Вторинний період сифілісу (Syphilis secundaria)
Loading

Вторинний період сифілісу (Syphilis secundaria)

Вторинний період сифілісу нерідко починається з продромальних явищ, які виникають зазвичай за 7-10 днів до появи вторинних сифілідов. Частіше вони спостерігаються у жінок або ослаблених хворих і за часом збігаються з масовим поширенням блідих трепонем в організмі хворого гематогенним шляхом. Відзначаються слабкість, зниження працездатності, адинамія, головний біль, болі в м'язах, кістках, суглобах (посилюються в нічний час, що характерно для сифілісу), підвищення температури (до середніх цифр, рідше до 39-40°С). Часто такий стан розцінюється хворими та лікарями як грипозний, що затримує своєчасну діагностику сифілісу. У цей період в крові можуть спостерігатися лейкоцитоз, анемія. Як правило, з появою клінічних симптомів вторинного періоду сифілісу продромальні явища, які бувають далеко не у всіх хворих, зникають.

Вторинний сифіліс характеризується різноманіттям морфологічних елементів, які розташовуються на шкірі і видимих слизових оболонках, а також (меншою мірою) змінами внутрішніх органів, нервової системи, рухового апарату та ін. Вторинний сифіліс розвивається через 2-2,5, рідше 3 міс. після зараження. Без лікування рецидиви можуть повторюватися кілька разів протягом декількох років і більше. У проміжках між висипаннями встановлюють діагноз вторинного прихованого сифілісу.

Сіфіліди при вторинному сифілісі мають спільні ознаки:

--всі елементи доброякісні, вони зазвичай не руйнують тканини, не залишають рубців, крім рідкісних випадків злоякісного сифілісу, що супроводжується виразкою, мимовільно проходять через 2-3 міс, зазвичай не супроводжуються порушенням загального стану;
--висипання не супроводжуються, як правило, суб'єктивними відчуттями. Лише за наявності висипу на волосистій частині голови і у великих складках шкіри деякі хворі скаржаться на невеликий свербіж;
--в елементах відсутні ознаки гострого запалення, вони мають мідно-червоний, застійний або бурий відтінок, а потім їх забарвлення стає бліде, останнє відображає не тільки тон забарвлення, а й саме тривалість висипу вторинного сифілісу;
--висипання мають округлу форму, вони різко відмежовані від здорової шкіри, не схильні до периферичного росту і злиття, у зв'язку з цим розташовуються фокусно, залишаючись відмежовані одне від одного;
--вислання властиве поліморфізмам, так як вторинний сифіліс нерідко характеризується одночасним висипанням різних сифілідів, що обумовлює істинний поліморфізм, а приступообразна поява сифілідів обумовлює еволюційний або помилковий поліморфізм;
--сіфіліди швидко розсмоктуються під впливом протисіфілітичного лікування;
--елементи містять велику кількість блідих трепонем і тому заразливі;
--серологічні реакції крові (РСК, RW) і осадові проби різко позитивні майже в 100% випадків при вторинному свіжому сифілісі (з високим титром реагінів - 1:160, 1:320) і у 96-98% хворих вторинним рецидивним сифілісом (з нижчим титром реагінів). Майже в 100% випадків відзначається різкопозитивний результат при дослідженні крові хворих за допомогою РІФ. Реакція іммобілізації блідих трепонем (РІБТ) дає позитивний результат майже у половини хворих вторинним свіжим сифілісом (60-80% іммобілізації) і у 80-100% хворих вторинним рецидивним сифілісом (90-100% іммобілізації). До 50% випадків вторинного рецидивного сифілісу супроводжується патологічними змінами в спинно-мозковій рідині при відсутності клінічної картини менінгіту (так званий прихований, латентний сифілітичний менінгіт).

Сифіліди складаються з судинних плям (розеол), вузликів (папул) і значно рідше пухирців (везикул), гнійників (пустул). Крім того, до вторинного сифілісу відносять пігментний сифілід (сифілітична лейкодерма) і сифілітичне випадіння волосся (алопеція).

При вторинному свіжому сифілісі сифіліди більш дрібні, рясні, більш яскравого забарвлення, розташовуються симетрично переважно на шкірі тулуба, не мають тенденції до угруповання і злиття, як правило, не лущаться. У більшості хворих можна виявити залишки твердого шанкра і виражений регіонарний лімфаденіт (у 22-30% хворих). Крім того, краще виражений полісклераденіт (збільшені, плотноеластичної консистенції, рухливі, безболісні лімфатичні вузли в пахвовій області, підщелепні, шийні, кубітальні та ін.). Поліаденіт зустрічається у 88-90% хворих вторинним свіжим сифілісом.

При вторинному рецидивному сифілісі елементи висипу крупніші, менш рясні, часто несиметричні, схильні до угруповання (освіта фігур, гірлянд, дуг), більш бліді за забарвленням, з частою локалізацією в промежині, пахових складках, на слизових оболонках статевих органів, рота, тобто в місцях, що піддаються роздратуванню. Якщо при вторинному свіжому сифілісі у 55-60% хворих спостерігається мономорфний розеольозний висип, то при вторинному рецидивному сифілісі вона зустрічається рідше (приблизно у 25% хворих), частіше спостерігається мономорфний папульозний висип (до 22% випадків).

Плямистий сифілід (сифілітична розеола) - найбільш часта форма ураження шкіри при вторинному свіжому сифілісі.

Розеола являє собою спочатку рожеві, а потім блідо-рожеві, з нечіткими обрисами, округлі, розміром до 1 см в діаметрі, вони не зливаються між собою плямами з гладкою поверхнею, які не володіють периферичним зростанням і не підносяться над навколишньою шкірою. Розеола з'являється поступово, по 10-12 елементів в день і досягає повного розвитку за 7-10 днів, чим пояснюється різна інтенсивність її фарбування. При натисканні на розеолу вона тимчасово зникає або блідне, але після припинення тиску з'являється знову. Лише при натисканні на довгостроково існуючу розеолу на місці рожевої залишається жовтувате забарвлення, зумовлена розпадом еритроцитів і відкладенням гемосидерину. Тривало існуюча розеола набуває жовтувато-бурий колір. Розеола розташовується переважно на тулубі і кінцівках. Шкіра обличчя, кистей і стоп уражається вкрай рідко. Розеола не супроводжується суб'єктивними відчуттями. Протримавшись в середньому без лікування 3-4 тижнів, Розеола поступово зникає.

