Біль як симптом інфекційних хвороб
Loading

Біль як симптом інфекційних хвороб

Біль - найважливіший клінічний симптом багатьох хвороб, включаючи інфекційні, характеризується неоднорідністю і безліччю відчуттів. Різноманітність болю визначається насамперед її локалізацією, інтенсивністю, різними відтінками, схильністю до іррадіації, а також часом появи по відношенню до початку хвороби і інших її симптомів. При інфекційних хворобах локалізація болю може бути різною, але найпоширенішою є головний біль. Це найчастіша скарга хворих багатьма інфекційними хворобами. Вона відзначається при будь-якому підвищенні температури тіла та інтоксикації. Біль зазвичай тупий і локалізується переважно в області чола. Частий головний біль при грипі, тифах, малярії, в цих випадках вона інтенсивна. Дуже сильний головний біль буває при гострому менінгіті, проявляється також блювотою і менінгеальним синдромом (тріада менінгіту). Головний біль при грипі локалізується в області чола, надбрівних дуг і скронь. Вона з'являється на початку хвороби і поєднується з ознобом, болем у м'язах, почуттям розбитості і слабкості. Рухи очей болючі, виражена світлобоязнь. Хворі відзначають «дряпання» за грудиною (трахеїт), кашель. При інших гострих респіраторних захворюваннях головний біль не настільки виражена, як при грипі. У хворих на черевний тиф головний біль поєднується з безсонням, блідістю, адинамією, відносною брадикардиєю; її супроводжують розеольозний висип на 8-10-й день захворювання, гепатолієнальний синдром, здуття живота і затримка стільця. При висипному тифі з перших днів хвороби з'являється пульсуючий головний біль, локалізується в області потилиці, поєднується з безсонням, підвищеною дратівливістю, гиперестезією шкіри. Обличчя червоне, одутле, склери ін'єктовані. Хворий зазвичай балакучий, марить ночами, сни, як правило, з професійним сюжетом. Подібний головний біль, але зазвичай менш інтенсивний відзначають хворі та іншим риккетсиозом.

Інтенсивний головний біль із запамороченням, нудотою, блювотою, болем у м'язах спостерігається при чумі. Її супроводжують висока лихоманка, озноб, нерідко психомоторне збудження, марення, галюцинації. Хитка хода, гіперемія обличчя і кон'юнктив, невиразна мова роблять хворого схожим на сп'янілого, що не раз служило причиною діагностичних помилок на початку хвороби. Яскраве враження про поведінку хворих на чуму залишає прочитання «Бенкету під час чуми» А. С. Пушкіна, на якому панує «веселощі», що межує з безумством. Брєд хворого чумою представлений поетом у пісні Луїзи, яка, приходячи до тями, співає: «Жахливий демон приснився мені: весь чорний білоокий ... Він кликав мене в свій візок. У ній лежали мертві - і белькотали жахливу невідому мову ... Скажіть мені: уві сні це було? Чи проїхав віз?»(А. С. Пушкін).

Поширений больовий синдром спостерігається при лихоманці денге. Особливо сильний при ній ретроорбітальний головний біль, а також біль у м'язах, суглобах. Через біль у м'язах і суглобах з'являється хода на непохитних ногах (хода чепуруна, денді). Обличчя гиперемировано і одутловате, склери ін'єктовані, можлива геморагічна висипка. Біль у м'язах і суглобах зберігається до 3-8 тижнів. Сильний головний біль та біль у м'язах, болючість при русі очей - характерні симптоми лихоманки паппатачі (москітної лихоманки). Виражена біль при спробі підняти пальцями верхню повіку (симптом Тауссіга). Патогномонічним є симптом Піка - ін'єкція склер у зовнішніх кутах очей у вигляді трикутника, зверненого вершиною до рогівки. Головний біль, безсоння, зниження психічної діяльності та фізичної активності зберігаються довго (2-4 тиж.) Після зниження температури, яка може залишатися у вигляді тривалого субфебрилітету.

При псевдотуберкульозі з ураженням нервової системи у вигляді менінгоенцефаліту залишаються інтенсивний розлитий головний біль, що підсилюється при русі головою, зміні положення тіла, запаморочення, нудота, блювання; температура досягає 40°С. При кишковому ієрсініозі інтенсивність головного болю відповідає ступеню інтоксикації і висоті лихоманки. Зазвичай головний біль супроводжують біль у животі, більше в правій здухвинній області, обумовлена мезаденітом (псевдоаппендікулярна форма ієрсіниозі), міалгія і артралгія (або артрит) різної локалізації, порушення свідомості, марення. Можливий шкірний висип, частіше рясна скарлатиноподібна з подальшим лущенням.

