Ураження кісток і суглобів при сифілісі
Loading

Ураження кісток і суглобів при сифілісі

Захворювання кісток при пізньому сифілісі відоме давно, ще в 1544 р Віго повідомив про екзостози і нічні болі в кістках при сифілісі. Однак тільки завдяки розвитку головним чином патологічної анатомії та гістології в XIX столітті з'явилися докладні відомості про кісткові ураження при сифілісі.

Розрізняють такі основні форми кісткових уражень при сифілісі: періостіти, остіти і остеоміеліти. Зазначені форми поразок бувають обмеженими або дифузними поширеними. Цей підрозділ процесів має відносне значення, оскільки зазвичай вони поєднуються (наприклад, остит майже завжди супроводжується періоститом, а остеоміеліт - той же остит, але з поширенням процесу в глиб кісток).

Сифілітичні періостіти у вигляді єдиних змін кісток зустрічаються рідко; вони поєднуються з оститу в тих рідкісних випадках, коли уражений тільки періост, процес виникає одночасно в багатьох кістках і відрізняється тривалістю існування. Сифілітичні поширені (дифузні) періостіти потужні, мають вигляд гребеня або мережива (тому їх називають гребеневидними і мережевними). Вони найчастіше локалізуються на передній поверхні великомілкової кістки. Гумозний періостит - це переважно обмежений процес, прояв кісткової реакції на гуммі. Періостальна гумма виробляє в кістки деструкцію, узур. Деструкція виникає внаслідок не тільки тиску інфільтрату на кісткову тканину, але і руйнування останньої запальним процесом, перехідним з окістя на кістку (в цьому випадку говорять вже про гуммозний остеоперіостит). Навколо узур що утворилися відзначається склерозування кісткової тканини, окостеніння періоста. Клінічно на кістках визначається щільна, ясно обмежена припухлість, іноді значно виступаюча над поверхнею кістки. Хворих турбують болі, які загострюються ночами. Такі гумозні зміни найчастіше розвиваються на кістках склепіннях черепа і передньої поверхні великомілкової кістки (Фурньє називав її «улюбленою кісткою сифілісу»). Солітарна гумма кістки може поступово заміщатися сполучною тканиною і оссифіцированною, але частіше гумозний інфільтрат розпадається, процес захоплює шкіру, розташовану над ураженою ділянкою кістки, і утворюється характерна глибока гуммозна виразка, на дні якої є некротизірованна кісткова тканина.

Гумозний процес часто може поширюватися на значну ділянку кістки, проникаючи вглиб, захоплюючи всю товщу кістки, в тому числі кістковий мозок. У цих випадках говорять про гуммозний остеомієліт. Морфологічно при такому процесі мають місце явища деструктивні та продуктивні, причому останні превалюють. Кістка потовщується, ущільнюється, деформується, краї її стають нерівними. Такі поразки рентгенологічно нагадують інші хронічні запальні процеси в кістці, що протікають з вираженою кістковою реакцією. Специфічні гумозні зміни завуальовані продуктивними гіперестетичними змінами. Діагностику полегшують анамнез, інші клінічні прояви сифілісу, лабораторні дослідження (кров, ліквор) і часто результати пробного лікування (ex juvantibus).

Вкрай рідко можуть короткі кістки (хребці, кістки передпліччя, зап'ястя), але діагностика ще більш ускладнена, так як гумозні зміни цієї локалізації характеризуються деструктивними порушеннями з маловираженою кістковою реакцією навколо вогнища. Періостальних нашарувань і гіперестетичних явищ не спостерігається.

Захворювання суглобів при сифілісі спостерігаються набагато рідше, ніж захворювання кісток. В основному, розрізняють дві форми сифілітичних артритів: первинно-синовіальні (ураження оболонки і сумки суглоба) і первинно-кісткові (ураження кісток і хрящів суглоба). Первинно-синовіальні артрити бувають гострими і хронічними. До гострих форм найчастіше відносять так звані реактивні артрити, що виникають в результаті впливу розташованого близько до суглоба (в епіфізі, метафізі) гуммозного процесу. Найчастіше зустрічаються хронічні синовіальні артрити (їх розглядають як алергічні). Клінічно ці артрити проявляються болями, кулястою припухлістю суглоба і внутрішньосуглобовим випотом з незначним порушенням функції суглоба. Остеоартрити виникають внаслідок гумозних поразок суглобових кінців кісток (гумозні епіфізіти). Рентгенологічно в епіфізах визначають круглі стільникові дефекти з маловираженною склеротичною реакцією в окружності. Найбільш часто вражаються колінні, плечові, ліктьові і гомілковостопні суглоби, які поступово деформуються, але рух в ураженому суглобі зберігається, і болючість незначна; загальний стан хворих змінюється мало.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,