При вторинному свіжому сифілісі розеола розташовується безладно, але симетрично і фокусно. Розеола при вторинному рецидивному сифілісі виникає в меншій кількості, ніж при вторинному свіжому сифілісі, локалізується зазвичай лише на окремих ділянках шкірного покриву, часто групується з утворенням фігур у вигляді дуг, кілець, напівдугою, залишаючи при цьому фокус на своє розташування. При цьому розміри рецидивної розеоли трохи крупніше, ніж розміри свіжої розеоли, а їх забарвлення має ціанотичний відтінок. У хворих вторинним свіжим сифілісом після перших ін'єкцій пеніциліну зазвичай виникає реакція загострення (реакція Герксгеймера-Яриша-Лукашевича), що супроводжується підвищенням температури тіла і посиленням запалення в області сифілітичних висипань. У зв'язку з цим розеола, набуває більш насичений рожево-червоний колір, її добре видно. Крім того, під час реакції загострення розеола може з'явитися на місцях, де її не було до початку лікування.

Крім типової розеоли, розрізняють такі її різновиди, які зустрічаються вкрай рідко:

--розеола що лущиться - на поверхні плямистих елементів виникають пластинчасті лусочки, що нагадують зім'ятий цигарковий папір, а центр елементу видається дещо запалим;
--озеола що приподнімається (елевіруюча розеола) - за наявності периваскулярного набряку трохи підноситься над рівнем нормальної навколишньої шкіри, нагадуючи пухир, але не супроводжується свербінням.

Диференційний діагноз. Діагностика сифілітичної розеоли, особливо при свіжому вторинному сифілісі, труднощів зазвичай не представляє. При проведенні диференціального діагнозу плямистого сифіліда слід мати на увазі плямисті висипання, що виникають при деяких гострих інфекціях (краснуха, кір, черевний і висипний тифи), токсидермія, рожевий лишай, висівковий лишай, плями від укусів площіц. Однак висипання при гострих інфекціях завжди супроводжуються досить високою температурою тіла і загальними явищами. У хворих на кір рясний, великий, що зливається, яскравий висип спочатку з'являється на обличчі, шиї, тулубі, кінцівках, у тому числі тилу кистей і стоп; при регресі висипань висип лущиться. На слизовій оболонці щік, іноді на губах, яснах виникають точкові білясті плями Філатова-Копліка. У хворих на краснуху спочатку висип з'являється на обличчі, потім шиї і поширюється на тулуб. Висипання блідо-рожевого кольору, розміром до сочевиці, мають круглу або овальну форму, без схильності до злиття, часто трохи виступають над рівнем шкіри, існують 2-3 дні і безслідно зникають; одночасно аналогічні висипання бувають на слизовій оболонці зіву; іноді турбує свербіж.

Висипання при черевному і висипному тифах завжди супроводжуються важкими загальними явищами, розеола при тифах не настільки багата, нерідко приймає петехіальний характер; крім того, в цих випадках відсутні первинний склероз, склераденіт, поліаденіт.

У випадках, коли появи сифілітичної розеоли передують продромальні явища з лихоманкою, остання не настільки висока, як при тифах, і зникає в перші ж дні після появи розеолезних висипань.

Плямисті висипання при токсідерміі, що виникають при прийомі лікарських засобів або недоброякісної їжі, відрізняються гострим початком і перебігом, яскравим забарвленням, швидким приєднанням лущення, схильністю до периферичного росту і злиття, вони часто супроводжуються палінням і свербінням.

У хворих рожевим лишаєм Жибера на відміну від сифілітичної розеоли спочатку частіше в області бічної поверхні тулуба з'являється так звана материнська бляшка, що представляє собою овальну, рожево-червону пляму розміром приблизно 1,5x3 см і більше з тонкою пластинчастою жовтуватою лусочкою, зморщеною, схожу на м'ятий цигарковий папір. Через 1-2 тижні з'являється велика кількість аналогічних елементів, але меншої величини, які розташовуються своїм довгим діаметром по метамер.

При висівкоподібному (різнобарвному) лишаї на відміну від сифілітичної розеоли виникають незапальні, кольору кави з молоком, шелушащієся, схильні до злиття плями, частіше в області верхньої частини тулуба. При змащенні таких плям йодною настойкою вони забарвлюються в темніший колір в порівнянні з навколишньою шкірою.

Плями від укусів площіц відрізняються від сифілітичної розеоли сірувато-фіолетовим кольором, наявністю в центрі деяких плям ледве помітною геморагічною точкою від укусу лобкових вошей; ці плями не зникають при натисканні.

При проведенні диференціального діагнозу сифілітичної розеоли із зазначеними вище захворюваннями важливе діагностичне значення мають відсутність інших клінічних симптомів вторинного сифілісу, а також результати серологічного обстеження хворих.

Папульозний сифілід - такий же частий прояв вторинного сифілісу, як і розеола. Але якщо розеола є найбільш частим проявом вторинного свіжого сифілісу, то папулезний сифілід - вторинного рецидивного сифілісу. За розмірами розрізняють крупнопапулезні, або лентікулярні, і дрібнопапулезні, або міліарні, сіфіліди.

Лентикулярний папулезний сифілід являє собою найбільш часто зустрічаєщійся різновид сифілітичних папул, які мають плотноеластичну консистенцію, округлі, різко обмежені обриси, напівкулясту форму, величину від сочевиці до горошини (0,3-0,5 см в діаметрі). Вони не схильні до периферичного росту і злиття. Колір папул спочатку рожевий, пізніше стає мідно-червоним або синюшно-червоним (шинковим). Поверхня папул в перші дні гладка, блискуча, потім починає лущитися. Лущення папул починається в центрі і закінчується раніше, ніж на периферії, що обумовлює появу крайового лущення папул у вигляді «комірця» Бієтта. Тиск на центр вузлика тупим зондом викликає різку хворобливість (симптом Ядассона). Папульозні сіфіліди виникають на шкірі не відразу, вони з'являються толчкообразно, досягаючи повного розвитку через 10-14 днів, після чого тримаються стійко протягом 6-8 тижнів, Тому у одного і того ж хворого можна бачити папули, що знаходяться в різних стадіях розвитку. Після сходу папул на їхньому місці довго існує пігментація.

При вторинному свіжому сифілісі папули симетрично, безладно розсіяні на шкірі тулуба і кінцівок, нерідко бувають на обличчі, волосистій частині голови. У хворих вторинним рецидивним сифілісом папули нечисленні, мають схильність до угрупування у вигляді кілець, гірлянд, дуг, напівдуг та локалізації в улюблених місцях (геніталії, анальна область, слизова оболонка рота, долоні, підошви та ін.).

Розрізняють такі клінічні різновиди вторинних папульозних сифілідів: псоріазіформні, монетообразні, себорейні, долонь і підошов, мокнучі, широкі кондиломи та ін.

Себорейний папульозний сифілід локалізується на ділянках шкіри, багатих сальними залозами, переважно в осіб, які страждають жирною себореєю на обличчі, особливо в області чола на кордоні з волосистою частиною голови (корона Венери), в носогубних, носощьочних і підборідних складках, на волосистій частині голови.

Папули покриті жовтуватого або сірувато-жовтого кольору жирними лусочками.