Таким чином, головний біль супроводжує практично всі інфекційні хвороби, при яких виражені інтоксикація і лихоманка. Нехарактерна вона лише при холері, риновирусній інфекції та мало характерна для обмеженого кола інфекційних хвороб з легким перебігом.

Біль у горлі спостерігається при ангіні, аденовірусному фарингіті, інфекційному мононуклеозі, скарлатині, ротавірусній інфекції, аліментарної стрептококової інфекції, лістеріозі. Менш виражена біль у горлі або виражена слабо при дифтерії. У дітей, хворих на дифтерію, вона може бути відсутньою. Не виражена біль у горлі у хворих з кандидозом слизової оболонки ротоглотки. Тягнуча біль і відчуття напруги в привушній області, дзвін у вусі з'являються в перші 1-2 дні захворювання на епідемічний паротит, після чого виявляють припухлість попереду вушної раковини. Хворий насилу відкриває рот, відчуває біль при жуванні. Біль у вушній раковині з одночасним лицьовим болем з того ж боку спостерігається в початковому періоді оперізувального герпесу (синдром Ханта). Біль у вусі, обумовлена одночасним запаленням мозкових оболонок і барабанної перетинки (мірінгіт), що поєднується з сильним головним болем і тянучим болем у м'язах потилиці, можлива на початку менінгококового менінгіту (Покровський В. І.), що дає іноді привід помилково припустити можливість вторинного гнійного менінгіту, пов'язаного з отитом. Стріляючий біль у вусі може бути при ангіні, фарингіті внаслідок запалення слухової (євстахієвої) труби. У хворих поліомієлітом біль у м'язах шиї і головний біль супроводжуються вираженою пітливістю голови. Больові відчуття і напруга в м'язах потилиці, а також тризм жувальних м'язів досить характерні для початкового періоду правця.

Біль у грудній клітці (торакалгія) особливо виражена при епідемічній міалгії (плевродінія, або хвороба Борнхольм) - одна з клінічних форм ентеровірусної інфекції, спричиненої вірусами Коксакі. При ній одночасно з'являються різкий біль в животі спастичного характеру, сильний головний біль, можливі неприємні відчуття в серці і задишка (міокардит). Дряпаюча біль за грудиною є патогномонічним симптомом грипу. Можливий сильний біль по ходу міжреберних нервів в початковій стадії (2-4 дні) оперізувального герпесу, яку приймають, як правило, за стенокардію або інфаркт міокарда при локалізації її зліва.

Абдомінальний біль притаманний багатьом інфекційним хворобам. Раптовий біль в животі, переважно в епігастральній, нвколопупочної або мезогастральної області, нудота, рясна повторна блювота, рідкий стілець повинні змусити лікаря припустити можливість харчової токсикоінфекції (ПТІ). Шлунково-кишкові розлади при ПТІ майже постійно супроводжуються явищами інтоксикації: головним болем, запамороченням, слабкістю, ознобом, підвищенням температури тіла, іноді - короткочасною втратою свідомості і судомами. Нерідко хворі називають «підозрілий» продукт, що послужив, на їхню думку, фактором зараження.

Біль у животі виникає при отруєнні грибами. Клінічна картина в значній мірі залежить від виду грибів. Спільним для всіх отруєнь грибами є найгостріший гастроентерит. Крім того, в залежності від виду грибів в одних випадках виявляються симптоми переважного ураження ЦНС, в інших - внутрішньосудинний гемоліз. При отруєнні отруйною сироїжкою, вовнянкою через кілька годин з'являються рясна блювота, нудота, біль у животі, пронос. Перебіг хвороби короткочасний, результат, як правило, сприятливий. При отруєнні блідою поганкою через 6-12 г. виникають нестерпний біль у животі, рясна блювота, пронос, судоми, ціаноз, стрімко прогресують явища зневоднення, подібне спостерігається при холері (холероподібна форма). При отруєнні мухомором клінічні прояви наступають дуже швидко (через 15 хв - 1 год після вживання в їжу грибів). У хворих з'являються колікоподібний біль у животі, сильне слиновиділення, потовиділення, пронос, відзначається блідість шкірних покривів, зіниці розширені, хворі марять, можливі галюцинації. При тяжкому отруєнні розвиваються судоми і кома (психотична форма). При отруєнні строчками через 6-10 г. виникають розпираюча біль і різь в епігастральній ділянці, часта повторна і тривала блювота, триваюча 2-3 дні. Пронос спостерігається не завжди, що може імітувати високу тонкокишечну непрохідність.

