Гонорея. Етіологія. Класифікація. Гонорея у чоловіків. Симптоми гонореї у чоловіків. Діагностика гонореї.
Loading

Гонорея. Етіологія. Класифікація. Гонорея у чоловіків. Симптоми гонореї у чоловіків. Діагностика гонореї.

Гонорея - гостре запалення сечовипускального каналу у чоловіків, уретри і шийки матки у жінок зазвичай супроводжується виділенням назовні гною. Саме це дало підставу Галену в II столітті н.е. запропонувати термін «гонорея». Хоча така назва дає неправильне уявлення про сутність захворювання (точний переклад «сім'ятечія»; від грец. Gone - сім'я, rhoia - витікання), воно збереглося, повністю витіснивши вживале раніше як синоніми терміни «блєннорєя», «перелой», «трипер». Втім, заразні захворювання у чоловіків із закінченням гною із сечовивідного каналу були відомі задовго до Галена. Наприклад, в V столітті до н. е. про них писав Гіппократ, який також повідомив про білі виділення зі статевих органів у жінок. Однак виділення приблизно однакового характеру супроводжують запальні захворювання сечостатевих органів різної природи (як інфекційних, обумовленим мікроорганізмами, так і неінфекційних). Тільки відкриття в 1879 році німецьким вченим Нейссером в гною хворого уретритом особливого мікроорганізму, закономірно викликає запалення сечостатевих органів у людей, дозволило з науковою достовірністю вважати гонорею самостійним венеричним захворюванням.

Етіологія гонореї. Збудник гонореї - гонокок - грамнегативний диплококк бобовидної форми. Розміри його варіюють від 1,25 - 1 6 мкм в довжину та 0,7-0,9 мкм завширшки. Гонококи добре фарбуються всіма аніліновими барвниками. При гостро протікаючих процесах в забарвлених мазках виявляють велику кількість гонококів всередині лейкоцитів. У більш пізніх (хронічних) стадіях хвороби, коли відокремлюване стає мізерним, гонококи зустрічаються рідше, і для їх виявлення іноді необхідно вдаватися до провокації і культуральної діагностики.

У сканируючому електронному мікроскопі гонококи мають вигляд кулястих або диплококкових сполук зі злегка горбистою поверхнею.

При вивченні ультратонких зрізів вдається виявити у гонококів клітинну стінку, цитоплазматичну мембрану, цитоплазму з численними рибосомами, мезосоми, нуклеоїд з нитками ДНК. На поверхні гонококів виявляються тонкі трубчасті нитки - пили, з якими пов'язують здатність їх передавати генетично деякі властивості, зокрема стійкість до антибіотиків. Виявлена в електронному мікроскопі капсулоіодобна субстанція забезпечує адаптацію збудника до несприятливих умов і персистенції його в організмі хворого. Цитоплазматична мембрана має відношення до метаболізму клітини.

При несприятливих умовах можлива L-трансформація гонококів, при якій спостерігається втрата клітинної зовнішньої оболонки. Гонококи ростуть на штучних поживних середовищах у присутності людського білка (асцитичний агар), при температурі 37°С.

Окремі штами гонококів виробляють пеніциліназу, що сприяє їх резистентності до пеніциліну і його дериватів. У багатьох країнах останнім часом при невдалому лікуванні все частіше виділяються гонококи, які продукують пеніциліназу або бета-лактамазу.

Епідеміологія гонореї. Гонококи є паразитами людини. Поза людського організму вони швидко гинуть. На них згубно діють різні антисептичні препарати, нагрівання понад 56°С, висушування, прямі сонячні промені. Температуру нижче оптимальної гонококи переносять погано і швидко гинуть при 18°С. У гної гонококи зберігають життєздатність і натогенність, поки не висохне патологічний субстрат (тобто Від 30 хв. До 4-5 год). Зараження, як правило, відбувається статевим шляхом при безпосередньому контакті здорової людини з хворим (або зовні здоровим носієм). Зрідка відзначається зараження ні при статевому акті, а через інфіковані предмети туалету, білизну, що частіше буває у маленьких дівчаток, заражаються від своїх матерів, при збоченому статевому акті може виникнути гонококкова інфекція прямої кишки, носоглотки, слизової оболонки рота, мигдалин. Інфікування очей у дорослих можливе при внесенні гонококів руками, забрудненими виділеннями. У новонароджених інфікування очей відбувається при проходженні через родові шляхи хворих матерів.