Псоріазообразний папульозний сифілід характеризується наявністю на поверхні папул великої кількості сріблясто-білих пластинчастих лусочок, завдяки чому ці елементи стають схожими на псоріатичні висипання.

Монетовидний (нуммулярний) папульозний сифілід представлений округлими папулами діаметром з 2-х рубльову монету і більше з кілька уплощенной іолушаровідной поверхнею, буроватого, або червоного кольору. Виникає в основному при рецидивному сифілісі. При цьому відзначаються поодинокі висипання, які зазвичай групуються.

Папульозний сифілід долонь і підошов відрізняється своєрідним видом. Папули спочатку майже не підносяться над рівнем навколишньої шкіри і мають вигляд різко обмежених червонувато-фіолетових або жовтуватих плям з щільною інфільтрацією в основі. Надалі на поверхні таких елементів утворюються щільні, важко видаляючієся лусочки. Вільною від лусочок залишається периферична частина елементу.

Через деякий час роговий шар в центральній частині папули розтріскується і папула починає лущитися, поступово утворюючи «комірець» Бієтта.

Такі папули в області долонь і підошов можуть виникнути при свіжому, але набагато частіше при рецидивному вторинному сифілісі. При цьому чим старше сифіліс, тим різкіше виражені асиметрія розташування висипань у тому числі на долонях і підошвах, їх угрупування в кільця, дуги і злиття в крупні бляшки з фестончастими обрисами, іноді вираженим лущенням, тріщинами, що характерно для пізнього рецидивного сифілісу.

Іноді зроговіння поверхні папул на долонях і підошвах досягає значних обсягів, утворюються мозолеподібні потовщення. Однак вони завжди бувають оточені різко обмеженим застійно-червоним неяскравим обідком.

Мокнучий папульозний сифілід утворюється при локалізації лентікулярних папул в місцях з підвищеною пітливістю і постійно піддаються тертю (статеві органи, анальна область, пахово-стегнові, меж'ягодичні, пахвові складки, міжпальцеві складки стоп, під молочними залозами у жінок та ін.). При цьому відбуваються мацерація і відторгнення рогового шару з поверхні папули, в результаті чого виникає правильно округлої форми мокнуча ерозія. У серозних виділеннях ерозивних папул є велика кількість блідих трепонем. Під впливом тривалого подразнення тертям мокнучі папули можуть збільшуватися в розмірах і зливатися в бляшки з крупно-фестончастими краями. Під впливом тривалого подразнення і приєднання вторинної інфекції ерозивна папула може покритися виразками. Різка оттраніченість кожного елемента від навколишньої здорової шкіри, піднесеність ерозії над навколишньою її поверхнею і слабко виражені суб'єктивні відчуття (свербіж, печіння) дозволяють встановити діагноз. Широкі кондиломи (вегетуючі папули) виникають з ерозивних папул, розташованих в області великих статевих губ і на прилеглій до них шкірі, в анальній області, меж'ягодічних і пахово-стегнових складках, пахвових западинах, міжпальцевих складках стоп, області пупка, мошонки, пахово-мошоночних складках, біля кореня статевого члена. Ці папули під впливом тривалого подразнення можуть вегетувати, їх поверхня стає горбистою, нерівною, покритою серозним або сіруватим клейким нальотом, що містить велику кількість блідих трепонем.

Вегетирующі папули, або широкі кондиломи, схильні до збільшення і досягають іноді великих розмірів. Широкі кондиломи властиві в основному вторинному рецидивному сифілісу і на певному етапі можуть бути єдиним проявом пізнього періоду хвороби.

Міліарний папульозний сифілід зустрічається вкрай рідко. Переважно на шкірі тулуба з'являються згруповані буро-червонуваті або мідно-червоні, конічні, величиною з макове або просяне зерно, щільні папули. Групуючись, висипання утворюють кільця, дуги, бляшки з зубчастими краями і дрібнозернистою поверхнею. Вузлики розташовуються навколо гирл сально-волосяних фолікулів. На поверхні окремих папул є лусочки або рогові шипики. Іноді міліарні папули настільки бліді і дрібні, що міліарний сифілід може нагадувати так звану гусячу шкіру.

Рясний міліарний сифілід свідчить про тяжкий перебіг сифілісу.

Диференційний діагноз . Лентикулярний сифілід може мати велику схожість з пласким лишаєм , парапсоріазом і лускатим лишаєм . Однак при червоному плоскому лишаї на відміну від папульозного сіфіліда виникають плоскі блискучі, полігональні лівідного кольору, з пупкообразним вдавленням в центрі папули. Через нерівномірний гранулез на поверхні папул визначається сірувато-біла сіточка (сітка Уікхема ). Зазвичай процес супроводжується сильним свербінням.

Клінічну краплевидну форму парапсоріазу буває вельми важко відрізнити від сифілітичних папул, однак при парапсоріазі є тріада симптомів, властива тільки цьому захворюванню: приховане лущення, виявляється при поскаблюванні висипань; симптом «облатки» (Л. Машкиллейсон), тобто виявляється поскаблюванням лущення маючого вигляд колоїдної плівки; і геморагії навколо папули, що виникають при поскаблюванні останньої. Крім того, висипання при парапсоріазі супроводжуються меншим інфільтратом в порівнянні з сифілітичними вузликами і надзвичайно рідко з'являються на слизовій оболонці рота.

Лускатий лишай відрізняється від псоріазообразного папульозного сифіліда наявністю характерних для псоріазу феноменів стеаринової плями, псоріатичної плівки і точкової кровотечі, периферичним ростом і схильністю до злиття з утворенням бляшок, хронічним перебігом з частими рецидивами. Крім того, псоріатичним висипанням властивий рожевий колір.

Широкі конділоломи можуть мати схожість з загостреними кондиломами, а при розташуванні в області ануса - з гемороїдальними вузлами.

Гострі кондиломи відрізняються від широких кондилом часточковою будовою, що нагадує цвітну капусту, наявністю тонкої ніжки. Гострі кондиломи мають м'яку консистенцію, в тому числі і в області основи їх ніжки, різну величину, іноді досягає розміру вишні і більше, колір нормальної шкіри або рожево-червоний, нерідко вони легко кровоточать.

У зв'язку з тим що гострі кондиломи локалізуються в області статевих органів і анальної області, їх поверхня може бути мацерована і ерозована.

Що стосується гемороїдальних вузлів, то на відміну від широких кондилом, які всією своєю підставою розташовані на шкірі, у гемороїдального вузла хоча б одна його поверхня покрита слизовою оболонкою прямої кишки. Крім того, гемороїдальний вузол має м'яку консистенцію, нерідко кровоточить, не має плотноеластичного інфільтрату. Слід враховувати хронічний характер перебігу геморою, а також можливість виникнення сифілітичних висипань на гемороїдальних вузлах.

