ТРАДИЦІЙНІ ВОДНІ ПРОЦЕДУРИ
Loading

ТРАДИЦІЙНІ ВОДНІ ПРОЦЕДУРИ

19.01.14

загартовування дитини

Водна стихія... її могутня сила оспівана поетами й письменниками, це чи не найулюбленіша тема для художників. І недарма. Ця унікальна речовина — вода — має значну дію на наш організм, навіть більшу, ніж повітря.


Так, дія води з температурою близько 26°С прирівнюється до впливу повітря з температурою близько 5°С.
І в цьому розділі воді приділяється багато уваги. Розпочнемо з традицій­них водних процедур.


Обтирання вологим рушником — найм'якіший з водних засобів загар­товування. Змоченим вафельним або махровим рушником неквапливими масажними рухами обтирають спочатку руки й ноги (від пальців угору), потім груди й спину (від середини до периферії). Якщо температура повітря висока, то витиратися насухо необов'язково; якщо ж у приміщенні або на вулиці, де проводиться процедура, холодно, краще промокнути вологу, що залишилася на тілі, особливо на грудях і спині.


Миття рук і обличчя — така ж проста й природна процедура, як і попе­редня, хоча й не настільки ефективна з погляду загартовування, оскільки підошвові рефлексогенні зони більше активні, ніж всі інші. Руки бажано мити з милом, тоді як обличчя — ні.


Умивання холодною водою шиї, грудей, рук — значніша за психологічним впливом процедура, ніж дві попередні, оскільки в області шиї та грудей розташовано багато рецепторів, чутливих до низької температури. Сти­муляція цієї рефлексогенної зони — досить ефективний спосіб загарто­вування, але його не слід використовувати на початкових етапах. Дитину потрібно підготувати до нього. Звичка до цієї процедури дозволить підтри­мувати загартовування упродовж усього життя.


Полоскання горла прохолодною водою — дуже ефективний і досить по­тужний засіб, здатний завдати шкоди у разі його неправильного вико­ристання. Починайте неодмінно з малої інтенсивності (температура води не нижча за 26°С) і коротких сеансів (1 хвилина), дуже поступово, збіль­шуючи тривалість впливу до 2 хвилин, потім знижуючи температуру на 2-3°С, знову повільно нарощуючи час і знову зменшуючи температуру. Повний цикл адаптації має тривати як мінімум 4-5 місяців.


Ванни гігієнічні — стандартний засіб, який широко використовується для загартовування, особливо в поєднанні з повітряними ваннами. Прохо­лодна вода завдяки високій теплоємності дуже швидко прохолоджує тіло, тому в жодному разі не можна перевищувати рекомендоване дозування. Необхідно припинити процедуру у разі появи перших ознак переохо­лодження (посиніння шкіри, нігтів, губ, «гусяча шкіра» по руках і спині, виражене тремтіння).
Після виходу з ванни дитину потрібно негайно накрити сухим рушником, а якщо вона змерзла — розтерти. Цей засіб є сильнодіючим, і його не можна повторювати більше двох разів на тиждень.


Душ — чудовий гігієнічний засіб, який можна застосовувати щодня. При цьому теплий душ не має ефекту, що загартовує, а здатний лише тонізувати організм. Помірно прохолодний душ стимулює терморегуляцію, а трохи збуджує, холодний (кімнатної температури) створює серйозний фізіологічний тиск на організм, який забезпечує ефект, що загартовує. Холодний душ не слід приймати довго, це може призвести до переохоло­дження.

Душ контрастний — ще більш ефективний прийом, що забезпечує рефлекторну активацію безлічі фізіологічних систем. Чим більша різниця температур, тим сильніший вплив цієї процедури. Почергове включення гарячої та холодної води (кожна — по 10-15-20 секунд) чергується без перерв упродовж 1-3 хвилин. Підходити до його використання треба поступово, починаючи зі звичайного душу, а потім з маленької різниці температур. Контрастний душ благотворно позначається не тільки на опір­ності організму, але й на нервовій системі, роботі шлунково-кишкового тракту й багатьох інших систем організму.


Купання в басейні або відкритих водоймах — найпоширеніший з-поміж традиційних засобів загартовування. Ефективний за порівняно низько температури води або повітря. Купатися можна через 1,5-2 години після їжі та за 2-3 години перед сном. Бажано під час купання плавати або активно рухатися у воді. Це підвищує фізіологічний ефект купання та запобігає переохолодженню. Дітям не рекомендується зимове купання в ополонках, щоб виключити гострі й хронічні захворювання, імовірність яких у цьому випадку дуже велика (понад 50%).


Обливання до пояса — процедура, яку можна щодня робити у ванні. Зазвичай після обливання проводять розтирання сухим рушником.


Обливання зі шланга загальне (улітку) — одна з форм гри з водою на дачі теплого дня. За холодної погоди використовувати цей прийом не рекомен­дується, оскільки обов'язково намокає одяг, а тривалий контакт мокрого одягу з тілом, коли температура повітря нижче за 22°С, може призвести до застуди.


Ігри з водою — особливо доречні влітку на березі водоймища або на дачі, з використанням бочки або ванни. У цьому випадку на організм дитини одночасно впливають повітряні, сонячні й водні чинники, що в комплексі дає позитивний емоційний і фізіологічний ефект. Якщо дитина під час гри намочила одяг, потрібно її переодягти після завершення гри.