Отруєння солями важких металів (наприклад, миш'яком) та отрутохімікатами також супроводжується болем у животі.

В останні роки почастішали отруєння спиртними напоями, включаючи рідкісні марки коньяку та інші горілчані вироби. Ми спостерігали хворих, що надійшли в інфекційний стаціонар в різні роки, у яких при обстеженні, що включало хімічний аналіз крові і залишків підозрілих коньяку та віскі, був виявлений талій. Клінічними проявами цього отруєння крім болю в животі були лихоманка, ураження нервової системи (полірадикулоневрит) і серця (міокардит).

Біль у животі найчастіше пов'язаний зі спазмом кишок або парезом, збільшенням печінки і селезінки, мезентеріальних лімфатичних вузлів, набряком жовчного міхура та підшлункової залози, парезом сечового міхура або його запаленням. Хвороблива гіперестезія шкіри живота на стороні поразки спостерігається на місці майбутньої герпетичної висипки.

В окремих рідкісних випадках відзначається біль у прямих м'язах живота (ценкеровський некроз при тифах). Біль в епігастральній ділянці характерна для ПТІ, сальмонельозу та окремих форм гострої дизентерії, що протікає по типу ПТІ, для початкового періоду вірусного гепатиту, особливо типу А, лептоспірозу, його абдомінальної форми. У цьому випадку, як писав Б. Л. Угрюмов, у хворих на лептоспіроз біль у верхній половині живота дуже різка, іноді оперізує. Больовий синдром нагадує картину холециститу, холецістопанкреатиту. Поява при цьому жовтяниці і гіперлейкоцитозу в крові призводить іноді до необгрунтованої лапаротомії.

Біль в епігастральній ділянці до розвитку геморагічного синдрому може бути при кримській геморагічній лихоманці, вона супроводжується помірною лихоманкою, блювотою, що дає привід на початку хвороби для помилкового діагнозу ПТІ.

Біль у правому підребер'ї у зв'язку зі збільшенням печінки відзначають хворих вірусним гепатитом, а також хворих холециститом і жовчнокам'яною хворобою, при них вона часто іррадіює в праву лопатку або грудину; біль у печінці відзначають хворі первинним раком печінки та при метастазах в неї. Біль у лівому підребер'ї у зв'язку зі збільшенням селезінки турбує хворих на малярію, вісцеральноу лейшманіозу, вірусним цирозом печінки, інфекційним ендокардитом; при останньому вона часто обумовлена занесенням септичного емболу.

Біль при інфаркті міокарда, його Гастралгічному варіанті, імітує клінічну картину проривної виразки шлунка, локалізується часто в надчеревній ділянці. Особливістю її є іррадіація вгору і часте поєднання з інтенсивним болем за грудиною і почуттям страху смерті. Ознак інтоксикації немає. Підвищення температури тіла до субфебрильної відзначається не з перших годин захворювання, як при ПТІ, а з 2-3-го дня хвороби. При інфаркті позиви на блювоту рідкісні і, як правило, виникають при нормальному стулі. Живіт безболісний. На противагу хворим гострою кишковою інфекцією при інфаркті міокарда відсутнє бурчання кишечника. Вирішальне значення має ЕКГ-дослідження, що виявляє зміни, характерні для інфаркту міокарда. Реєстровані іноді на ЕКГ вогнищеві зміни при важкій формі сальмонельозу та деяких інших кишкових інфекціях короткочасні і зникають, як правило, зі зменшенням інтоксикації. Поспішати в цих випадках з виконанням езофагогастродуоденоскопії не слід без достатніх на те підстав (відсутність кривавої блювоти, мелени і виразки шлунка та дванадцятипалої кишки в анамнезі). У ряді випадків при загрудинному болю доводиться виключати й інфаркт міокарда, і гострий холецистит.

Гострий біль у животі без чіткої локалізації спостерігається при кишковій непрохідності, їй супроводжують блювота, затримка стільця і відходження газів. Виражений метеоризм вище місця стенозу. При частковій непрохідності відзначаються бурчання, жвава перистальтика кишок і чергування запору з послабленням стільця.

