Урогенітальний трихомоніаз. Етіологія. Шляхи поширення трихомоніазу. Симптоми трихомоніазу. Профілактика трихомоніазу.
Loading

Урогенітальний трихомоніаз. Етіологія. Шляхи поширення трихомоніазу. Симптоми трихомоніазу. Профілактика трихомоніазу.

Тріхомонадна поразка сечостатевих органів - широко поширене інфекційне запальне захворювання, що передається статевим шляхом.

Етіологія. Захворювання викликається урогенитальною (вагінальною) трихомонадою Trichomonas vaginalis - це одноклітинний мікроорганізм, що відноситься до найпростіших класу джгутикових, має в довжину 13-18 мкм (до 30-40 мкм). Завдяки рухам джгутиків і хвилеподібних (ундуліруючих) мембрани трихомонади можуть активно переміщатися, а висока пластичність тіла дозволяє їм утворювати псевдоподії і проникати в міжклітинні простори.

Урогенітальні трихомонади є паразитом людини, що пристосувалися жити тільки в його сечостатевих органах. В інших органах (кишечнику, шлунку та ін.) І поза людського організму вони швидко гинуть, оскільки не утворюють захисних пристосувань і малостійкі до несприятливих факторів зовнішнього середовища. Особливо згубно діють на них висушування, нагрівання понад 45°С, прямі сонячні промені, зміни осмотичного тиску. Тому виявити урогенітальні трихомонади у зовнішньому середовищі, наприклад у відкритих водоймах навіть у місцях найбільшого скупчення людей, в стічних водах громадських лазень і т. д. не вдається. У природних умовах урогенітальні трихомонади не викликають захворювань тварин, у яких паразитують інші види трихомонад.

В експерименті при введенні чистих культур урогенітальних трихомонад у лабораторних тварин розвиваються підшкірні абсцеси, перитоніт і вагініт.

Трихомоніаз протікає по типу змішаного протозойно-бактеріального захворювання. Поряд з трихомонадами при вагінітах і уретритах може бути виявлена інша патогенна мікробна флора (стафілококи, стрептококи, грампозитивні і грамнегативні диплококи, палички та ін.). Трихомонади здатні фагоцитувати з гонококами.

Шляхи поширення інфекції. Зараження зазвичай відбувається статевим шляхом. Рідкісні випадки позаполового зараження відносяться здебільшого до маленьких дівчаток, які інфікуються через предмети, забруднені виділеннями хворих (губки, мочалки і т. д.). Це можливо завдяки тому, що в грудочках гною або слизу урогенітальні трихомонади протягом декількох годин зберігають життєздатність (до висихання субстрату або до повного перемішування його з водою). Однак у зовнішньому середовищі трихомонади ще менш стійкі, ніж гонококи, тому позаполове зараження трихомоніазом зустрічається рідше, ніж гонореєю.

Класифікація. Відповідно до Міжнародної статистичної класифікації урогенітальний трихомоніаз підрозділяють на трихомоніаз неускладнений та трихомоніаз з ускладненнями.

У зв'язку з многоочаговістю трихомонадної інфекції при постановці діагнозу слід вказувати локалізацію ураження.

Патогенез. Урогенітальні трихомонади первинної патогенності здатні зумовити явну чи приховану інфекцію у всіх людей. Вродженої несприйнятливості до них немає, але у деяких людей зараження призводить лише до короткочасного (транзиторного) тріхомонадоносійства. У чоловіків трихомонади можуть паразитувати в уретрі, парауретральних ходах, преіуціальному мішку, придатках яєчок і додаткових статевих залозах, у жінок - в уретрі, піхві, шийковому каналі. У рідкісних випадках трихомонади проникають в порожнину матки, викликають висхідну сечову інфекцію (цистит, пієлонефрит). У дівчаток вони обумовлюють вульвовагиніти. Урогенітальні трихомонади в прямій кишці паразитувати не можуть і проктитів не викликають. Гематогенної дисемінації не буває. Таким чином, хоча при трихомонадній інвазії зазвичай з'являється кілька осередків ураження, всі вони обмежуються межами сечостатевої системи. Незважаючи на такий характер уражень, трихомонадна інвазія супроводжується появою в сироватці крові різних антитіл. Однак останні не забезпечують скільки-небудь помітної захисної дії, тому можливе повторне зараження цією інфекцією.

Клінічна картина неускладненого урогенітального трихомоніазу у жінок характеризується запальними процесами в піхві і вагінальній частині шийки матки. В подальшому може приєднатися вестібуліт, парауретрит, ендоцервіцит, ендометрит та ін., Що розглядається, як ускладнений перебіг захворювання.

