації ураження, ступеня здавлення корінців. Корінцевий біль може бути ріжучим, гострим, що стріляє. Він підсилюється при напруженні, кашлі, нахилах і поворотах голови. При ураженні корінця С6 турбує біль у руці, поширювана від надпліччя по зовнішній поверхні плеча та передпліччя до I-II пальця, гіперестезія в цих зонах, гіпотрофія і зниження рефлексів з двоголового м'яза плеча. При здавленні корінця С7 біль поширюється по зовнішній і задній поверхні плеча та передпліччя до III пальця. Поширення болю по внутрішній поверхні плеча та передпліччя до IV-V пальця характерно для ураження корінця С8. При остеохондрозі грудного відділу хребта біль, як правило, спочатку локалізується в області хребта і лише потім розвиваються симптоми грудного радикуліту. Больовий синдром пов'язаний з рухом, провокується поворотом тулуба.

Діагноз грунтується на неврологічній корешковій симптоматиці, проведенні функціональних проб, інструментальних методах обстеження (рентгенографія, КТ).

Функціональні проби досить чутливі, наприклад проба Шпурлінга і Сковілля (поява болю і парестезії з іррадіацією в зону іннервації корінця, здавленого в міжхребцевому отворі, при навантаженні на голову, повернену в хвору сторону) позитивна у 2/3 хворих. Використовується також проба Берча, під час якої при витягненні збільшується міжхребцевий отвір, що призводить до зменшення корешкового больового синдрому і церебральних явищ.

При рентгенографічних дослідженнях - звапніння випавшого пульпозного ядра диска, субхондральний склероз, крайові остеофіти, зменшення висоти диска, деформація унковертебральних суглобових відростків, підвивих тіл хребців.

М'язово-фасціальний синдром зустрічається в 7-35% випадків. Його виникнення провокується травмою м'яких тканин з крововиливом і серозно-фіброзними екстравазатами, патологічної импульсації при вісцеральних ураженнях, вертеброгенними факторами. У результаті впливу кількох етіологічних чинників розвивається м'язово-тонічна реакція у вигляді гіпертонусу уражених м'язів. Біль обумовлена м'язовим спазмом і порушенням мікроциркуляції в м'язі. Характерна поява або посилення болю при скороченні м'язових груп, русі рук і тулуба. Інтенсивність больового синдрому може варіювати від відчуття дискомфорту до сильного болю.

Синдром передньої грудної стінки спостерігається у хворих після перенесеного інфаркту міокарда, а також при некоронарогенному ураженні серця. Можливо, він пов'язаний з потоком патологічних імпульсів з серця за сегментами вегетативного ланцюжка, що призводить до дистрофічних змін у відповідних утвореннях. У ряді випадків синдром може бути обумовлений травматичним міозитом. При пальпації виявляються розлита болючість передньої грудної стінки, тригерні точки на рівні 2-5-го грудинно-реберного зчленування. При плечелопаточному періартриті біль пов'язаний з рухами в плечовому суглобі, відзначаються трофічні зміни кисті. Лопатково-реберний синдром характеризується болем в області лопатки з подальшим поширенням на надпліччя і шию, бічну і передню поверхню грудної клітки. При межлопаточному больовому синдромі біль локалізується в міжлопатковій області, її виникненню сприяє статичне і динамічне перевантаження. Синдром малого грудного м'яза характеризується болем в області III-V ребра по грудиноключичній лінії з можливою іррадіацією в плече.

При синдромі Титце відзначається різкий біль у місці з'єднання грудини з хряшами II-IV ребра. Генез синдрому можливо пов'язаний з асептичним запаленням реберних хрящів. Ксіфоідія проявляється різким болем в нижній частині грудини, що підсилюється при тиску на мечоподібний відросток. При манубріостернальному синдромі виявляється різкий біль над верхньою частиною грудини або латеральніше. Скаленус-синдром обумовлений здавленням нервово-судинного пучка верхньої кінцівки між передньою і середньою сходовими м'язами, а також нормальним I або додатковим ребром. При цьому біль у ділянці передньої грудної клітини поєднується з болем у шиї, плечових суглобах. Одночасно можуть спостерігатися вегетативні порушення у вигляді ознобу і блідості шкірних покривів.

Діагностика м'язово-фасциального синдрому заснована на виявленні хворобливості і ущільнень при пальпації м'язів, виявленні тригерних точок, зв'язку болю з напругою певних груп м'язів.

Медикаментозна терапія передбачає призначення НПЗП (вольтарен, бруфен, індометацин та ін.). При хондродегенеративних захворюваннях хребта перспективні хондропротектори (хондроїтин сульфат/структум, глюкозаміну сульфат/дона). Широко використовуються немедикаментозні методи лікування (масаж, голкорефлексотерапія, різні види фізіотерапії).

Психогенна кардіалгія являє собою частий варіант болі в серці, що полягає в тому, що сам феномен болю, будучи провідним у клінічній картині на якомусь етапі захворювання, знаходиться одночасно в структурі різних афективних і вегетативних порушень, патогенетично пов'язаних з болем у серці. Біль найчастіше локалізована в зоні верхівки серця, прекардиальній області та області лівого соска. Можлива «міграція» болю. Відзначається варіабельність характеру больових відчуттів. Може бути ниючий, колючий, давлячий, стискаючий, пекучий або пульсуючий біль, частіше він хвилеподібний, не знімається нітрогліцерином, в той же час може зменшуватися після валідолу та седативних препаратів. Біль, як правило, тривала, однак можливий й короткочасний біль, який вимагає виключення стенокардії.

Важливим питанням є оцінка психовегетативного фону, на якому формується кардіалгічний синдром. Психічні порушення у хворих можуть виявлятися по-різному. Найбільш часто це тривожно-іпохондричні і фобічні розлади. Можливі панічні атаки. Виділяють наступні критерії для визначення психогенного болю.

Основні критерії:

переважання множинного та пролонгованого болю;
незалежно від відсутності або наявності органічної причини болю скарги хворого набагато перевищують ті, які можливі для даної органічної знахідки.

Додаткові фактори:

існування тимчасового зв'язку між психогенною проблемою і розвитком або наростанням больового синдрому;
існування болю надає пацієнтові можливість уникнути небажаної діяльності;
біль дає пацієнтові право досягти певної соціальної підтримки, яка не може бути досягнута іншим шляхом.

Вегетативні розлади обов'язково входять в структуру психогенної кардиалгії. Їх основу складає гіпервентіляціонний синдром:
відчуття браку повітря,
ком в горлі,
незадоволеність вдихом і ін.

З гипервентиляциєю пов'язані і парестезія в дистальних відділах кінцівок і в області обличчя, непритомність, м'язові судоми в кінцівках, дисфункція ШКТ.

Основні принципи лікування психогенної кардиалгії - корекція психічної, вегетативної і соматичної сфер з урахуванням специфіки кожного конкретного синдрому та індивідуальності пацієнта. Для корекції психічних розладів з успіхом застосовується психотерапія (раціональна, гіпноз, поведінкова і аутогенна терапія), орієнтована на усвідомлення хворим зв'язку болю з психогенними факторами. Вибір психотропного препарату визначається структурою синдрому психічних порушень. При переважанні тривожно-фобічних розладів призначають бензодіазепіни (клоназепам, ксанакс та ін.), депресивні - антидепресанти (трициклічні - амітриптилін, інгібітори зворотнього захоплення серотоніну - прозак, паксил), іпохондричні - малі нейролептики (сонапакс, меллерил, френон). Вегетативні порушення коригують ß- і а-блокатори. При розладах гіпервентіляціонного або тетанічного характеру показані мінеральні коректори (вітамін D2, препарати кальцію, магнію) та заходи щодо корекції дихальних розладів (дихальна гімнастика, біологічний зворотній зв'язок).


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,