Міліарний сифілід має схожість з ліхеноідним туберкульозом шкіри, для якого на відміну від сифілітичних папул характерні м'яка консистенція, жовтувато-червоний колір, схильність до угруповання, утворення на поверхні висипань ніжних лусочок, виникнення процесу переважно в дитячому віці, позитивні туберкулінові реакції, відсутність інших ознак сифілісу і негативні серологічні реакції на сифіліс. Всі ці ознаки дозволяють поставити правильний діагноз.

При проведенні диференціальної діагностики папульозного сифіліда найважливіше значення має серологічне обстеження хворих на сифіліс.

Пустульозний (гнійничковий) сифілід є порівняно рідкісним проявом вторинного сифілісу. Його наявність зазвичай свідчить про важкий, злоякісний перебіг хвороби. Поява пустульозного сифіліда нерідко супроводжується лихоманкою і загальними явищами. Він виникає, як правило, в ослаблених, виснажених хворих, що страждають алкоголізмом, туберкульозом, наркоманією, гіповітамінозами та ін.

Розрізняють такі клінічні різновиди пустульозного сифіліда: угревидний, оспенновидний, імпетігінозний, ектіматозний (ектіма сифілітична), рупіоідний (рупія сифілітична).

Поверхневі пустульозні сифіліди, такі як угревидний, оспенновидний і імпетігінозний, частіше виникають у хворих вторинним свіжим сифілісом, а глибокі пустульозні сифіліди (ектіматозний і рупіоідний) - переважно під час рецидивів захворювання. Пустульозні сифіліди являють собою звичайні сифілітичні папули, інфільтрат яких просочується серозно-полінуклеарних ексудатом, розпадається, після чого утворюється жовтувато-коричневого кольору кірочка, схожа на піодермію. При цьому різновиду пустульозних сифілідів обумовлені локалізацією, розмірами і ступенем їх розпаду.

Угревидний (акнеіобразний) пустульозний сифілід являє собою різко відмежовані від здорової шкіри фолікулярні папули, на вершині яких є пустула розміром 0,2-0,3 см в діаметрі конусоподібної форми. Гнійний ексудат досить швидко зсихається в жовтувато-бурувату корочку, після відпадання якої виявляються ледь помітні вдавлені пігментовані рубчики. Акнеіобразний сифілід зазвичай поєднується з іншими проявами вторинного періоду сифілісу.

Диференційний діагноз. Диференціювати угревидний сифілід слід з звичайними вуграми, папулонекротичним туберкульозом та йодистими або бромистими вуграми. Звичайні вугри відрізняються від угревидного сифіліда гострим характером запалення, хворобливістю, наявністю вираженої себореї і комедонов, віком хворих, хронічним перебігом з частими рецидивами висипань. Папулонекротичний туберкульоз шкіри, локалізуючись на розгинальних поверхнях кінцівок, протікає тривало, елементи розвиваються торпидно, і на місці вузликових висипань, які зазнають некроз центральної частини, залишаються «штамповані» рубчики, яких ніколи не буває при сифілісі. У діагностиці йодистих і бромистих вугрів на відміну від сифілісу має значення наявність великих пустул, острозапального віночка по периферії угревидних елементів; відсутність щільного інфільтрату в основі, швидке вирішення висипань після припинення прийому препаратів йоду або брому.

Оспеновидний пустульозний сифілід являє собою напівкулясті пустули завбільшки з сочевицю або горошину, оточені різко відмежованим інфільтратом мідно-червоного кольору з пупкообразним вдавленням в центрі. Через 5-7 днів вміст пустули зсихається в кірку, що розташовується на інфільтрованій підставі, і в такому вигляді елемент тримається довгий час. Після відторгнення кірки залишаються пігментація бурого кольору і нерідко рубець. Оспеннообразний сифілід може з'являтися в будь-яких кількостях, але частіше до 15-20 елементів виникають зазвичай на згинальних поверхнях кінцівок, тулубі, обличчі.

Диференційний діагноз. Оспеннообразний сифілід слід відрізняти від натуральної та вітряної віспи. Гострий початок з високою температурою тіла, важким загальним станом хворого, відсутність в підставі пустул щільного інфільтрату, поява висипань спочатку на обличчі, негативні серологічні реакції дозволяють відкинути діагноз оспеннообразного сифіліда.

Імпетігінозний пустульозний сифілід починається з утворення на шкірі обличчя, згинальних поверхнях верхніх кінцівок, грудях, спині папул темно-червоного кольору щільної консистенції величиною частіше до 1 см в діаметрі, рідше - більше. Через кілька днів у верхній частині папул формуються тонкостінні пустули, які швидко зсихаються, утворюючи масивні піднесені, шаруваті кірки жовтувато-коричневого кольору, оточені темно-червоним інфільтрованим віночком. При насильницькому видаленні кірок оголюється темно-червона, легко кровоточива виразка.

Диференційний діагноз. Вульгарне імпетиго відрізняється від сифілітичного гострим початком, швидким поширенням, освітою спочатку флікген без ущільнення в підставі, наявністю золотистих або брудно-сірих корок, при знятті яких оголюється гладка волога яскраво-червона ерозивна поверхня, «відсівів» по периферії і злиттям висипань у великі вогнища неправильних обрисів. В основному хворіють діти.

Ектіматозний пустульозний сифілід є важкою злоякісною формою пустульозного сифіліда і виникає зазвичай через 5-6 міс. після зараження. Важливою особливістю ектіми є схильність елемента до розпаду як углиб, так і вшир. Виникає відмежований темно-червоний інфільтрат, в центрі якого швидко утворюється пустула, всихаюча в щільну, як би вдавлену, сірувато-буру, майже чорну кірку, оточену інфільтратом мідно-червоного кольору. Ектіма поступово збільшується за рахунок периферичного росту, досягаючи розмірів 5-рублевої монети і більше. Після видалення кірки оголюється більш-меньш глубока виразка з стрімкими краями і гладким дном, покритим жовтувато-сірими некротичними масами з гнійним виділенням. Виразка оточена щільним різко відмежованим, темно-червоного кольору інфільтрованим валиком. Після загоєння ектіми залишається пігментований рубець. Одночасно виникають 6-10 елементів, частіше на передній поверхні гомілок, рідше на обличчі і тулубі.

Диференційний діагноз. Вульгарна ектіма відрізняється від сифілітичної наявністю на початку захворювання стрептококової пустули з гострозапальною реакцією шкіри навколо і відсутністю інфільтрації в підставі пустули і біля неї.

Рупіоідний пустульозний сифілід являє собою різновид важко протікаючих ектім з різко вираженою тенденцією до поширення як в глибину, так і по периферії, внаслідок чого утворюється масивна, шарувата, конусоподібна, спочатку брудно-коричнева, потім буро-чорна кірка розміром до 5 см в діаметрі і до 2 см у висоту, схожа на устричну раковину. При видаленні кірки оголюється глибока болюча виразка з інфільтрованими і круто обрізаними краями, брудно-кров'яним виділенням. В розвинутій рупії можна спостерігати три зони: в центрі - рупіоідна кірка; по периферії, на межі зі здоровою шкірою - валик папульозного інфільтрату фіолетово-червоного кольору; між ними - кільцеподібна зона виразки. Після загоєння виразки залишається глибокий пігментований рубець.