Підвищена сприйнятливість слизових оболонок сечостатевих органів, прямої кишки, носоглотки, рота, мигдаликів, кон'юнктиви пояснюється біохімічними гормональними, імунними та анатомо-фізіологічними особливостями організму чоловіків, жінок і дітей. Гонококи паразитують і переважно вражають слизові оболонки, покриті циліндричним епітелієм.

Імунітет. При гонококовій інфекції має місце як гуморальна, так і клітинна реакція, але не розвивається захисний імунітет, здатність запобігти реінфекцію. Виявляються в сироватці крові протигонококкові антитіла відносяться до різних класів імуноглобулінів (IgG, IgM, IgA).

Значна частина перехворілих гонореєю заражається нею повторно і навіть багато разів, іноді незважаючи на високий титр специфічних антитіл в сироватці крові та наявність вираженої сенсибілізації лімфоцитів до гонококків. Крім реінфекції можлива і суперінфекція при збереженні гонокока в організмі. Відома відносна несприйнятливість до гомологічного штаму гонокока при «сімейній гонореї», при якій гонококи не викликають у своїх постійних носіїв які небудь помітні запальні реакції, але обумовлюють гостре захворювання при зараженні третіх осіб. Суперінфекція чужими збудниками таких подружжь супроводжується клінічною картиною гострої гонореї.

В даний час в країні використовується Міжнародна статистична класифікація X перегляду, на основі положень і принципів якої пропонується наступна класифікація гонореї:

Гонококовий:

--цервицит БДУ
-цистит БДУ
--уретрит БДУ
--вульвовагініт БДУ

Гонококовий абсцес бартолінієвих залоз

Гонококовий (ое);

--епідидиміт
--запальне захворювання тазових органів у жінок
--орхит
--простатит

Гонококовий

--кон'юнктивіт
--ірідоцикліт

Гонококкова офтальмія новонароджених

Гонококовий:

--артрит
--бурсит
--остеомієліт
--синовіт
--теносіновіт

Гонококовий (ая) (ое):

--абсцес мозку
--ендокардит
--менінгіт
--міокардит
--перикардит
--перитоніт
--пневмонія
--сепсис
--ураження шкіри

Інфікування чоловіків гонореєю, як правило, призводить до появи суб'єктивних симптомів, що змушують їх звертатися за медичною допомогою. У жінок гонококкова інфекція часто протікає мало або безсимптомно і виявляється при профілактичних обстеженнях в якості статевих партнерів або при розвитку ускладнень. Мабуть, даною обставиною можна пояснити меншу самозвертаємість за медичною допомогою жінок, ніж чоловіків.

Це обумовлює необхідність скринінгу на гонорею жінок, які мають високий ризик інфікування.

Вхідними воротами для гонококів у чоловіків найчастіше є сечовипускальний канал. У перші 2 ч гонококи затримуються в місці впровадження і за допомогою методів особистої профілактики можуть бути знищені. На слизовій оболонці передньої частини уретри (до зовнішнього сфінктера) гонококи швидко розмножуються, поширюючись як по її поверхні, так і проникаючи між клітинами епітелію в сполучнотканинний шар, в уретральні залози і лакуни. Поступово гонококи проникають в задню уретру. У цьому випадку виникає небезпека ураження сім'яних пухирців, передміхурової залози, придатка яєчка. Інкубаційний період гонореї частіше дорівнює 3-5 дням, але іноді може варіювати від 1 до 15 днів і більше.

Клінічна картина гонореї. Традиційно за клінічним перебігом розрізняють такі форми гонореї у чоловіків:

--свіжу, що підрозділяється на гостру, підгостру і мляву (торпидну);
--хронічну;
--латентну.

Всі форми гонорейної інфекції сечостатевих органів можуть протікати з різноманітними місцевими та віддаленими (метастатичними) ускладненнями.

