ВЕСТИБУЛЯРНИЙ АПАРАТ
Loading

ВЕСТИБУЛЯРНИЙ АПАРАТ

04.02.14

вправа літак

Розвиток вестибулярного апарату — один з найважливіших компонен­тів занять із дитиною.


Далі ви познайомитеся з основними вправами, але, у принципі, будь-які обертання, погойдування, кружляння, перевороти дуже корисні для тренування вестибулярного апарату.


Придумуйте якомога більше всіляких власних рухів, але обов'язково пам'ятайте про обережність.


Виділяють пасивну програму розвитку рівноваги (у ній всі рухи з дити­ною роблять батьки, а вона лише насолоджується їхніми діями) і активну програму, коли дитина вже підросла й самостійно виконує вправи.


Кілька варіантів вправ із немовлям
• Носіть дитину по колу, роблячи при цьому плавні рухи вгору-вниз, назад, у різні сторони. Покладіть її животом собі на плече, обережно кружляйте з нею разом за годинниковою стрілкою, потім проти.


• Усе те ж саме, тільки дитина лежить спочатку на правому боці на ва­шому лівому плечі, потім — на лівому, відповідно, на вашому правому плечі. Постарайтеся самі не втратити рівноваги, не робіть усі кружлян­ня поспіль.


• Тримайте дитину перед собою, ваші долоні — під її потилицею. «Перекидайте» її у ваших руках: віддаляйте і знову піднімайте до рівня ваших очей.


• Пригорніть дитину до себе й пострибайте, щоб вона відчула рухи вашо­го тіла. Стрибайте не тільки на одному місці, подорожуйте домом. Погойдування зазвичай діють на дитину заспокійливо, користуйтеся цим: ви втішатимете дитину, коли вона плаче, і одночасно виконуватимете вправу.


• Покладіть дитину на подушку й перекочуйте її на ній, піднімаючи то один край подушки, то інший. Це можна робити багато разів, не напружуючись. Погойдуйте її на подушці вгору-вниз, тягніть велику подушку з лежачою дитиною вліво, вправо, уперед і назад. Дитина може лежати на животі або на спині. Обертайте подушку разом з дитиною.


• Ляжте на спину й качайте дитину над собою, можете легенько підкида­ти її. Батьки люблять підкидати своїх дітей вгору й потім ловити, мами можуть підкидати дитину, яка сидить у них на колінах.

• Якщо у вас широке ліжко, можете покатати дитину вниз-угору, як тісто, а потім на одному місці за годинниковою стрілкою. Спробуйте легко підкидати її в руках, тільки цілуйте після кожного «зльоту», щоб вона не лякалася. Покружляйте з нею по кімнаті, притискаючи її до себе або поклавши собі на плече. Усі рухи прискорюйте поступово, нехай зміна інтенсивності відбувається не за години й дні, а тільки за тижні. Якщо дитина лякається, то просто імітуйте політ угору, не випускайте її з рук, але руки повинні різко йти вниз.


• Добре покачати її, тримаючи за руку й ногу, але вона повинна тримати ваш палець, і ніколи навпаки.


• Підніміть її за ноги вниз головою і погойдуйте, як маятник. Це зовсім не страшна, а корисна поза для погойдування та тренування вестибулярного апарату. Пам'ятайте про безпеку: опускайте дитину на підлогу дуже обережно й завжди тримайте її обличчям до себе, щоб стежити за її настроєм. Обертання та прискорення робіть досить швидко, щоб дитина отримала задоволення від польоту.
Поступово збільшуйте тривалість занять, швидкість і інтенсивність. Коли дитина досягла 4—місячного віку, можна переходити до більш складних вправ. Деякі з них батьки роблять удвох.


Наприклад: тато й мама беруть лежачу дитину за зап'ястя та щиколот­ки й розгойдують уперед-назад і в сторони. Також корисні горизонтальні обертання (ви берете дитину за зап'ястя або за руку й за ногу і кружляєте).

Наприкінці пасивної програми зростає роль батька, тому що дитина стає занадто важкою для матері.


Після року вестибулярна підготовка продовжується. Потрібно тільки зробити серйозне обличчя та катання на каруселях перенести з розряду розваг до тренувань.


Перші вправи активної програми: перекочування вбік і перекиди впе­ред (з вашою допомогою дитина може починати це робити вже в півроку), ходьба по колоді. Починати тренуватися можна просто на підлозі: нама­люйте смужку завширшки 10 см і спробуйте ходити по ній.


Наступним етапом може бути балка такої ж ширини, покладіть її на підлогу, потім — підставте опори й робіть їх вище й вище.


На багатьох дитячих майданчиках є колода, але не втрачайте також можливості походити по бар'єрах навколо газонів.


Не шкодуйте часу на ігрові вправи з дітьми. Це корисна справа для вас обох. Тож, грайте на здоров'я!


Змагання в спритності
Змагайтеся з дитиною: хто раніше сяде й підведеться з положення лежачи, хто раніше сяде з положення стоячи. Для того щоб зацікавити дитину, дозволяйте їй часто вигравати, але не щоразу. Дитина повинна зви­кати до того, що вона не може бути завжди і в усьому першою.


Маленький літачок
Дорослий бере дитину під передпліччя та грудну клітку й піднімає в горизонтальному положенні вгору. Якщо дитина боїться, то спочатку вона може триматися за плечі дорослого, і той піднімає її на напружених руках, підтримуючи знизу за тулуб.


Після того як дитина подолає острах, дорослий може трохи покружляти її, а дитина розводить руки в сторони й красиво прогинається — «літачок летить». Вправа допомагає дитині позбавитись страху висоти і незвичного положення.


Великий літак
Дорослий піднімає дитину, яка лежить на спині, підтримуючи її обома руками під сідниці. Дитина міцно тримає його за шию, при цьому голова лежить на плечі дорослого.