Сифілітична рупія виникає переважно на 2-3-му році захворювання в однині, як правило, на тулубі або розгинальних поверхнях кінцівок і нерідко поєднується з іншими сифілідами.

Сифілітична лейкодерма (пігментний сифілід) виникає на 4-6-му місяці захворювання, рідше в другій половині першого року хвороби. Лейкодерма зазвичай є симптомом вторинного рецидивного сифілісу. Вона виникає переважно на шкірі задньої і бічних поверхонь шиї (намисто Венери), рідше - на передній стінці пахвових западин, у верхній частині грудей, на спині, животі, кінцівках, в області попереку, трохи частіше у жінок, нерідко поєднуючись з сифілітичною плішивістю і іншими проявами вторинного періоду сифілісу.

У вогнищах ураження на тлі трохи гіперпігментірованної шкіри виявляються білуваті округлі плями величиною від 0,5 до 1,5 см в діаметрі. Кількість плям поступово збільшується, контраст між ними і пігментованими ділянками стає з часом помітніше. Іноді кількість плям настільки велика, що вони відокремлюються один від одного тонкою пигментірованною смужкою. Лейкодерма краще помітна при бічному освітленні. Сифілітична лейкодерма не лущиться і не супроводжується суб'єктивними відчуттями. Зміни на шкірі при лейкодермі мають найбільшу схожість з брудною шкірою. Лейкодерма існує довго і зникає через 6-12 міс, а іноді через 2-4 роки, навіть при достатньому лікуванні. Нерідко лейкодерма поєднується з сифілітичною плішивістю. При сифілітичній лейкодермі часто виявляються зміни в спинномозковій рідині, у зв'язку з чим багато авторів вважають, що лейкодерма є результатом глибоких нервово-трофічних порушень в організмі.

Диференційний діагноз. Сифілітичну лейкодерму слід відрізняти від вітіліго і вторинних лейкодерм, в першу чергу обумовлених висівкоподібним лишаєм. Вітіліго відрізняється від сифілітичної лейкодерми повною відсутністю пігменту в осередках ураження, більш великим розміром вогнищ депігментації, що мають схильність до периферичного росту і злиття. Вторинна лейкодерма, що виникає на місці висівкового лишаю, на відміну від сифілітичної характеризується різними формою і величиною депігментованих плям, схильністю їх до злиття з утворенням вогнищ, що мають фестончаті обриси, наявністю злегка лущащіхся кольору кави з молоком елементів поблизу ділянок депігментації, легко виявляються шляхом змазування їх йодною настоянкою.

Сифілітична алопеція характерна для вторинного рецидивного сифілісу, хоча іноді може виникнути і при вторинному свіжому сифілісі.

Розрізняють три різновиди сифілітичної алопеції: дрібновогнищеву (alopecia syphilitica areolaris), диффузну (alopecia syphilitica diffusa) і змішану (alopecia syphilitica mixta). Волосся при сифілітичній алопеції випадають в результаті порушення харчування, обумовленого васкулитом і периваскулярній інфільтрації.

У чоловіків сифілітична алопеція зустрічається частіше, ніж у жінок. Сифілітичне облисіння виникає і швидко прогресує, не супроводжуючись відчуттями.

При дрібноочаговій алопеції на волосистій частині голови, особливо в області скронь і потилиці, рідше бороди, брів і вій, є велика кількість дрібних, діаметром 1-2 см і менше очажків облисіння. Вони мають округлі обриси і зазвичай не зливаються між собою. У вогнищах ураження випадає не все волосся, тому волосиста частина голови набуває схожість з хутром, поїденим міллю. Випадіння волосся у формі дрібних вогнищ в області брів називають «омнібусним» (Fournier) або «трамвайним» (П.С. Григор'єв) сифілідом через можливість поставити діагноз сифілісу навіть у транспорті). При ураженні вій внаслідок часткового їх випадіння та послідовного відростання вії мають різну довжину. Такі вії називають сходообразнимі (ознака Пінкус).

Дифузна алопеція характеризується гостро виникаючим загальним порідінням волосся без зміни шкіри, нагадуючи дифузне порідіння волосся після перенесених важких гострих інфекцій. Діагноз цього різновиду алопеції грунтується на наявності інших проявів вторинного сифілісу і позитивних серологічних реакцій на сифіліс.

Змішана алопеція являє собою поєднання дрібноочагової і дифузної алопеції. Сифілітичне облисіння без протисифілітичного лікування може існувати тривалий час, після чого волосся повністю відростають протягом декількох місяців. Протисифілітичне лікування через 10-15 днів припиняє випадіння волосся, які повністю відростають через 1,5-2 міс. У зв'язку з тим що в осередках алопеції є бліда трепонема, СТ. Павлов (1969) вважав, що дрібноочагова алопеція виникає в результаті її прямого впливу на волосяний фолікул і розвитку довкола нього запалення, тимчасово порушує харчування волосся, а дифузне облисіння виникає в результаті інтоксикації або внаслідок ураження трепонемою нервової та ендокринної систем, регулюючих функцію волосяного фолікула.

Диференційний діагноз. Сифілітична алопеція має деяку схожість з гніздовою алопецією та поверхневою трихофітією волосистої частини голови. Однак при гніздовій алопеції виникають значно більші, ніж при сифілісі, одиничні вогнища облисіння, різко обмежені з блискучою гладкою поверхнею і повною відсутністю волосся на них, а також зоною розхитаного волосся по периферії. При поверхневій трихофітії волосистої частини голови на відміну від дрібноочагової сифілітичної алопеції в осередках ураження є лущення, в цих осередках волосся не випадає, а обламується. В ураженому волоссі виявляються спори грибка.

Диференційний діагноз дифузного сифілітичного облисіння з передчасним випадінням волосся, себорейному обласному, випадінням волосся після гострих інфекційних захворювань грунтується на анамнестичних даних і результатах серологічного обстеження хворих на сифіліс.

Поразки слизових оболонок рота і гортані часто відзначаються при вторинному сифілісі, причому при вторинному рецидивному сифілісі висипання на слизових оболонках можуть бути єдиним клінічним проявом хвороби. Майже у половини хворих з явищами вторинного сифілісу спостерігаються ураження слизової оболонки рота у вигляді розеольозних і папульозних елементів. Пустульозні висипання на слизовій оболонці рота виникають вкрай рідко, так само рідко відзначаються папульозні висипання на кон'юнктиві, шийці матки, у піхві. Сіфіліди на слизовій оболонці рота мають важливе епідеміологічне значення у зв'язку з високою контагіозністю, оскільки містять велику кількість блідих трепонем. Крім того, вони часто майже не викликають ніяких відчуттів, проглядаються хворими і служать нерідко джерелом прямого або непрямого контактного зараження.