Гонорейний уретрит характеризується виділеннями з уретри запального ексудату і різного ступеня інтенсивності больовими відчуттями. При гострому запаленні відзначаються значна гіперемія і набряклість губок зовнішнього отвору уретри. З отвору уретри виділяється велика кількість жовтувато-зеленого або блідо-жовтого гною. Іноді суб'єктивні відчуття у вигляді незначного печіння або свербежу передують слизисто-гнійним виділенням. Ознаки запалення швидко наростають, і через 1-2 дні формується передній гострий гонококовий уретрит. Хворі відчувають біль і різь при сечовипусканні. При підгострому передньому свіжому гонококовому уретриті виділення слизисто-гнійні, необільні, запалення губок зовнішнього отвору уретри слабо виражене, а суб'єктивні відчуття незначні. У разі торпидного перебігу процесу свіжого гонококкового уретриту суб'єктивні відчуття відсутні, виділення мізерні або майже непомітні. Губки зовнішнього отвору уретри не змінені. Хворі в цьому випадку часто не звертаються за медичною допомогою і є найбільш небезпечними в епідеміологічному відношенні.

Надалі при гонореї навіть без лікування відбувається поступове зменшення ступеня запальної реакції, суб'єктивні розлади слабшають, і уретрит переходить в підгостру, а потім і хронічну стадію.

Якщо ж гонококи з передньої уретри транспортуються в задню уретру, виникає гострий тотальний уретрит. До симптомів переднього уретриту приєднуються ознаки заднього уретриту (уретроцістит). Частішають скарги на імперативні позиви на сечовипускання, в кінці якого виникає різкий біль (термінальний). Кількість сечі буває досить незначною. Іноді в кінці акту сечовипускання з'являється крапелька крові (термінальна гематурія). В окремих випадках при вираженому запаленні спостерігаються температурна реакція, нездужання.

Діагноз. Діагностика гострого гонококкового уретриту, як переднього, так і тотального не представляє труднощів. Вона грунтується на даних анамнезу, клінічній типовій картині хвороби, двухстаканній пробі і підтверджується виявленням гонококів в лабораторних умовах (мікроскопічно і культурально). Якщо запальний процес обмежений лише слизовою оболочкою передньої уретри, то при послідовному випусканні сечі в дві склянки (двухстаканна проба) сеча в першому стакані, змиваючи з уретри гній, буде каламутною, а в другій склянці - прозорою.

При тотальній уретриті сеча у двох склянках буде каламутною, так як гній із задньої уретри через неспроможність внутрішнього сфінктера затікає в сечовий міхур і обумовлює тотальну піурію.

Хронічний гонококовий уретрит розвивається в результаті трансформації різних форм свіжого гонорейного уретриту. Він характеризується вираженою очаговістю поразок - запаленням окремих ділянок слизової оболонки, лакун і залоз. У випадках ураження тільки передньої частини уретри суб'єктивні відчуття виражені незначно, а іноді і зовсім відсутні. Наявність запального процесу виявляють тільки при появі виділень або склеюванні губок уретри вранці після нічного сну. Виділення мізерні, патологічні явища різко посилюються, аж до гострої затримки сечі. Хронічний простатит характеризується затяжним перебігом з виділеннями з сечовипускального каналу, свербінням і палінням. Часто виділяється секрет передміхурової залози після акту сечовипускання (мікційна іростаторея) або при дефекації (дефекаціонна простаторея). З'являються різні функціональні розлади сечостатевого апарату, послаблення ерекції, зниження лібідо, передчасна еякуляція. У секреті запаленої передміхурової залози виявляється підвищений вміст лейкоцитів, зменшення числа ліпоїдних зерен, а іноді й повна їх відсутність, порушується феномен кристалізації секрету. Гонококи виявляються рідко при бактеріоскопічному дослідженні і більш часто при бактеріологічному. При будь-якій формі гонорейного процесу спостерігаються зміни в крові: анемія, лейкопенія або лейкоцитоз, еозинофілія, нейтрофільоз і моноцитоз. ШОЕ часто буває збільшеною при гострому перебігу хвороби.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,