При тромбозі мезентеріальних судин, який зазвичай виникає в осіб похилого та старечого віку, які страждають на гіпертонічну хворобу, атеросклероз, цукровий діабет, після рясної їжі або в умовах тривалого спокою, біль у животі розлита, іноді іррадіює за грудину і супроводжується відчуттям страху смерті. Виражений метеоризм, відсутня перистальтика кишок. Артеріальний тиск нерідко підвищується, виникає тахікардія, можлива аритмія, гіперкоагуляція. У хворих можуть бути блювота, затримка стільця, пронос з домішками крові у факаліях і кишкова кровотеча, пізніше розвиваються перитонеальні симптоми.

Розлита (дифузна) біль по всьому животі, переважно в мезогастральній області, спостерігається у всіх випадках ентериту, при гострій кишковій інфекції різної етіології. Іноді вона найбільш виражена в навколопупочній області. Спастична хворобливість товстої кишки самостійна, особливо при пальпації, характерна для колітичної форми дизентерії, ентероколітічна форма сальмонельозу. Спазм і хворобливу ригідність сигмовидної кишки відзначають при дизентерії, а висхідного відділу товстої і сліпої кишки - при амебіазі. Біль у правій клубовій області спостерігається при черевному тифі, аденовірусній інфекції, кишковому ієрсініозє, амебіазі.

Особливе місце у спільній роботі хірурга до інфекціоніста займають грізні ускладнення тифо-паратифозних захворювань. До їх числа слід віднести прорив тонкої кишки (зазвичай на 3-му тижні хвороби) і кишкова кровотеча з тонкокішечних виразок (часто в кінці 3-го і початку 4-го тижня хвороби і рідше пізніше). На відміну від проривної виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, що супроводжується нерідко болем, порівнянної з «ударом кинджала», біль у животі при тифо-паратифозних захворюваннях і деяких гастроінтестинальних формах сальмонельозу часто проходить непоміченою, так як вона маскується лихоманкою і важкою інтоксикацією. Тільки виникає раптом напруга м'язів живота в ілєоцекальній області є головним і часом єдиним симптомом прориву кишки, яке не повинно пройти повз увагу лікаря. Такі симптоми, як зменшення печінкової тупості, блювання, гикавка, коливання температури тіла, поява ціанозу, збільшення кількості нейтрофільних лейкоцитів на тлі лейкопенії з відносним лімфоцитозом, з'являються занадто пізно, коли шанс на порятунок хворого від розвиненого перитоніту невеликий.

Найчастіше місце перфорації - клубова кишка в межах 25-30 см вище впадіння тонкої кишки в товсту. При кишковій кровотечі спостерігаються почастішання пульсу (на тлі відносної брадикардії) і зменшення його наповнення до нитковидного, посилення звучності раніше приглушених тонів серця, ще більше наростання блідості з краплями поту на обличчі; нарешті, поява згустків крові в калі або мелени служить абсолютною ознакою цього ускладнення. У периферичної крові зменшується вміст гемоглобіну та еритроцитів. Обидва ускладнення вимагають екстреного оперативного втручання.

Тупа «нудна» біль у животі буває при туберкульозному мезаденіті і хронічної абдомінальної формі ієрсиніоза (ураження мезентеріальних лімфатичних вузлів). При постійному болю в животі і нестійкому стільці, субфебрильної температури тіла, зниженні апетиту з позивами на блювоту, схудненні, дратівливості і депресії слід мати на увазі туберкульоз кишечника і туберкульозний мезаденіт. Вони виникають не тільки на тлі активного туберкульозу легенів, але й через роки після його лікування, а також первинно. Туберкульозне ураження локалізується найчастіше в ілеоцекальній області, але може бути туберкульоз тонкої, товстої і навіть прямої кишки. При несприятливому перебігу мезаденіту туберкульозний процес поширюється на серозну оболонку і стінку кишечника, імітуючи клінічну картину повільно розвиваючогося перитоніту. На відміну від хірургічних захворювань органів черевної порожнини біль в ківоті при туберкульозі кишечника не раптова, а постійна, виникає поволі.

Сильний біль в животі, пов'язана зі збільшенням мезентеріальних лімфатичних вузлів, відзначається при абдомінальній формі туляремії. Вона не раз була приводом для діагностичних помилок аж до лаларотоміі, поки не встановлювали справжній діагноз хвороби з урахуванням неблагополучної епідемічної ситуації з туляремії. У рівній мірі це відноситься і до епідемічних спалахів ієрсиніозу, особливо у дітей, коли часті так звані його аппендікулярні форми, при яких можлива необгрунтована апендектомія.

