Сифіліс нервової системи
Loading

Сифіліс нервової системи

Поразка нервової системи може спостерігатися в будь-якому періоді сифілісу і виявлятися в різних клінічних формах. У перші 5 років після зараження розвивається ранній сифіліс нервової системи. У більш пізні терміни формуються пізні форми нейросифілісу. До раннього нейросифілісу відносять запальні зміни мезенхіми (оболонок і судин мозку), до пізнього - переважно дегенеративні ураження нервової паренхіми, тобто нервових клітин, волокон і глії. Серед клінічних форм раннього сифілітичного захворювання нервової системи найбільше значення мають різні форми менінгітів, іноді одночасно з ураженням черепних нервів. До них відносяться:

--гострий генералізований сифілітичний менінгіт;
--сифілітичний менінгоневріт (базальний менінгіт), що поєднується з невритом зорових нервів, що закінчується їх атрофією і сліпотою і невритом слухових нервів;
--прихований сифілітичний менінгіт;
--судинні форми нейросифілісу (ранній і пізній менінговаскулярний сифіліс).

До пізніх форм нейросифілісу належать, крім пізнього менінговаскулярного сифілісу, сифіліс судин головного мозку, гумми мозку, пізній прихований сифілітичний менінгіт, сухотка спинного мозку, (tabes .dorsalis) і прогресивний параліч.

Основною формою мезенхимного нейросифілісу в даний час є пізній менінговаскулярний (lues meningovascularis) або чисто васкулярний нейросифіліс з переважним ураженням судин головного мозку (lues cerebri) або головного і спинного мозку (lues cerebrospinalis).

Внаслідок запалення, зазвичай хронічного, оболонок головного мозку можуть спостерігатися нерізкий головний біль, запаморочення, шум у вухах. Однак основна клінічна симптоматика пов'язана з ураженням різних судин головного або спинного мозку, в яких відкладається специфічний інфільтрат. Внаслідок цього можливе порушення рухової сфери (парези, рідко паралічі), чутливої сфери (парестезії, порушення тактильної, температурної чутливості та ін.), промови, психічної діяльності. Нерідко в цих випадках доводиться проводити диференційну діагностику з гіпертонічним кризом у осіб, які страждають на атеросклероз. Для діагностики сифілітичного ураження судин можуть мати значення відносно молодий вік хворих (хоча гіпертонічні кризи іноді також спостерігаються у молодому віці), нормальні цифри артеріального тиску, частіше доброякісний початок захворювання, ремісії (поліпшення стану), наступаючі і без лікування, «розкиданість» симптомів (наприклад парез правої стопи, парестезія в області лівого передпліччя, змащеня язика та ін.), картина серологічних досліджень (особливо РІФ), яка в більшості випадків васкулярного сифілісу дає позитивний результат, тоді як КСР можуть бути негативними більш ніж у 50% хворих), патологічний ліквор при менінговаскулярному сифілісі (при чисто васкулярному спинномозкова рідина нормальна), іноді анамнез і, нарешті, результати пробного протисифілітичного лікування.

Пізні форми сифілітичного ураження судин в даний час спостерігаються більш ніж у 70% випадків пізнього сифілісу нервової системи. Їх своєчасна діагностика має велике значення, так як правильний діагноз змінює прогноз в сприятливу сторону (сифілітичне ураження судин в більшості випадків добре піддається протисифілітичному лікуванню, яке призводить до повного або майже повного відновлення функції ураженої ділянки).

Основними формами при ураженні речовини мозку (паренхіматозний нейросифіліс) є сухотка спинного мозку (tabes dorsalis) і прогресивний параліч (paralysis progressiva). В даний час сухотка спинного мозку характеризується малосимптомністю, нерідкою відсутністю суб'єктивних порушень (табетичного болю, кризи, парестезії, порушення функції тазових органів не спостерігаються), тому такі хворі рідко самостійно звертаються до лікаря. Як правило, їх виявляють випадково при огляді невропатолога, під час перебування в лікарні з приводу іншого захворювання.

Труднощі пов'язані з тим, що у 40% хворих класичні серологічні реакції в крові можуть бути негативними. З клінічних симптомів у діагностиці табеса велике значення мають зрачкові розлади (міоз, мідріаз, анізокорія і особливо патогномонічний симптом Аргайла Робертсона), випадіння колінних і ахіллових рефлексів, похитування в позі Ромберга, кістково-повітряна дисоціація, трофічні розлади, холодова гіперестезія в області спини, больова гіперестезія в області грудей (зона Гітцигома) та ін. Однак більшість цих симптомів не турбує хворих, не позначається на функції окремих органів, тому хворі, як уже вказувалося, рідко самі звертаються за медичною допомогою. Прогресивний параліч діагностують, хворих ставлять на облік і лікують в основному психіатри. Проте іноді, особливо в початкових стадіях захворювання, хворі можуть відвідувати венеролога (йдеться в основному про осіб, які давно і погано лікувалися з приводу сифілісу).

Важливо запідозрити захворювання, яке підтверджується в 100% випадків різкопозитивних результатів КСР, РІФ, РПГА.

При ранніх і пізніх формах нейросифілісу можуть виявлятися патологічні зміни ліквору: підвищення кількості лімфоцитів, рівня білка - збільшення вмісту глобулінів, що знаходить відображення в результатах використовуваних при дослідженні ліквору реакцій Нонні-Апельта, Панді, Вейхбродта, зміна кривої реакції Ланге з колоїдним золотом по паралітичному типу.

До початкових клінічних симптомів захворювання відносять зміни особистості хворого (невиправдана зміна характеру, поведінки, ставлення до оточуючих), погіршення (провали) пам'яті, порушення мови, почерку, підрахунку та ін.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,