Цитомегалія
Loading

Цитомегалія

Цитомегалія - хвороба, викликана цитомегаловірусом, які виявляються формуваннями своєрідних гігантських клітин з внутрішньоклітинними включеннями які з'являються в тканинах і органах людини. Вірус проникає спочатку в слинні залози. Заражаються переважно діти, більшість з яких - груднички.

Шляхи зараження

У ході клінічної практики лікарі виявили зміни у немовлят, які типові для впливу цитомегаловірусу. Тому з цього зробили висновок, що вірус передався через плаценту плоду від хворої матері. Також небезпечно для новонародженого і материнське молоко, тому що актуальний так званий аліментарний шлях зараження.

Плід може «підхопити» вірус в будь-який місяць вагітності. Наслідками стають:

народження мертвої дитини
народження недоношеної
фетопатія
ембріопатія

Форми цитомегалії

Існує дві форми хвороби:

локалізована
генералізірованна

Перша з названих форм призводить до патології лімфатичних вузлів і слинних залоз. Друга, генералізірованна, викликає ураження багатьох органів:

шлунково-кишковий тракт
легкі
нирки
мозок
гіпофіз
наднирники
щитовидка
підшлункова залоза
печінк і інш.

При цій формі підсумком стає фіброз органу. Можливо протягом цитомегалії сепсису або гемолітична хвороба новонароджених. Симптоматика:

гепатоспленомегалія
жовтяниця в явній формі
токсикоз
крововилив під шкіру
парези та паралічі
судоми
ціаноз
задишка (рідко)
гідроцефалія (рідко)

Що стосується крові при даній формі хвороби, виявляють тромбоцитопенію, еритробластоз і анемію.

Етіологія і патогенез цитомегаловірусу

Цитомегаловірус може проникнути і в організм тварини. Але, оскільки він вражає лише деякі види, заразити тварин для проведення діагностики нереально. У сироватці хворої людини при дослідженні виявляють наявність специфічних антитіл.

Як вже було зазначено, вірус спочатку «підселюється» в слинні залози. В основному патологія спочатку охоплює привушні залози, але в окремих випадках може бути фіксація в під'язичних або підщелепних. Вірус поширюється по крові, що доводиться наявністю в уражених органах васкулитів. Інфекція рідко генералізуеться без очевидних причин. В основному це відбувається після попередньо перенесеної хвороби, яка послабила захисні сили організму.

Патологічна анатомія

Клітини, коли в них впроваджується вірус, стають схожі на око сови. Вірус включається в ядро клітини, і це включення в діаметрі досягає 8-10 мк. Навколо нього просвітлена ділянка, навколо якої знаходиться ядерна оболонка. Контури останньої підкреслені скупченням хроматину і нуклеолами.

Розташування ядра в цитоплазмі ексцентричне. У цитоплазмі також є включення і зерна нуклеопротеідів. Якщо говорити про експерименти, на 12-15-й день після зараження формується ядерне включення. А ще через шість або вісім днів з'являється цитоплазматичне включення.

Макроскопічне дослідження при локалізованій формі цитомегалії виявляє невелике збільшення і повнокров'я слинних залоз. Регіонарні лімфатичні вузли також повнокровні і соковиті. Дуже рідко спостерігається видиме їх збільшення, тоді і проявляється клінічна картина лімфаденіту.

Мікроскопічне дослідження виявляє типові гігантські клітини з включеннями в епітелії проток і секреторних відділів слинних залоз. Їх можна знайти в мазках на основі слини, коли вони потрапляють в просвіт проток. В інтерстиції залози відбувається розвиток лімфогістіоцитарних інфільтратів і гранульом. У підсумку процесу розвивається фіброз органів, як вже було зазначено вище. У лімфатичних вузлах спостерігається ретикулярна гіперплазія. Іноді можуть формуватися гігантські цитомегалічні клітини.

Генералізірованна форма характеризується в основному ураженням легень і нирок. Менш імовірно, але все ж буває, поразка таких органів, які перераховані вище.

Якщо вірус призводить до змін у нирках, там він знаходиться в основному в клітинах проксимальних відділів нефрона. У проміжній тканині спостерігаються прояви інтерстиціального нефриту. Коли клітини, уражені вірусом, потрапляють в просвіт канальців, їх можна виявити при дослідженні сечі хворого. Якщо вірус потрапляє в печінку, там розвивається підгострий продуктивний гепатит.

Якщо вірус вражає ШКТ, там розвиваються виразки і катаральні явища. Частина лікарів вважає, що цитомегалія підшлункової залози викликає таку хворобу як кістозний фіброз.

У випадках, коли процес генералізуеться ще у ембріона, органи дитини не можуть нормально сформуватися. Страждають:

шкіра
печінка
мозок
легкі
нирки і т. д.

У плоду формуються при генералізації цитомегалії зміни циротичного плану. В основному вони стосуються підшлункової і печінки.

Важко діагностувати макроскопічним методом генералізовану форму хвороби. Лікарі припускають даний діагноз, якщо є геморагічний діатез, який розвивається разом з енцефалітом, загальною жовтяницею, гепатоспленомегалією, пневмонією. Також на користь діагнозу свідчать відхилення у розвитку органів, які були перераховані вище. Гістологічна діагностика потрібна, щоб точно поставити або відкинути діагноз цитомегалії.

Симптоми

Перебіг хвороби:

затяжний
гострий
підгострий

Летальний результат останнього виду течії. Хвороба в частині випадків по проявах дуже нагадує сепсис. Локалізовану форму лікарям виявити дуже складно, тому що немає яскраво вираженої симптоматики. На клінічну картину впливає вік людини і те, який орган був вражений вірусом.

Як вже зазначалося, вроджена цитомегалія характеризується вадами розвитку, народженням недоношеної дитини. У немовляти виявляють геморагічний синдром, гепатолієнальний синдром, анемію або жовтяницю. Хворобу на цьому етапі можна сплутати з гепатитом. У перші дні після народження при цитомегаловірусі проявляється жовтяниця. Вона може бути незначно або сильно виражена, проходить мінімум через п'ять тижнів, максимум триває 3 місяці. Можна сплутати її з фізіологічною жовтяницею.

Хвороба в ході перебігу може загострюватися або поліпшуватися. Кал найчастіше жовтий або трохи позбавлений кольору. Сеча має жовтий колір, в окремих випадках тон насичений. Виявляють підвищення білірубіну в сироватці крові. Можливий розвиток гепатиту ще у ненародженого плоду, і тоді у малюка, який народився, будуть симптоми атрезії жовчних шляхів.

Для новонароджених та немовлят постарше характерні такі симптоми (але вони бувають не в 100% випадків):

повторні судоми
продуктивний менінгоенцефаліт
кальцифікати, що визначаються рентгенографічно
гідроцефалія, яка прогресує досить швидкими темпами
цитомегаловірус в спинномозковій рідині
повна затримка розумового розвитку
при ураженні мозку симптоматика внутрішньочерепного крововиливу
ймовірно ураження очей (порок розвитку, неврит зорового нерва, катаракта та ін.)

Симптоми дітей від 1 місяця життя:

перибронхіт
бронхіт
інтерстиціальна пневмонія
ціаноз більше або менше
різного ступеня задишка
кашель (може і не бути): спочатку сухий, з подальшим посиленням
хрипи в легенях (не у всіх випадках)

Якщо приєднується бактеріальне ураження, можуть виникати пневмонії з такими ускладненнями:

сепсис
піопневмоторакс
плеврит
муковісцидоз (на думку частини фахівців)
пневмоцистна пневмонія (на думку частини фахівців)

Коли цитомегаловірусом вражені нирки, розвивається вогнищевий або діфузний нефрит. У нього немає яскравої симптоматики. У сечі виявляють при спеціальному дослідженні лейкоцити, поодинокі гіалінові циліндри і сліди білка. Може бути і гематурія, але досить рідко. Якщо в таких випадках приєднується і бактеріальна флора, то розвивається симптоматика ниркової недостатності, фіксують ерітроцитурію, лейкоцитурію та ін.

У хворих малюків від 5 місяців можуть бути дуоденіт, виразковий коліт або катаральний коліт. Коли вражені ендокринні залози, потім відбувається ураження таких органів:

вилочкова залоза
навколощитовидна залоза
щитовидка
наднирники
гіпофіз
яєчка
яєчник

Ще 10 років тому вважалося, що прогноз при цитомегалії у дітей несприятливий у всіх випадках. Але сьогодні виявляють хворобу в легких формах, результат яких вважається сприятливим. Діти, які одужали, розвиваються нормально розумово і фізично. Але, якщо після народження у дитини була нервова симптоматика, у нього надалі розумова і фізична відсталість.

У багатьох випадках хвороба закінчується летально, причому досить швидко. Причиною тому порушення кровотоку до різних органів, крововиливи в органи, токсикоз і інші процеси, які виникають, коли до цитомегалії приєднуються й інші інфекції.

Лікування

Специфічне лікування цитомегалії не розроблене. Лікарі призначають стероїди, в основному преднізолон. Курс складає від 10 до 30 днів. Доза на добу розраховується так: 0,8-1 мг на 1 кг тіла дитини. Рекомендовано повторне введення гамма-глобуліну: кожні 2 дні в/м по 3 мілілітра. Внутрішньовенно вливають хворому плазму або кров. Якщо приєдналася вторинна інфекція, призначають антибактеріальні препарати в індивідуальному дозуванні, а також лікування від наявних симптомів.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,