У дівчаток захворювання протікає з ураженням вульви і піхви.

Існує також носійство, яке є по суті латентною інфекцією (асимптомний перебіг). Носії становлять особливу епідемічну небезпеку, будучи джерелами інфекції та реінфекції для своїх статевих партнерів.

Інкубаційний період при трихомоніазі триває 5-14 днів. Захворювання протікає найчастіше малосимптомно. При уретриті хворі скаржаться на свербіж, неприємні відчуття в уретрі, злипання її губок. Виділення з сечовипускального каналу зазвичай мізерні, слизистоогнійні. При передній уретриті сеча в двухстаканній пробі в 1-й порції опалесцируюча або прозора, зі зваженими нитками і пластівцями. При уповільненому захворюванні запальний процес часто поширюється на задню уретру, передміхурову залозу, насінні пухирці, придатки яєчок, сечовий міхур і навіть ниркові балії. При ускладненнях найбільш часто уражається передміхурова залоза, яка згодом може служити резервуаром трихомонад. Ускладнення при трихомонадних уретритах у чоловіків зустрічаються частіше, ніж при гонореї. Клінічна картина трихомонадних простатитів, везикулітів, еїїдідімітів відрізняється від такої гонорейної етіології, що протікає, як правило, більш бурхливо. Тривало протікаючий трихомонадний уретрит може привести до рубцевого звуження уретри.

При остропротікаючому трихомонадному уретриті поширення запалення на задню уретру призводить до таких же симптомів уретроцистіта (прискорені і імперативні позиви, болі в кінці сечовипускання, тотальна піурія, термінальна гематурія), як при гострому гонорейному уретриті. Хронічний трихомонадний уретрит періодично дає загострення, що зовні нагадує гостре або підгостре захворювання. У слизовій уретрі утворюються такі ж, як при гонореї, зміни епітелію, інфільтративні вогнища і рубцеві стриктури.

У жінок трихомонадна інвазія зазвичай протікає з більш вираженими симптомами, ніж у чоловіків. Як правило, у жінок переважають симптоми вагініту (гіперемія і легка кровоточивість слизової піхви і шийки матки, рідкі, гнійні, нерідко пінисті виділення), з яким можуть поєднуватися уретрит, ендоцервіцит, ерозії шийки матки, ураження вестибулярних залоз. При гострому вагініті рясні виділення викликають печіння і свербіж шкіри зовнішніх геніталій, при торпідному і хронічному перебігу суб'єктивні розлади нерідко відсутні. У запальний процес можуть залучатися великі вестибулярні та парауретральні залози, шийка матки. Трихомонади виявлені в порожнині матки, в сактосальпинксі, кістах яєчників. Є повідомлення про зв'язок урогенітального трихомоніазу з ускладненнями вагітності (передчасні пологи, ранній розрив плодового міхура та ін.). У чоловіків трихомонади можуть викликати ураження передміхурової залози, насінних бульбашок, придатків яєчок, куперових залоз. У дівчаток виникає гострий або малосимптомний вульвовагініт з гіперемією слизової оболонки і виділеннями.

Діагноз. Діагностика грунтується на виявленні трихомонад у виділеннях з уретри. Самим простим, доступним і достовірним способом є дослідження в світловому мікроскопі нативних (нефарбованих) препаратів виділень уретри, центріфугірованного осаду свежевипущенної сечі, секрету простати, що дозволяє спостерігати рух трихомонад на тлі нерухомих лейкоцитів і епітеліальних клітин. Висушені і фіксовані мазки з уретри забарвлюють метиленовим синім барвником, проте в цьому випадку буває важко диференціювати трихомонади від оточуючих клітин епітелію, тому для їх ідентифікації потрібні спеціальні методи забарвлення.

У діагностиці урогенітального трихомоніазу використовують і метод вирощування трихомонад на спеціальних поживних середовищах. Метод посівів рекомендується застосовувати при підозрі на наявність асимптомної, латентної форми трихомоніазу.

Застосовується прискорена постановка РИФ-40. В якості відбіркового тесту запропонована внутрішньошкірна проба з алергеном - вагінальної трихомонади.

Профілактика. До повного лікування і стійкого без бар'єрного засобу захисту зникнення збудників хворим забороняється статеве життя; осіб, що були в статевих контактах, необхідно виявляти та притягати до лікування, т. е. проводяться такі ж профілактичні заходи, як при гонореї. Контрольні обстеження (мазки і посіви, урологічний і гінекологічний огляд) із застосуванням аліментарної та механічної провокації починають через 7-10 днів після закінчення лікування.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,