Миття ніг перед сном — найпростіша, але досить ефективна процедура, яка привчає дитину до підтримання свого тіла в чистоті й дає міцний ефект, що загартовує (особливо якщо використовується не підігріта вода, а та, яка тече просто з крана). Мити ноги треба струменем води, стоячи в тазику або у ванні. Після миття ноги слід витерти насухо. Починати цю процедуру краще влітку, коли вода в крані тепла.


Обливання стоп з поступовим зниженням температури води нічим не відрізняється від щоденного миття ніг перед сном, з тією різницею, що може проводитися в будь-який час доби. Це — один з найефективніших водних засобів загартовування для дітей старше 5 років.


Ножні ванни — замість проточної води використовується вода в тази­ку або ванні. Менш ефективні, оскільки проточна вода має більшу теп­лоємність і не нагрівається від контакту з ногами. Однак у деяких випадках по-іншому організувати процедури важко. Температуру води потрібно, так само як і в попередньому випадку, знижувати дуже поступово.


Під час занурення ступень ніг у холодну воду в незагартованих людей відбувається приплив крові до слизових оболонок носа й верхніх дихаль­них шляхів. Це підвищує їхню температуру, збільшує кількість слизу, що виділяється, і створює сприятливі умови для розвитку мікробів, які по­трапляють на слизові оболонки.


Швидке збільшення кількості мікробів і одночасне ослаблення опір­ності організму призводять до виникнення запальних процесів, застуд­них захворювань — катару верхніх дихальних шляхів, ангіни, запалення легенів. А ось під час охолодження руки реакція з боку судин слизової оболонки носа майже відсутня. Пояснюється це тим, що руки, як правило піддаються значно більшим термічним впливам. Отже, вони більшою мірою загартовані, ніж стопи, які майже завжди захищені взуттям.


Якщо щодня повторювати охолодження ніг холодною водою, то ці явища з боку слизових оболонок поступово зменшуються, а за 2 місяці згасають зовсім або залишаються слабковираженими.


Підмивання — гігієнічна процедура, що має власний зміст, але одночасно здатна вирішувати завдання загартовування. Промежина має дуже високу чутливість до температури, тому процедуру варто проводити обережно, керуючись відчуттями дитини. Процедура не повинна займати багато часу, щоб уникнути переохо­лодження. Переохолодження промежини неприпустиме, тому що це може призвести до запальних захворювань органів малого таза в дівчаток і яєчок хлопчиків.


Методика водного загартовування залежить від віку дитини. Необхідно в звичайні водні процедури (умивання, підмивання, купання) вносити від­повідні елементи загартовування.


Нижче пропонуються переліки таких комплексних процедур, дібрані з урахуванням віку дитини.
Діти від народження до 2-3 місяців


  • 1. Загальні ванни — дитину купають щодня водою температури 37-36°С упродовж 5 хвилин, потім обливають водою, температура якої на 2°С нижча.
  • 2. Підмивання, умивання, що триває 1-2 хвилини, спочатку проводять за температури води 28°С, через кожні 1-2 дні її знижують на 1-2°С і доводять до 20-22°С.
  • 3. Місцеве вологе обтирання — рукавичкою, змоченою водою температу­ри 33-36°С, обтирають ручки від кисті до плеча, потім ніжки від ступні до коліна упродовж 1-2 хвилин. Один раз на п'ять днів температуру знижують на 1°С і доводять до 28°С. Необхідна умова — кожну частину тіла витирають насухо до легкого почервоніння відразу після її волого­го обтирання.

Діти від 2-3 до 9-10 місяців
1. Загальні ванни — як у попередній віковій групі.
2. Підмивання, умивання — як у попередній віковій групі.
3. Загальне вологе обтирання — спочатку обтирають верхні кінцівки, потім нижні й нарешті груди й спину. Температура води така ж, як у місцевих обтираннях. У воду можна додати сіль (2 чайні ложки солі на 1 склянку води). Необхідно дотримуватись того ж правила — кожну частину тіла витирати насухо відразу після її обтирання.

Діти від 9-10 місяців до 1 року


  • 1. Загальні ванни — як у попередній віковій групі.
  • 2. Підмивання, умивання — як у попередній віковій групі.
  • 3. Загальне обливання — під час цієї процедури дитина може сидіти або стояти. Гнучкий шланг душу потрібно тримати близько від тіла дитини (25-30 см). Струмінь води повинен бути сильним. Спочатку облива­ють спину, потім груди, живіт, в останню чергу руки. Після обливання витирають насухо до легкого почервоніння. Спочатку температура води 35-37°С, потім кожних 5 днів її знижують на 1°С і доводять до 28°С.

Діти від 1 до 3 років
У цьому віці можна використовувати загальні обтирання зі зниженням температури води до 24°С, загальні обливання температури до 24-28°С. З 1,5 року можна застосовувати душ, що має більший вплив, ніж обливан­ня, тому що, крім температури води, включається ще й механічний вплив. Тривалість процедури до 1,5 хвилини; температура води та її зниження — як у загальному обливанні.


Поддержите likar.uz.ua
Выберите сумму платежа
  грн/месяц

Тегі: