Дисемінована гонорейна інфекція
Loading

Дисемінована гонорейна інфекція

Гонококи проникають в кров'яне русло, ймовірно, в більшості випадків гонореї, цьому сприяє деструкція слизової оболонки уретри і шийного каналу. Однак в крові гонококи відразу ж гинуть під впливом факторів природного імунітету. Лише у відносно рідкісних випадках настає гематогенна диссемінація гонококів, коли вони, розмножуючись в крові (гонококкемія), заносяться в різні органи і тканини, обумовлюючи ураження суглобів, ендокарда, мозкових оболонок, печінки (абсцеси, перігепатіт), шкіри і т. д.

Дисемінації гонококів сприяють довго не розпізнаний перебіг хвороби, нераціональне лікування, менструація і вагітність у жінок, інтеркурентні захворювання та інтоксикації, що знижують опірність організму, травми слизової оболонки уретри або шийного каналу при інструментальних втручаннях або статевих ексцесах. В останні роки гонококкемія дещо частіше спостерігається у жінок.

Дисемінована гонорейна інфекція протікає в двох основних формах. Відносно рідко зустрічається важкий, іноді блискавичний сепсис, клінічно подібний септицемії або септикопіємії, викликаної іншими бактеріями (стафілокок, менінгокок і т. д.). Саме при цій формі на перший план виступають загальний важкий стан, виражена лихоманка, тахікардія, озноб і проливний піт, різні висипання на шкірі (типу вузлуватої еритеми, везикульозно-геморагічних і некротичних елементів). Як правило, одночасно виникають поліартрити з наявністю гнійного випоту в суглобах.

Більш часто спостерігається відносно легкий перебіг діссемінірованної гонококової інфекції, при якій явища токсемії виражені незначно, гарячкова реакція помірна або короткочасна, а в клінічній картині переважають ураження суглобів. Таку форму іноді характеризують як «доброякісний гонококовий сепсис». Ймовірно, в одних випадках фактично йдеться про скороминущі бактеріеії з подальшими метастатичними ураженнями суглобів у вигляді моно або олігоартріта і шкірними висипаннями, а в інших - про легкій формі сепсису, обумовленої своєрідністю реакціями організму. «Доброякісність» такої форми гонококкеміі дуже відносна, так як і при ній можуть виникнути ендокардит з ураженням аортального та легеневих клапанів, менінгіт, абсцес печінки та інші грізні ускладнення.

Характер і перебіг діссемінірованної гонококової інфекції не залежать від стану первинного вогнища, що типово для всіх форм сепсису. Не залежать вони і від яких-небудь особливо вірулентних штамів збудника. Навпаки, багато вчених підкреслюють, що при діссемінірованній гонококовій інфекції (і при гонорейних артритах) виділяють, як правило, типових збудників, високочутливих до пеніциліну та інших протигонорейних препаратів.

Таким чином, гонорейні артрити служать одним із проявів гонококкового сепсису або наслідком короткочасної бактеріемії, тобто Обумовлені безпосереднім проникненням збудників у періартикулярні тканини і порожнину суглоба. Клінічно вони подібні з бактеріальними артритами іншої етіології. Уражений суглоб містить гнійний випіт, в якому можна виявити збудників. Виявлення гонококів в синовіальній рідині безперечно підтверджує діагноз гонорейного артриту. Наявність гонококів в сечостатевому вогнищі і типові везикульозно-геморагічні висипання на шкірі допомагають запідозрити гонорейну природу артриту. Своєчасно розпочата терапія через кілька днів призводить до повного одужання і відновлення функції. Однак якщо лікування розпочато з великим запізненням, може розвинутися деструкція суглоба з подальшим анкілозом.

Лікування. Вибір схем лікування гонококової інфекції залежить від клінічної картини і анатомічної локалізації захворювання, чутливості штамів N. gonorrhoeae до протимікробних препаратів та обмежень до їх призначення, можливості асоційованої інфекції з іншими захворюваннями, що передаються статевим шляхом, оцінки розвитку побічних ефектів проведеної терапії.

У зв'язку з високим ризиком поєднаної гонорейно-хламідійної інфекції при неможливості проведення діагностики урогенітального хламідіозу хворим гонореєю слід призначати протимікробні препарати, ефективні і відносно Chlamydia trachomatis.

Основна увага при викладі даного розділу приділено методикам однократного лікування неускладненої гонореї нижніх відділів сечостатевого тракту.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,