Слід стежити за тим, щоб дитина трималася прямо (не згинаючись). Після подолання внутрішнього страху в дитини дорослий 2-3 рази кружляє з нею на одному місці — «літак летить».


Ластівка
Дитина стоїть на одній нозі, інша відведена назад, руки в сторо­ни, тулуб нахилено вперед, голову піднято. Дорослий тримає дитину за
обидві руки (пізніше за одну) і контролює, чи правильно випрямлено хребет і піднято ногу. Поза утримується не більше 1 секунди, потім опорна нога міняється. Ця вправа досить складна, але вона подобається дітям, і вони поступово в ній вдосконалюються, намагаючись зберігати рівновагу, що сприяє розвитку самостійності й уміння зосереджуватися.


Зайчик
Дитина сидить навпочіпки, спираючись на руки. Дорослий обхоплює її за пояс і спонукає випрямити назад зігнуті ноги (спочатку одну, потім іншу, потім обидві одночасно); якусь мить дитина спирається тільки на руки (з допомогою дорослого). Вправу варто повторити, щоб дитина сміливіше відривала ступні від землі й піднімала прямі ноги якомога вище.


Гойдалка на нозі дорослого
Дорослий сидить на стільці й погойдує дитину, яка сидить верхи в нього на колінах (обличчям до нього) або стоїть на підйомі стопи. Дитина тримає дорослого за руки. Якщо дитина не подолає страху, вона може гой­датися на ногах у дорослого, лежачи на спині.


Рибка
Дитина швидко перекочується на живіт з положення лежачи на спині; руки витягнуті вгору або уздовж тулуба. Спочатку займайтеся з дитиною на м'якій підстилці. Освоївши вправу, дитина зможе виконувати її на твердій підстилці (на підлозі).


На коні
Дитина сидить на плечах дорослого, який тримає її за ноги. Спочатку дитина тримається за голову дорослого. Після того як вона подолає почуття страху, дорослий з нею підстрибує, танцює, напівприсідає, сідає навпочіп­ки, нахиляється вперед. У дитини виробляється сміливість — подолання страху висоти, незвичного положення.


Немовля
Дорослий бере дитину на руки, однією рукою підтримуючи під сідниці, а іншою обхопивши поперек спини, і погойдує її в різні сторони, начебто колише.


Рюкзак
Дитина сидить верхи на спині дорослого, який, притримуючи дитину під сідниці, підстрибує з нею, кружляється та танцює. Вправа сприяє роз­витку сміливості в маляти.
Майже до піднебесся
Дорослий піднімає дитину, тримаючи її під пахви високо над головою. У жодному разі не можна підкидати дитину вгору!

Виси за одну руку
Вправа виконується за одну руку. При цьому дитина вчиться тримати свою вагу на одній руці, зміцнюючи м'язи рук.


Гойдалка (виси вниз головою)
Дорослий тримає обома руками литину за склепіння стоп. Потім, обе­режно піднімаючи дитину, надає їй можливість повисіти вниз головою. Після цього починає злегка погойдувати, збільшуючи амплітуду посту­пово. Закінчити вправу, як тільки дитині перестає подобатися. Повернення у вихідне положення відбувається не різко. Ця вправа зміцнює вестибулярний апарат, тренує м'язи ніг і суглоби, запобігаючи вивихам і розтягненням.


Тачка (ходьба на руках)
Дорослий притримує ноги дитини, надаючи їй можливість спертися на руки й переміщувати своє тіло на руках. Вправа зміцнює м'язи й суглоби рук, розвиває пружність кистей.


Млин (перехоплення по черзі: нога-рука-нога-рука)


Дорослий бере дитину однією рукою за ногу, другою — за руку, потім починає перехоплення: нога-рука-нога-рука дитини. Вправа зміцнює вестибулярний апарат, розвиває координаційні здібності, тренує м'язи ніг, стегна, плеча, передпліччя.


Стовпчик (утримання дитиною власної ваги на долоні дорослого)


Дорослий обхоплює однією рукою обидві стопи дитини. Потім підні­має її спочатку головою вниз, погойдуючи, потім перевертає у вертикальне положення над собою на витягнутій руці головою вгору, таким чином дити­на, ще не вміючи ходити, учиться утримувати власну вагу у вертикальному положенні. Вправа зміцнює м'яза спини, ніг, розвиває гнучкість хребта.


Маятник
(Як і всі вправи, пов'язані з розвитком м'язів черевного преса, починати виконувати тільки з 3-місячного віку.)
Дорослий тримає дитину за стегна, обличчям від себе. Дитині надають можливість нахилитися вниз і випрямитися. Виконується стільки разів,


скільки приємно дитині. Вправа зміцнює м'язи стегна, спини, готує дитину до пірнання.


Карусель (кружляння за рукою навколо власної осі)
Дорослий бере однією рукою дитину за кисть, обхоплюючи долонею для підстрахування. Потім злегка обертає руку дитини відносно своєї руки. Вправа зміцнює суглоби й м'язи рук.


Сальто
Дорослий пропонує дитині вхопитися за великі пальці своїх рук, обличчям до себе. Потім дорослий піднімає дитину на руках і злегка під­кидає, не випускаючи рук дитини зі своїх. Дитина перевертається навколо рук дорослого й опиняється до нього спиною. Сальто можна повторити у зворотний бік.


Усі вправи описати й навіть перелічити неможливо, їх занадто багато. Хитання на гойдалці, підйоми (по сходах, мотузкових сходах, канату), стрибки (у довжину, висоту, через скакалку, на одній нозі, на батуті, зі­стрибування вниз із висоти), стійка на руках, біг з перешкодами, лазіння по деревах тощо.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: