Біль в області серця
Loading

Біль в області серця

Біль в області серця

На початку напруженого робочого дня або посеред ночі Ви раптово відчули біль у грудях. Болить у Вас саме серце? Чи потрібно Вам терміново в лікарню?

Біль в області серця - одна з найчастіших причин звернення людей за швидкою допомогою. Так, щорічно, кілька мільйонів людей звертаються з цим симптомом за екстреною медичною допомогою.

Часто біль у ділянці серця не пов'язана з серцевими проблемами. Однак, якщо Ви відчуваєте біль у грудях і не знаєте про стан своєї серцево-судинної системи - проблема може виявитися серйозною і варто витратити час для з'ясування причини болю.

Причини

Біль в області серця може бути дуже різною. Її не завжди можна описати. Біль може відчуватися як несильне печіння або як найсильніший удар. Оскільки Ви не завжди можете визначити причину болю самостійно, не потрібно витрачати час на самолікування, особливо, якщо Ви відноситеся до так званої "групи ризику" серцевих захворювань.

Біль в області серця має безліч причин, у тому числі що вимагають пильної уваги. Причини болю можуть бути розділені на 2 великі категорії - "серцеві" і "несерцеві".

"Серцеві" причини

Інфаркт міокарда - згусток крові, блокуючий рух крові в артеріях серця може бути причиною давлячого, стискаючого болю в грудях, що триває більше декількох хвилин. Біль може віддаватися в область спини, шиї, нижньої щелепи, плечей і рук (особливо лівої). Іншими симптомами можуть бути задишка, холодний піт, нудота.
Стенокардія. З роками в артеріях Вашого серця можуть утворюватися жирові бляшки, що обмежують надходження крові до м'язів серця, особливо під час фізичного навантаження. Саме обмеження кровотоку по артеріях серця є причиною нападів болю у грудях - стенокардії. Стенокардія часто описується людьми як відчуття здавлення або стиснення в грудній клітці. Вона зазвичай виникає під час фізичного навантаження або стресу. Біль зазвичай триває близько хвилини і припиняється у спокої.
Інші серцеві причини. Інші причини, які можуть проявлятися болем у грудях включають запалення серцевої сорочки (перикардит), найчастіше виникає через вірусні інфекції. Болі при перикардиті носять найчастіше гострий, колючий характер. Також може спостерігатися лихоманка і нездужання. Рідше причиною болю може бути розшарування аорти. Внутрішній шар цієї артерії може відділятися під тиском крові і результатом цього є різкі раптові і сильні болі в грудній клітці. Розшарування аорти може бути результатом травми грудної клітини або ускладненням неконтрольованої артеріальної гіпертензії.

"Несерцеві" причини

Печія. Кислий шлунковий сік, який потрапляє з шлунку в стравохід, може бути причиною печії - болісного пекучого відчуття в грудях. Часто вона поєднується з кислим смаком і відрижкою. Болі в грудній клітці при печії зазвичай пов'язані з прийомом їжі і можуть тривати годинами. Цей симптом найчастіше виникає при нахилах або в положенні лежачи. Полегшує печію прийом антацидів.
Панічні атаки. Якщо Ви відчуваєте напади безпричинного страху, що поєднуються з болем у грудній клітці, прискореним серцебиттям, гипервентиляцією (прискореним диханням) і рясним потовиділенням, Ви можете страждати "панічними атаками" - своєрідною формою порушення функції вегетативної нервової системи.
Плеврит. Гостра, обмежена біль у грудях, що підсилюється при вдиху або кашлі, може бути ознакою плевриту. Біль виникає через запалення мембрани, що вистилає грудну порожнину зсередини й покриває легені. Плеврит може виникати при різних захворюваннях, але найчастіше - при пневмонії.
Синдром Титце. За певних умов хрящові частини ребер, особливо хрящі, що прикріпляються до грудини, можуть запалюватися. Біль при цьому захворюванні може виникати раптово і бути досить інтенсивним, імітуючи напад стенокардії. Однак локалізація болю може бути різною. При синдромі Титце біль може посилюватися при натисканні на грудину або ребра біля грудини. Болі при стенокардії та інфаркті міокарда залежать від цього.
Остеохондроз шийного та грудного відділів хребта призводить до так званої вертеброгенної кардіалгії, яка нагадує стенокардію. При цьому стані спостерігається інтенсивна і тривала біль за грудиною, в лівій половині грудної клітки. Може відзначатися іррадіація в руки, межлопаточну область. Біль посилюється або слабшає при зміні положення тіла, поворотах голови, рухах рук. Діагноз можна підтвердити, провівши МРТ хребта.
Емболія легеневої артерії. Цей вид емболії розвивається, коли згусток крові потрапляє в легеневу артерію, блокуючи надходження крові до серця. Симптоми цього життєзагрожуючого стану можуть включати раптовий, різкий біль у грудях, виникають або посилюються при глибокому диханні або кашлі. Інші симптоми - задишка, серцебиття, почуття тривоги, втрата свідомості.
Інші захворювання легенів. Пневмоторакс , високий тиск у судинах, що забезпечують легені (легенева гіпертензія) і важка бронхіальна астма також можуть проявлятися болем у грудній клітці.
Захворювання м'язів. Біль, обумовлена захворюваннями м'язів, як правило, починає турбувати при поворотах тулуба чи при піднятті рук. Хронічний больовий синдром, такий, як фіброміалгія. Може бути причиною постійного болю в грудній клітці.
Ушкодження ребер і утиск нервів. Удари і переломи ребер, також як і утиск нервових корінців, можуть бути причиною болю, іноді дуже сильного. При міжреберній невралгії біль локалізується по ходу міжреберних проміжків і посилюється при пальпації.
Захворювання стравоходу. Деякі захворювання стравоходу можуть викликати порушення ковтання і, отже, дискомфорт у грудній клітці. Спазм стравоходу може бути причиною болю в грудях. У пацієнтів з цим захворюванням м'язи, в нормі просувають їжу по стравоходу, працюють некоординовано. Оскільки спазм стравоходу може проходити після прийому нітрогліцерину - також, як стенокардія - часто виникають діагностичні помилки. Інше порушення ковтання, відоме як ахалазія, також може викликати біль у грудній клітці. У цьому випадку клапан в нижній третині стравоходу не відкривається як повинен і не пропускає їжу в шлунок. Вона залишається в стравоході, викликаючи неприємні відчуття, біль і печію.
Оперізуючий лишай. Ця інфекція, що викликається вірусом герпесу і вражаюча нервові закінчення, може бути причиною найсильніших болів у грудній клітці. Болі можуть локалізуватися в лівій половині грудної клітки або носити оперізуючий характер. Це захворювання може залишити після себе ускладнення - постгерпетичну невралгію - причину тривалих болів і підвищеної шкірної чутливості.
Захворювання жовчного міхура та підшлункової залози. Камені в жовчному міхурі або запалення жовчного міхура (холецистит) та підшлункової залози (панкреатит) можуть бути причиною болів у верхній частині живота, що віддають в область серця.
Якщо Вам менше 30 років і Вас турбують ниючі болі в області верхівки серця, тривають годинами, від яких можна відволіктися при розмові або повсякденних справах, то це швидше за все прояв вегето-судинної дистонії. Такий біль, також як і проколювання в області верхівки серця, не є небезпечною.

Медичний сайт likar.uz.ua не рекомендує Вам займатися самодіагностикою і самолікуванням, не ігноруйте сильні й тривалі болі. Причина Вашого болю може бути не так серйозна - але для того, щоб її встановити, необхідно звернутися до фахівців.

Коли необхідно звернутися до лікаря?

Якщо Ви відчули гостру, незрозумілу і тривалу біль у грудній клітці, можливо, в поєднанні з іншими симптомами (такими, як задишка) або біль, що віддає в одну або обидві руки, під лопатку - необхідно терміново звернутися до лікаря. Можливо, це збереже Вам життя або заспокоїть Вас, якщо не буде знайдено серйозних проблем з Вашим здоров'ям.

Діагностика

Біль в області серця - не завжди сигналізує про захворювання серця. Методи, які можуть допомогти визначити причину болю, включають:

Електрокардіографію (ЕКГ). Цей метод допомагає лікареві поставити діагноз захворювання серця. Він записує електричну активність серця через електроди, що накладаються на шкіру. Імпульси серця записуються як "зубці". Оскільки пошкоджений м'яз серця не може проводити електричні імпульси нормально, ЕКГ може показати, що у пацієнта є захворювання серця.
Аналізи крові. Ваш лікар може призначити Вам тести для визначення підвищеного рівня деяких ферментів. Пошкодження серцевих клітин при інфаркті міокарда призводить до вивільнення цих ферментів і надходженню їх у кровоносне русло.
Ехокардіографія (ЕХО КГ). Цей метод використовує ультразвукові хвилі для отримання зображення працюючого серця.
Електронно-променева томографія (ЕПТ). Цей унікальний метод дозволяє шляхом виявлення мікрокальцинатів в стінці коронарних артерій виявити ранні стадії розвитку коронарної хвороби серця ще до появи симптомів.
Магнітно-резонансна томографія хребта дозволить встановити причину болю в грудній клітці, якщо вона обумовлена утиском нервових корінців або наявністю гриж міжхребцевих дисків.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,