Плямистий сифілід (розеола) виникає симетрично на дужках, м'якому ньобі, язичку і мигдалинах. Особливістю розеолезних висипань у цій галузі є здатність їх зливатися в суцільні вогнища ураження (сифілітична еритематозна ангіна). Уражена область має застійно-червоний колір, іноді з мідним відтінком, гладку поверхню, різкі обриси. Слизова оболонка в цій області злегка набрякла. Хворі відчувають незручність при ковтанні, нерідко невелику хворобливість, але ці неприємні відчуття можуть бути і відсутніми. Поява еритематозної ангіни починається з центральної частини.

При вторинному свіжому сифілісі плямистий сифілід в роті поєднується з розеольозними і папульозними висипаннями на шкірі, специфічним поліаденітом, регіонарним лімфаденітом. При вторинному рецидивному сифілісі плямистий сифілід зазвичай поєднується з плямисто-папульозним висипаннями на шкірі.

Гістологічно при еритематозній ангіні визначається незначний запальний периваскулярний інфільтрат в сосочковому шарі, що складається з лімфоцитів, плазматичних клітин і гістіоцитів. Судини розширені, відзначається гіперплазія ендотелію.

Еритематозну сифілітичну ангіну слід диференціювати від звичайної катаральної ангіни, лікарських висипань (токсидермія), «горла курця». При катаральній ангіні відзначаються болі, підвищення температури тіла, набряклість мигдалин, яскраво-червоний колір еритеми. Лікарські висипання на слизовій оболонці рота відрізняються від плямистого сифіліда просторістю поразки, яку зазвичай захоплює не лише дужки і мигдалини, але і щоки, язик та ін. При цьому зазвичай на гіперемірованному набряку слизової оболонки рота виникають пухирі, швидко перетворюються в хворобливі ерозії; крім того, лікарські висипання на слизовій оболонці супроводжуються палінням. Після припинення прийому лікарського засобу ці висипання швидко зникають. На відміну від сифілісу при «горлі курця» уражена слизова оболонка піднебіння, язичка, дужок, задньої стінки глотки має застійний відтінок забарвлення з нечіткими обрисами, на тлі якого видно розширені судини. Правильній постановці діагнозу допомагають наявність сифілітичних висипань на шкірі, анамнез і позитивні серологічні реакції на сифіліс.

Найбільш частим проявом вторинного сифілісу на слизових оболонках є папульозні висипання. Вони складають приблизно 50% всіх проявів вторинного сифілісу у чоловіків і до 75% у жінок. Папули на слизовій оболонці рота можуть виникати в будь-якому місці, але частіше вони з'являються на мигдалинах, дужках, м'якому ньобі, де папули можуть зливатися в суцільні вогнища ураження (папульозна ангіна). Папули нерідко виникають на язиці, слизовій оболонці щік, особливо на лінії змикання зубів, яснах. Вид папул залежить від тривалості їх існування.

Спочатку папула являє собою безболісний, різко відмежований від нормальної навколишньої її слизової оболонки, більшою чи меншою мірою підноситься вогнище округлої або овальної форми, темно-червоного кольору, іноді з невеликою синюшністю, розміром частіше до 1 см в діаметрі, з гладкою рівною поверхнею і невеликим плотноватим інфільтратом в основі. Через 2-3 дні утворюється в результаті запалення ексудат просочує покриває папулу епітелій, і вона набуває типовий сірувато-блідий колір з вузьким запальним віночком по периферії, який різко відмежований від навколишньої нормальної слизової оболонки. Папула може майже не виступати над навколишньою слизовою оболонкою («опалові бляшки»). Якщо папула існує більше 7-8 днів, то при поскаблювані шпателем наліт, що покриває папулу, віддаляється, після чого оголюється м'ясо-червоного кольору ерозія, у виділеннях якої легко виявляються бліді трепонеми. Через 1-3 тижнів. після появи папул їх поверхня ерозірується. Це відбувається через травматизацію папул харчовою грудкою, зубами, тютюновим димом, пряною їжею, алкоголем, в результаті чого мацерований епітелій на поверхні папул відторгається, оголюючи ерозію. Ерозивні папули злегка болючі і, природно, надзвичайно заразні. Іноді папули на слизовій оболонці можуть покритися виразками. Такі виразки зазвичай починаються з маленьких незначних поверхневих виразок, які перетворюються потім у великі виразки, покриті жовтувато-сірим нальотом або гноєм. Якщо приєднується вторинна інфекція, то з'являється значна болючість і розширюється зона гіперемії навколо виразки.

Гістологічно сифілітична папула являє собою запальний інфільтрат, що складається переважно з плазматичних клітин, а також лімфоцитів і гістіоцитів, розташований дифузно під епітелієм, захоплюючи весь сосочковий шар. Судини розширені, ендотелій їх гіперплазований.

Найчастіше на слизовій оболонці утворюється кілька папул, при цьому відзначається помилковий поліморфізм висипань, так як папули зазвичай знаходяться на різних стадіях розвитку. Папульозні елементи в роті спочатку розташовуються фокусно, але внаслідок постійного роздратування схильні до периферичного розростання і зливаються в бляшки, що підносяться над слизовою оболонкою.

Больові відчуття можуть виникати при ерозірованії папул, особливо локалізуються в кутку рота (сифілітична заїда). При тривалому існуванні папули, що піддаються травматизації, іноді не тільки розростаються по периферії, а й гіпертрофуються. Це найчастіше відбувається при розташуванні їх в кутку рота, в перехідних складках, на слизовій оболонці щік по лінії змикання зубів, на бічній поверхні язика. Така папула має більш виражений інфільтрат, епітелій над нею потовщений. Поверхня гіпертрофічних папул має інтенсивний сірий або брудно-жовтий, а іноді й зовсім білий колір. Гіпертрофічна папула має нерівну, зернисту або прорізану тріщинами поверхню. Такі папули часто ерозіруються або виразкуються, кровоточать і покриваються жовтувато-сірим нальотом.

Різна анатомічна будова органів порожнини рота обумовлює відміну сифілідів, розташованих на спинці язика, від сифілідів, розташованих на інших ділянках слизової оболонки рота. В одних випадках ниткоподібні сосочки язика в області папул бувають чітко виражені, і тоді папула виступає над рівнем навколишньої слизової оболонки у вигляді нерівних сірих вогнищ. Проте частіше в області висипань сосочки відсутні. У цьому випадку папули мають як би відполіровану гладку блискучу поверхню, рожево-синюшний колір, неправильні або овальні обриси. Такі папули розташовані серед нормальної або злегка обкладеної слизової оболонки язика і створюють враження, що уражені ділянки розташовуються трохи нижче рівня навколишньої слизової оболонки («лискучі» папули, бляшки «скошеного лугу», «alopecia язика»).