Біль у животі, що поєднується з болем і гіперемією в ротоглотці, бурчанням в кишечнику, поносом, блювотою, характерна для ротавірусної інфекції. У хворих на вірусний гепатит А в розпалі жовтяниці часто буває біль в проекції підшлункової залози, обумовлена серозним панкреатитом, яка поєднується з нудотою, блювотою, зниженням або втратою апетиту, послабленням стільця. Така ж біль може бути у хворих на епідемічний паротит. Самостійний, вельми помірний біль або біль тільки при пальпації живота у правому або лівому підребер'ї спостерігається в жовтушній стадії вірусного гепатиту. При поєднанні вірусного гепатиту з холангитом край печінки стає рівномірно болючим. При гепатиті і холециститі хворобливість з'являється і в точці жовчного міхура, при цьому можливі інші жовчно-міхурові симптоми. Парез кишок, як правило, супроводжується розлитим болем у животі, він типовий для ботулізму і поєднується з сухістю в роті, очними симптомами (птоз, диплопія, анізокорія).

Паретична біль в області сечового міхура характерна для висипного тифу, рідше вона зустрічається і при інших бактеріальних токсикозах. У поодиноких випадках обмеженого пельвіоперітоніта біль локалізується над лобком. Її супроводжують часом незрозуміла висока або субфебрильна лихоманка, лейкоцитоз з нейтрофилезом, підвищена ШОЕ. Така локалізація перитоніту можлива не тільки при запаленні органів малого тазу, а й при метастатичному заметі збудника з віддалених вогнищ запалення, при скупченні кишкового вмісту у випадках мікроперфорації кишки, наприклад, при черевному тифі, рідше при іншому сальмонельозі. У жінок поставити діагноз допомагає вагінальне дослідження ("крик Дугласа"), а у чоловіків - ректальне дослідження, при якому виявляють вибухне передньої стінки прямої кишки.

Надлобкова біль виражена при важкій формі висипного тифу (нижній симптом Говорова). Поразка сонячного сплетіння при висипному тифі супроводжується болем в епігастральній ділянці (верхній симптом Говорова). У молодих жінок з неясним болем внизу живота і затримкою менструації слід мати на увазі позаматкову вагітність: при розриві труби посилюється картина внутрішньої кровотечі.

Біль у животі, а іноді одночасно і в спині або тільки в спині по ходу хребта спостерігається у пацієнтів з аневризмою черевного і нижньогрудного відділів аорти. Нерідко вона супроводжується лихоманкою, обумовленою формуванням септичних вогнищ в тромбах, що знаходяться в просвіті аневризматичної розширеної аорти.

Рідко зустрічається в наші дні крупозна пневмонія може супроводжуватися больовими відчуттями і різко вираженою напругою м'язів черевної стінки з боку ураження легень.

Найсильніша біль у поперековій ділянці спостерігається у хворих геморагічною лихоманкою з нирковим синдромом. Її супроводжують спрага, геморагічний висип, носові, кишкові, легеневі кровотечі, склерит і гіперемія обличчя, шиї і верхньої частини грудей. Біль у попереку може бути настільки сильною, що імітує ниркові коліки. Огляд хворого повинен бути щадним. Відомі випадки розриву нирки при виявленні симптому Пастернацького, обсяг нирок через повнокров'я та набряку різко збільшений.

При лептоспірозі біль турбує хворих найсильніше не в поперекової області, як при геморагічній лихоманці з нирковим синдромом, а в литкових м'язах. Біль у литкових м'язах, в області попереку і сильний головний біль відзначають хворі орнітозом в перший тиждень хвороби. У подальшому при появі кашлю та формуванні пневмонічних вогнищ у вигляді вогнищево-інфільтративної і лобарної пневмонії зі збільшенням трахеобронхіальних лімфатичних вузлів приєднується біль у грудній клітці.

Мігруюча артралгія та артрит спостерігаються при багатьох інфекційних хворобах. У хворих на бруцельоз і Ку-лихоманку вони найбільш виражені і мають деякі особливості. Патогномонічним симптомом для бруцельозу є біль у крижово-клубовому зчленуванні (сакроілеіт), а також фіброзит і целюліт, бурсит і тендовагініт. Лихоманка при бруцельозі добре переноситься і супроводжується рясним потовиділенням. Часте ураження опорно-рухового апарату при бруцельозі дало підставу виділити самостійну клінічну форму хвороби (локомоторну), при якій відзначається біль у всіх суглобах, включаючи хребет. Артрит, синовит спостерігаються переважно у великих суглобах. При бруцельозному спондилоартриті, що обумовлює хворобливість і скутість рухів, на рентгенограмах видно «дужки» і періостальні вирости на бічній поверхні хребців, але відсутня деструкція кісткової тканини. При туберкульозному спондиліті, як правило, виявляють деструкцію хребців, натечник.