Досить демонстративним є папульозні ураження спинки язика у осіб із складчастим глоситом. У зв'язку з тим що папули на язиці у таких осіб розташовуються переважно в області гребенів наявних складок, борозни язика значно поглиблюються, краї їх ущільнюються, і вони можуть набувати характер V-образних глибоких складок, які сприймаються як глибокі тріщини.

Найбільш частим місцем локалізації сифілітичних папул в роті при вторинному рецидивному сифілісі є мигдалини, ураження яких прийнято називати папульозною сифілітичною ангіною. Картина поразки при цьому вельми різноманітна і залежить від локалізації висипань, виду висипки і інтенсивності ураження. Папули можуть розташовуватися прямо в гирлах лакун у вигляді білуватих накладень, симулюючи неспецифічну ангіну. Однак у більшості випадків ці дрібні папули зливаються між собою у великі вогнища, що покривають вільну поверхню мигдалин і нерідко переходять на дужки і навколишню слизову оболонку (м'яке піднебіння, бічні стовпи глотки, ретромолярний простір). Саме локалізація папул що злилися на дужках відрізняє сифілітичну папульозну ангіну від лакунарної. При цьому найчастіше папули з'являються по краю передніх дужок і поширюються потім на мигдалини, а догори дугообразно переходять на м'яке піднебіння і нерідко доходять до твердого піднебіння.

Папули можуть розташовуватися в складці між передньою піднебінною дужкою і мигдалиною або тільки на задній поверхні піднебінної фіранки, в цих випадках папули можуть бути виявлені за допомогою носоглоткового дзеркала при задній риноскопії або зволіканні передньої дужки шпателем. Папульозна сифілітична ангіна при злитті папул і їх розповсюдженні на м'яке піднебіння і язичок, дужки, особливо у хворих на хронічний тонзиліт, може нагадувати дифтерію, особливо якщо навколишня слизова оболонка стає гіперемірованною і набряклою. Однак відсутність сильних больових відчуттів, явищ токсикозу, можливість видалення сірувато-білих мацерированних ділянок ураження, а також лабораторні дослідження, що виявляють бліді трепонеми або палички Леффлера, дозволяють поставити правильний діагноз.

Папульозну сифілітичну ангіну слід диференціювати від виразково-некротичної ангіни Плаута-Венсана. Однак при останній зазвичай процес односторонній, виникають хворобливі виразки, покриті некротичними масами, що мають брудно-сірий колір, що супроводжуються збільшенням ураженої мигдалини і регіонарним лімфаденітом. Процес супроводжується лихоманкою. У виділеннях легко виявляються збудники захворювання. Від некротичної ангіни при різних захворюваннях крові, в першу чергу мононукльозу, сифілітична папульозна ангіна відрізняється відсутністю гіпертрофії лімфоїдної тканини, особливо глоткового кільця, змін формули крові, переміжної лихоманки, наявністю блідих трепонем у виділеннях із поверхні папульозних елементів.

При вторинному сифілісі, особливо рецидивному, спостерігається ураження гортані, основним симптомом якого є тривала майже безболісна захриплість, яка доходила до афоніі (рауседіл), яка не супроводжується загальними простудними явищами (температура тіла, кашель, нежить та ін). У більшості хворих має місце катаральна форма ураження гортані, рідко - папульозна.

Катаральний сифілітичний ларингіт характеризується рівномірною застійною гіперемією з буро-червоним відтінком слизової оболонки всіх доступних для огляду відділів гортані (надгортанника, істинних і хибних голосових складок, хрящів, черпалонадгортанних складок), іноді видно гіперемію підсвязочного простору. Істинні і помилкові голосові складки трохи потовщені, які не повністю змикаються при фонації, залишаючи щілину. Іноді на істинних голосових складках і в міжчерпаловидному просторі є невелика кількість слизу, в той час як при гострому неспецифічному ларингіті відзначаються більш яскрава нерівномірна гіперемія переважно в області істинних і хибних голосових складок і підсвязочного простору і велику кількість слизу, що викликає кашель. Через неповне змикання складок виникають захриплість або навіть афонія. Таке ураження гортані слід вважати проявом плямистого сифіліда. Слід зазначити, що катаральний сифілітичний ларингіт не має достовірних клінічних ознак сифілісу. Однак поява цих змін у хворого вторинним свіжим і рецидивним сифілісом, хороший ефект від протисіфилітичного лікування, завжди позитивні серологічні реакції крові на сифіліс, відсутність супутніх запальних явищ дозволяють зробити висновок про специфічний характер процесу в гортані. Слід зазначити, що катаральний сифілітичний ларингіт, що супроводжується охриплістю, з приводу якого хворих безуспішно лікують отоларингологи та терапевти, може бути першим симптомом вторинного свіжого сифілісу.

При Папульозному сифілітичному ларингіті на слизовій оболонці переважно вільного краю надгортанника, його гортанній поверхні, черпалонадгортанних складках, в міжчерпаловидному просторі виникають папули у вигляді плоских сірувато-білого кольору, овальних або круглих, злегка підніймаючихся утворень, розміром від 3 до 7 мм в діаметрі. На відміну від папул на слизовій оболонці рота папули гортані зазвичай поодинокі, мають дуже легкий сіруватий відтінок, не схильні до ерозії і виразки. Папули вкрай рідко виникають на істинних і хибних голосових складках, проте улюбленим місцем локалізації папул, переважно у курців, є міжчеріаловидна складка. У зв'язку з тим що папульозні висипання зазвичай виникають на тлі катарального сифілітичного ларингіту, процес завжди супроводжується охриплістю. Слід зазначити, що папульозний сифілітичний ларингіт на певному етапі течії коричного сифілісу може бути єдиним проявом рецидиву захворювання.

У процесі протисифілітичного лікування, як правило, захриплість потроху зменшується і голос відновлюється протягом 1-1,5 міс, іноді й швидше. Доцільно таким хворим призначати щадний голосовий режим і дієту, теплі полоскання, виключити куріння і можливість охолодження. У рідкісних випадках, особливо у курців і при наявності супутнього субатрофічного і атрофічного фарінголарінгіта, захриплість, незважаючи на лікування, може бути тривалою.

Гістопатологія. Виявляють навколосудинну інфільтрацію (різного ступеня вираженості), що складається з плазматичних, лімфоїдних, епітеліоїдних і одиничних гігантських клітин.

Диференційний діагноз. Різноманітність проявів вторинного сифілісу слизової оболонки рота і гортані створює іноді великі діагностичні труднощі. Навряд чи існує яка-небудь клінічна картина захворювань слизової оболонки рота, що не відтворювалася б у процесі еволюції сифілітичних висипань. Слід відмітити, що остаточний діагноз вторинного сифілісу у хворого з сифілітичними проявами на слизовій оболонці може бути поставлений тільки після знаходження на поверхні висипань блідих трепонем або отримання позитивного результату серологічних реакцій на сифіліс. Важливе значення в діагностиці висипань на слизовій оболонці рота має одночасне існування, хоча і необов'язкове, інших клінічних проявів вторинного сифілісу на шкірі.

Сифілітичні папули на слизовій оболонці можуть сильно нагадувати лейкоплакію, папули червоного плоского лишаю, вогнища червоного вовчака, поверхня яких внаслідок зроговіння також має сірувато-білий колір. Однак якщо білісуватий наліт з поверхні сифілітичної папули досить легко знімається при поскаблюванні, то при лейкоплакії, червоному плоскому лишаї, червоному вовчаку його видалити не вдається. Крім того, бляшки плоскої лейкоплакії, які мають найбільше (з трьох зазначених захворювань) схожість з сифілітичною папулою, крупніше, не завжди округлої форми, що не інфільтровані, поверхня їх суха, відсутній запальний віночок по краю вогнища, протягом їх більшої тривалості - хронічне, вони зазвичай не локалізуються на м'якому ньобі і мигдалинах. Папули при червоному плоскому лишаї мають сірувато-білий колір, зливаються між собою, утворюючи характерну для даного захворювання сітчасту поразку, яка не властива сифілісу. При червоному вовчаку зроговіння являє собою тісно прилягаючі один до одного смужки і точки (частокіл), воно формується на тлі яскравої еритеми і супроводжується атрофією, що не відзначається при сифілісі. Крім того, червоний вовчак ніколи ізольовано не робить слизову оболонку.

При цьому завжди є типові осередки червоного вовчака на шкірі або червоній облямівці губ. Кандидоз слизової оболонки рота (молочниця) відрізняється від сифілітичних папул тим, що після видалення з осередків ураження сірувато-білого нальоту оголюється червона оксамитова, а не ерозована поверхня; при мікроскопії в нальоті при кандидозі виявляється велика кількість дріжджових клітин. Ерозірованні сифілітичні папули слід відрізняти від багатоформної еритеми, булльозного пемфігоіда, істинної пухирчатки, простого бульбашкового лишаю. При цих процесах в основі ерозії відсутня інфільтрація, властива сифілітичному папульозі, висипання часто супроводжуються важкими суб'єктивними відчуттями.

При наявності гіперемії навколо ерозій (багатоформна еритема, герпес) вона має яскраво-червоне забарвлення і розпливчасті обриси. Ерозії, які утворюються при бульбашковому лишаї, мають мікрополіциклічну форму. На відміну від сифілісу при багатоформній еритемі, бульозній пемфігоїді і пухирчатці по краю ерозії часто можна бачити обривки епітелію - залишки покришки міхура. Крім того, при пухирчатці визначаються позитивний симптом Нікольського і акантолітичні клітини в мазках-отієчатках з поверхні ерозій, а при багатоформній ексудативній еритемі та бульозній пемфігоїді можна бачити бульбашки, що передують ерозії, чого ніколи не буває при сифілісі.

Сифілітичні папули можуть мати велику схожість з афтами. Однак гострий початок, різка болючість, яскрава облямівка гіперемії навколо ділянки некрозу, відсутність інфільтрації, деяка набряклість навколишніх тканин, короткочасне існування, часті рецидиви клінічно відрізняють афту від сифілітичної папули.

«Лискучі» папули язика (бляшки «скошеного лугу») можуть сильно нагадувати прояви десквамативного глоссита. Проте яскраво-червоний колір ділянок десквамації, біла облямівка по їх периферії, фестончасті обриси, відсутність ущільнення в підставі, часта міграція висипань, хронічний перебіг захворювання відрізняють «географічний» язик від сифілітичного ураження.

Ураження внутрішніх органів, нервової системи та опорно-рухового апарату у хворих вторинним сифілісом спостерігаються систематично, особливо в період Спірохетемії. Однак ці зміни бувають не органічними, а функціональними, швидко проходять. Клінічно виражені симптоми виявляються переважно при ураженні печінки, нирок, шлунка, серцево-судинної системи, периоста і кісткової тканини.

Ураження печінки виникає на початку вторинного свіжого сифілісу як прояв сифілітичної септицемії і клінічно дещо нагадує сироватковий гепатит, але з меншою виразністю диспепсичних розладів і іктеричності фарбування. Печінка збільшена і болюча. У крові підвищений вміст білірубіну, в сечі - кількість жовчних пігментів. Функції печінки (антитоксича, пігментна, вуглеводна та ін.) порушені. Нерідко збільшується також і селезінка. Перебіг доброякісної, треба швидко вирішувати. У ті ж терміни, що і ураження печінки, у хворих можна контролювати симптоми ураження нирок. До них відносять доброякісну протеінурію (білок в сечі до 0,1-3,0%) і трансцендентальний ліпоїдний нефроз. Вельми рідко спостерігається специфічний гастрит, що виявляється тимчасовими симптомами у вигляді нудоти, відрижки, втрати апетиту, шлунково-кишкової дискінезією. Зміни нервової системи виражаються в порушенні сну, підвищеній дратівливості, невротичних реакціях. У частини хворих можливі прояви прихованого (латентного) сифілітичного менінгіту або підгострого базального менінгіту з доброякісним дозволом після початку лікування. Одне з найбільш частих уражень опорно-рухового апарату в кінці первинного та початку вторинного сифілісу - болі в кістках, що посилюються в нічний час. Більш вираженими вони бувають в довгих трубчастих кістках нижніх кінцівок і називаються dolores osteocopi nocturni, вони не супроводжуються деформаціями кісткової тканини. Іноді при вторинному сифілісі можливі періостити і остеопериостити, також проявляються нічними болями. Їх переважна локалізація - великі гомілкові кістки і лобова кістка черепа. Специфічне лікування призводить до швидких дозволів всіх поразок периоста і кісткової тканини. Серед інших, більш рідкісних уражень внутрішніх органів відзначають сухий плеврит, отит і ретиніт.

Обезголовлений сифіліс (сифіліс без шанкра - syphilis d'emblee). Поява вторинних сифілідів без попереднього твердого шанкра спостерігається при впровадженні блідих трепонем в організм, минаючи шкірний або слизовий бар'єри. Це відбувається, якщо зараження стає можливим в результаті глибоких порізів, уколів, при переливанні крові (трансфузійний сифіліс), що практично зустрічається дуже рідко. У подібних випадках вторинні сіфіліди виявляються у формі генералізованих висипань. Вони виникають у строки, характерні для вторинного періоду, зазвичай через 2-3 міс. після зараження, з попередніми продромальними явищами (головні болі, болі в кістках, суглобах, лихоманка) і частим ураженням слизових оболонок порожнини рота.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: , ,