Деструктивне ураження хребців спостерігається в рідких випадках сепсису, в т.ч. сальмонелльозного, і при сепсисі, викликаному іншими грамнегативними бактеріями (клебсієли, ешерихії). При Ку-лихоманці, близької до бруцельозу за клінічними проявами та епідеміологічному анамнезу, больовий суглобовий синдром менш виражений і не такий тривалий і завзятий, як при бруцельозі. Виражена артралгія без зовнішніх ознак запалення суглобів спостерігається найбільш часто в продромальному (дожелтушному) періоді вірусного гепатиту В, рідше - при гепатиті С і ще рідше у випадках гепатиту А, яка слабшає, а потім припиняється з появою жовтяниці. Біль у суглобах, міалгія, головний біль спостерігаються також в початковій стадії інфекційного мононуклеозу, псевдотуберкульозу. Особливе місце займає біль у суглобах (частіше - колінних), що поєднується з кон'юнктивітом і уретритом (синдром Рейтера), при ряді гострих кишкових інфекцій (дизентерія, сальмонельоз, ієрсиніоз), а також у хворих хламідіозом, гонореєю. Синдром Рейтера - частий супутник неспецифічного виразкового коліту. Розвиток його можливий і у випадках мікстінфекціі, коли поєднується яка-небудь кишкова інфекція, найчастіше дизентерія або сальмонельоз, з неспецифічним виразковим колітом.

Біль у кістках гомілок особливо сильна при сифілісі і турбує хворих зазвичай ночами. Так звана тібіалгічна біль, що поєднується з нападами інтермітіруючої лихоманки, ознобом, рясним потовиділенням, патогномонічна для волинської лихоманки, що отримала також назву тібіалгічна, 5-денна або окопна лихоманка, передана платтяними вошами. При хронічній формі доброякісного лимфоретикульозу (хвороба котячих подряпин) можлива скальпуючий головний біль, спостерігається також біль у місцях прикріплення сухожиль до кісток, біль у вушних раковинах, іноді - перихондрит і хондрит.

Біль в області ран і укусів від тварин з'являється нерідко на початку захворювання у хворих на правець і сказ. При правці біль в рані тягне і часто поєднується з сильним головним болем, тонічним болючим скороченням жувальних м'язів (тризмом). При сказі біль з'являється в місці укусу тварини, рановий рубець запалюється, стає болючим. Поряд з цим спостерігаються занепокоєння, страх, тривога, іноді галюцинації. Потім приєднуються болісний спазм м'язів глотки, гортані (гідрофобія), розлад дихання; болісні судоми спотворюють обличчя, яке стає синюшним. При пиці біль нерідко з'являється раніше вогнища бешихи шкіри в місці майбутнього регіонарного лімфаденіту. Так, при розвитку пики на нижніх кінцівках видимим її клінічними ознаками зазвичай передує біль у паху.

Сильний біль, пов'язаний з гангліонітом і поразкою міжреберних і черепних нервів в області відповідних сегментів шкіри (дерматоми), як правило, передує герпетичним висипом при оперізуючому герпесі. У хворих на епідемічний паротит біль у яєчку, иррадіірующа в пахову область і поперек, з'являється зазвичай на 2-му тижні хвороби у зв'язку з орхіепідідімітом. Больові відчуття і різь при сечовипусканні або в кінці його можливі при хламідійній інфекції, мікоплазмозі, гонореї, при різкому зневодненні у хворих на холеру.

Аналіз клінічної структури больового синдрому при різних інфекційних хворобах показує значне різноманіття болю і в ряді випадків виявляє деякі її особливості, притаманні конкретній нозологічній формі, що не повинно вислизати від уваги лікаря при диференціальній діагностиці. Поява болю, особливо в животі, всякий раз вимагає від лікаря діагностичної оцінки зв'язку її як з можливим інфекційним захворюванням, так і симптомами, притаманними багатьом внутрішнім і хірургічним хворобам. У неясних випадках походження болю хворий повинен перебувати під постійним пильним, часом щогодинним наглядом не тільки лікаря інфекціоніста, а й хірурга, терапевта і, нерідко, лікаря більш вузької спеціалізації.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,